David Milgrom
הזמן של
David Milgrom
חידוש קבורת ארץ ישראל עולה בקנה אחד עם ההלכה, מונע הקצאת עשרות אלפי דונם לקברים על חשבון החיים, זו גם קבורה מקיימת מבחינת איכות הסביבה, תחסוך לציבור סכומי עתק על מצבות ורכישת קברים במחי... המשך קריאה

חידוש קבורת ארץ ישראל עולה בקנה אחד עם ההלכה, מונע הקצאת עשרות אלפי דונם לקברים על חשבון החיים, זו גם קבורה מקיימת מבחינת איכות הסביבה, תחסוך לציבור סכומי עתק על מצבות ורכישת קברים במחירים מופקעים וגם תאפשר מתחמים לקבורה משפחתית שיהיו אסטטיים במקום מגדלי הקבורה שמנוכרים ויהפכו בעוד כמה עשרות שנים לערי רפאים….

כל הזמן // יום ראשון, 8 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בנט קיים ישיבת היערכות לכנס הקיץ של הכנסת: "חוסר אחריות לדרדר את ישראל לבחירות"

נלכדו שני מבצעי הפיגוע באלעד ● לוחם נפצע באורח בינוני מדקירה בשער שכם; המפגע נורה במקום ● פלסטיני חמוש בסכין ניסה לחדור לתקוע ונורה למוות בידי איש כיתת הכוננות ● המעברים בגדה ייפתחו לתנועה, למעט עבור תושבי רומאנה - היישוב ממנו הגיעו המחבלים שביצעו את הפיגוע באלעד; המעבר לרצועה יישאר סגור ● בדיקות הקורונה לנכנסים ארצה יופסקו בשבוע הבא

עוד 37 עדכונים

האם אפשרי תעתוע "היפוך אשמה" גם כשהנפגע מת?

האם אפשר לעשות תעתוע היפוך אשמה גם כאשר הנפגע ספג את הפגיעה האולטימטיבית, כלומר מוות?

לפנינו מקרה לכאורה ברור מאליו. מדובר באוטיסט חף מפשע, שברח על חייו בפאניקה, המילים האחרונות שאמר, לפי העדויות, היו: "אני איתה", כשהוא מצביע על המטפלת שלו. אפשר לראות בזה בקשה על חייו. אני איתה, לא צריך לירות בי. אם היה בכלל מסוגל לומר אותן בקול. לא היה חמוש, כבר פצוע, כבר על הקרקע וכבר היה קצין שאמר לשוטר לא לירות.

האם אפשר לעשות תעתוע היפוך אשמה גם כשהנפגע ספג את הפגיעה האולטימטיבית, מוות? לפנינו מקרה לכאורה ברור. אוטיסט חף מפשע, שברח על חייו בפאניקה, ביקש על חייו, לא חמוש, פצוע ועל הקרקע

ועדיין, האם בסיטואציה כזו ניתן לבצע את תעתוע היפוך האשמה ולהפוך את היורה שלקח חיים לקורבן? לצערי, המציאות מראה שלפחות לנסות ניתן. ולא רק לקורבן בסיפור אלא ל"גיבור", שבעיני חלק אסור שישלם שום מחיר.

כיצד? מאפשרים לזמן לעבור, לעדה לא להיחקר אחרי החיפוש הראשוני, למצלמות להיעלם, למודעות הציבורית לשכוח. ומעבר לכך, כדי שהתעתוע יצליח, חשוב לחכות לתזמון מתאים ולקשר בציבוריות בין המקרה הזה בו נהרג אוטיסט חף מפשע, שנחשד בהיותו מחבל בגלל שלא הבין את הנחיות השוטרים – לבין גלים של טרור רצחני ממנו כולנו סובלים, ובין השוטר היורה לבין שוטרים גיבורים ששילמו את המחיר היקר מכל בזמן שהגנו על אזרחים מול טרור אמיתי.

מאפשרים לזמן לעבור, לעדה לא להיחקר כנדרש, למצלמות להיעלם, לציבור לשכוח. חשוב לחכות לתזמון מתאים ולקשר בין הרג אוטיסט חף מפשע לבין גלי טרור רצחני, ובין השוטר היורה לשוטרים גיבורים

אז סמוך למשפט מתחילים קמפיין יח"ץ תחת הסיסמה "לוחם אינו פושע" שמסתמך על נירנור הציבור, טשטוש בין שוטרים שעיקר עבודתם מול אזרחים לבין חיילים – דרך המילה לוחם, שימוש בקופים מעופפים ופימפום גרסת השוטר היורה כאילו היא אמת על ידי משפחתו ואחרים. זאת כשהצד השני מת ולא יכול לומר את דברו.

אם אפשר לגייס אוטיסטים או נכים אחרים, להרים קמפיין מימון המונים ולפנות לבלוטות הפחד ממה שיקרה אם יכבלו ידי "לוחמים", תוך טשטוש בין המשטרה שעובדת מול כולנו האזרחים בכל אזור לבין צה"ל, אפילו יותר "טוב".

בדרך כזו הסיפור, שעל פי כתב האישום מאוד ברור: "למרות שאיאד היה על הארץ כשהוא פצוע מהירי הראשון, לא החזיק בידיו דבר ולא ביצע דבר שהצדיק זאת, ירה הנאשם לפלג גופו העליון כשהוא נוטל סיכון בלתי סביר שיגרום למותו" – הופך לשני סיפורים מול הציבור, כנדרש לתעתוע.

מעבר לזאת, על אף שהשוטר היורה מואשם ב"המתה בקלות הדעת", כלומר לא הריגה ובוודאי שלא רצח, חשוב להשאיר בציבור את הרושם שחייו הם אלו שיגמרו אם לא יזוכה מגרימת מוות לאחר.

הסיפור הברור מכתב האישום: "למרות שאיאד היה על הארץ פצוע מהירי הראשון, לא החזיק דבר ולא ביצע דבר שהצדיק זאת, ירה הנאשם לפלג גופו העליון ונטל סיכון בלתי סביר שיגרום למותו" – הופך לשני סיפורים, כנדרש לתעתוע

הסיפור התחיל לפני כמעט שנתיים. הירי באיאד אלחלאק, בן 31 במותו, התרחש ב30.5.2020, כאשר איאד היה בדרכו למוסד "אלווין" לבעלי צרכים מיוחדים בעיר העתיקה במסלול מביתו.

על פי החלק שאין עליו מחלוקת, כולל תיעוד במצלמות שהיו ברחוב ומספר עדויות, בשלב מסוים חשדו שוטרים באזור באיאד, שבמקום להקשיב לקריאותיהם התחיל לברוח. כנראה שלא הבין את הנאמר, התנהגות אופיינית לעיתים לאוטיסט בעת פאניקה.

השוטרים הכריזו בקשר שהם במרדף אחרי חשוד כמחבל, כאשר שני שוטרים אחרים, מפקד ומג"בניק טרי יותר, הצטרפו למרדף, חושבים שמדובר במחבל לאור מה ששמעו בקשר. בעת המרדף ירה המפקד באיאד שנפצע ונכנס לחדר אשפה סמוך למוסד אליו רצה להגיע ולכיוונו ברח, כשהוא נופל פצוע על הקרקע.

שם באותו חדר האשפה בו סיים איאד את חייו מתפצלים הסיפורים, יש שלוש גרסאות, שני השוטרים ואישה אחת, ורדה, שהייתה מורה ומטפלת של איאד באותו מוסד לבעלי צרכים מיוחדים אליו הלך, והסתתרה בחדר האשפה למשמע היריות שהיו קודם.

על פי גרסת הקצין, הוא קרא לשוטר הצעיר לחדול מאש כאשר הבין, בעקבות דברי האישה, שיש בעיה בסיטואציה וכי יתכן שלא מדובר במחבל, כאשר הצעיר יורה בניגוד להוראות.

על פי השוטר היורה, הוא ראה תנועה חשודה וירה על מנת לנטרל, פועל על פי הנהלים, לא מסוגל בפרץ האדרנלין לשמוע את מפקדו ובלי שום דרך לדעת שלפניו אוטיסט.

על פי העדה האזרחית, הייתה שיחה של מספר דקות, כולל קריאות שלה בעברית שאיאד נכה ואפשר להראות להם תעודה, לפני הירי, כשאיאד מכריז שוב ושוב "אני איתה" לכיוונה.

לפני שעה סיימתי שיחה מזעזעת, ארוכה, מהקשות שניהלתי בחיי. דיברתי עם ורדה אבו חדיד, המטפלת של איאד אל-חלאק, שנרצח בשבוע…

Posted by Yuval Abraham on Saturday, June 6, 2020

בניגוד למצלמות ברחוב, המצלמות בחדר האשפה אינן בנמצא. נטען שפועל כלשהו לקח אותן קודם לכן, אך לא נמצאו לכך סימוכין. הנאשם במשפט מעולם לא ביקש לאתר אותן ככל שניתן לראות על פי התקשורת ופרטי כתב האישום.

בניגוד למצלמות ברחוב, המצלמות בחדר האשפה אינן. נטען שפועל כלשהו לקח אותן קודם, אך לא נמצאו לכך סימוכין. הנאשם מעולם לא ביקש לאתרן, ככל שניתן לראות עפ"י התקשורת ופרטי כתב האישום

העדות של ורדה אבו חדיד, המטפלת של איאד שהייתה בחדר האשפה ברגעיו האחרונים, מעולם לא הגיעה למיינסטרים הישראלי. היא אוזכרה רק בטור של גדעון לוי, שמפנה אליה. מצוין כי החשודים לא עומתו עם גרסתה, ששונה מהטענות על אירוע של מספר שניות, כפי שמופיע בכתב האישום הסופי.

אצטט ממנה חלק, עבור מי שלא עקבו אחרי הסיפור לאורך השנתיים האלו כמוני, בנסיבות כאלו אולי גם אני לא הייתי מבחינה בין שוטר מג"ב לחייל:

"הוא שרוע על הרצפה, גוסס. דם זורם מהרגל שלו, והוא צועק כל הזמן: אני איתה. אני איתה. החייל צורח עליו: תן ת'נשק. תן ת'נשק. צורח גם עלי. ואיאד הרים את היד. אני איתה. ורדה אני איתך. אני הייתי הישועה שלו.

איאד היה בחור רזה. מסכן. איש כנוע. באופן כללי, בעלי צרכים מיוחדים הם מאד חלשים. לא יודעים להגן על עצמם, רק באמצעות מילים שהם שיננו. 'אני איתה. אני איתה'. זה מה שהוא ידע.

דיברנו אני והחיילים. חמש, שש דקות דיברנו. אמרתי להם: אני עובדת במרכז לבעלי צרכים מיוחדים. איאד מטופל שלי. אין נשק. יש לו תעודה בכיס. תבדקו את התעודה. גם לי היתה תעודה, תבדקו אותה.

והם שומעים, אבל לא רוצים לשמוע. ואיאד חי, על הרצפה, וכל הזמן אומר: אני איתה. ואז הם ירו בו שוב, אחרי חמש דקות, מול העיניים שלי. שמעתי שלושה כדורים. אולי שניים. לא הייתי מרוכזת. יורים במישהו מול העיניים שלך, מה אמור לקרות? האדם שבי התמוטט. השכל שלי, הנפש, הוצאו להורג ביחד איתו".

עדות זו כאמור מעולם לא הגיעה לרוב הציבור הישראלי, אפילו המילים האחרונות של איאד "אני איתה" נשכחו. כמוזכר בתחילת הטור, פה ושם היה דיווח על עיכובים בשיחזור, התחלפות עו"ד וכו', בשלב מסויים פורסמו צילומי המצלמות מהרחוב, אך המצלמות בחדר האשפה, אינן.

"ואיאד חי, על הרצפה, כל הזמן אומר: אני איתה. ואז ירו בו שוב, אחרי 5 דקות, מול העיניים שלי. שמעתי 3 כדורים. אולי 2. יורים במישהו מול עינייך. האדם שבי התמוטט. השכל שלי, הנפש, הוצאו להורג  איתו"

איני טוענת שיש לקבל את גרסת העדה במדויק, בפאניקה המוח ותפיסת הזמן עלולים לשחק לנו בזיכרון. עם זאת, גם אם נקבל שהאמת היא בין לבין, ניתן היה לדעת שמדובר באוטיסט.

אפילו 9 שניות הן נצח כשהאדרנלין מאט את תפיסת הזמן, ואם שוטר חמוש לא מסוגל לשמוע את הנחיות מפקדו שאומר לעצור ואישה שקוראת "הוא נכה ולא חמוש", היכן האימון שלו והיכן הבטיחות שלנו כאזרחים?

ב-21.12.21, קצת פחות מחודשיים לפני פתיחת המשפט, קם בפייסבוק דף יח"ץ, הפועל בשם השוטר הנאשם בהרג, מביא ראיונות עם כל צד שיכול לתרום לסיפור שלו. על משפחתו של המת לא תשמעו שם, גם לא את העובדות שלא תואמות לנרטיב. אני גיליתי על קיומו דרך שיתוף שנעשה משם לסטטוסים מצייצים, מבינה עד כמה הבורות בציבור על המקרה גדולה אחרי תקופת הקורונה והזמן שעבר.

הבורות גדולה עד כדי כך, שיו"ר "נכה לא חצי בן אדם" גוייס לאחרונה לקראת חידוש המשפט מחר לסרטון תמיכה בשוטר, בו הוא אומר "הוא לא יכול היה לדעת שמדובר באוטיסט". זה מראה עד כמה אפילו מי שעוסקים בקידום זכויות לא בקיאים בפרטים וניתן לרתום אותם כקופים מעופפים דרך סימון מטרות חשובות אחרות והטעייה על המקרה הפרטני הזה.

שנתיים הוא ספג קללות, איומים, שקרים, הפכו אותו לפושע. שנתיים הוא שתק. עכשיו הוא מדבר לראשונה. והוא לא לבד. תראו מי איתו. הוא חייב אתכם איתו, למען הצדק: https://beactive.co.il/project/66546 #לוחם_לא_פושע

Posted by ‎לוחם, לא פושע‎ on Tuesday, April 26, 2022

הרי לומר שהשוטר לא התכוון להרוג אוטיסט ויש לנהוג בו במידת חמלה מסויימת עוד אפשר להבין, אך כאמור בתחילת הטור, הקריאות הגיעו להילולו כגיבור. גיבור על אדם לא חמוש על הקרקע כאשר לא היה מולו שום סיכון אמיתי פרט לאדרנלין שהרגיש מהמרדף קודם.

אם שוטר חמוש לא מסוגל לשמוע את הנחיות מפקדו שאומר לעצור, ואישה שקוראת "הוא נכה ולא חמוש", היכן האימון שלו והיכן הבטיחות שלנו כאזרחים?

בתקופה בה המציאות סיפקה לנו שפע גיבורים, כמו נהג האוטובוס ארתור חיימוב שסיכן את חייו והתקרב למחבל בב"ש על מנת לאפשר לאחרים להתרחק, או כמו שוטר המג"ב הגיבור אמיר חורי, ששילם בחייו ולא הפריד בין היותו ערבי להגנה על יהודים, צורם במיוחד ההיפוך הזה. היפוך נטול חמלה למשפחת המת והמחיר שהיא משלמת על ההלל להורגו בעקבות המעשה.

אין מדובר בדרישה שלא יואשם ברצח, הרי בשל היותו בתפקיד זו מראש לא הייתה אופציה. זו אפילו לא דרישה לא להאשימו בהריגה, אלא שתומכי השוטר רוצים להוביל לזיכוי מוחלט ולביטול המשפט.

כך, מול המשפט שהתחיל ב-27.2.22, התקיימה הפגנה של כמה עשרות בני אדם, בהם ח"כ איתמר בן גביר, על עצם העמדת השוטר לדין וקריאות נגד מח"ש והפרקליטות. כולל קריאות "מחבלת" על אמו האבלה של איאד, גם כשידוע באופן מוחלט שאיאד לא פשע, אלא היה הקורבן המוחלט פה.

למעשה, יש מי שלוקחים זאת אפילו רחוק יותר, עורכי הדין של השוטר שהרג את איאד הוסיפו:

"ההתנהלות של מח"ש מלמדת בעיקר על העדר הבנה מבצעית ועל ניתוק מהשטח. משמעות הגשת כתב האישום במקרה הזה היא שכל לוחם בפעילות מבצעית שפועל לפי ההוראות ומנטרל חשוד מסוכן  משחק ברולטה רוסית: אם יתגלה בדיעבד שההתנהגות החשודה נבעה מצרכים מיוחדים – אז למרות שהוא לא יכול היה לדעת מזה בזמן אמת – הוא יהפוך לנאשם. זהו מצב בלתי נסבל. משפטית וביטחונית".

מול הדיון הראשון במשפט התקיימה הפגנה של כמה עשרות בני אדם, בהם ח"כ בן גביר, על עצם העמדת השוטר לדין, שכללה קריאות נגד מח"ש והפרקליטות וקריאות "מחבלת" על אמו האבלה של איאד

עם איך שאני רואה את הדברים, מעבר לשקר שהנאשם פעל "על פי ההוראות", שסותר גם את דברי מפקדו וגם את כתב האישום, הם בעצם רוצים לתת פטור מוחלט לשוטרים מהרג בכל נסיבות שהן. בעצם לבלבל את הבסיס של זה שהלוחמים אמורים להגן עלינו, האזרחים. להתיר את דמינו, ללא סיכוי שנקבל צדק.

אבהיר עוד משהו סביב הטור הזה, אני לא ניטרלית. לרוב אני מנסה שלא להיכנס לראש של אחרים בעת כתיבת הטור, לעסוק רק בעובדות או במה שאני חווה ישירות. אבל יש ראש אחד שאני מתקשה לצאת ממנו כבר קרוב לשנתיים, מאז המוות שלו וצעקות "אני איתה" נכנסו לי לסיוטים. סיוטים בהם אני רצה ולא מצליחה לתקשר, אוטיסטית בפאניקה.

בניגוד לאיאד, אני לא רק יהודייה, אלא אישה, והלובן שלי בוהק. בי כנראה לא ירו אם אכנס להתקף ואברח. עם זאת, אם נפקיר את איאד, לא רק אוטיסטים ולא רק ערבים יהיו בסיכון, כול בעל מוגבלות בעל חזות מאיימת לכאורה, דהיינו בעל מראה ערבי, דרוזי או מזרחי ולפעמים יוצא אתיופיה מזדמן, יכול להיות בסיכון.

הכשרות לשוטרים להתמודדות וזיהוי בעלי מוגבלות חשובות מאוד. כך גם חזקת החפות. אך איזו עוד הקלה ניתן לתת פרט לאישום במדרג הנמוך ביותר האפשרי על לקיחת חיים? אני לא רוצה לפחד מהמשטרה במדינה שלי יותר ממה שכבר מפחדת, לא רוצה לאבד עוד אחים או אחיות אוטיסטים.

אני לא רוצה לקבוע מה יהיה העונש, את זה חשוב להשאיר לשופטים לדעתי, אך בעיני יש חשיבות שהשוטר לא יצא זכאי כאשר יש אדם חף מפשע מת וניתן היה למנוע זאת. עוד אכתוב על המעורבות הישירה שלי, החל מהרגע שהלכתי למשפט לפני כחודשיים כשהתחלתי לרכז מידע עבור הטור הזה ומאז ברשת, אך זאת אחרי המשך המשפט מחר.

לרוב אני מנסה לא להיכנס לראשי אחרים בכתיבה. אבל יש ראש אחד שאני מתקשה לצאת ממנו קרוב לשנתיים מאז מותו, וצעקות "אני איתה" נכנסו לי לסיוטים. סיוטים בהם אני רצה ולא מצליחה לתקשר, אוטיסטית בפאניקה

בנתיים, אסיים בדברי חיירי אלחלאק, אביו של איאד:

"אם ערבי הורג יהודי מכניסים אותו להרבה שנים בכלא. זה לא צריך להיות שונה במקרה של איאד. יש חוק אחד במדינה הזאת שתקף לכולנו. מי שטועה אוכל אותה. הוא הרג בן אדם. אני 31 שנה מגדל את הילד הזה שיהיה בן אדם ובדקה אחת הרגו לי אותו. למה הוא לא הקשיב לקצין שלו? למה הוא לא הקשיב למורה שלו? איפה הטעות? הוא לא רצה להקשיב לאף אחד באותו יום".

הפגנת תמיכה מול בית המשפט בפתיחת משפטו של השוטר שירה באיאד אלחלק, צילום: שי לעדן
הפגנת תמיכה מול בית המשפט בפתיחת משפטו של השוטר שירה באיאד אלחלק, צילום: שי לעדן

שי לעדן בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית באוניברסיטת בן גוריון ותואר ראשון בפסיכולוגיה ובפילוסופיה (בהצטיינות) באוניברסיטת תל אביב. עבדה כמדריכה שיקומית וכחונכת בהוסטלים המקושרים למשרד הבריאות ולמשרד הרווחה וניהלה במשך מספר שנים את "הקואליציה הארצית להעסקה ישירה". שי היא אחת ממנהלות "פוליאמוריה ויחסים פתוחים – הקבוצה המאוחדת", שנבחרה ב2018 על ידי מגזין Profile לאחת מקהילות הרשת המשפיעות בישראל. וחברה בצוות העמוד "מרוצפות-אוטיסטיות כותבות".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
רק בא לי לבכות. אין שום סיכוי לקבל משפט צדק במדינה הזו, שהולכת והופכת יותר גזענית ויותר פשיסטית ובן גביר הפך מפושע מורשע ליקיר הציבור הקיצוני שהולך וגדל. הוא מקבל זמן מסך בכל ערוצי התקש... המשך קריאה

רק בא לי לבכות. אין שום סיכוי לקבל משפט צדק במדינה הזו, שהולכת והופכת יותר גזענית ויותר פשיסטית ובן גביר הפך מפושע מורשע ליקיר הציבור הקיצוני שהולך וגדל. הוא מקבל זמן מסך בכל ערוצי התקשורת שמעודדת ומנרמלת את הטירוף הזה

עוד 1,870 מילים ו-1 תגובות

שרשרת המזון המזיק

התקשורת וראשי מערכת הבריאות יצאו נגד שטראוס אחרי שזו כבר קיבלה על עצמה את מלוא האחריות לאירוע הריקול הענק ונראה שפועלת ברצינות לתיקון הנזקים ● קודם לכן, בימי שגרה, המוטיבציה של התקשורת והרגולטור להיאבק בתאגידי המזון המזיק הייתה הרבה יותר נמוכה - וממש לא במקרה ● פרשנות

עוד 843 מילים

למקרה שפיספסת

9 במאי "המשטר הרוסי לא נפל מהמשטר הנאצי"

אחרי שנים ארוכות של חיים תחת משטר סובייטי מדכא, האזרחים בלטביה עדיין נושאים את הצלקות ומפחדים להיות המטרה הבאה במלחמה של פוטין ● שאול אדר ביקר בבניין הקג"ב בריגה ושמע על החקירות, העינויים וההוצאות להורג של מתנגדי המשטר ● רגע לפני חגיגות 9 במאי, בריגה נערכים לפרובוקציות של אזרחים פרו־רוסים ומייחלים לניצחון אוקראיני

עוד 2,317 מילים

מתחת לרדאר התקשורתי מתקיים מרוץ יצרי ורווי השמצות ואיומים בין ארנון בר-דוד לעופר עיני על ראשות ההסדרות ● מקורבי בר-דוד טוענים שעיני מתמודד בגלל שכשל בעסקים ● מקורבי עיני טוענים שהוא מוצף בפניות של עובדים ממורמרים שזועמים על בר-דוד ● ושני הצדדים נלחמים על כל ועד וכל עובד

עוד 2,610 מילים ו-3 תגובות

להנחית מכה חזקה על הנהגת חמאס

חיסולו של יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועה, אינו מספיק כדי להכות בהנהגת חמאס, הדוחפת להסלמה ולאינתיפאדה מזויינת נגד ישראל. הדרג המדיני חייב לאמץ את שיטתו של אריאל שרון ז"ל ולחסל את הנהגת חמאס בשטחים ובחו"ל באופן קבוע ושיטתי. ישראל נמצאת במצב של מלחמת התשה ארוכה.

יחיא סינוואר מנהיג חמאס ברצועה הסתובב בסוף השבוע בג'יפ המפואר שלו בעיר עזה, והתמונות שודרו בערוץ אל-אקצא של חמאס בלווי כותרת מפיו האומרת: "אנו חיים חיים נורמלים ולא עושים חשבון לאף אחד".

סינוואר, מנהיג חמאס ברצועה, הסתובב בסופ"ש בג'יפ המפואר שלו בעיר עזה, והתמונות שודרו בערוץ אל-אקצא של חמאס בלווי כותרת מפיו האומרת: "אנו חיים חיים נורמלים ולא עושים חשבון לאף אחד"

סינוואר ניסה להפגין ביטחון עצמי רב נוכח הקריאות באמצעי התקשורת הישראליים ושל בכירים לשעבר במערכת הביטחון לחסל אותו בעקבות הפיגוע הרצחני בעיר אלעד.

יחיא סינוואר כבר הצדיק את חיסולו האפשרי על ידי ישראל בשנה שעברה, כאשר יזם ביחד עם מוחמד דף, המפקד העליון של הזרוע הצבאית של חמאס, ירי רקטות לעבר ירושלים, וכפה על ישראל מערכה צבאית שנקראה "חרב ירושלים".

כבר אז הכריז עליו שר הביטחון בני גנץ כי הוא "בן מוות", אולם כעבור כמה שבועות ישראל נתנה לו חסינות באמצעות המודיעין המצרי ופנתה לאפיק של הרגעת רצועת עזה על פי המתווה המצרי, שהחזיק כמה חודשים כמעט ללא ירי רקטות לעבר ישראל.

הנאום המתלהם של יחיא סינוואר לפני כמה ימים, הראשון מאז סיום מבצע "שומר החומות", שבו  הסית בין היתר את ערביי ישראל להשתמש בנשק חם ונשק קר נגד מדינת ישראל וקרא לשימוש בסכינים וגרזנים, בצירוף עם הפיגוע המזעזע בעיר אלעד, עוררו רגשות זעם ונקם בקרב בכירים במערכת הביטחון ובקרב הפרשנים השונים באמצעי התקשורת. אלה יצאו בקמפיין חסר תקדים הקורא לממשלת ישראל להורות על חיסולו.

חיסול מנהיגי חמאס איננו דבר שלא נעשה בעבר. ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו הורה למוסד הישראלי לחסל את מנהיג חמאס ח'אלד משעל בירדן, אך המבצע נכשל. ראש הממשלה אריאל שרון הורה לחסל את כל צמרת חמאס, החל ממייסד התנועה השיח' אחמד יאסין ועד ליורשו עבד אלעזיז אלרנטיסי, ושר הביטחון אהוד ברק הורה לחסל את רמטכ"ל חמאס אחמד אלג'עברי.

החיסולים של מנהיגי ארגוני הטרור אינם פותרים את בעיית הטרור אך הם בהחלט משבשים את מערכת קבלת ההחלטות, התכנון והביצוע בארגון חמאס ויש להם גם אפקט של הרתעה וריסון.

החיסולים של מנהיגי ארגוני הטרור אינם פותרים את בעיית הטרור אך הם בהחלט משבשים את מערכת קבלת ההחלטות, התכנון והביצוע בארגון חמאס ויש להם גם אפקט של הרתעה וריסון

בארה"ב אין בכלל שאלה אם יש לחסל את מנהיגי ארגוני הטרור שעושים פיגועים נגד חיילי ואזרחי ארצות הברית.

הנשיא אובמה הורה על חיסולו של מנהיג אלקאעדה אוסאמה בן לאדן, הנשיא טראמפ הורה על חיסולו של אבו בכר אלבגדאדי מנהיג דאע"ש, ועל חיסול קאסם סולימאני, מפקד כוח "קודס" של "משמרות המהפכה" האיראניים, ואילו הנשיא ביידן הורה על חיסולו של עבאללה קרדאש, המנהיג החדש של ארגון דאע"ש.

ישראל בנתה את יחיא סינוואר

ההתבטאויות האלה של גורמי הביטחון הבכירים בדבר חיסולו האפשרי של יחיא סינוואר הן חלק מהלוחמה הפסיכולוגית נגד חמאס. גם אם הן נכונות בחלקן, הן חסרות ערך הרתעתי ואפילו מזיקות, מכיוון שהן מחזקות את מעמדו של יחיא סינוואר בקרב הציבור העזתי.

הן גם מעידות על חוסר ההבנה של המודיעין הישראלי את תהליך קבלת ההחלטות בחמאס. גורמים בחמאס מדגישים כי ההסלמה מול ישראל איננה גחמה אישית של יחיא סינוואר אלא החלטה של מועצת השורא של התנועה. זאת משום שיש לה השלכות אסטרטגיות על חייהם של 2.3 מיליון פלסטינים ברצועת עזה ועל היחסים של תנועת חמאס עם מדינות ערב והעולם האסלאמי.

התבטאויות גורמי הביטחון הבכירים בדבר חיסול סינוואר הן חלק מהלוחמה הפסיכולוגית נגד חמאס, אך חסרות ערך הרתעתי ואפילו מזיקות, כי הן מחזקות את מעמדו בקרב הציבור העזתי

למערכת הביטחון הישראלית יש תפקיד חשוב בבניית מעמדו של יחיא סינוואר בחמאס. היא זו ששיחררה אותו מן הכלא ב-2011 במסגרת “עסקת שליט”, דבר שסייע לו לפרוץ קדימה לצמרת הארגון, היא גם זו שתדרכה את אמצעי התקשורת בישראל כי מדובר "במנהיג פרגמטי שמעוניין בהבנות הרגיעה עם ישראל".

אחרי שיחיא סינוואר הפתיע את המודיעין הישראלי והורה לתקוף את ירושלים ברקטות ב-21 במאי 2021, והכריז על מערכת “חרב ירושלים”, שינה המודיעין הישראלי את הגישה אליו, התקליט החדש שהחל להתנגן במערכת הביטחון הינו שמדובר באדם מסוכן וקיצוני.

מיד לאחר תום מבצע “שומר החומות” יצא יחיא סינוואר בגלוי לאמצעי התקשורת ואיתגר את ישראל לנסות ולפגוע בו. הוא אף טייל ברגל ברחובות עזה מלווה בצוותי טלוויזיה.

יחיא סינואר יודע גם להתל ולרמות את המודיעין המצרי, הוא הפתיע גם את מצרים במהלכים שלו בחודש מאי שעבר, בהחלטה על היציאה למלחמה בישראל. עד היום, מה שמכתיב את התנהלותו הם האינטרסים של חמאס כארגון טרור וגם האינטרסים האישיים שלו.

יחיא סינוואר נמצא כעת בתחרות קשה מול צאלח אלעארורי, ראש הזרוע הצבאית של חמאס בגדה, שהוביל בהצלחה את השתלטות חמאס על הר הבית במהלך חודש רמדאן ואת הפיגוע באריאל, עקב כך גדלה הפופולריות שלו בצמרת הארגון.

בין סינוואר לאלעארורי יש יריבות חריפה, שניהם מתחרים על תפקיד יו"ר הלשכה המדינית של חמאס שאותו ממלא כעת אסמעיל הניה.

מדובר בקדנציה השנייה של אסמעיל הניה והוא לא יוכל להמשיך בתפקיד, על פי התקנון הפנימי של חמאס שמגביל אותו לשתי קדנציות, לכן כבר כעת החל קרב הירושה.

למערכת הביטחון תפקיד חשוב בבניית מעמד סינוואר. השחרור מהכלא ב-2011 סייע לו לפרוץ לצמרת הארגון, והיא זו שתדרכה את התקשורת כי מדובר "במנהיג פרגמטי שמעוניין בהבנות הרגיעה עם ישראל"

מה צריכה ישראל לעשות? שני דברים דחופים.

1

הורדה דרמטית של כל העיסוק התקשורתי בכל הקשור ליחיא סינוואר מסדר היום והשתקת כל השופרות בתקשורת שעסקו בנושא.

2

קבלת החלטה מיידית על חיסולו הפיזי של סינוואר בעיתוי המודיעיני והמבצעי המתאים.

סינוואר תמיד היה מחבל מסוכן וצמא דם. הוא רצח במו ידיו במהלך האינתיפאדה הראשונה כמה פלסטינים שנחשדו בשת”פ עם ישראל, בעודו ראש מנגנון הביטחון של חמאס המכונה “אל-מג’ד” שתפקידו היה לצוד משתפי פעולה עם ישראל.

סינוואר תמיד היה מחבל מסוכן וצמא דם. הוא רצח במו ידיו במהלך האינתיפאדה ה-1 פלסטינים שנחשדו בשת”פ עם ישראל, בעודו ראש מנגנון הביטחון של חמאס, “אל-מג’ד” שנועד לצוד משת"פים עם ישראל

מי שידע “לטפל” היטב בהנהגת החמאס היה ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון ז”ל. הוא לא התרגש מההערכות המלומדות של המודיעין הישראלי, הוא הבין היטב את ההיגיון הרצחני של של מנהיגי חמאס צמאי הדם. “אם חולפים כמה ימים והם לא הרגו יהודי מתחיל לגרד להם בידיים”, אמר לי פעם שרון בשיחה אישית.

לכן הוא התעלם מכל האזהרות של מומחי הביטחון ולא היסס לחסל בקור רוח את מייסד ארגון חמאס השיח’ אחמד יאסין ועוד שורה של מנהיגי חמאס מהשורה הראשנה: עבד אלעזיז רנטיסי, אסמעיל אבו שנב, אברהים מקאדמה, ואחרים. אריאל שרון ניסה גם לחסל את רב המחבלים מוחמד דף אך הוא נפצע בעת ניסיון החיסול והצליח להימלט.

לכן, טוב יעשה ראש הממשלה נפתלי בנט אם יאמץ את הגישה של אריאל שרון להנהגת החמאס. שרון ידע שכל מנהיג שיחוסל יוחלף באחר אבל זה לא הדאיג אותו, “נחסל גם את המנהיגים החדשים” הוא נהג לומר. ”הם צריכים לדעת שהם ישלמו מחיר אישי כבד על הפעלת טרור נגד ישראל”.

הדרג המדיני בישראל חייב לאמץ את דפוס החשיבה הערבי-מוסלמי במזרח התיכון ולהפסיק לחשוב במונחים ישראלים בשפה העברית.

בזירה של המלחמה בטרור רק הכוח מדבר, וחיסול יחיא סינוואר הוא צעד ראשון שמתחייב. אך הוא אינו מספיק. החיסול חייב לכלול את כל צמרת חמאס, אם לא בבת אחת אז בשלבים.

שרון לא התרגש מההערכות המלומדות של המודיעין הישראלי והבין היטב את ההיגיון הרצחני של של מנהיגי חמאס: “אם חולפים כמה ימים והם לא הרגו יהודי מתחיל לגרד להם בידיים”, אמר לי פעם שרון בשיחה אישית

הנהגת הטרור של חמאס היא הידרה עם כמה ראשים. בראש הזרוע המדינית עומד אסמעיל הניה השוהה בקטאר, ברצועת עזה עומדים בראש הזרוע הצבאית יחיא סינוואר ומוחמד דף, ובלבנון וטורקיה נמצאים צאלח אלעארורי וסגנו זאהר ג'בארין האחראים של שטחי הגדה.

הרשימה היא ארוכה, המודיעין הישראלי על זרועותיו מכיר אותה היטב, החיסולים צריכים להיות גם בשטחים וגם בחו"ל. המוסד הישראלי צריך לקחת חלק בהם. החיסולים צריכים להיות שיטתיים ורציפים כי אנחנו במלחמת התשה ארוכה.

סביר מאוד להניח שחיסול של יחיא סינוואר יביא לחידוש ירי הרקטות מרצועת עזה לעבר ישראל ולסיבוב לחימה חדש. אבו עוביידה דובר הזרוע הצבאית של חמאס הזהיר אמש כי חיסול יחיא סינוואר ומנהיגים אחרים בהתנגדות "הוא התרת רעידת אדמה באזור שתביא לתגובה חסרת תקדים".

ערוץ אל-מיאדין הלבנוני דיווח אמש כי חיסול יחיא סינוואר יביא לחידוש פיגועי ההתאבדות בערי ישראל ולירי רקטות על גוש דן.

בכל מקרה, צה"ל המליץ לדרג המדיני שלא לחסל כעת את יחיא סינוואר, והדרג המדיני קיבל את ההמלצה עוד לפני דיון בקבינט. המסר הועבר גם למודיעין המצרי.

צה"ל המליץ לדרג המדיני שלא לחסל כעת את יחיא סינוואר, והדרג המדיני קיבל את ההמלצה עוד לפני דיון בקבינט. המסר הועבר גם למודיעין המצרי

סבב לחימה חדש ברצועת עזה הינו רק עניין של זמן ואין מנוס ממנו. חמאס עוסק בעצם ימים אלה בשיקום המנהרות וארסנל הרקטות שלו שנפגעו במבצע "שומר החומות".

עדיף שישראל תיקח את היוזמה לידיה ותבחר בעיתוי שמתאים ביותר עבורה ותנחית מכה מקדימה על חמאס. המלחמה היא בלתי נמנעת.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,375 מילים

תגובות אחרונות

עודכן לפני 2 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

האשכים הצלויים של טאקר קרלסון

טאקר קרלסון הוא כיום מגיש הטלוויזיה הנצפה ביותר בארצות הברית, עם השפעה גוברת על השיח הציבורי ודעות שמרניות שהולכות ומקצינות לימין ● הוא ממלא את הוואקום שנוצר בהעדרו של טראמפ מהזירה הציבורית - ומנצל את מעמדו להילחם בפרוגרסיבים, להטב"קים, ולקדם דעות גזעניות, פרו-רוסיות ותיאוריות קונספירציה לעתים הזויות ● כמו, למשל, שיזוף אשכים להגברת ספירת הזרע

עוד 709 מילים

גנץ: "צה"ל, המשטרה והשב"כ במצוד אחר המחבלים; אנו נלכוד אותם ונפגע בכל המעורבים"

ההערכה היא שהמפגעים בשטח ישראל ● שני הפצועים, שנפגעו באורח קשה, יצאו מכלל סכנה, והם מורדמים ומונשמים ● בעקבות הפיגוע הוארך הסגר על השטחים עד יום שני ● ליברמן: "יש קואליציה של סינוואר, נתניהו וסמוטריץ', שכל הזמן מלבים את האש; תפקידנו - להוריד את הלהבות" ● בקואליציה נערכים לחזרתה של הכנסת לפעילות לראשונה מאז איבדו את הרוב שבו החזיקו

עוד 18 עדכונים

המחבלים שביצעו את הפיגוע באלעד לא השתייכו לשום ארגון, וישראל צריכה להיערך להתמודדות ארוכת טווח עם הטרור ● טורקיה סוגרת את ערוץ "מכאמלין" של האחים המוסלמים ועושה עוד צעד לקראת סולחה עם קהיר ● איראן מחזרת אחר התיירות הרוסית ● ולפני 28 שנים, נחתם הסכם עזה יריחו ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,216 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המון מהומה על לא מאומה

ההצלחה של טקס הדלקת המשואות מאירה באור מגוחך את הוויכוח הציבורי הנוקב שקדם לו בעניין הזיקוקים ● נדמה שעברנו חורף גשום במיוחד, אבל המציאות יותר מורכבת ● בתל אביב, העירייה הפכה אי תנועה מיותר לטיילת מזמינה ● בעונה הזו יש סיכוי שתפגשו בחוף יצור מוזר: ארנבת הים ● והמלצה על מסעדה טבעונית נהדרת

עוד 1,317 מילים

תערוכה חדשה מציגה 150 שנה של מלחמה בשנאת יהודים

מפרשת דרייפוס ועד ימינו: אלפרד וינר היה מהראשונים לאסוף מסמכים בנושא עליית האנטישמיות באירופה ● תערוכה חדשה בלונדון מציגה את הניסיונות להילחם בשנאת יהודים בצרפת, גרמניה ואנגליה ● על רקע העלייה החדה במקרי האנטישמיות בימינו, אוצרת התערוכה אומרת לזמן ישראל שהמאבק, אף שהוא לא תם, ממשיך להביא תוצאות חיוביות

עוד 2,035 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
רִיקּוֹל 131

סלמונלה הוא לא החיידק היחיד שמשבש את חיינו: חיידקים מסוכנים לא פחות ממנו מרעילים אותנו על בסיס יומי. אז למה שלא נאמץ את מודל הריקול, נרחיב אותו ונילחם גם בהם?

עוד 1,063 מילים

הזרוע השיפוטית של הכיבוש

בג"ץ הכשיר את סילוקם של תושבי מסאפר יטא וכמו ביקשו השופטים למנוע דיון ציבורי בהחלטה, פסק הדין פורסם דווקא בערב החג ● טיוטת החלטת ביהמ"ש העליון האמריקאי המבטלת את הלכת רו נגד וייד מעידה כי אפילו חוקה איננה משריינת זכויות אדם - וכי אין טעם בשימועים הפומביים למועמדים לכס השיפוט ● וגם: איילת שקד מצאה דרך לפסול את גונן-אגמון. חיות חייבת לעצור אותה

עוד 1,391 מילים

אחד הנרצחים בפיגוע באלעד הסיע את המחבלים לעיר

גורם ביטחוני: מתחילת גל הטרור סוכלו 66 פיגועים ● לפני ביקור הנשיא ביידן: גנץ יקדם בנייה של 4,000 יחידות דיור בהתנחלויות ● הקרמלין מסרב לאשר אם פוטין התנצל בפני בנט על דברי לברוב ● זלנסקי: בצד הרוסי אין נכונות לסיים את המלחמה ● מפקד מחוז מרכז: הנחת העבודה היא שהמחבלים באזור אלעד ● הנדל על גל הטרור: אם הייתי יכול הייתי מגרש משפחות של מחבלים

עוד 39 עדכונים

יהודים עולים להר הבית, הערבים באל אקצא מתפרעים, המשטרה מפזרת אותם בכוח, בעזה ההסתה גוברת ועולות הקריאות לנקמה ● והיום מסתיים בפיגוע רצחני בעיר אלעד ● לדפוס האירועים הללו יש משמעות פוליטית ברורה: שלושה ימים לפני פתיחת מושב הקיץ של הכנסת, הקואליציה חוטפת עוד זעזוע ● פרשנות

עוד 473 מילים

שלושה הרוגים בפיגוע באלעד; כוחות הביטחון מנהלים מצוד אחר המעורבים במעשה

שניים מארבעת הפצועים במצב קשה ● עיריית אלעד קוראת לתושבים להישאר בבתיהם ● שני המחבלים עשו שימוש בנשק חם ובגרזן ● גנץ החליט: הסגר בעזה ויו"ש יוארך עד ליום ראשון לפחות ● משרד ראש הממשלה: פוטין התנצל בפני בנט על דברי לברוב ● ארגון הבריאות העולמי: מגפת הקורונה הביאה למותם של 14.9 מיליון איש בעולם

עוד 25 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה