יגאל מנור
הזמן של
יגאל מנור

גמלאי (אלביט מערכות) בן 78, עדיין פעיל (שוחה 2 ק"מ כל ערב) וגם לפעמים חושב.

הבעיה באנלוגיה הזו, לדעתי, היא לא רק ההנחה שהפלסטינים דומים ליהודים של ימי מרד בר כוכבא, אלא גם שישראל של היום דומה לרומא של אותה תקופה. ובכן, שתי ההנחות כל כך רחוקות מן המציאות, שהן שו... המשך קריאה

הבעיה באנלוגיה הזו, לדעתי, היא לא רק ההנחה שהפלסטינים דומים ליהודים של ימי מרד בר כוכבא, אלא גם שישראל של היום דומה לרומא של אותה תקופה.
ובכן, שתי ההנחות כל כך רחוקות מן המציאות, שהן שוללות גם כל היתכנות של אפילו התקרבות לתוצאה המתוארת במאמר.
ראשית, אנחנו איננו מעצמה עולמית בשום קנה מידה, גם אם הצלחנו לבנות "וילה בג'ונגל", ואכן הצלחנו. אבל קצת צניעות ממש לא תזיק.
שנית, חשוב יותר: הפלסטינים, ובוודאי אלה שחונכו על ברכי החמאס מתחילת המאה ה-21, אינם דומים בשום דרך ליהודים של בר כוכבא – לא בתרבותם, לא בדתם (האיסלם היא דת אגרסיבית ומדכאת בכל מקום שהיא מגיעה אליו), לא באמונותיהם, ובעיקר לא ברצחנותם.
שלישית, הפלסטינים של היום זוכים לגיבוי אוטומטי וחובק עולם – קודם כל של מדינות האיסלם, לאחר מכן – של רבות ממדינות "העולם השלישי", ולבסוף גם של ה"פרוגרסיבים ליברלים רדיקלים" בעולם המערבי.
עכשיו צא וחשוב מה היה קורה לו, לבר כוכבא, אילו קיבל את הגיבוי של האימפריה הפרתית, האימפריה הקושנית במרכז אסיה והאימפריה ההאנית בסיןַ באותה שנה, אחרי שהשמיד את הלגיונות העשירי והשישי ולפני שהגיעו שלושת הלגיונות ששלח אדריאנוס לדכא את המרד…
רביעית, לפלסטינים אין את רבי יוחנן בן זכאי, שיאמר לאספסיאנוס: "תן לי את יבנה וחכמיה".
ואחרון אחרון: אתה רואה את הפלסטינים מוותרים על אל אקצה כפי שהיהודים נאלצו לוותר על המקדש?
ואיך זיל גמור.

איך מתירים את הקשר הגורדי בפוליטיקה הישראלית

הקיטוב הפוליטי-חברתי העמוק, המשסע את ישראל ומטיל צל כבד על עצם קיומה כחברה מתפקדת במדינה מוקפת אויבים, מעלה ביתר שאת את השאלות בדבר מקורו וסיבותיו. התשובה המקובלת כיום היא שמקורו בעצם היותנו מדינה עם מיעוטים גדולים (חרדי וערבי) המתרבים בקצב מהיר מהממוצע, וחלקם נהנים – במידה רבה מסיבות פוליטיות – מעמלו של המגזר היהודי היצרני.

אבל התשובה הסבירה יותר בעיניי היא כי שורש הבעיה נעוץ, קודם כל, בשיטת הבחירות הנוהגת אצלנו – כמו בכל הדמוקרטיות המערביות – הדמוקרטיה הייצוגית.

גמלאי (אלביט מערכות) בן 78, עדיין פעיל (שוחה 2 ק"מ כל ערב) וגם לפעמים חושב.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
הכיוון נכון מאוד. כי כיום מדובר בהצגה כל ארבע שנים, בה אנחנו צופים ו"בוחרים" מתוך רשימה סגורה שמציבים בפנינו. הרשימה הזאת מגיעה מכוחות פיננסיים ואג'נדות שלרוב זרות לנו. המעבר לאחריות... המשך קריאה

הכיוון נכון מאוד. כי כיום מדובר בהצגה כל ארבע שנים, בה אנחנו צופים ו"בוחרים" מתוך רשימה סגורה שמציבים בפנינו. הרשימה הזאת מגיעה מכוחות פיננסיים ואג'נדות שלרוב זרות לנו. המעבר לאחריות הבוחר על הנציגים הוא מהפיכה בתפיסה שנדרשת מאוד. אבל עדיין, הטלת האחריות על מציאת מועמדים מתאימים למשל על עולה חדשה מבוגרת מהשיכון, הוא לא נכון. והוא גם משימה בלתי אפשרית עבורה. לכן צריך לדייק את העניין .

לא הוצעה כאן החלפת הדמוקרטיה הייצוגית אלא הדרך שבה הנציגים נבחרים. המעבר מקלפי ופתקים לבחירה דיגיטלית ברשת אינו אלא שינוי טכני, אכן מבורך נכון וחיוני, אבל לא יותר משינוי טכני ולא הוא זה... המשך קריאה

לא הוצעה כאן החלפת הדמוקרטיה הייצוגית אלא הדרך שבה הנציגים נבחרים.
המעבר מקלפי ופתקים לבחירה דיגיטלית ברשת אינו אלא שינוי טכני, אכן מבורך נכון וחיוני, אבל לא יותר משינוי טכני ולא הוא זה שיביא את המהפך הנדרש.
הכיוון של בחירה 'ישירה' מפתה, אבל בפועל ייצור ביזור עצום של התוצאות והנציגים ייבחרו ברוב שהוא זעיר יחסית: בשיטה היום הנבחר הוא אחד מתוך, נניח 1,200 מועמדים לכנסת (10 מפלגות רשמו 120 מועמדים כ"א), ולפי ההצעה שכאן הוא יהיה אחד מתוך כל האוכלוסייה בעלת זכות ההיבחרות (מיליונים…).
הרעיון היפה ביותר שמצאתי כאן הוא רעיון בחירות האמצע, שהוא דרך עקרונית, שדורשת עוד ליטוש ושכלול, להחליף נבחרים שלא עמדו בציפיות מהם או בהבטחותיהם.

עוד 1,118 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 21 בפברואר 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
אמיר בן-דוד
היום ה־137 ללחימה ● 134 חטופים עדיין בעזה

קטאר: קיבלנו אישור שהחלה העברת התרופות לחטופים בעזה

לשכת רה"מ על העברת התרופות: ישראל תבחן את אמינות הדיווח ● סמוטריץ': "החזרת החטופים? לא הדבר הכי חשוב"; נתניהו: לא מוכנים לשלם את המחירים ההזויים שחמאס דורש ● דיווח: בצמרת חמאס טוענים - סנוואר סובל מדלקת ריאות שהסתבכה ● היועמ"שית: "אסור לדרג מדיני להתערב בשיקולי המשטרה בעניין הגבלת מחאה" ● נחתם צו הריסה לביתו של המחבל מפיגוע הירי בירושלים

עוד 63 עדכונים

מלחמת עזה – עוד כתבות

צבוע שמסתובב בשבועות האחרונים בשכונת רמות בירושלים מעורר בהלה בקרב התושבים ● מאז הכחדת הנמרים, מדובר בטורף הגדול בארץ ● אולם, מעולם לא תועדה תקיפה של אדם על ידי צבוע בישראל ● הצבוע מגיע לעיר בעקבות שפע המזון הזמין, אבל בימים הקרובים מתכננים ברשות הטבע והגנים ללכוד אותו ולהעתיק את מקום מושבו לנגב

עוד 1,158 מילים

מי יותר טוב לישראל - ביידן או טראמפ?

קשה להאמין, אבל דונלד טראמפ שהפסיד בבחירות 2020 ולמרות הבעיות המשפטיות שלו, מוביל בפער אדיר בסקרים על רקע הפריימריז של המפלגה הרפובליקאית, ואף זוכה ליתר תמיכה מהנשיא המכהן ג'ו ביידן במדינות מפתח אלקטורליות כמו פנסילבניה, מישיגן ונבדה.

תחיית המתים הפוליטית של טראמפ מעלה את האפשרות שנראתה דמיונית לפני שנה, שהנשיא לשעבר יחזור לבית הלבן ב-2025 ולעמדת השפעה על יחסי ארה"ב וישראל. וזה מעלה את השאלה הנצחית: טוב ליהודים או רע ליהודים?

ד"ר לי-און הדר הוא עיתונאי, פרשן לעניינים גלובליים ומרצה ליחסים בינלאומיים בוושינגטון. לשעבר עמית מחקר במכון קאטו ופרופסור אורח באמריקן יוניברסיטי, הוא משמש כעת כעמית בכיר במכון למחקרי מדיניות חוץ ועורך תורם בנשיונל אינטרסט מגזין.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 810 מילים

למקרה שפיספסת

עקורים

"אני מרגישה שהמלחמה היא הזדמנות לשינוי. היא החזירה את כולנו למקום פגיע ומעורער, ואנחנו לא יכולים להמשיך להחזיק בכל הסיפורים שאנחנו מספרים לעצמנו"

ברית גלעד

בת 38 מקיבוץ צבעון. נשואה ואם לשניים. הומאופטית. פונתה לראש פינה

עוד 1,916 מילים ו-2 תגובות

הקו העדין שבין צחוק ללעג – השימוש בהומור במלחמה בעזה

בספר שמות מתואר כיצד בני ישראל חצו את ים סוף וראו איך הים, שנפתח עבורם לשניים, חוזר למקומו ומטביע את צבא מצרים. בתגובה, בני ישראל פצחו בשירת הודיה לאלוהים, המכילה תיאורים גרפיים של תבוסת המצרים ומותם בטביעה.

מאות שנים לאחר מכן, מעצבי התפילה היהודית הכניסו את השירה הזו לתפילת הבוקר כחלק מהליטורגיה היומית, מהלך המדגיש כי לאותם תיאורים יש חשיבות ביצירת החוסן של היהודים.

ד"ר יקיר אנגלנדר הוא מנהל תוכנית המנהיגות "גוונים" בארגון IAC (Israeli-American Council), מלמד בבית הספר לרבנות AJR בניו יורק ומתגורר בקהילה בפילדלפיה. יקיר גדל בחסידות ויז'ניץ, היה בין המקימים והמנהלים של תנועת הנוער הבין-דתית Kids4Peace בירושלים, ומקדיש את עצמו למיסטיקה, למגע וליצירת חיבורים בין עולמות ותרבויות. שני ספריו עוסקים בשאלות סביב מקום הגוף והמיניות בשיח הציוני-דתי והחרדי. הוא חקר באוניברסיטאות Northwestern, Harvard ובמכון שלום הרטמן.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,229 מילים ו-1 תגובות

תגובות אחרונות

בזמן שכל העיניים על עזה, איראן עלולה לפרוץ לפצצה גרעינית

ראש סוכנות הגרעין של איראן לשעבר אמר כי מה שמפריד בין טהרן לפצצה זו "החלטה בלבד" ● דיוויד אולברייט, ראש מכון המחקר ISIS בוושינגטון ופקח גרעין של האו"ם לשעבר, מסביר: "אני חושב שזה המצב החמור ביותר שהיינו בו מעולם. אף אחד לא מנסה לעצור את איראן"

עוד 1,016 מילים

עקורים

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

המאמצים לדחות שוב את כינוס הוועדה לבחירת שופטים עלו בתוהו, כשבג"ץ דחה עתירה של ארגון "לביא" הטוענת כי שופטי העליון החברים בוועדה מצויים בניגוד עניינים ● בפועל, בית המשפט גם אישרר את האיסור שחל על נתניהו להתקרב בכל דרך לשאלות של קידום שופטים ולעבודת הוועדה ● פרשנות

עוד 1,011 מילים ו-1 תגובות

המחדל הכלכלי הלא מדובר של ממשלת נתניהו

ההתנהלות המופקרת של ממשלת ישראל מול הממשל האמריקאי אילצה את הנשיא ביידן להפעיל סנקציות קשות במיוחד נגד ישראלים, שהיו שמורות עד כה רק לגדולים שבאויבנו ● את המחיר משלמים עכשיו ארבעה אזרחים, אבל החשש הגדול הוא שזה רק ההתחלה ● פרשנות

עוד 1,415 מילים

בכיר פת"ח הגולה עשוי להיות האיש ל"יום שאחרי"

מוחמד דחלאן, לשעבר ראש מנגנוני הביטחון בעזה ויועצו של שליט איחוד האמירויות, התייחס בריאיון ל"ניו יורק טיימס" ליום שאחרי ברצועה והדגיש: "לא עבאס, לא חמאס" ● דחלאן נפגש לפני כשנתיים עם קבוצה של אנשי עסקים ישראלים ביוזמת נאום כהן, שתומך במפלגת הליכוד ● מדבריו באותה פגישה אפשר היה להתרשם שהוא מתגעגע לאזור והיה שוקל לחזור ● פרשנות

עוד 721 מילים

"הייתי מביאה לישראל את הראש של סנוואר בחינם"

חטיפה, גניבת סיוע הומניטרי ושימוש באוכלוסייה אזרחית: עדויות חדשות מרצועת עזה חושפות לעולם כיצד נראים חיי התושבים תחת שלטון חמאס ● מנכ"ל המרכז לתקשורת השלום ג'וזף בראודה, שמנהל את פרויקט העדויות, מספר: "עזתים רבים חוששים שמוקדם מדי להתכונן ליום שאחרי חמאס"

עוד 1,360 מילים ו-1 תגובות
היום ה־136 ללחימה ● 134 חטופים עדיין בעזה

מכתב האזהרה של איזנקוט לקבינט: "שלושה חודשים לא התקבלו החלטות"

דובר צה"ל הציג לציבור את התיעוד הראשון של שירי ביבס והילדים אריאל וכפיר לאחר חטיפתם לרצועה ואמר כי ישנו "חשש כבד לגורלם" ● לוחם הצנחנים מעוז מורל שנפצע אנוש לפני כשבוע נפטר מפצעיו ● דיווח על מתנחלים שמתפרעים ומציתים בכפר בורקה, חשש לנפגעים ● ארה"ב תציע למועצת הביטחון של האו"ם להתנגד לתקיפה ברפיח ולגבות הפסקת אש זמנית בעזה

עוד 70 עדכונים

עם הפרסום בסוף שבוע שעבר על המתווה שמגבש ממשל ביידן וההיסטריה בימין סביב האפשרות שתוכרז מדינה פלסטינית באופן חד-צדדי, נתניהו נרתם לבניית קואליציה רחבה בכנסת שתתנגד לתוכנית האמריקאית ● אתמול הצליח לאחד את כל שורות הממשלה, כולל שרי המחנה הממלכתי ● היום ינסה נתניהו להשלים את המהלך ולרתום גם את יריביו מהאופוזיציה ● פרשנות

עוד 673 מילים ו-1 תגובות

מצב הרוח של יואב קיש מבטל את הקידמה

החלטת שר החינוך לבטל את הענקת פרסי ישראל המקצועיים ולהסתפק בפרסים כלליים על "גבורה אזרחית וערבות הדדית" היא המשך התעללות הפוליטיקאים בעצמאות מוסד הפרס ● היא גם תואמת את גישת הממשלה הנוכחית מימיה הראשונים לפגוע בכל מה שמריח מחופש אקדמי ומחתירה למצוינות ● למעשה, מדובר בעוד מהלך שהוא חלק מההפיכה המשטרית דה-פקטו ● פרשנות

עוד 936 מילים

"נחנך את ילדינו להשתמט כי המדינה כפוית טובה"

אלפי תגובות נזעמות לחוק ההכבדה בנטל קוראות לממשלה למצות את פוטנציאל הגיוס הקיים ולהקים מחדש יחידות שפורקו ● בצד הארכת השירות, נציגי המילואימניקים קוראים לפתור את עיוותי התגמול ולהתחיל לשלם עבור הימים שישי–שבת, לבטל מס על מענקי סיוע ולפצות את כלל המעסיקים על ההפרשות לפנסיה של החיילים

עוד 829 מילים

לשמור על נתניהו מאוחדת

נתניהו שוב התייצב אתמול מול המצלמות כדי לדבר על היעדר האחדות, כלומר על היעדר התמיכה הפרסונלית בראש הממשלה ● נתניהו התחמק מלתת תשובות ותהה למה העיתונות לא חוקרת מי עומד מאחורי הפרסומים נגדו, אף שהוא מתנגד בנחרצות לחקירות בזמן מלחמה ● גם האמירה של יו"ר ההסתדרות מאותתת לנתניהו שאי אפשר להתחמק מבחירות ● פרשנות

עוד 1,121 מילים ו-1 תגובות

במו"מ על אספקת התרופות לחטופים הסכימה ישראל לאספקת אלף תרופות לעזתים בתמורת לאספקת כל תרופה לחטופים ● אלא שחמאס לא עמד בהסכם - הסכם שקטאר התחייבה לערוב לו ● וכך, בזמן שסנוואר ממילא מנותק קשר, בישראל דבקים בעניין התרופות כדרישה להוכחת היכולת של הצדדים בכלל לקיים את הסיכומים ● פרשנות

עוד 733 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה