דוח: נשים סופגות אלימות במספרים דומים לגברים - אבל בעיקר בבית

הפגנה נגד אוזלת היד של המדינה בטיפול באלימות כלפי  נשים בתל אביב. ספטמבר 2020 (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)
Tomer Neuberg/Flash90
הפגנה נגד אוזלת היד של המדינה בטיפול באלימות כלפי נשים בתל אביב. ספטמבר 2020

המקום הכי מסוכן לנשים הוא הבית. דוח חדש ומקיף של מרכז המחקר והמידע של הכנסת חושף את הנתונים העדכניים ביותר בדבר אלימות כנגד נשים בישראל, לקראת ציונו בכנסת של היום הבין-לאומי למאבק באלימות כלפי נשים.

במסמך מוצגים נתוני המשטרה על נשים שהיו קורבנות לאלימות, בדגש על אלימות בהקשר הזוגי-משפחתי, כפי שהם משתקפים בתיקי החקירה של המשטרה. הנתונים מוצגים בכמה פילוחים ובחלק מהמקרים הם מוצגים בצד נתונים על גברים שהיו קורבנות לאלימות.

לקריאת דוח מרכז המחקר והמידע של הכנסת

בדוח הממ"מ שנכתב על ידי חוקרת מרכז המחקר של הכנסת, ד"ר נורית יכימוביץ-כהן, נבחנו נתונים על ארבעה סוגי עבירות: עבירות נגד גוף (תקיפה חבלה גופנית חמורה, תקיפה ושאר עבירות אלימות), איומים, עבירות מין ועבירות נגד אדם (הכוללות בין היתר רצח ונסיון לרצח).

כך למשל, בשנת 2021, מתוך 49,368 עבירות נגד גוף, 21,936 היו כלפי נשים, ו-27,432 כלפי גברים. גם באיומים היחס דומה: מתוך 46,161 עבירות, 21972 כלפי נשים ,24,189 כלפי גברים.

הפגנה נגד אלימות כלפי נשים בתל אביב, 4 בדצמבר 2018 (צילום: Oded Balilty, AP)
הפגנה נגד אלימות כלפי נשים בתל אביב, 4 בדצמבר 2018 (צילום: Oded Balilty, AP)

זיקה משפחתית (בן זוג או קרוב משפחה אחר) נרשמה בתיקיהן של 56% מהנשים שהיו קורבנות לעבירות נגד גוף ו-50% מהנשים שהיו קורבנות לעבירות איומים; שיעורים אלו גדולים פי שלושה מהשיעורים המקבילים בקרב גברים.

בעבירות מין – מתוך 6,625, 5,444 מהעבירות בוצעו כלפי נשים ו-1,181 כלפי גברים. מהן – 90% היו יהודיות. מכאן, ששיעורן של הלא-יהודיות – 10% – היה נמוך ביחס לשיעורן באוכלוסייה.

ואילו ברצח וניסיון לרצח מתוך 1026, 820 – כלפי גברים. בין הנשים נרשם שיעור גבוה של לא-יהודיות (יחסית לשיעורן באוכלוסייה) — 36% מקורבנות העבירה. 

בעבירות מין תועדו שיעורים נמוכים יחסית של קרבת משפחה בין החשוד לקורבן (הן בקרב קורבנות נשים והן בקרב קורבנות גברים) אך גם בעבירות אלו נשים נפגעו יותר מגברים על ידי בן זוג או קרוב משפחה אחר.

נשים נפגעות אלימות בין בני זוג בשנים 2021-2019: בין שנת 2019 לשנת 2020 גדל מספר הנשים שנרשמו במשטרה כקורבנות לעבירות נגד גוף, איומים ועבירות מין. אפשר לייחס את הגידול הזה להגבלות הקורונה שכללו סגרים ושהייה ממושכת בבית, אולם מספר הקורבנות לא קטן גם כאשר ההגבלות הוסרו בהדרגה בשנת 2021.

שיעור הנשים הלא-יהודיות בקרב קורבנות עבירות בין בני זוג היה גדול משיעורן באוכלוסייה (שהוא כ-20%): בשנים 2021-2019 נשים לא-יהודיות היו 30% מקורבנות עבירות נגד גוף מצד בן הזוג, 23% מקורבנות עבירות איומים ו-24% מקורבנות עבירות מין בין בני זוג, בתיקים שנפתחו.

רצח נשים: בשנת 2020 נרצחו בישראל 29 נשים. בשנת 2021 נרצחו 27 ובשנת 2022 (עד 8 בנובמבר) נרצחו 21 נשים. בין תחילת שנת 2021 ל-8 באוגוסט 2022 נשים היו 16% מקורבנות הרצח בישראל. כמעט כל הנשים היהודיות שנרצחו מאז תחילת שנת 2020 (93%) נרצחו בידי בן זוגן או בידי קרוב משפחה אחר. אשר לנשים הערביות שנרצחו בתקופה זו – רק בשליש מהמקרים מצויינת בתיק החקירה זיקה משפחתית; בעשירית מהמקרים צויין כי האישה נרצחה על ידי אדם זר וב-58% מהמקרים לא נרשם בתיק חשוד או מניע לרצח.

ד"ר יכימוביץ-כהן התייחסה לנתונים העגומים העולים מהדוח ואמרה: "מבחינה כמותית נשים נפגעות מאלימות כמעט כמו גברים, אבל נשים נפגעות לעיתים קרובות על ידי בן זוג או קרוב משפחה אחר וגברים נפגעים מחוץ למשפחה".

כל הזמן // יום שני, 22 ביולי 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־290 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

צה"ל: יגב בוכשטב ואלכס דנציג, שנחטפו ב־7 באוקטובר, נהרגו בהיותם בשבי

נתניהו לפני המראתו לוושינגטון: "בלי קשר לשאלה מי ייבחר להנהיג את העם האמריקאי בבחירות לנשיאות – ישראל היא בעלת הברית החשובה ביותר של ארצות הברית במזרח התיכון" ● שלומי בינדר עתיד להחליף את אהרון חליוה בראשות אגף המודיעין בשבוע הבא ● ועדת החוקה, חוק ומשפט אישרה לקריאה ראשונה את ההצעה לשנות את אופן בחירת נציב תלונות הציבור על שופטים

עוד 21 עדכונים

דילמת האסיר של נתניהו

נתניהו לא יכול להביא כל החטופים בפעימה אחת כפי שדורשים שותפיו בימין ● השבוע, כששלחו לו שמונה ח"כים ממפלגתו מכתב איום אם יעביר עסקה בפעימות, ראש הממשלה פלט: "מה הם רוצים ממני? אין בכלל הצעה כזו שעומדת על הפרק" ● שלל האיומים מסבכים את נתניהו דווקא כשהוא בדרכו לפגוש את ביידן, שיהפוך את עסקת החטופים למשימתו האחרונה בבית הלבן ● פרשנות

עוד 865 מילים
אמיר בן-דוד

מס תפילה - איך יתכן שיהודים נדרשים לשלם מס כדי להתפלל?

בעיר בני ברק ישנו בית כנסת בשם (תפארת צבי) איצקוביץ'. זהו בית כנסת הפועל 24 שעות ביממה וידוע כאחד מבתי הכנסת הפעילים בעולם. לא משנה מתי תזדמנו לשם, תמיד תוכלו למצוא שם מניין לתפילות שחרית, מנחה וערבית. בכל השבוע, בכל החגים. 

מקומיים יודעים לספר על איצקוביץ', שיש המכנים אותו גם "איצקומט", כי אם תבוא בצהריים לתפילת מנחה, יהיו שם כאלה שקורי השינה עדיין על עיניהם. כשמחשיך, תמיד יהיה מי שימצא זמן גם לתפילת ערבית. זהו בית חרושת לתפילות, שלפי בדיקה משנת 2010 מתפללים בו בממוצע כ-17 אלף איש בשבוע – אבל כל מי שבא להתפלל עושה זאת מבלי לשלם אגורה. לא חשוב מי אתם – חרדים, חילוניים, חסידים או ליטאים. כולם מתקבלים שם. 

מאיר בולקה חוקר ומגלה בשנים האחרונות את מזרח אירופה ובמיוחד את פולין. כבר 10 שנים על הקו בין פולין לישראל ועדיין לא גילה אפילו 10% מהסיפורים של יהדות אירופה לפני השואה ולאחריה. הופך כל אבן, מאתר כל פיסת מידע ומנסה להוציא את האמת לאור, גם אם היא כואבת. במסגרת עיסוקו פועל לשימור המורשת היהודית ועוסק בשימור אתרי מורשת יהודיים. לעיתים גם נאבק באנטישמיות, בעיקר זו הדיגיטלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 954 מילים

ההפגנה נגד בלווטניק הייתה קטנה, אבל פגעה בו איפה שהכי כואב לו

בעלי ערוץ 13 עשה דרך ארוכה כדי למחוק את זהותו כאוליגרך רוסי ולבנות לעצמו תדמית של פטרון האומנות הגדול של בריטניה ● אתמול, מול מוזאון הטייט מודרן שבניין הכניסה הוא על שמו של בלווטניק, קומץ מפגינים ישראלים ואנגלים - כולל כלב שניצל משכם - הזכירו לבריטים שבערוץ הטלוויזיה של בלווטניק בישראל, מתחוללת כרגע השתלטות פוליטית מלאה ● זה אפילו הגיע ל"גארדיאן"

עוד 752 מילים

למקרה שפיספסת

ביידן ייזכר כנשיא הציוני האחרון

ג'ו ביידן ייזכר כנשיא ארה"ב בולט באופן חיובי בנוגע ליחסי ארה"ב-ישראל.

תשכחו מהחנטריש המזוקק של ממשלת הימין הקיצוני בישראל. היו מחלוקות של מלחמת עזה ויש את האנטיפתיה האישית של ראש הממשלה בנימין נתניהו לעולם הליברלי ולדמוקרטים בארה"ב. אבל ביידן, כבן לדור שהגיע לבגרות בשנים שלאחר מלחמת העולם השנייה והקמת ישראל, הוא חבר אמת.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות איי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://danperry.substack.com

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 746 מילים

פרישת ביידן היא שעת המבחן של הדמוקרטים

הנשיא האחרון שפרש לפני הבחירות היה לינדון ג'ונסון ב־1968 ● רוברט קנדי עמד לנצח אז בפריימריז, אך נרצח כמה שבועות לפני הוועידה הדמוקרטית בשיקגו ● ההיסטוריה מתעקשת לצחוק לכולם בפנים כי גם השנה הוועידה הדמוקרטית תתקיים בשיקגו ● ביידן ינסה לאחד את הדמוקרטים מאחורי האריס, שעומדת בפני מטרה כמעט בלתי אפשרית ● פרשנות

עוד 1,073 מילים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עקורים

הפליטים הסורים בלבנון תקועים בלימבו

הפליטים הסורים בלבנון הפכו לשעיר לעזאזל, כזה שנוח לתלות בו את האשם במשברי המדינה – ונתקלים בעוינות גוברת מצד הממשלה והאזרחים ● עתה, כשהלחץ לגרש אותם למולדתם גובר, הם עשויים למצוא את עצמם שוב באזור עוין, להיעצר ולעבור עינויים קשים

עוד 1,452 מילים

הקיבוצניקים הצעירים שקנו 13 דירות בנהריה

ערב המלחמה חברי קיבוץ עירוני בני 30 וקצת נכנסו לדירות שכורות בנהריה – ולמרות המלחמה החליטו לרכוש דירות בעיר ● כל אחד הביא סכום שונה וביחד צברו כסף לעסקה של 23 מיליון שקל ● בראיון לזמן ישראל הם מספרים על שגרה בצל הטילים ("התעקשות על נורמליות"), החיים בשיתוף ("נעזרים בייעוץ כלכלי"), ההחלטה לעבור משכירות לדירות בבעלות ("זה מייצר השתקעות") – והתקווה לעתיד ("זה כבר לא אולי. אנחנו פה כדי לבנות")

עוד 2,455 מילים

נתניהו בונה על המגזר שהרס כדי לחלץ את הכלכלה

יזמי Wiz לקחו חברה מאפס והפכו אותה לאימפריה בארבע שנים ● לעומתם ממשלת נתניהו קיבלה אימפריה – והצליחה לדרדר אותה למינוס בתוך פחות משנתיים, כולל פגיעה קשה בענף ההייטק ● עכשיו נתניהו שוקל להשתמש באותו מגזר שהרס כדי להציל את ממשלתו מהניהול החובבני שלה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אקזיט זה לא אומר שיש בוננזה של מיסי הון העסקאות האלה בדרך כלל מורכבות מהמרה של מניות חברת האקזיט במניות החברה הקונה כל ילד שעושה אקזיט ישר מקים חברת ארנק, עם כל קומבינציות המיסוי הנובעו... המשך קריאה

אקזיט זה לא אומר שיש בוננזה של מיסי הון
העסקאות האלה בדרך כלל מורכבות מהמרה של מניות חברת האקזיט במניות החברה הקונה
כל ילד שעושה אקזיט ישר מקים חברת ארנק, עם כל קומבינציות המיסוי הנובעות מכך

שמחון הוא תלוש וטמבל. אין לו מושג

עוד 709 מילים ו-1 תגובות

ישראל תקפה בתימן את המטרות שארה"ב חששה לתקוף בעצמה

במכתב לשר ההגנה לוין אוסטין, מתח מפקד פיקוד המרכז האמריקאי, הגנרל מייקל קורילה, ביקורת חריפה על ההימנעות של ארה"ב מלפגוע במטרות איכותיות של הצבא החות'י והצהיר כי "חיילים אמריקאים ימותו אם נמשיך לפעול בדרך שבה אנחנו פועלים כיום" ● אחרי שאזרח ישראלי נהרג מהתפוצצות הכטב"ם בתל אביב, ישראל שלחה מסר ברור כי לא תהסס לבצע את מה שארה"ב נמנעת ממנו ● פרשנות

עוד 833 מילים
היום ה־289 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

פרש מהמרוץ: ביידן הודיע שלא יתמודד לכהונה נוספת

הנשיא האמריקאי הביע את תמיכתו בבחירה בסגניתו, קמלה האריס, למועמדת הדמוקרטית לנשיאות ● טראמפ בתגובה לפרישת ביידן: "הוא הנשיא הגרוע ביותר בתולדות ארצות הברית" ● נתניהו ימריא בבוקר לביקורו בוושינגטון ● לשכת ראש הממשלה: נתניהו הנחה לשגר ביום חמישי הקרוב משלחת למשא ומתן עם חמאס ● צה"ל פרסם תיעוד נוסף מהתקיפה באל־חודיידה

עוד 56 עדכונים
היום ה־288 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

נתניהו לאחר התקיפה בתימן: כל מי שיפגע בישראל ישלם מחיר

דיווח: בתקיפה בחודיידה השתתפו מטוסי F-15 ו-F-35, הופצצו מחסני נשק, תחנת כוח, מתקני זיקוק נפט והנמל ששימש להעברת נשק מאיראן; התקיפה בוצעה על ידי ישראל בלבד; גלנט: את האש רואים בכל המזרח התיכון; עשרות הרוגים ופצועים בתקיפה ● שני חיילים נפצעו מפגיעת כטב״ם בצפון ● בן גביר על דיווח לפיו נשקלות סנקציות אמריקאיות נגדו: למוטט את הרשות הפלסטינית

עוד 36 עדכונים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

תרחיש העלטה עלול לנתק את צינור החמצן של המונשמים

בעוד שר האנרגיה חוגג את מהפכת החשמל, אלפי מונשמים ונתמכי נשימה חוששים מנפילת חשמל - וכרגיל החברה האזרחית דואגת לפתרונות במקום המדינה ● חוף זיקים ייפתח לרחצה בחודש הבא: האם החוף הצמוד לגדר של רצועת עזה יחזור לסוג של שיגרה שפויה? ● שונית מלאכותית בצורת פסל של נער נחתה במפרץ אילת ● ומבט אל הכפר אום אל-קוטוף מכיוון חריש מזכיר גלויה מחו"ל

עוד 1,141 מילים
מצב הרוח
שיחה עם הסופרת והתסריטאית שירי ארצי

"יותר מאי פעם ברורה לי כוחה של האהבה. זו התרופה היחידה"

"פגשתי אנשים שנראו כמו סלעים יצוקים מצער. ראיתי את המולקולות הצפופות של הכאב ואת הדחיסות והתלישות הבלתי נתפסות של אנשים שהחיים התפרקו להם. הדבר שהכי התחדד לי בעקבות אותם מפגשים, הוא המשקל הסגולי של החסד" ● מאז שבעה באוקטובר, הסופרת והתסריטאית שירי ארצי לומדת לקרוא מחדש יופי וכאב בניסיון להבין את הכאוטי ולטוות חסד כדי להצליח לחיות

עוד 2,120 מילים

אף שגם בצה"ל איש לא שש אלי קרב, הסלמה נוספת בצפון עלולה ליצור דינמיקה שונה ● ר"מ סקוטלנד לשעבר ייחקר בעקבות תרומת ענק לאונר"א ● דאעש חוזר לתודעה העולמית עם פיגוע בעומאן ● זעם בעיראק על ניתוקי מים וחשמל ● והשבוע ב־1973: הדרישה למדינה לובית–מצרית ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,120 מילים

מיתוס של נשיא מת

הארכיון של רוןזמן ישראל נובר בארכיון של העיתונאי הוותיק רון מיברג ומפרסם מחדש מבחר מכתבותיו, שקריאה בהן היום מספקת פרספקטיבה איך הגענו עד הלום ● והשבוע, ברקע ניסיון ההתנקשות בטראמפ: בחזרה ל-2013, ליובל ה-50 לרצח הנשיא ג'ון קנדי, לתיאוריות הקונספירציה הפרועות סביב מותו ולקרע הדרמטי, שלא התאחה מאז, ברקמה הנפשית של האומה האמריקאית

עוד 1,267 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה