להציל את הדמוקרטיה הישראלית - להפסיק את מגבלות הקורונה

אילוסטרציה, עידן הקורונה בתל אביב, אוקטובר 2020, למצולמת אין קשר לנאמר (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
Miriam Alster/FLASH90
אילוסטרציה, עידן הקורונה בתל אביב, אוקטובר 2020, למצולמת אין קשר לנאמר

בקצרה, יש לבטל את כלל המגבלות סביב הקורונה, ומיד. גם אם הייתה הצדקה לחלקן בעבר, ולרבות מהן לא הייתה הצדקה בשום מצב, הרי שאין שום מקום למגבלות אלו יותר.

בשלב זה, מגבלות הקורונה הן שילוב של מדיניות היסטרית, התעלמות מהמציאות הבלתי נמנעת, התעללות בהורים וילדים וכפייה אכזרית של התחסנות. זה צורך חיוני כדי להפסיק את ההיסטריה ולהציל את הדמוקרטיה הישראלית.

יש לבטל את כלל המגבלות סביב הקורונה, ומיד. גם אם הייתה הצדקה לחלקן בעבר, ולרבות מהן לא הייתה הצדקה בשום מצב, הרי שאין שום מקום למגבלות אלו יותר

הקורונה לא תיעלם

אנו נמצאים כבר שנה וחצי בתוך שגרת הקורונה המתמשכת – אוסף של מגבלות שכללו בידודים, סגרים, מגבלות שונות מתמשכים כבר זמן רב בישראל ובעוד מדינות. כבר קיימים מספר חיסונים לקורונה, והמחלה רחוקה מלהיעלם – למעשה דו"ח רשמי של ארגון הבריאות העולמי צופה כי המחלה תישאר אתנו לשנים, אולי לנצח.

המחלה תישאר, וריאנטים חדשים יצוצו, כך שניסיון "לנצח את המגפה" כשם ספרו השטחי והשגוי של ראש הממשלה הנוכחי, הוא ניסיון עקר. המשמעות היא שהקורונה אתנו לשנים, אולי לנצח.

עם התפרצות הקורונה היה נראה שמדובר בהתפרצות מגפה שזהירות רבה תעצור אותה. הנחה זו התבררה כשגויה. לאחר מכן הבטיחו לנו שחיסונים יצילו אותנו. מכיוון שישנם כבר מספר סוגי חיסונים (אך בישראל מונופול של חיסון אחד, מסיבות שאינן חשופות בפנינו). אך גם החיסונים אינם מספקים וכל הזמן המומחים (חלקם רק בעיני עצמם) אומרים שיש לחסן יותר מהציבור.

יתר על כן, מסתבר שיש לחסן שוב ושוב את כולם, ועדות לכך היא החיסון השלישי המקודם עתה – וההבטחה לחיסון רביעי, חמישי וכן הלאה. כך גם הטענה כי יש לעדכן את החיסון עם התפתחות וריאנטים חדשים.

כלומר, גם פיתוח החיסונים – מספר חיסונים – איננו "ניצחון" על המגפה. כן, החיסונים מסייעים, מפחיתים מחלה אצל הנדבקים וכנראה שתופעות הלואי שלהם מוגבלות, לפחות של חלקם. כלומר, הקורונה לא נעלמת, לא תיעלם ומה שאפשר לעשות הוא למצוא דרכים לחיות אתה.

החיסונים מסייעים, מפחיתים מחלה אצל הנדבקים וכנראה שתופעות הלואי שלהם מוגבלות, לפחות של חלקם. כלומר, הקורונה לא נעלמת, לא תיעלם ומה שאפשר לעשות הוא למצוא דרכים לחיות אתה

זו סוגיה חשובה – אולי החשובה ביותר. אם הקורונה אתנו למשך שנים, הרי שכל מגבלה המוטלת לגבי הקורונה צריכה להישאר אתנו למשך שנים, אולי לתמיד. לפיכך, אם רוצים לאסור פסטיבל מוזיקה (ולמרות שהפנג'ויה הוא אירוע אווילי, טוב שהתקיים) הרי שאיסור זה הוא תמידי; אם רוצים לאסור הופעות המוניות, זה איסור תמידי; אם מגבילים תיירות ובכך פוגעים בענף חיוני למשק – יש להודיע לתיירנים כי תחום עיסוקם יבוטל לאור הקורונה.

אם הקורונה אתנו כדי להישאר, כפי שנראה שהמצב, הרי שיש להחליט – או שהחברה שבה אנחנו חיים השתנתה לנצח, או שהמגבלות צריכות להיות מוסרות. הרי מה ההבדל להסירן היום במקום מחר? יש לחיות עם הקורונה והמשמעות היא ביטול מגבלות וחזרה לשגרה. מי שצריכים להיזהר יזהרו וחיסונים יהיו זמינים (ללא כפייה) לציבור.

אם לא, החברה האנושית כפי שהכרנו אותה נגמרה ואנו נכנסים אל תקופה של הגבלה חמורה של החופש האישי. הגבלה שאין עליה תאריך תפוגה משום שמגיפת הקורונה לא תיעלם. וזו רק סיבה אחת להפסקת המגבלות.

להפסיק עם בידוד התלמידים

מגבלה נוראית שעדין מיושמת היא חגיגת הבידוד לילדי היסודי וגני הילדים. לפני סוכות בתי נכנסה לבידוד בגלל ילד חיובי אחד בכיתתה. היא יצאה מהבידוד בשבת שלפני סוכות וביום ראשון שבו התקיימו לימודים אנחנו, יחד עם עוד 25 משפחות, לא שלחנו את ילדינו לבית הספר. כך גם לגבי בננו שגן הילדים. כך עשו עוד רבים. לא מאימת הקורונה, אלא מאימת הבידוד.

אנחנו, כאחרים, למודי בידודים. התוצאה בכל בידוד כזה היא שלא הודבקו כלל ילדים בכיתה או בגל הילדים. משום שהקורונה הרבה פחות מדבקת ממה שמפחידים אותנו. זו התוצאה בכמעט כל כיתה וגן שבהם מוחל בידוד.

אגב, זו בדיקה שקל לבצע אך לא מתבצעת כדי לא להסיר עוד חלק מההיסטריה הציבורית. משום שאז נדע כי הקורונה לא עד כדי כך מדבקת, גם לא עד כדי כך מסוכנת. ודאי וודאי לא לילדים בגילאים צעירים.

הבידודים הללו הם מטרד מתמיד להורים, לילדים ולמערכת החינוך. הם מפריעים תמידית לאפשרות הלימוד הרציף ויצירת הקשרים החברתיים של הילדים. מדובר במגבלה חמורה שמטילה נזקים נפשיים איומים על הילדים ומטילה עליהם פחדים אדירים. מדובר גם בהפרעה אדירה להורים, שכמעט כולם עובדים. מי שעובדים בבית מתקשים בעבודה, מי שעובדים מחוץ לבית נאצלים לוותר על ימי עבודה.

הבידודים הללו הם מטרד מתמיד להורים, לילדים ולמערכת החינוך. הם מפריעים תמידית לאפשרות הלימוד הרציף ויצירת הקשרים החברתיים של הילדים. מדובר במגבלה חמורה שמטילה נזקים נפשיים איומים על הילדים

נזקי הבידודים כה גדולים, והתועלת כה מוגבלת שמגבלה מסוימת זו צריכה להיות הראשונה שתיעלם. ובמהרה. זו הייתה מגבלה חמורה ולא הכרחית. וזו נותרה עדות היסטרית להתמודדות כושלת עם הקורונה. יש לבטלה ובמהירות.

די לכפיית החיסונים

מלבד הבידודים מרבית המגבלות המוטלות או מתוכננות עתה תכליתן היא אך ורק כפיית חיסונים על הציבור. מגבלות התו הירוק שהחלו בתור ניסיון (לפחות באופן רשמי) להגן על הציבור כשחלק מהאנשים מתחסנים ואחרים לא, הפכו למגבלות שכל תכליתן כפייה על בלתי מתחסנים להתחסן.

נוסף לכך, מתוכננות וקיימות מגבלות נוספות שכל תכליתן הפיכת חיי הבלתי מחוסנים לבלתי נסבלים. כך למשל לגבי התכנית ההזויה לאסור דמי אבטלה על לא מחוסנים שיפוטרו. זו במיוחד מגבלה חמורה, איומה שאין לה שום נימוק אפידמיולוגי. כל כולה ניסיון להפעיל לחץ על הציבור להתחסן.

מובן שהממשלה מנסה לעודד התחסנות. זה בסדר. גם בקורת על החיסונים לא צריכה להתעלם מתועלות החיסון. אך ברגע שקידום החיסון כבר איננו רק על ידי הסברה, הנגשה והקלת קבלת החיסון – אלא על ידי הפעלת לחץ על בלתי מחוסנים יש לחשוד הן במניעי הממשלה לקידום החיסון, ולהתנגד למגבלות אלו.

אני עצמי התחסנתי שלוש פעמים, וביצעתי את ההחלטה השקולה והמודעת להתחסן. אחרים בחרו אחרת. זכותם. יש לאפשר לציבור להחליט, לקבל החלטה מושכלת. לגלות אחריות אישית. משום שכעת הממשלה מתייחסת אל כולנו כאל שוטים שיש להפעיל עליהם לחץ להתחסן.

אני עצמי התחסנתי שלוש פעמים, וביצעתי את ההחלטה השקולה והמודעת להתחסן. אחרים בחרו אחרת. זכותם. יש לאפשר לציבור להחליט, לקבל החלטה מושכלת. לגלות אחריות אישית

זה לא מוסרי לקיים כפייה זו. זה גם לא נכון. הנימוק להתחסן הוא כדי שהיחיד ישמור על עצמו. כל נימוק אחר הוא לא תקף. אין הוכחה שהחיסונים מקטינים הדבקת הזולת, אלא רק שהם מפחיתים את הסיכוי למחלה קשה. ושוב – ישנם חולים קשים שחוסנו, גם שלוש פעמים. ככל שכפיית החיסונים תימשך ותוחמר, כך ספק אם היא תעבוד.

כבר עתה אחוזי המתחסנים בישראל גבוהים, בתוספת למחלימים מקורונה ברור שהאחוזים שאמורים לספק חיסון עדר כבר הושגו מזמן. המשמעות היא שהסיפור השקרי כי חיסון הציבור יעצור את המחלה הוא, כאמור, שקרי.

באופן אישי אני מלא חשש מהיום בו יאושר החיסון לגילאי 5 ומעלה. אז אמצא את עצמי תחת כפייה לחסן את ילדי הצעירים. למרות שהחיסון הוא חדש, ואת השפעותיו לטווח ארוך אף אחד לא יודע – עדין המדינה לא בוחלת בהטלת מגבלות על נערים ונערות, ולא תבחל בהטלת מגבלות על ילדים וילדות – והוריהם.

הניחו לנו. הציבור הישראלי בוגר ואחראי. מי שרוצה להתחסן מתחסן. במקום שלל מגבלות, אוספי בדיקות מיותרות וכפייה איומה – הסבירו, הנגישו את החיסון, הקלו על ההתחסנות, הנגישו אותו לאוכלוסיות שקשה להגיע אליהן. מלבד זאת, הניחו לנו.

שקיפות עכשיו ומיד

לא ברור מדוע לאחר הקמת הממשלה החדשה ההסכמים עם חברת פייזר עדין לא חשופים לציבור. מדוע החיסון כמעט היחיד שניתן בישראל הוא של חברת פייזר? מה הוסכם עם החברה? עד כמה עמוק הקשר עם החברה שהופך את ישראל למעבדה של החיסון שלהם – זאת לדברי בכירי החברה ובכירי משרד הבריאות?

לא ברור מדוע לאחר הקמת הממשלה החדשה ההסכמים עם חברת פייזר עדין לא חשופים לציבור. מדוע החיסון כמעט היחיד שניתן בישראל הוא של חברת פייזר? מה הוסכם עם החברה?

מלבד השאלות הללו – מדובר בהסכם ממשלתי בנושא אקוטי ומרכזי בציבוריות הישראלית. לא מדובר בנושא ביטחוני, לא מדובר בצנעת הפרט – לפיכך לא ברור מדוע ההסכמים לא נחשפו לציבור.

כמובן, לא ברור גם מדוע שלל פרוטוקולים של דיוני הממשלה בנושאים אלו עדין לא נחשפו, בעיקר לאחר הדו"ח החמור של מבקר המדינה בנושא. לא ברור מדוע מידע חיוני לגבי החיסונים כמו התפשטות תופעות לוואי לא מפורסם בצורה מסודרת, לא ברור מדוע שי אי התאמות מוזרות בנתוני משרד הבריאות.

אם רוצים לקבל את אמון הציבור, בין השאר כדי לקדם התחסנות, הדרך הטובה ביותר היא שקיפות. מלבד התועלת שבשקיפות, מדובר בערך בפני עצמו, בדרישה בסיסית של משטר דמוקרטי.

גם כך מגבלות הקורונה מטילות צל על ההתנהלות הדמוקרטית של כל מדינה שנוקטת בהן. לכן, לכל הפחות, נדרשת שקיפות גדולה של תהליך קבלת ההחלטות, של ההחלטות עצמן ושל ההתקשרות של המדינה עם חברת פייזר.

במקום להטיל רפש והאשמות במי שמטיל ספק במדיניות הממשלה היה צריך, כאמור, ליישם שקיפות. בהיעדרה – יש גבול לאמון שאפשר לתת במדיניות הממשלה, הממשלות, בנושא זה.

להציל את הדמוקרטיה הישראלית

מתחילת התפרצות הקורונה מספרים לנו כי המגבלות השונות מטרתן הצלת חיים. זה חשוב ונכון. אבל עם הזמן למדנו עד כמה מסוכנת המחלה. והבנו שהסכנות ממנה מוגבלות. הבנו כי כנראה שהיא כאן כדי להישאר.

הקורונה הביאה להטלת מגבלות, חלקן דרקוניות ובלתי דמוקרטיות. בישראל ובכל העולם. כמה מדינות כבר הבינו כי את המגבלות, כולן, יש לבטל. בישראל בוטלו רק חלק מהמגבלות, אך אחרות נמצאות בדיונים.

הקורונה הביאה להטלת מגבלות, חלקן דרקוניות ובלתי דמוקרטיות. בישראל ובכל העולם. כמה מדינות כבר הבינו כי את המגבלות, כולן, יש לבטל. בישראל בוטלו רק חלק מהמגבלות, אך אחרות בדיונים

יש לבטל את מגבלות הקורונה, מיידית. יש להפסיק את הלחץ האיום על מי שאינם מחוסנים, יש לאפשר דיון ציבורי פתוח ויש לפתוח לציבור את כלל הדיונים בנושא ואת ההסכמים עם חברת פייזר.

הפסקת ההגבלות היא הדבר הנכון, היא חיונית כדי להבריא את החברה הישראלית מטראומת הקורונה, כדי להציל את הדמוקרטיה הישראלית.

עמיר עקיבא סגל הוא סוציולוג, משורר ואקטיביסט. דוקטורנט לסוציולוגיה באוניברסיטה העברית, יועץ לפיתוח משאבים לעמותות וארגונים חברתיים, פרסם שלושה ספרי שירה וכותב על שירה, פוליטיקה והגירה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
אני מסכימה בהחלט עם כל הנאמר.לדעתי חיסון שתוקפו מוגבל ל- 6 חודשים בלבד, לא שווה הרבה.אנשים שונים מבחינת מערכת החיסון שלהם ואין לכפות על כולם חיסונים מידי 6 חודשים.נכדי חלו הקורונה והמחל... המשך קריאה

אני מסכימה בהחלט עם כל הנאמר.לדעתי חיסון שתוקפו מוגבל ל- 6 חודשים בלבד, לא שווה הרבה.אנשים שונים מבחינת מערכת החיסון שלהם ואין לכפות על כולם חיסונים מידי 6 חודשים.נכדי חלו הקורונה והמחלה עברה אצלם מאד בקלות וללא תופעות לואי כל שהן.
באנגליה ביטלו את כל ההגבלות.לדעתי כך צריך לעשות גם בישראל

שלום עמיר מאחר והתחסנת ב3 חיסונים הרי אין מבחינתך התנגדות לחיסונים. הרי רוב מעל 70-90 אחוזים מהחולים קשה/מתים אינם מחוסנים. מסקנה שחייבים להתחסן ןמי שלא רוצה להתחסן שישלם על הטיפול הרפ... המשך קריאה

שלום עמיר

מאחר והתחסנת ב3 חיסונים
הרי אין מבחינתך התנגדות לחיסונים.
הרי רוב מעל 70-90 אחוזים מהחולים קשה/מתים אינם מחוסנים.
מסקנה שחייבים להתחסן ןמי שלא רוצה להתחסן שישלם על הטיפול הרפואי שלו.

עוד 1,463 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // שבת, 22 בינואר 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה: "לא נכנסים לטלפונים של אזרחים תמימים"

דיווח: מנדלבליט משוכנע – אם נתניהו ימשיך במשפטו ייגזר עליו עונש מאסר ● השרה תמנו־שטה דורשת להעלות לסדר יום הממשלה בראשון את הטענות נגד המשטרה ● הורוביץ על התקיפה בשומרון: "פוגרום שביצעו מתנחלים פורעי חוק, לא ניתן לעבור לסדר היום" ● משרד הבריאות: מספר חולי הקורונה שמצבם קשה עלה ל־638 ● גורם באיחוד האירופי: "מעריך שנגיע להסכם עם איראן"

עוד 46 עדכונים

אדון המשחק או אדון המלחמה?

בשיחה על ספרו החדש – אדון המשחק, הנרי קיסינג'ר ואומנות הדיפלומטיה של המזרח התיכון, מרטין אינדיק מספר, שכשהתחיל את הכתיבה חשב שקיסינג'ר חתר לשלום. הוא ניסה להבין איך קיסינג'ר הצליח להביא הסכם שלום בניגוד לאינדיק עצמו, שנכשל במאמציו להגיע להסכם שלום בין ישראל לפלסטינים.

אינדיק אומר, שלהפתעתו גילה שקיסינג'ר לא חתר להגיע להסכם שלום, ושלמעשה כבר בעבודת הדוקטורט שלו על מטרניך וקסטלרואו הוא התייחס להסכמי שלום כאל בעיה.

אינדיק אומר, שלהפתעתו גילה שקיסינג'ר לא חתר להגיע להסכם שלום, ושלמעשה כבר בעבודת הדוקטורט שלו על מטרניך וקסטלרואו הוא התייחס להסכמי שלום כאל בעיה

על פי אינדיק, קיסינג'ר חתר לסדר ולמאזן כוחות חדש במזרח התיכון, המבוסס על החזרת שטחים שישראל כבשה ב-67 לערבים צעד אחר צעד ובהובלתו את התהליך, וכלל לא חתר להסכם שלום.

אינדיק מסביר שזו גם הייתה הסיבה שקיסינג'ר מנע התקדמות להסכם שלום בין סאדאת ורבין ב-1976, למרות ששני הצדדים היו מעוניינים בהסכם שלום. קיסינג'ר לא האמין בהסכמי שלום אלא ביצירת מאזן כוחות בתהליך שנמצא בשליטתו המלאה. קיסינג'ר ידע לכפות את רצונו על ידי הפעלת כוח וכיפופי ידיים, הוא היה אדון המשחק.

בשנת 1973 היתה דילמה קשה לאדון המשחק – איך ניתן להחזיר לערבים שטחים שישראל כבשה ב-1967 ללא הסכם שלום שישראל דרשה בתמורה.

קיסינג'ר הבטיח למדינות ערב שרק הוא יוכל להחזיר להם שטחים. הרוסים יכולים לספק להם נשק מתוחכם אבל לא שטחים שישראל כבשה ב-67. זו הייתה ההבטחה של קיסינג'ר למדינות ערב בשנת 73' ועל כך בנה את תהילתו במדינות המזרח התיכון – הנרי איש-ערב כפי שנקרא בביוגרפיה של מארוין וברנארד קאלב.

ומה היה הפתרון ה"מזהיר" של קיסינג'ר לדילמה, איך אפשר לכפות על ישראל להחזיר שטחים לערבים ללא הסכם שלום?

קיסינג'ר לא האמין בהסכמי שלום אלא ביצירת מאזן כוחות בתהליך שנמצא בשליטתו המלאה. קיסינג'ר ידע לכפות את רצונו על ידי הפעלת כוח וכיפופי ידיים, הוא היה אדון המשחק

לא אלתרנו

קיסינג'ר נשאל בראיון שיזם המרכז למלחמת יום הכיפורים עמו בינואר 2019, איך הפך את המצב הכאוטי של מלחמת יום הכיפורים לשיחות שלום מיד בסיומה. קיסינג'ר ענה – לא אלתרנו את זה כשפרצה המלחמה.

קיסינג'ר הסביר שהוא וניקסון חשבו, קיוו ותכננו, שבתחילת 1974 או בסיום 1973 יתקיים משא ומתן, שבמסגרתו יופעל לחץ אמריקאי על ישראל. ללחץ כזה אפשר היה להגיע בשתי דרכים, לדבריו:

  1. או ביוזמה מדינית אמריקאית.
  2. או כתוצאה של המלחמה.

הם נערכו לקראת זה במהלך שנת 73' ואז בדיוק פרצה המלחמה.

זו הייתה אולי פליטת פה פרוידיאנית, אבל יש עדויות במסמכים אמריקאיים, ישראליים ומצריים, שמצביעות על כך שקיסינג'ר דחף את המזרח התיכון למלחמת יום הכיפורים בחשאי צעד אחר צעד במהלך שנת 1973, והיה גם מעורב בניהולה מאחורי הקלעים מוושינגטון באופן יום-יומי בתחילתה, במהלכה ובסיומה.

יש עדויות במסמכים אמריקאיים, ישראליים ומצריים, שמצביעות על כך שקיסינג'ר דחף את המזה"ת למלחמת יום הכיפורים בחשאי צעד אחר צעד במהלך 1973, והיה גם מעורב בניהולה מאחורי הקלעים מוושינגטון

הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל

תהליך הכנת המזרח התיכון למלחמה החל בתחילת פברואר 73' עם הקמת הערוץ החשאי של קיסינג'ר ואחמד איסמעאיל עלי, שר ההגנה ומפקדו העליון של צבא מצרים דאז. קיסינג'ר ניצל את הערוץ המדיני החשאי שנוצר בידיעת ישראל, כדי להעביר מסר לסאדאת שארה"ב תוכל לעזור למצרים רק אם מצרים תשנה את הסטטוס קוו הצבאי ולא כל עוד היא הצד המובס.

במפגש החשאי השני ב-20 במאי בפריס, קיסינג'ר העביר לאיסמעאיל מסר מלחמתי נוסף. קיסינג'ר נתן אור ירוק לסאדאת לפתוח בפעולה צבאית נגד ישראל עם הבטחה שהדבר לא יפגע ביחסיהם.

קיסינג'ר נתן לסאדאת גיבוי חשאי לצאת למלחמת יום הכיפורים כשהוא לצדו. קיסינג'ר כמובן לא כתב על כך בספריו, והדבר התגלה רק כ-40 שנה אחרי המלחמה, בפרוטוקול המפגש החשאי בפריס.

איסמעאיל בא למפגש בפריס עם תקוה ומסר של שלום מסאדאת. המצרים היו מוכנים לחתום על הסכם שלום נפרד עם ישראל לפני הסורים והירדנים, אך קיסינג'ר לא האמין לאיסמעאיל. הוא כתב בסיכום המפגש הפרטי שלהם בגן הווילה שיש לו ספקות אם המצרים אכן יהיו מוכנים לחתום על הסכם שלום נפרד, והוא לא העביר את המסר הקריטי הזה לישראל.

הוא גם לא העביר את מסר השלום החשאי של גולדה מאיר ומשה דיין לאיסמעאיל. גולדה מאיר ומשה דיין הסכימו בחשאי, בחודשים פברואר ועד מאי, לקבל את נוסחת קיסינג'ר, וחיכו לתשובה חיובית מקהיר לגבי שינוי החד בעמדתם המדינית.

איסמעאיל בא למפגש בפריס עם תקוה ומסר של שלום מסאדאת. אך קיסינג'ר לא האמין לאיסמעאיל. הוא גם לא העביר את מסר השלום החשאי של גולדה מאיר ומשה דיין לאיסמעאיל

התשובה, לאכזבתם הגדולה, לא הגיעה. מרדכי גזית כתב על כך בספרו ואמר שהם לא תמיד ידעו מה הועבר ומה לא הועבר לקהיר על ידי קיסינג'ר.

הפרוטוקול של המפגש השני בפריס וספרו של איסמעאיל מאשרים את החששות של גזית, אותם שיתף עם ראש הממשלה גולדה מאיר.

קיסינג'ר לא העביר את המסר לקהיר. איסמעאיל התלונן על כך במפגש ואמר לקיסינג'ר: לא קיבלתי דיווח על תוצאות הביקור של גולדה מאיר בוושינגטון. הוא שאל האם הישראלים רוצים שלום. ברגע הקריטי הזה סביב שולחן הדיונים קיסינג'ר לא שיתף עם איסמעאיל את מסר השלום שקיבל ממנהיגי ישראל.

גם איסמעאיל כתב באכזבה בספרו שלא קיבל דיווח מקיסינג'ר על תוצאות הביקור של גולדה מאיר בוושינגטון. הוא גם לא קיבל מקיסינג'ר את המסר שדיין העביר 4 ימים קודם לכן דרך גד יעקובי במפגש בשגרירות האמריקאית בתל-אביב.

דיין, שידע על המפגש הקרוב של קיסינג'ר עם איסמעאיל בפריס, העביר מסר שהוא יסכים במסגרת הסכם שלום עם מצרים להוצאת כל הצבא הישראלי מסיני, שתהיה וואקום צבאי, וביקש בתמורה הסדרי בטחון אלקטרוניים בהר סיני לשני הצדדים. מדוע קיסינג'ר לא העביר את המסר החשאי של דיין לאיסמעאיל בפריס ומנע התקדמות להסכם שלום אפשרי?

הפתרון ה"מזהיר" – מלחמה קשה שבה ישראל לא תנצח

הפתרון ה"מזהיר" של קיסינג'ר לדילמה היה קר, אכזרי ומקיאווליסטי. קיסינג'ר תכנן מלחמה שבה ישראל לא תנצח, התדמית של ישראל כבלתי מנוצחת תישבר וישראל המוכה והמדממת תסכים להחזיר שטחים ללא הסכם שלום.

הפתרון ה"מזהיר" של קיסינג'ר לדילמה היה קר, אכזרי ומקיאווליסטי. מלחמה שבה ישראל לא תנצח, תדמיתה כבלתי מנוצחת תישבר, וישראל המוכה והמדממת תסכים להחזיר שטחים ללא הסכם שלום

כדי להבטיח שישראל לא תנצח במלחמה כמו ב-67', קיסינג'ר דרש מישראל לא לפתוח במכה מקדימה ולא לגייס מילואים לפני הפתיחה באש על ידי הערבים. בנוסף, עצר את הסיוע הצבאי לישראל בשבוע הראשון של המלחמה כדי לדלל ולשחוק את המטוסים, הטנקים והתחמושת של ישראל.

קיסינג'ר העביר החלטות לעכב את הסיוע לישראל כבר כיום הראשון של המלחמה ב-6 באוקטובר. כשהנשיא ניקסון אמר לקיסינג'ר: בוא נעביר לישראל מטוסים וטנקים, אסור לתת לישראל להפסיד במלחמה, קיסינג'ר ענה – לא היום, אפשר לחכות עד יום חמישי. זו היתה הפעם הראשונה שהערבים הדפו את ישראל לאחור.

בפגישה של קיסינג'ר ושר החוץ המצרי פהאמי, מיד לאחר המלחמה ב-30 באוקטובר, קיסינג'ר הסביר את השינוי במדיניות אי הספקת הנשק לישראל במלחמה בשבוע השני של המלחמה.

קיסינג'ר הסביר לפהאמי שארה"ב לא העבירה סיוע צבאי לישראל מתחילת המלחמה, ורק כשהמצרים שינו את דעתם ודחו את הסכם הפסקת האש במקום שארה"ב הצליחה לכפות על ישראל ב-12 באוקטובר, הוא נאלץ לשנות את מדיניותו ולספק נשק ברכבת אווירית לישראל. לעומת זאת, הרכבת האווירית והימית הרוסית המסיבית לערבים נמשכה כל המלחמה.

אדון המשחק או אדון המלחמה?

האם קיסינג'ר הפך את חיילי הצבא הסדיר לבשר תותחים על ידי כפיית תכתיב מדיני קטסטרופלי בפתיחת המלחמה? האם שחק את יכולת העמידה של ישראל על ידי הטלת מצור על סיוע צבאי לישראל בכדי שלא תנצח במלחמה? האם זה נעשה כדי לנתץ את ההילה של ישראל הבלתי מנוצחת, כדי שישראל תסכים להחזיר שטחים למצרים ללא הסכם שלום?

מזעזע לחשוב כך, אבל אם בוחנים מה אדון המשחק עשה באותן השנים בזירות אחרות בעולם בהן פעל זה נראה בהחלט אפשרי. קיסינג'ר יזם את הפצצות השטיח הלא חוקיות בקמבודיה ב1970, תמך בגנרלים שביצעו טבח עם בבנגלדש ב-1971 (נשיא פקיסטן יהא חאן) ובמזרח טימור ב1975 (נשיא אינדונזיה סוהארטו), תמך בדיקטטורים בדרום אמריקה כפינושה ווידאלה שהעלימו אלפי אזרחים בצ'ילה ובארגנטינה בשנות השבעים.

כל זאת קיסינג'ר עשה בחשאי, מאחורי הקלעים, ללא ידיעת הציבור ואישור הקונגרס האמריקאי.

מזעזע, אבל אם בוחנים מה קיסינג'ר עשה באותן השנים בזירות אחרות בעולם בהן פעל – זה נראה בהחלט אפשרי. הוא יזם את הפצצות השטיח הלא חוקיות בקמבודיה ב-1970, תמך בגנרלים שביצעו טבח עם ועוד

ב-1973 קיסינג'ר היה אדון המשחק, אבל היה גם אדון מלחמה אכזרי וקר שמנע הסכם שלום, דחף את הצדדים למלחמה, ואחריה לשיחות הפרדת כוחות והחזרת שטחים למצרים. כל זה בשליטתו ועל פי הקונספציה שלו – ללא הסכם שלום. הסכם שלום הושג רק לאחר שקיסינג'ר עזב את תפקידיו כיועץ לבטחון לאומי וכמזכיר המדינה האמריקאי ב-1976.

ד"ר רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,281 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

טיסה מזהמת לשום מקום

הרע: האיחוד האירופי מבטיח לצמצם פליטות, אבל מכריח את חברות התעופה לבצע אלפי טיסות ריקות בשנה כדי לשמור על הסלוטים המוקצים להן ● הטוב: ח"כ יסמין סאקס פרידמן דואגת לא רק לחתולים - כעת היא פועלת למגר את הפרקטיקות האכזריות בתעשיית גידול החזירים ● והטיפ: אם בסופר מסרבים לקבל את הבקבוקים למיחזור, יש עם מי לדבר

עוד 951 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
עֲשִׁירִים 117

בעיית האי-שוויון היא לא בעיה תיאורטית, היא החיים שלנו ● פערים עצומים כאלה - כשחוסר הצדק זועק לשמיים ומנקר את העיניים והלב - לא יכולים להמשיך ולהתקיים לאורך זמן, בלי להוביל בסוף לתגובת-נגד אלימה ● מי שלא מבין את זה - לא היה מרוכז בשיעורי ההיסטוריה.

עוד 1,270 מילים ו-2 תגובות

למקרה שפיספסת

תיק המדינה נגד בנימין נתניהו הוא לא תיק רגיל, נתניהו איננו נאשם רגיל, ולרבים מהשיקולים הרגילים שמובאים בחשבון כאשר נשקלת עסקת טיעון אין מקום במקרה זה ● לטובת כל המעורבים בדבר - ולטובת כל האומה שצופה מן הצד, הראיות צריכות להישמע, השופטים צריכים לפסוק, והציבור זקוק להזדמנות להבין את ההיגיון שבכל זה ● דעה

עוד 1,117 מילים

חידוש הקשר בין הרש"פ לאסד שורף את יחסיה עם סעודיה

אם תוכנית הגרעין האיראנית אכן לא נועדה בהכרח לשגר טילים אטומיים לישראל  ולעולם, אלא לקדם בחסות הגרעין את המיסיון השיעי ולהקים דאעש שיעי בחסות איראן, הרי ההתמודדות עם השאיפות האיראניות לא צריכה להתמקד רק בגרעין האיראני, אלא גם בסיכול תוכנית התשאיוע בסהר הפורה.

ובעניין זה יש לשים לב למהירות שבה חידשה הרשות הפלסטינית את קשריה עם אסד. תחילה שיגרה משלחת בראשות ג'יבריל רג'וב לדמשק וללבנון, כאשר רג'וב אמר כי גירושה של סוריה מן הליגה הערבית היא בושה לערבים, והוסיף כי אבו מאזן בעצמו יבוא לפגוש את אסד.

יש לשים לב למהירות שבה חידשה הרש"פ את קשריה עם אסד. תחילה שיגרה לדמשק וללבנון משלחת בראשות רג'וב, שאמר כי גירוש סוריה מהליגה הערבית הוא בושה לערבים, והוסיף כי אבו מאזן בעצמו יבוא לפגוש את אסד

העם הסורי קיבל את ההכרזות של רג'וב בתדהמה, ואם אכן תתממש כוונתו של אבו מאזן לבוא לדמשק ולכנס את המועצה הלאומית של אשף בדמשק – הרי זה יהיה בבחינת גט סופי של הערבים לאשף ולבעיה הפלסטינית.

האופוזיציה הסורית פרסמה סרטון לעגני לאש"ף, בו תהתה איך הפלסטינים שמנפנפים במפתח של הנכבה מתחבקים עם אסד, שעשה לסורים נכבה גרועה יותר. לא זו בלבד, יחידות של אשף השתתפו בטבח העם הסורי בשירות אסד. על הכוונה לכנס את המועצה המרכזית במחנה ירמוכ – האופוזיציה הסורית שאלה: איזה מחנה? הכל הרוס.

"فتح للمقاولات" تدعو السوريين لرفع صور بشار و"حماس للمقاولات" تصف السوريين بشواذ الأمة

"فتح للمقاولات" تدعو السوريين لرفع صور #بشار و"حماس للمقاولات" تصف #السوريين بشواذ الأمةتقرير: سليمان عبد المولى#أورينت

Posted by ‎Orient – أورينت‎ on Wednesday, January 12, 2022

לעניין זה הייתי מוסיף, כי כאשר אשף ביקש מאסד לשקם את מחנה ירמוכ, אסד הסכים רק בשטח הקטן של מחנה הפליטים המקורי ליד משרדי אונרא, ודרש כי כל פליט שיבקש לחזור יצטרך לפנות למוחבראת. כלומר: רק סכלים גמורים יבואו למוחבראת של אסד ביוזמתם.

כל העניין צץ בגלל הידיעות על שובה הצפוי של סוריה לליגה הערבית. נסיעתו המתוכננת של אבו מאזן לאסד תשרוף סופית את קשריו עם סעודיה. ראש המודיעין הסעודי ברר עם סוריה את עניין הפיוס וחזר מאוכזב. סעודיה מתנגדת למהלך, דוברים סעודיים תיארו את אסד כשקרן. ולפיכך יש סימן שאלה אם אכן נראה במרץ את סוריה בליגה הערבית.

נסיעתו המתוכננת של אבו מאזן לאסד תשרוף סופית את קשריו עם סעודיה. ראש המודיעין הסעודי ברר עם סוריה את עניין הפיוס וחזר מאוכזב. דוברים סעודים תיארו את אסד כשקרן

איך זה קשור אלינו? לפני כמה חודשים התכנסו באירביל בירת כורדיסטן ראשי השבטים הבדואים של עיראק וקראו לשלום עם ישראל והצטרפות להסכמי אברהם. ישראל לא הגיבה, וזאת טעות. היא נובעת מכך שבישראל – ובכלל במערב – לא הפנימו מה באמת התחולל בסער הערבי.

הערבים התפכחו מן האידאולוגיות הפאן ערביות והפאן איסלאמיות ששלטו במרחב וגרמו לחורבן מדינות ערב. האידאולוגיות האלה הם המחסום בפני ישראל לשלום. המפרץ יצא מהן הראשון – והתוצאה: הסכמי אברהם.

אשף היא תנועה פאן ערבית. כאשר הופיעו הידיעות על שובה של סוריה לעולם הערבי, ראש לשכתו של אבן מאזן שמח: אבו מאזן היה אמור לדון עם אלג'יריה על שובו של השיח הפאן ערבי, שיעמיד את הבעיה הפלסטינית שוב על ראש סדר היום הערבי.

שובה של הפאן ערביות היא בעיה לישראל פנימה, כי גם המשותפת היא פאן ערבית, ביחוד בל'ד, ושובו של אסד לליגה הערבית ייתן רוח גבית לחולל לערביי ישראל את האסון שנפל על סוריה ועיראק. שובה של סוריה לחיק הערביות תעניק רוח גבית לקיצוניות הערבית בכלל, ואיראן רוכבת על הפאן ערביות כדי להרוס את מדינות ערב.

לפני כמה חודשים התכנסו באירביל בירת כורדיסטן ראשי השבטים הבדואים של עיראק וקראו לשלום עם ישראל והצטרפות להסכמי אברהם. ישראל לא הגיבה, וזאת טעות

מה שישראל צריכה לעשות עכשיו זה להתחבר עם הערבים שהתפכחו מן הסיסמאות, ורוצים להתחבר עם ישראל, ויש רבים כאלה. ידע אישי.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 538 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בר-לב שוקע עם המשטרה - ומאבד את אמון הציבור

מייד אחרי שנחשפה פרשת NSO, גיבה השר עמר בר-לב את המשטרה וזכה לתגובות קשות ולעגניות ברשתות החברתיות ● במשרד לביטחון פנים, לעומת זאת, הדעות חלוקות לגבי בר-לב ● יש מי שמצביע על הצלחות בהובלתו במלחמה בפשיעה בחברה הערבית, אבל יש גם מי שמביע אכזבה ● "בר-לב לא מטביע חותם. לא הרבה השתנה מאז שהוא נכנס לתפקיד" ● פרשנות

עוד 666 מילים

הקהילה היהודית בארה"ב מחזירה את הלהטב"קים למקווה

אפרו־אמריקאים, טרנסג'נדרים ואנשים עם מגובלות מודרים בדרך כלל מפרקטיקת המקווה היהודית ● פרויקט "המקווה הקווירי" שם את היהודים המודרים במרכז ועורך טקסי טבילה לכולם, גם בזום: "אלה שדוכאו יותר מכולם הם אלו שעכשיו מדריכים ומובילים" ● עתה זוכה הפרויקט להצלחה ויותר קהילות מאמצות את רעיון המקווה המשותף

עוד 1,433 מילים

החיבוק הטורקי, האיום הרוסי והמו"מ בווינה

האמריקאים כבר לא מתלהבים מפרויקט הגז המשותף של ישראל, יוון וקפריסין – ואלה בשורות טובות לטורקיה שרוצה לקחת חלק בעסקאות הגז האזוריות ● במקביל, בזמן שארה"ב מאיימת על רוסיה בסנקציות אם תפעל באוקראינה, פוטין הזמין את הנשיא האיראני לנאום בבית התחתון – מה זה אומר על עתידו של הסכם הגרעין? ● פרשנות

עוד 912 מילים

המדינה מפספסת הזדמנות להגדיל קצבאות קרנות פנסיה בכ-4%

אקטוארים בכירים טוענים כי המפקח על הביטוח צריך להגדיל את הנחת הריבית לקצבאות בקרנות הפנסיה, בהמשך להעלאת ההגנה לתשואה בחוק ההסדרים ● זה לא קורה, והתוצאה היא שמנהלי ההשקעות בקרנות מכוונים נמוך מדי וביטוחי המנהלים מקבלים עדיפות שיווקית ● מומחה פנסיוני: "הקצבאות יכולות לגדול ועלויות הביטוח להיות זולות יותר. רשות שוק ההון עושה מניפולציות כדי למנוע את זה"

עוד 1,114 מילים

מנדלבליט הודיע למפכ"ל על הקמת צוות לבדיקת השימוש המשטרתי בתוכנה של NSO

מיום חמישי הקרוב - תלמידים שייחשפו לחולה מאומת לא יידרשו להיכנס לבידוד ● משרד הבריאות הנחה את קופות החולים לתת חיסון שלישי לילדים בני 11-5 מקבוצות הסיכון ● המשנה לפרקליט המדינה למברגר על האישומים נגד נתניהו: "לא יעלה על הדעת שלא יהיה קלון" ● ישראל חתמה על הסכם לרכישת שלוש צוללות מגרמניה ● שקד צפויה להתנגד לוועדת חקירה לפרשת הצוללות

עוד 43 עדכונים

שופכים את NSO עם המים

כולם ידעו מה היכולות של פגסוס ומה הגבולות הדקים שייפרצו אם ייעשה בתוכנה שימוש ● אך מי שבחר לחצות את הגבול הוא מפעיל הכלי, לא היצרן שלו ● וכנראה שלא רק הפרת זכויות אדם מפחידה את מבקרי NSO - אלא בעיקר העובדה שישראל מחזיקה בכלי מודיעיני אימתני הנותן לה יתרון טכנולוגי חסר תקדים ● דעה

עוד 583 מילים

"באמצעות תקנות מס הכנסה, המדינה מעודדת זלילת עוגיות"

מי שמגיש בישיבת עבודה כיבוד של עוגיות ומשקאות ממותקים, זכאי להחזר של 80% מרשות המסים ● מי שמעדיף אגוזים ותמרים, לא יקבל שקל ● בדיוק כמו עם הסבסוד של הלחם הלבן, שוב מתברר שהמדינה משתמשת בכלים כלכליים כדי לעודד צריכת מזון לא בריא ולא סביבתי

עוד 621 מילים ו-1 תגובות

משגב ויתרה לסח'נין ב-2017 על 1,200 דונם, אבל משרד הפנים טרם אישר את ההסכם ואף טרם הקים ועדה לבדוק אותו ● בסח'נין אומרים שהביצוע נתקע בגלל הפלונטר הפוליטי ● מנכ"ל יוזמות אברהם: "הממשלה לא רוצה שיעברו אדמות לערבים. מבחינה חוקית מספיק אישור השר, אבל כשרוצים לעכב מקימים ועדה שתשב עשר שנים" ● משרד הפנים בתגובה: "זה הנוהל"

עוד 2,100 מילים

משרד הרווחה לא יודע כמה ילדים ישראלים מנוצלים לקיבוץ נדבות

נפתלי אמבש, ניצול הכת הירושלמית, העיד בחודש שעבר בכנסת על אוזלת היד של הרשויות בישראל להוציא ילדים מהגורמים המנצלים: "לא הצליחו לעזור לי כי זה לא היה העניין של אף אחד" ● בזמן שהמשטרה התחילה בפיילוט שבמסגרתו ילדים פלסטינים מועברים לטיפול המשטרה הפלסטינית – אין לאף גורם רשמי נתון על מספר הילדים הישראלים המנוצלים

עוד 1,454 מילים ו-1 תגובות

הממשלה תדון ביום ראשון בהקמת ועדת החקירה הממלכתית לפרשת הצוללות

דיווח: כ״ץ אמר לפעילי ליכוד "נתניהו בדרך החוצה, זה יקרה יותר מהר ממה שאתם חושבים" ● דיווח: המשטרה השתמשה בתוכנת ריגול של NSO נגד מקורבו של ביטן שהפך לעד מדינה ● דיווח: הצעת הפרקליטות לנתניהו – קלון ועד 9 חודשי עבודות שירות ● הנשיא הרצוג ספד ליבגני אריה: אבידה קשה לעולם התרבות הישראלי ● עופר כסיף למירב בן ארי: את צורחת כתרנגולת

עוד 57 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה