ישיבת השבעת הממשלה ה-36 במליאת הכנסת, 13 ביוני 2021 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)
אוליבייה פיטוסי/פלאש90
הכנסת קטנה מדי, הח"כים עמוסים מדי והלוביסטים חזקים מדי

הבעיה איננה שהממשלה גדולה מדי, אלא שהכנסת קטנה מדי

לפיד הוביל במשך שנים קמפיין נגד ממשלות גדולות, אבל הממשלה שהקים היא השלישית בגודלה בתולדות המדינה ● לפיד ובנט מגלים עכשיו את המציאות הפוליטית הפשוטה: הבעיה איננה במספר השרים, אלא במספר הח"כים ● לישראל יש פרלמנט מהקטנים בעולם - ואולי הממשלה הגדולה בעולם ביחס לגודל הפרלמנט ● הפתרון לבעיות שזה יוצר הוא כנסת גדולה יותר ● פרשנות

עוד 1,907 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 13 באוקטובר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הסוכנות היהודית סירבה לבקשת לפיד לדחות את מועד בחירת יושב הראש

לפיד בוושינגטון: שומרים לעצמנו את הזכות לפעול נגד איראן; בלינקן: "הזמן של איראן לחזור להסכם אוזל" ● משרד הבריאות ממליץ לא לטוס לטורקיה, רוסיה ורומניה ● חוק יסוד ההגירה נפל בהצבעה בכנסת ● הסכם פשרה בין יאיר נתניהו לשאשא ביטון: יתנצל ויסיר פרסומים מהרשת ● נסגר התיק נגד השופט שנחשד בעבירות מין ואלימות ● בעקבות מתקפת הסייבר: בתיה"ח הונחו להכין גיבויים

עוד 61 עדכונים

המגרסה שמעלימה את קולו של הציבור היא דו סיטרית

פרשת אלעזר שטרן תלך ותדעך, אולם הגילוי הבא כבר מעבר לפינה. כשם שהגילוי אודות פרס וקולט אביטל עדיין מהדהד. ההפתעה במקרה של אביטל לא היתה רק ששמעון פרס הטריד מינית, לעדותה, אלא כמה זה כבר לא הפתיע. לאו דוקא בגלל הדמות הידועה ורבת התהילה של שמעון פרס, אלא משום שזה הפך לשיגרה והפסיק לזעזע.

פרשת אלעזר שטרן תלך ותדעך, אולם הגילוי הבא כבר מעבר לפינה. כשם שהגילוי אודות פרס וקולט אביטל עדיין מהדהד. ההפתעה שם לא היתה רק שפרס הטריד מינית, לעדותה, אלא כמה זה כבר לא הפתיע

מאז פרץ לחיינו ה-me to וחשיפות מטרידים של נשים שהחליטו לא לשתוק, רשימת המטרידים והמתקיפים מינית הולכת וגדלה ומקיפה כל מגזר וייצוג: אנשי דת ורבנים ראשיים, פוליטיקאים בכירים בדרגת נשיא וסביבת ראש ממשלה, אנשי עסקים, קציני צבא, אנשי הגות, שירה והייטק, אנשי אקדמיה, אמנים, זמרים ואנשי תיאטרון, מחנכים ומנהלי בתי ספר, מדריכי נוער, רופאים ואנשי סיעוד, פסיכולוגים, דתיים, חרדים וחילונים, קרובי משפחה מדרגות קירבה שונות ועוד.

היריעה קצרה מלפרט את תחומי העיסוק והעשייה או זהותם של גברים אשר הטרידו מינית נשים, בנות, ילדות ואפילו תינוקות. בכולם נחשף צד אישיותי בלתי נסבל ובלתי נסלח בו הם חרגו ממעמדם, תפקידם וסמכותם כלפי הנשים והילדות שנפגעו, הפכו אותן לחפץ לסיפוק צרכיהם, יצרו נזקים פיזיים ונפשיים לטווח בלתי מוגבל ובלתי ידוע, אולם המשיכו לקום בבוקר לתפקידיהם ועמדות הכוח שלהם כאילו כלום לא נוגע להם.

המקרה של אלעזר שטרן הציג היבט נוסף וחמור לא פחות: השתקה והעלמה של תלונות נשים שהוטרדו ונפגעו. את בחירתו לא לתפקד ככתובת ואת אי האמינות שגילה, גם על פי עדותו שלו, בגריסת התלונות האנונימיות שהגיעו אליו, וגם על פי עדותה של קצינה שטענה לטיוח מכוון מצידו של תלונה על הטרדה מינית שעברה. כל זאת כאשר הוא הסמכות אליה פונים כדי להתלונן ולצפות לקבל סעד הוגן וראוי.

היריעה קצרה מלפרט את תחומי העיסוק של גברים שהטרידו מינית נשים, בנות, ילדות ואפילו תינוקות. המקרה של אלעזר שטרן הציג היבט נוסף וחמור לא פחות: השתקה והעלמה של תלונות נשים שהוטרדו ונפגעו

כאשר הייתי קצינה צעירה בחיל הים, הותקפתי במשרדי ע״י קצין בכיר מאוד. הוא הניח כי ההמשך להיכרות פורמלית של לחיצת יד זה למשוך אותי אליו בחוזקה ולתקוף אותי. בתושייה שלא הבנתי מאין הגיעה, דחפתי אותו בבעיטה שהצמידה אותו לקיר והותירה אותו מופתע וכועס על התגובה שלי.

פניתי בתלונה לקצינת ח״ן החיילית (אז היה מושג כזה) והתשובה שקיבלתי היתה שעדיף שאתקדם הלאה ואשכח מהמקרה. בבירור שערכתי התחוור לי כי הקצין היה ידוע כמטריד סדרתי של חיילות וקצינות צעירות. הטיפול של צמרת החיל והממונה על הנשים שבו היה להשתיק ולהרגיע את המתלוננות כשהקצין ממשיך במעלליו.

זה היה בתחילת שנות ה-80 וכך התנהל הצבא עוד שנים רבות אחר כך: ״הטובים לטייס והטובות לטייסים״. נשים היו חפץ זמין ומשעשע לקצינים שנהנו מתחושת עוצמה ובעלות על חיילות צעירות ומבוהלות. המערכת ידעה, שתקה וגם השתיקה.

תשובתו המחויכת והמשועשעת של אלעזר שטרן שאמר: ״המגרסה עבדה מאוד מהר״ היא המשך ישיר של הסגנון הצבאי במועדון הסגור של ״הגברים-גברים״, עם הקריצה שאומרת ״שישאר בינינו – החבר׳ה שיודעים״. כמו הרמיזות הברורות מעל בימת הכנסת למירי רגב על הדרך בה התקדמה בצבא.

סגנון שהזכיר לי עוד חובש כיפה ומטיף לערכים, את העיתונאי אראל סג"ל, אשר בתקופת הכנסת ה-20 לעג לח"כ סתיו שפיר בתוכנית "הפטריוטים" ששודרה בערוץ "יהדות ומורשת", כשחיקה אותה באומרו "גם אני רוצֶה לרכוב על אופניים, בלי כיסא״. כל זאת מול תגובת הפאנל ה״ערכי״ שישב והתגלגל מצחוק מול המופע של סג״ל, מה שהוביל לתלונה של חכ״ל קסניה סבטלובה נגד ערוץ 20.

שטרן הוא ייצוג של הדתי ישראלי החדש, תוצר מקומי של יהדות ישראלית המתיימרת לחבר בהרמוניה את הזהויות שעדיין מתקוטטות מי מהן מובילה את העם היהודי בציון. אדם שהיה קצין חינוך ראשי וראש אכ״א-תחומים העוסקים בערכים ובבני אדם והכתובת הטבעית לטפל בסוגיות מוסר ובתלונות כגון אלו.

פניתי בתלונה לקצינת ח״ן החיילית (אז היה מושג כזה) והתשובה שקיבלתי היתה שעדיף שאתקדם הלאה ואשכח מהמקרה. בבירור שערכתי התחוור לי כי הקצין היה ידוע כמטריד סדרתי של חיילות וקצינות צעירות

הניסיון להשתקת והעלמת התלונות אינה שונה ממה שעשה השר לשעבר יעקב ליצמן בפרשת מלכה לייפר, הגילויים אודות רחבעם זאבי (גנדי) שנהנה מסנגוריה וטיהור על ידי המחנה הלאומי והנצחה ממלכתית – למרות הדברים החמורים שנחשפו אודותיו. נסיונות השתקה ומחיקה אחרים על ידי מי שמטיפים למוסר וכבוד האדם – בחסות ערכים, פטריוטיות או בשם אלוהים.

התירוץ כי מדובר בתלונה אנונימית – אינם מתקבלים בשום צורה. מי שלא חווה הטרדה או פגיעה לעולם לא יבין מה חשה הנפגעת ואין לו שום זכות לשפוט אותה. תלונה כזו צריכה להיבדק ברגישות ובדיסקרטיות כדי לדעת אם העשן מגיע בגלל אש שמישהו הצית.

הציבור שבחר את נבחריו או כפוף לבעלי סמכות זכאי להתייחסות מכבדת ועניינית!

אם ניקח את עצמנו מעבר לסיפור של פגיעה מינית, מה אנו האזרחים והאזרחיות צריכים לחוש כשאנו שומעים שבעל סמכות בכירה בוחר לגרוס את מה שלא נושא חן בעיניו?

במקרה של שטרן מדובר בח״כ ושר. האם הוא גורס גם את פניות הציבור למשרדו? חברי וחברות כנסת (נבחרי ציבור) מקבלים אינספור פניות ציבור של א.נשים נואשים הזקוקים לעזרה. לשם כך קיים צוות לשכה וכוח מתנדב, אשר לומד בדרך זו אודות המערכת הציבורית והממשלתית וכיצד היא אמורה לתפקד כלפי הציבור הנתון לחסותה.

האם גם שם נגרסות הפניות שנבחר/ת הציבור לא מוצא בהם עניין? האם לשכתו לא שולחת תשובה הולמת לאזרח כדי שלא יחוש שדיבר אל הקיר והמערכת של נבחרי הציבור אינה סופרת אותו?

האם גם בלשכת השר נגרסות הפניות שנבחר/ת הציבור לא מוצא בהם עניין? האם לשכתו לא שולחת תשובה הולמת לאזרח כדי שלא יחוש שדיבר אל הקיר והמערכת של נבחרי הציבור אינה סופרת אותו?

שטרן הגיש את עצמו על מגש של כסף לכל שוחרי הסנסציות מהאופוזיציה של המחנה הלאומי והדתי, שמעולם לא הגיבו למצוקתן של נשים שנפגעו. נשים נפגעו על ידי אנשי הצוות של לשכת ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו. מנתן אשל ראש הסגל העוצמתי שממשיך לתפקד לצד נתניהו עד היום, המשך לעוזרים, דוברים ועד הנהג האישי של נתניהו.

מירי רגב עצמה הצביעה יחד עם חברות סיעתה נגד חוקים התומכים בקורבנות אונס ונשים במעגל האלימות. הצביעות באופוזיציה הנוכחית חוגגת על החשיפות הללו, כאשר מעצמם הם לא דרשו את מה שהם דורשים מאחרים.

אבל זה לא מפחית שום אשמה ובעייתיות מאלעזר שטרן, אשר בזחיחות לא מובנת ובחוסר חשיבה על משמעות דבריו, שלף את המגרסה מהלשכה ובכך גרס לעצמו את תדמיתו הסימפטית והערכית לעולמי עד.

את התובנות מכך צריכים להפנים כל מי שנמצא.ת בעמדת סמכות. נבחר.ת ציבור שחושב או חושבת שהעמדה הבכירה והעוצמתית מהווה שריון ופלטפורמה המאפשרת לפגוע בזולת, לגרוס את המציאות ולחשוב שכך ניתן להעלים אותה.

מירי רגב עצמה הצביעה יחד עם חברות סיעתה נגד חוקים התומכים בקורבנות אונס ונשים במעגל האלימות. הצביעות באופוזיציה הנוכחית חוגגת על החשיפות הללו, כאשר מעצמם הם לא דרשו את מה שהם דורשים מאחרים

במקרה של שטרן כמו במקרים אחרים, פתאום ברור שגם קריירה איכותית וארוכת שנים ניתנת לגריסה דו סיטרית, בדיוק באותה מהירות וקלות בהם גורסים מכתב תלונה של אנונימית פגועה.

גילה לבני זמיר, חיפאית, יוצרת וכותבת תוכן, יועצת תקשורת וקידום מדיניות ציבורית. הובילה מאבקים סביבתיים וחברתיים: הסרת חיץ הרכבת בחזית הים בחיפה, המאבק במפעלים המזהמים, הבית ברחוב חיים, שינוי המציאות הפוליטית בחיפה ועוד. בוגרת המחלקה לעיצוב תקשורת חזותית ויצ"ו חיפה, BA בתקשורת, רוח וחברה. יו"ר תנועת ״יאללה חיפה״. נשואה, אם ל-3 וסבתא ל-2.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,060 מילים

טוב מאוד בבריאות, חלש מאוד בעירוניות

החדשות הטובות: דוח של משרד הבריאות קובע שהמים בברזיות הציבוריות בגוש דן טובים וראויים לשתייה ● החדשות הפחות טובות: עדיין מומלץ להצטייד בבקבוק כשיוצאים מהבית

עוד 699 מילים ו-1 תגובות

בשכונה חילונית בראשל"צ יוקם מרכז להנצחת השואה - עם מקווה ובית מדרש

חשיפה מרכז להנצחת השואה או מוסד דתי? ● לתושבי נאות שקמה בראשון לציון התברר כי בשכונה החילונית עומד להיבנות מוסד תורני בכסות מרכז להצנחת השואה ● התושבים חוששים משינוי באופי השכונה וכועסים על הערבוב בין שואה ודת ● הרב מרדכי אנגלמן: "מדובר בפעילות מקומית עבור כל התושבים" ● העירייה: "האישור נבחן כעת מחדש"

עוד 1,143 מילים ו-3 תגובות

למקרה שפיספסת

בדיקת זמן ישראל למדינת ישראל דרושים: עובדים בכל המגזרים

המוכרת שעובדת בשתי חנויות, הנהג שנוסע מבוקר ועד חצות, איש ההייטק שמטפל ב-30 משימות ● עובדים נאלצים לעבוד שעות ארוכות בגלל מחסור בכוח אדם ● חלקם נשברים ועוזבים, והמצב רק מחמיר ● במגזר הפרטי, המהלך של ליברמן לא החזיר את העובדים ● במגזר הציבורי, סכסוכי העבודה - המתמחים, המטפלות ונהגי האוטובוסים - הוכרזו, בין השאר, בדרישה להוסיף כוח אדם

עוד 2,625 מילים

אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

התקרבות מסוכנת לסוריה

מדינות ערביות ובראשן ירדן החלו להתקרב מחדש לסוריה למרות הסנקציות האמריקניות והשעייתה מהליגה הערבית. ממשל ביידן מגלה רפיסות ונמנע מעימות עם משטר אסד. נורמליזציה ביחסים עם סוריה הינה מתן פרס לבשאר אסד על פשעי המלחמה שלו.

בחודשיים האחרונים החלה תופעה מסוכנת, במסגרתה מדינות ערביות, שהינן בנות בריתה של ארה"ב, החלו להתקרב מחדש לסוריה ולנשיא בשאר אסד. כזכור, בשנת 2011 השעתה הליגה הערבית את סוריה מהליגה הערבית והטילה עליה סנקציות בגלל מעשי הטבח שעשה בשאר אסד בבני עמו.

לאחרונה חלה התקרבות מחודשת ומסוכנת של מדינות ערביות בנות ברית של ארה"ב לסוריה ולאסד. כזכור, ב-2011 השעתה הליגה הערבית את סוריה והטילה עליה סנקציות בשל מעשי הטבח של אסד בבני עמו

בחודש מאי האחרון נבחר הנשיא בשאר אסד לתקופת כהונה נוספת של 7 שנים בבחירות "דמוקרטיות", דבר שמסייע לו לטעון בפני הקהילה הבינלאומית ששלטונו לגיטימי.

מי שמאוד מרוצה מההתפתחויות האלה הם הרוסים והאיראנים, שר החוץ האיראני החדש אמיר עבדאללהיאן, שביקר בתחילת השבוע בסוריה, אף התגאה בכך בפגישתו עם הנשיא אסד.

נראה כי כמה מנהיגים ערביים הבינו שבשאר אסד איננו הולך לשום מקום בשנים הקרובות ושהוא מחזיק היטב ברסן השלטון בסיוע הצבאי הרוסי ובסיוע של איראן והמיליציות שלה. הסורים מעודדים מאוד מתהליך החשיבה מחדש אצל מנהיגי ערב. הבולט שבהם הינו עבדאללה מלך ירדן, שמתקרב מחדש בצעדים גדולים לסוריה, בעיקר בגלל חששו מנוכחות המליציות האיראניות באזור דרעא בדרום סוריה על הגבול עם הממלכה ההאשמית.

ההתקרבות הירדנית

סוכנות הידיעות הרשמית של ירדן "פטרה" דיווחה כי נשיא סוריה בשאר אסד התקשר למלך עבדאללה השני בתחילת השבוע שעבר, שיחת טלפון ראשונה מסוגה מאז החל המשבר עם סוריה אחרי פרוץ מלחמת האזרחים במדינה ב-2011.

שיחת הטלפון בין שני המנהיגים הייתה השיא של מגעי ההתקרבות בין סוריה לירדן. במהלך השבועות האחרונים ביקרו משלחות ביטחוניות וכלכליות בכירות מסוריה בירדן. בין היתר ביקר בירדן הרמטכ"ל הסורי הגנרל עלי איוב כאורחו של הרמטכ"ל הירדני הגנרל יוסף אלחנטי.

שיחת הטלפון בין שני המנהיגים הייתה השיא של מגעי ההתקרבות בין סוריה לירדן. במהלך השבועות האחרונים ביקרו משלחות ביטחוניות וכלכליות בכירות מסוריה בירדן

בין היתר סוכם על פתיחה מחדש של מעבר הגבול ג'אבר-נאציב בין סוריה לירדן ועל חידוש הטיסות הישירות בין נמל התעופה הבינלאומי בדמשק לבין נמל התעופה ע"ש המלכה עליאא' בירדן.

הנוכחות הצבאית האיראנית בדרום סוריה היא שמדאיגה את מלך ירדן. מדובר באזור דרעא שגובל עם צפון ירדן, יש בו כוחות של המשטר הסורי של בשאר אסד, מליציות מקומיות ומליציות איראניות.

המאבקים האלימים באזור הזה לא נפסקים. זו הייתה הסיבה העיקרית לביקורו של הרמטכ"ל הסורי עלי איוב בירדן ופגישתו עם הרמטכ"ל הירדני יוסף אלחנטי.

הם דנו בצורך לתאם את השמירה על הגבולות בין 2 המדינות ולהילחם בטרור.

נראה כי ירדן הגיעה למסקנה כי היא חייבת לשתף פעולה עם המשטר הסורי בנושא מצב הביטחון במיוחד בדרום סוריה על גבולה הצפוני מחשש להימצאות מליציות איראניות על הגבול עמה.

כאמור, המלך עבדאלה ביקר ברוסיה בחודש אוגוסט האחרון ונועד עם הנשיא פוטין. הוא הביע באזניו את חששו מהימצאות המליציות האיראניות סמוך לגבול ירדן-סוריה. פוטין גילה הבנה ויעץ לו לדון בנושא עם הנשיא בשאר אסד, שכן סוריה היא היחידה שיכולה לטפל בנושא.

בחודש יולי האחרון התחדשה ההסלמה הצבאית באזור דרעא, בין כוחות הצבא הסורי לביו קבוצות חמושות מקומיות. גורמים באופוזיציה הסורית טוענים כי מליציות איראניות מתכננות להגיע לגבול עם ירדן בסגנון מליציות "אלחשד א-שעבי" בעיראק.

נראה כי ירדן הגיעה למסקנה כי היא חייבת לשתף פעולה עם המשטר הסורי בנושא מצב הביטחון במיוחד בדרום סוריה על גבולה הצפוני מחשש להימצאות מליציות איראניות על הגבול עמה

בשלוש השנים האחרונות שרר שקט יחסי באזור דרעא בעקבות השגת הסכם ביטחוני בין האופוזיציה הסורית לבין המשטר הסורי בתיווכה של רוסיה, אולם כוחות של חזבאללה ומיליציות איראניות החלו לחדור לאזור דרעא.

עבדאללה מלך ירדן גילה בחודש יולי האחרון בראיון לרשת CNN כי ירדן הותקפה בשנה החולפת כמה פעמים על ידי מל"טים מתוצרת איראן שהופעלו על ידי המליציות השיעיות בדרום סוריה.

ירדן הביעה את חששה מהמל"טים האיראניים בשיחות שקיים המלך עבדאללה בביקורו האחרון בוושינגטון וארה"ב הבטיחה לספק לירדן אמצעי התראה מתקדמים מפני מל"טים.

עמדת ממשל ביידן

ממשל ביידן מתנגד להתקרבות המחודשת הזו של כמה מדינות ערביות לסוריה אך מגלה פסיביות.

שר החוץ הסורי פייסל אלמקדאד הביע אופטימיות מההתפתחויות ומהתהליך שהחל ואמר, כי בפגישותיו האחרונות בשולי דיוני העצרת הכללית של האו"ם, נפגש עם 9 שרי חוץ ערביים, שכולם הביעו עמדה כי היעדרותה של סוריה מהליגה הערבית פוגעת בעמדה הערבית המאוחדת וכי סוריה חייבת לחזור לחיק הליגה הערבית.

שר החוץ הסורי נפגש עם 9 שרי חוץ ערביים, שכולם הביעו עמדה כי היעדרותה של סוריה מהליגה הערבית פוגעת בעמדה הערבית המאוחדת וכי סוריה חייבת לחזור לחיק הליגה הערבית

כזכור, הממשלים של אובמה וטראמפ הבינו היטב כי אסור לתת מחילה לבשאר אסד על פשעי המלחמה שלו. לכן הם הטילו סנקציות על סוריה. ממשל טראמפ אף החמיר אותן באמצעות חקיקת "חוק קיסר" שמאיים לשתק את הכלכלה הסורית.

ממשל ביידן הזהיר את מדינות ערב המקורבות אליו שלא להתקרב מחדש למשטרו של בשאר אסד, אך נראה כי הן פועלות על פי האינסטרסים שלהן.

מדינות ערביות נוספות צפויות ללכת בעקבותיה של ירדן ולהתקרב לסוריה. בתערוכת אקספו 2020 בדובאי דנו כבר שרי החוץ של סוריה ואיחוד האמירויות ביחסי המסחר בין שתי המדינות.

הפסיביות של ממשל ביידן היא גרועה מאוד עבור בני העם הסורי, הנשיא אסד הינו דיקטטור אכזר שביצע מעשי טבח המוניים בבני עמו כולל באמצעות נשק כימי. הוא חייב להיענש על פשעיו ולהסתלק מכס השלטון. אסור לתת לו שום מחילה.

כל נורמליזציה מחודשת של מדינות ערביות עם סוריה תתן לגיטימציה לפשעיו של בשאר אסד ורק תעודד את דרך הדיכוי והאלימות שבה בחר.

גורמים בכירים במחלקת המדינה אומרים כי לארה"ב אין שום כוונה לשדרג את היחסים עם סוריה וכי היא איננה מעודדת מדינות ערביות לעשות זאת בגלל הפשעים בעצע משטר אסד נגד בני עמו.

אולם ממשל ביידן עוצם עיניים נוכח ההתקרבות המחודשת בין ירדן לסוריה. אולי מכיוון שאין באפשרותו לתת פתרון לירדן מפני האיום האיראני לממלכה מדרום סוריה. ירדן מקבלת מארה"ב סכום של 1.5 מיליארד דולר של סיוע צבאי וכלכלי מדי שנה והנשיא ביידן הינו אוהד גדול של המלך עבדאללה.

כזכור, הכרה מלאה במשטרו של בשאר אסד היא הפרה של החלטות מועצת הביטחון של האו"ם. האופוזיציה הסורית מודאגת מאוד מתהליך ההתקרבות המחודשת של מדינות ערביות לסוריה.

הפסיביות ממשל ביידן גרועה לעם הסורי. אסד הוא דיקטטור אכזר שביצע מעשי טבח המוניים בבני עמו, כולל באמצעות נשק כימי. הוא חייב להיענש על פשעיו ולהסתלק מהשלטון

הנשיא הסורי בשאר אסד הצליח לשרוד ולכפות את נוכחותו על הקהילה הבינלאומית בעיקר בגלל שהידק את קשריו עם רוסיה ואיראן, הוא הפך לעובדה מוגמרת בזירה המזרח תיכונית. הוא זוכה לתמיכתן של ירדן, מצרים, אלג'יריה ועיראק. שר החוץ העיראקי פואד חוסיין הודיע כי ארצו פועלת להחזרת סוריה למקומה בליגה הערבית.

העמדה הרופסת של ממשל ביידן בעניין סוריה היא המשך לרפיסות האמריקנית כפי שבאה לידי ביטוי בנסיגה החפוזה מאפגניסטן. זה מה שממשל משדר למדינות ערב  ולאיראן. יש בזה לקח חשוב לישראל: לא ניתן לסמוך על הממשל האמריקני הנוכחי בכל הקשור לסכנת הגרעין האיראני. למרות ההבטחות של הנשיא ביידן, ישראל יכולה לסמוך רק על עצמה.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,064 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הקואליציה השברירית הצילה את שטרן. אבידר עלול להפיל אותה

אלמלא הייתה הקואליציה תלויה בכל קול וקול, לפיד היה חורץ את גורלו של שטרן כשם שחרץ בזמנו את גורלו של יעקב פרי ● שטרן אמנם פרש מהמרוץ לראשות הסוכנות היהודית, אבל לקואליציה נוצרה בעיה חדשה: אלי אבידר יחזור השבוע מדובאי ולא יסכים להמשיך בסידור הנוכחי ● ובינתיים בליכוד, איש לא מבין למה אדלשטיין הכריז דווקא כעת על ההתמודדות שלו נגד נתניהו ● פרשנות

עוד 863 מילים

"מה זה דתי כזה ודתי כזה? אף אחד לא מקיים את כל תרי"ג מצוות"

בנט עשה היסטוריה כשהפך לראש הממשלה הראשון שחובש כיפה ● את החילונים זה לא מעניין, גם לא את החרדים, אבל בציונות הדתית מתנהל ויכוח סביב מידת הדתיות של בנט ● "הכול בגלל הכעס הגדול של הליכוד ונתניהו על כך שהוא נבחר", מסביר הרב יואל בן-נון ● "ברגע שבנט גרם לחילול החג זה הפך לפולמוס", אומר העורך הראשי של ערוץ 7 ● קווים לדמותה של הסערה סביב גודל הכיפה

עוד 1,648 מילים ו-1 תגובות

כסף לבדו לא יפתור את הנושאים שמטרידים את החברה הערבית

הממשלה, בדחיפת רע"ם, הקצתה מיליארדי שקלים כדי לסייע לצמצום הפערים ולפתרון הבעיות המטרידות את החברה הערבית ● אבל חלק מערביי ישראל טוענים כי הנושאים המטרידים אותם באמת לא קשורים לכסף ● "יש לנו גם קובלנות יותר עמוקות כמו חוק הלאום וחוק קמיניץ. עבאס לא יוכל לפתור אותן"

עוד 1,476 מילים ו-1 תגובות

"כל אחד עובר פה עם הכלב שלו שפתאום עושה צרכים ליד סידורים וספרי תורה"

קבוצת מתפללים בראשות רב חב"דניק מתכנסת בכל יום בשכונת היוקרה כוכב הצפון בתל אביב ומתפללת בנוסח ספרד ● התושבים קובלים על רעש וחסימת מכוניות וחוששים מכניסת חב"ד לשכונה ● יו"ר הוועד: "המיקום לא מקרי. הם רוצים ללחוץ על העירייה שתתן להם קרקע לבית כנסת" ● אחד המתפללים: "זה סגנון תפילה. למי שגדל על מוצרט קשה לשמוע זוהר ארגוב"

עוד 1,907 מילים ו-2 תגובות

על רקע המחלוקות לגבי התקציב בנט ייפגש עם מנסור עבאס

אחרי הביקורת, שטרן פרש מההתמודדות על ראשות הסוכנות היהודית ● בנט: "אני שמח שיש חרדים, אבל אנחנו צריכים להגביל את השפעתם הפוליטית" ● ראש הממשלה ייפגש בשבוע הבא עם פוטין ברוסיה ● סקר בקרב תומכי הליכוד: 86% רוצים את נתניהו בראשות המפלגה, לעומת 6% שמעוניינים באדלשטיין; יושב ראש מרכז הליכוד כץ: לא יהיו פריימריז במפלגה, אלא אם הכנסת תתפזר

עוד 47 עדכונים

בג"ץ עושה צעד משמעותי לקראת שקיפות בתהליכי קבלת ההחלטות

אחרי כשנה וחצי של מאבק משפטי, קבוצת עיתונאים ופעילים ציבוריים נחלה השבוע הצלחה מרשימה, אם כי עדיין לא ניצחון מלא ● החלטת בג"ץ להוציא לממשלה צו על-תנאי ולהותיר לה חודש בלבד לנמק מדוע לא ייחשפו התמלילים של ישיבות הממשלה בנוגע לניהול משבר הקורונה, מעידה כי גם בית המשפט הפנים את הצורך במתן דין וחשבון לציבור על תהליך קבל ההחלטות ● פרשנות

עוד 920 מילים

עיריית אשדוד זורקת את מתנת הטבע המופלאה של העיר

אשדוד קיבלה מתנה מהטבע: פארק חולות שבמרכזו דיונה מרהיבה ● אבל השבוע החליטה העירייה ברוב של קול אחד לבנות שם שכונה ● המאבק על הדיונה מסמל את הקונפליקט הרותח של התקופה: יחידות דיור מול טבע עירוני ● העובדה האירונית שלתכנית הבנייה קוראים "בית ליד הדיונה" מוכיחה שתושבי הערים צמאים למגעו המופלא והמנחם של הטבע - אבל באותה נשימה מחסלים אותו ● דעה

עוד 943 מילים ו-1 תגובות

חשיפה עלייה של 25% במספר המאושפזים בכפייה

יותר ויותר ישראלים, רבים מהם עורכי דין ובעלי מקצועות חופשיים, מאושפזים בכפייה במחלקות הפסיכיאטריות בעקבות משברים שחוו במהלך מגפת הקורונה ● הצפיפות והרעש במחלקות הסגורות מקשים מאוד על המאושפזים ● "חדרים שנבנו עבור 2-3 חולים מכילים 5-6, והם אפילו לא יכולים להוריד את הרגליים" ● מומחים מזהירים: בכל הפרמטרים בתחום, אנחנו נמצאים בתחתית ה-OECD

עוד 1,559 מילים

המגפה שאחרי המגפה

לונג קוביד יותר ויותר אנשים סובלים מהתסמינים ארוכי הטווח של הקורונה ● אבל הטיפולים מוגבלים מאוד, ודווקא לסימפטומים הנפוצים כמעט ואין מענה אפקטיבי ● מומחים מתריעים שאין השקעה מספקת במחקר הלונג קוביד ● שיטות טיפול, כמו תאי לחץ, טרם נבדקו לעומק ● החדשות הטובות: "לרוב הגדול זה עובר תוך חצי שנה"

עוד 1,964 מילים

דיווח: קצינה לשעבר טוענת שכשהיה מפקד בה"ד 1 טייח שטרן תלונה על הטרדה מינית

מוקדם יותר אמר לפיד על שטרן: "אם הוא היה אומר שהוא גרס תלונות על הטרדה מינית, היינו נפרדים ממנו עוד באותו יום" ● הממשלה מינתה את רונן בר לראש השב"כ ● אדלשטיין: אתמודד מול נתניהו על ראשות הליכוד ● אחרי יותר מחצי שנה הסתיימה עדותו של אילן ישועה במשפט נתניהו; החלה עדות עורך "וואלה!" לשעבר אבירם אלעד: "ההתערבות הייתה ברורה לטובת ראש הממשלה"

עוד 66 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה