יעל ארקין
הזמן של
יעל ארקין

יעל ארקין היא מנכל”ית עמותת "תנו לחיות לחיות". ב-1991 הצטרפה לעמותה כחברת ועד ומאז שנת 2010 משמשת כמנכ”ל העמותה.צמחונית מגיל 12 וטבעונית בהמשך חייה. במהלך חייה אימצה עשרות כלבים וחתולים (והזרוע עוד נטויה). צילום: יואב בן דב

12 מיליון סיבות לעזור לחתולים

לפני כמה שנים החלטנו לאמץ את המינוח שמקובל במדינות מתקדמות בעולם, ולהפסיק להשתמש במונח "חתול רחוב" המזלזל. במקומו אנחנו מטמיעים את המושג "חתול הקהילה" החביב והחכם. ולמה? מתוך ההבנה שהחתולים, ובכלל בעלי החיים, הם חלק מהחברה ומהקהילה, בוודאי אלו שחיים ברחובות, בחצרות ובשכונות, ובתור כאלה יש למדינה חובת אחריות ודאגה להם. ממש כפי שהיא מחויבת ואמורה לדאוג בחוק לשאר חסרי הישע בחברה.

לפני כמה שנים החלטנו לאמץ את המינוח שמקובל במדינות מתקדמות בעולם, ולהפסיק להשתמש במונח "חתול רחוב" המזלזל. במקומו אנחנו מטמיעים את המושג "חתול הקהילה" החביב והחכם

חתולי הקהילה הם אלה שעלו לפני כחודש לכותרות. לא חתולי הבית המטופחים, לא חתולי ה-Youtube המשעשעים ולא חתולי הפרסומות המפונפנים. חתולי הקהילה, שמספרם בארץ מוערך במיליון, שגרים ברחובות, בחצרות, במרכזים המסחריים, שנתונים לרחמיהם של בני האדם באוכל, מים, טיפול רפואי, עיקור וסירוס, יד מלטפת ולב מלא חמלה.

כשהמשפט "12 מיליון שקלים לחתולים" קפץ מכל עבר ברשת לפני כחודש, זו הייתה כותרת שנתנה הזדמנות לכולם להתנגח בח"כ יסמין סאקס פרידמן מסיעת "יש עתיד", בממשלה החדשה ובעיקר בבעלי החיים. ובישראל כמו בישראל, היו כבר אלו שהפכו את הנושא לבדיחה.

על חתולים ואנשים— 12 מיליון שקל מתקציב המדינה הוקצו לטיפול בבעלי חיים, בעיקר בחתולי רחוב. מי שיזמה את זה היא חברת…

Posted by ‎Yair Lapid – יאיר לפיד‎ on Wednesday, October 27, 2021

כמי ששוחה בחומר כבר שנים, ונלחמת על כל שקל לטובת בעלי החיים, מדובר בנושא רציני מאוד. תנו לי לפרק אותו עבורכם: תקציב לעיקור וסירוס חתולים קיים כבר משנת 2007 בחוק צער בעלי חיים ועומד על 4.5 מיליון שקלים בשנה. את התקציב הזה מחלק משרד החקלאות בקול קורא לרשויות שמגישות בקשות ומתחייבות לעשות "matching" – כלומר מחצית מהסכום מתוקצב על ידי המדינה ומחצית על ידי הרשות עצמה.

חתולי הקהילה הם אלה שעלו לפני כחודש לכותרות. לא חתולי הבית המטופחים, לא חתולי ה-Youtube המשעשעים ולא חתולי הפרסומות המפונפנים. חתולי הקהילה, שמספרם בארץ מוערך במיליון

בשנה שעברה הודיע ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו, שאף מינה את טל גלבוע ליועצת מיוחדת לענייני בעלי חיים – תפקיד שלא היה קיים ולא אויש מאז – שהוא מוסיף 5 מיליון ש"ח באופן חד פעמי, כתוספת לאותם 4.5 מיליון שקבועים בחוק.

אגב, אז שמענו מכל עבר רק ברכות ותשבחות. אף אחד לא הביא בובה של חתול למליאת הכנסת ומירי רגב לא הצטלמה עם החתול שלה, אלא ידעה לשמוח מהתוספת התקציבית.

השנה הצליחה ח"כ סאקס פרידמן להשיג תוספת של 6 מיליון ₪ לתקציב הקיים וזאת למשך שנתיים – תוספת מבורכת בהחלט. מכאן הגיע המספר המושמץ 12 מיליון.

ואחרי שהתקציב הוקצה, צריך לנצל אותו בצורה הטובה והיעילה ביותר. כדי שכל אגורה ממנו תממן עיקור/סירוס של חתול/ה, יש להכין תוכנית מסודרת, להיערך עם  צוותים מיוחדים של וטרינרים, לוכדים מקצועיים, להכשיר אסיסטנטים לביצוע של ניתוחים ברמה גבוהה לרווחתם של החתולים.

התוספת התקציבית הזו היא גם הצהרה שמממשלת ישראל מכירה בכך שבעלי החיים, שנמצאים כבר שנים בתחתית סדר העדיפויות, אינם שקופים.

התקציב חשוב לא רק עבור חתולי הקהילה אלא גם עבורנו, בני האדם. בעלי החיים חיים איתנו בקהילה והרצון לדאוג לרווחתם הוא חלק מהחמלה שאנחנו צריכים להרגיש עבור כל מי שחלש בחברה.

כשנתניהו הודיע בשנה שעברה שהוא מוסיף 5 מיליון ש"ח באופן חד פעמי, לאותם 4.5 מיליון שקבועים בחוק, שמענו מכל עבר רק ברכות ותשבחות. איש לא הביא בובת חתול למליאה ומירי רגב לא הצטלמה עם החתול שלה

מגיע לחתולים לעבור עיקור/סירוס, לעצור את ההתרבות חסרת הפרופורציות, להפסיק את ההמלטות של גורים לחיים של סבל ואומללות וליצור עתיד בריא ויציב לחתולים – ולקהילה.

יעל ארקין היא מנכל”ית עמותת "תנו לחיות לחיות". ב-1991 הצטרפה לעמותה כחברת ועד ומאז שנת 2010 משמשת כמנכ”ל העמותה.צמחונית מגיל 12 וטבעונית בהמשך חייה. במהלך חייה אימצה עשרות כלבים וחתולים (והזרוע עוד נטויה). צילום: יואב בן דב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 502 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 24 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

רגב: "כשרוצים להפיל את הממשלה אין כאבי בטן עם מקרי אונס, נשים מוכות וחיילים"

נתניהו: "כל שעה של בנט על הכיסא עולה לאזרחים - עשיתי חישוב גס - כעשרה מיליון שקל" ● פריג' על הפסיקה, שלפיה, קריאת שמע בהר הבית לא יכולה להיחשב לעבירה פלילית: החלטה הגובלת בטיפשות; המשטרה ערערה על פסק הדין ● עשרה ימים אחרי פרישת שמרית מאיר הודיע גם ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, טל גן צבי, על עזיבתו ● רינאוי זועבי לא הגיעה לישיבת הסיעה של מרצ

עוד 52 עדכונים

הילד עם האצבע בעין של נתניהו

אני רוצה לכתוב על יאיר לפיד ואעשה את זה לפני שעוד ח"כ יחליט לפרוש. לפיד הוא פוליטיקאי מושמץ מכל צד, ואדריכל במלוא מובן המילה של המבנה השביר של קואליציה מחרחרת אך מתפקדת, לפחות בעת כתיבת שורות אלה, וכל משב חרון אפו של נתניהו עלול לפרק. נתניהו קבלן הריסות מיומן, הוא פשוט עובד בזה. אין לו עניין במדינה שהוא אינו עומד בראשה.

לפיד הוא אדריכל המבנה השביר של קואליציה מחרחרת אך מתפקדת, וכל משב חרון אפו של נתניהו עלול לפרק. נתניהו קבלן הריסות מיומן שעובד בזה. אין לו עניין במדינה שהוא אינו עומד בראשה

יש שפוליטיקאים מושמצים קונים עולמם בעיני מי שלא חלק עמם השקפה פוליטית ולא חלם להצביע להם. ולא שאכפת לי שהשמאל הוא פלח הולך וקטן בעוגה הפוליטית, אני אשאר שמאלנית גם אם אצטרך לעמוד על קובייה. אכפתי לי המקום הנורא אליו הידרדרה החברה הישראלית שנאכלת מבפנים לאט אבל בטוח. אני ישראלית חילונית, מאמינה רק באדם ומתאכזבת ממנו.

אני מבינה שיאיר לפיד הוא לא כוס התה של שמאלנים, משהו בו לא עבר טוב בגרון. אולי זו כפית הכסף או הצפוניות, הבלורית, הזחיחות, השירות בדובר צה"ל, אשתו המקסימה, שיר אהובת הספן, הספרים שכתב, ואולי עומד בעוכריו החטא הנורא מכל, אין לו תעודת בגרות. מי ישמע אילו עוקרי הרים קמו לנו עם תעודה. ובל נספור את נטולי לימודי ליבה שמושכים חופשי בחוטים שמורידים עליהם גשם נדבות.

לאלה גם אלה לפיד תמיד עמד בגרון. לא לבלוע ולא להקיא, חרף העובדה שהצליח בעקביות להפציץ במנדטים כשאחרים הרימו פתקי הצבעה מהרצפה וספרו קול קול כדי לא לטבוע למוות מתחת לאחוז החסימה.

אצלנו בסמטת האשליות פינת "תשכחו מזה" – מעדיפים פוליטיקאים גזורים מעור המצביע ובטמפרטורה מאוד מסוימת שאפילו השמאל בעצמו לא סגור עליה, זה סוד. ובקיצור, לא לפיד. הו, לא. עשר פעמיים נתניהו ולא לפיד אחד.

אלא שלפנינו פוליטיקאי עיקש, הוא הילד עם האצבע בעין של נתניהו ונראה שהוא נהנה מכל רגע שם מאחורי הקלעים. סטיבן שפילברג של הפוליטיקה הישראלית עושה לכולם בית ספר בשקט.

לא מהסס לוותר על כיסא נחשק ולתת לבנט להנהיג בעוד שנתניהו מסתכל בעיניים כלות ונשאר עם הכובע ביד. השפן ברח ממנו עם גנץ, שעוד מחכה לתורו להיות ראש ממשלה. שפן שפן אבל חלאס.

אלא שלפנינו פוליטיקאי עיקש. הילד עם האצבע בעין של נתניהו ונראה שנהנה מכל רגע שם מאחורי הקלעים. סטיבן שפילברג של הפוליטיקה הישראלית עושה לכולם בית ספר

כך קרה, רבותי השמאלנים, שיאיר לפיד הוא הפרסונה המשמעותית ביותר בפוליטיקה הישראלית, יותר מראש הממשלה נפתלי בנט, שפועל בדרך כלל כאילו שלחו אש בזנבו מרוב פחד מנתניהו, עניין ימני בתכלית.

אם כי צלח יפה את מבחן יום הזיכרון כשעמד מול בני משפחות שקראו לו בוגד, ועבר באומץ וענווה גם את הביקור בשבעה של הלוחם נועם רז ז"ל שבנו האשים אותו במות אביו במילים קשות שלא היה מעלה בדעתו להטיח בנתניהו, מחולל "צוק איתן" ו"שומר חומות".

לפיד, לעומת בנט, הוא תקוותנו בעת הזאת למרות שהוא משכשך במרכז-ימינה. במדינה הולכת ומקצינה הוא חכם ושפוי מיריביו, שאמנותם חימום הגזרה החברתית, והוא גם לומד מהר ותוך כדי תנועה.

הוא לא נופל לכל בור, לא נבהל ממהמורות ולא מסתחרר מהצלחות, הוא בא לעבוד והוא עושה את זה ביסודיות מעוררת השתאות, רוקם תכניות ומבצע. הוא יסודי, סוגר קצוות במיומנות ובעיקר לא פראייר.

כך קרה, רבותי השמאלנים, שיאיר לפיד הוא הפרסונה המשמעותית ביותר בפוליטיקה הישראלית, יותר מרה"מ בנט, שפועל בדרך כלל כאילו שלחו אש בזנבו מרוב פחד מנתניהו

יש לו מענה לשון חד והוא לא ניגף בפני עמית סגל, שמנהל את קמפיין נתניהו והימין באולפני החדשות. הרי אפשר לנחש את מצב האומה לפי הבעותיו של סגל. אם הוא זורח הקואליציה במתח והבחירות בפתח, ואם נפלו פניו הקלפי מתרחקת ושרה מתחרפנת.

את הראיונות מול כלבי השמירה של נתניהו עובר לפיד כמו גדול. הוא בא משם ומכיר כל אבן שדנה ויס דרכה עליה. קשה להפיל אותו. האיש נולד עטוף בעיתון ומה שהוא שכח – קרה כשעמית סגל עשה בסיר והיה סתם חוטר לבית חגי סגל מהמחתרת היהודית.

אל תזלזלו בלפיד, עם או בלי בגרות הוא הקים מפלגה משני מקלות, גומייה רופפת ועצבי ברזל, וכרגע הוא המכשול הכי גדול בפני עידן נוסף של משיח ימין נאשם בפלילים ועל כן הוא בצד שלנו. אין הרבה לאן לברוח, משמאלנו רק ים. חרדים, משיחיסטים וביביסטים.

אל תזלזלו בלפיד, עם או בלי בגרות הוא הקים מפלגה משני מקלות, גומייה רופפת ועצבי ברזל, וכרגע הוא המכשול הכי גדול בפני עידן נוסף של הנאשם בפלילים ועל כן הוא בצד שלנו. אין הרבה לאן לברוח, משמאלנו רק ים

אפשר לאהוב את לפיד ואפשר שלא, הוא לא שמאלן וזה לא מה שחלמנו אבל צריך להיות מציאותיים. השמאל זרוק על הכביש, נתניהו עוד כאן ופגיעתו רעה. לפיד הוכיח שקורץ מחומר חזק ועוד במציאות פוליטית מטורללת לחלוטין. הוא בא לעשות למדינה, לא לעצמו, הוא לא חמדן כמו נתניהו, משיח שקר נצחי שעודו שמור בכספת הימין גם אם ירשום את המדינה על שמו.

לפיד הוא כל מה שיש לנו כרגע, לכל הימנים שעוברים גמילה קשה מנתניהו ולשמאלנים שנאלצים לקנות בכל סבב בחירות מדוכן אחר כי הקודם פשט רגל או סגור לרגל שיפוצים. לנו אין מלך אבל יש לנו דרישות של דוגמנית על סט.

ועם זאת רובנו, ימנים ושמאלנים, חולקים אהבה למדינה הרמוסה הזאת שהלכה לאיבוד בתוך לופ של בחירות, לטובת מלך לא מוכתר שאין לו אלוהים מלבד עצמו, ורוצים לשמור עליה מפני דורשי רעתה ומשיחי השקר שלה, אבל בעיקר מעצמה. דרוש מבוגר אחראי לעם ילדותי.

לסיכום, חברי אובדי הדרך וחסרי הבית הפוליטי, כשמאלנית הארד קור אומר שלפיד, שמעולם לא בחרתי בו,  נוהג לכל אורך הדרך כמו הפוליטיקאי שרצינו, מינוס השמאל אבל אף אחד לא מושלם: לא התקפל ולא שיקר וחשף עמוד שדרה מפלדה גם כשהעזר כנגדו גנץ פעל נגדו וברח עם המנדטים לזרועות העקרב שעקץ את החמור הלבן שנשא אותו על גבו לבלפור.

לפיד הוא כל מה שיש לנו כרגע, ימנים שעוברים גמילה קשה מנתניהו, ושמאלנים שנאלצים לקנות בכל סבב בחירות מדוכן אחר כי הקודם פשט רגל או סגור לרגל שיפוצים. לנו אין מלך אבל יש דרישות של דוגמנית על סט

המפלגה החזקה שהקים לפיד, בלי בגרות כזכור, שרדה את מכת גנץ ולבסוף הביסה את נתניהו. לפיד לא התפתה לשקרי הנאשם ולא סטה מדרכו.

אחר כך חבר לנפתלי בנט, אחד שספר פתקי הצבעה אחרי תבוסה מהדהדת.
בבחירות האחרונות בשרשרת כל הימין צעק לבנט "נתניהו". ברוחו, במצביעיו ובלבו היה מת לשרת שוב את עגל הזהב של הציונות הדתית המשיחית שחולבת את עטיני השלטון.

אבל המציאות טפחה על פניו של בנט, ומי שספר פתקי הצבעה היה נתניהו, שבייאושו הכשיר סוף סוף את המפלגות הערביות, איזה מזל, וסלל את הדרך לראש הממשלה הבא שאינו הוא עצמו. ואם זו לא הצלחה אני לא יודעת מה כן.

לאורך כל הדרך מחל לפיד על כבודו הרמוס, שזה בעיני סימן למנהיגות, וזכה בצדק בהערכת שמאלנים כמוני על האופן מעורר ההשתאות בו ניהל משבר אחר משבר, לנוכח עיתונות שהיה בשר מבשרה וכעת מייחלת למפלתו.

את כל זה רקח כנגד כל הסיכויים. בלי תעודת בגרות, אך עם טונות בגרות מהסוג שעם חפץ חיים מייחל לראות במנהיגים שלו.

ראש הממשלה החליפי יאיר לפיד וחברת הכנסת ג'ידא רינאוי זועבי במשרד החוץ, 22 במאי 2022 (צילום: עוז אביטל)
ראש הממשלה החליפי יאיר לפיד וחברת הכנסת ג'ידא רינאוי זועבי במשרד החוץ, 22 במאי 2022 (צילום: עוז אביטל)

לא יודעת איזה מנהיג יהיה בהמשך ומה צופן לו העתיד בסמבטיון הפוליטי שלנו שכבר הטביע רבים. רק את הישג חייו איש לא יוכל לקחת ממנו: הוא עבר בכבוד את הניתוח הראשון להסרת נתניהו מגב האומה.

ניהל משבר אחר משבר, לנוכח עיתונות שמייחלת למפלתו, ואת כל זה רקח כנגד כל הסיכויים ובלי תעודת בגרות, אך עם טונות בגרות מהסוג שעם חפץ חיים מייחל לראות במנהיגים שלו

והעבודה עוד רבה, המדינה צולעת, הקואליציה עשויה טלאים טלאים וכל יום בא כלב, כמו שאמרה אורנה בנאי, אבל לפיד חייט מיומן. הוא נופל וקם ולא יוותר. הלוואי שיצליח. שאפו.

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
נהדרת שאת. אכן לפיד אינו כוס התה של השמאל אבל הוא עיקבי ישר ואינו סוטה מדעותיו, מודה אני שמאלנית שבבחירות האחרונות הצבעתי ללפיד, השמאל לא העמיד שום מנהיג שיוכל להוביל מול נתניהו, יאיר... המשך קריאה

נהדרת שאת. אכן לפיד אינו כוס התה של השמאל אבל הוא עיקבי ישר ואינו סוטה מדעותיו, מודה אני שמאלנית שבבחירות האחרונות הצבעתי ללפיד, השמאל לא העמיד שום מנהיג שיוכל להוביל מול נתניהו, יאיר לפיד הוא תיקוות החילונים והאנשים שהם אנשים באשר הם. תודה לך על הכתבה המרתקת הזו

כמו תמיד, כיף של פוסט. החיים אכזריים, וכל אחד וניסיונותיו: הבת של לפיד, שהיא מוגבלת, היא היא, בין היתר, היתרון שלו. המבט שלו על החיים קיבל זווייות לא קונבנציונליות מנסיונו בחיים האישיים... המשך קריאה

כמו תמיד, כיף של פוסט. החיים אכזריים, וכל אחד וניסיונותיו: הבת של לפיד, שהיא מוגבלת, היא היא, בין היתר, היתרון שלו. המבט שלו על החיים קיבל זווייות לא קונבנציונליות מנסיונו בחיים האישיים שלו. צריך גם לזכור את אביו שהיה מיוחד במינו והרקע שלו בשואה. אני טבעוני, אך אתן את מפתחות ביתי לערבי שאוכל חזיר, ולא לגפני/דרעי

עוד 1,159 מילים ו-2 תגובות

התארגנות חדשה מבקשת להפוך את ישראל למעצמת סחר הוגן

על רקע העלייה במודעות לנושאים כמו טבעונות ואיכות סביבה, מפתיע לגלות שבתחום הסחר ההוגן ישראל מדשדשת שנות אור אחרי המערב ● כמעט אי אפשר להשיג בארץ חולצות סחר הוגן, ובבתי הקפה לא מגישים קפה מסחר הוגן ● חבורת צעירים מתעקשת לשנות את המצב

עוד 1,401 מילים

למקרה שפיספסת

הממשלה מעודדת יזמים, העיריות חוסמות אותם

בישראל יש כ-180 מיליון מ"ר שתוכננו לשמש כמשרדים אבל אין להם ביקוש ועומדים ריקים ● יזמים מבקשים להפוך שטחים כאלה לדירות מגורים, אבל עיריות אינן משתפות פעולה בגלל הפרשי הארנונה ● בחוק ההסדרים יש תוכנית שמעודדת יזמים אך לוועדה שהוקמה לשם כך הוגשה רק תכנית אחת ● "ראש העיר אמר לנו, לא אכפת לנו מה החליטה הממשלה, בעיר שלנו זה לא יקרה"

עוד 1,582 מילים

מפת הנזקים של רינאוי-זועבי

קשה לדעת אם רינאוי-זועבי תוכל לאמוד את הנזק שגרמה לכולם, וגם לעצמה, כשהחליטה לצאת למסע של איומי סרק על הקואליציה, ובסוף חזרה בה באופן די מביך ● גורמים שהיו בסוד המגעים טוענים כי מי שהכריע את הכף והחזיר אותה למסלול הוא מנסור עבאס ● עם או בלי קשר, אתמול שוב הופץ בחברה הערבית וידיאו של הנאום בו מזהיר משה גפני את יו"ר רע"ם מהבטחות שלא יתממשו ● פרשנות

עוד 731 מילים ו-1 תגובות

האם לב ח"כ רינאווי זועבי עם הבעיה הפלסטינית או עם ערביי ישראל?

מה שעמד בבסיס המשבר קצר הימים של ח"כ ג'ידא רינאווי זועבי הוא שאלת הגדרת ערביי ישראל ומושא התייחסותם: האם הם פלסטינים בהגדרתם, המתייחסים לשאלות הבעיה הפלסטינית, או שהם ישראלים והגדרתם היא ישראלית ומושא התייחסותם הוא צרכי הערבים בישראל.

מה שעמד בבסיס המשבר קצר הימים של ח"כ רינאווי זועבי הוא שאלת הגדרת ערביי ישראל ומושא התייחסותם: האם הם פלסטינים בהגדרתם ועוסקים בבעיה הפלסטינית, או שישראלים בהגדרתם ועוסקים בערביי ישראל

אם נשים לרגע בצד את סוגיית מינויה לקונסול ישראל בשנחאי, הרי המשבר החל כמחאה על נעשה בירושלים ומראות לווייתה של העיתונאית שירין אבו עאקלה, כלומר: ההזדהות עם הבעיה הפלסטינית הכריעה את הכף. אבל המשבר הסתיים בפגישה אצל יאיר לפיד, כשהיא מוקפת בראשי ערים ערביות ובהבטחות תקציב חדשות. כלומר: בסופו של דבר, מה שקבע במקרה שלה, לא היו הבטחות בעניין "תהליך השלום" ו"הכיבוש", אלא תקציבים לסקטור הערבי בצפון הארץ.

מדוע בצפון הארץ? כאן אנו נחשפים לחלוקה פנימית בין הערבים בישראל בין הנגב למשולש ולצפון. בהכללה רבה – המאוחדת של מנסור עבאס שמה דגש בסיוע לסקטור הבדואי בנגב. זאת על חשבון צפון הארץ – המזוהה עם המשותפת, והמשולש אום אל פחם – המזוהה עם ראיד סלאח. בעוד שזו החלוקה שהייתה נהוגה עד כה, הרי שדרישות התקציב של ראשי העיריות שהתלוו אליה לפגישה עם יאיר לפיד, היו מעין תיקון והחזרת שיווי המשקל בין הדאגה לבדואים לבין הדאגה לשאר הערבים.

השאלה כרגע היא האם ח"כ רינאווי זועבי תשתף את המשותפת או את המאוחדת של מנסור עבאס בקרדיט על ההישג. מה שמביא אותנו לעוד היבט של משבר רינאווי זועבי – ההתרחקות של הערבים מן השמאל הישראלי. זאת מתוך אכזבה מיכולותיו המוגבלות לדאוג לערבים, כולל מימוש הבטחה לתפקיד בכיר בסין.

המשבר נוהל ישירות מול לפיד, ולא מול מרצ והעבודה, שאלה שתי המפלגות של תהליך שלום. אם המגמה שראינו של העדפת תקציבים על פני ססמאות לאומניות תתחזק, הרי שמפלגות השמאל בישראל יישארו בלי תומכים ערבים ב"פתרון הבעיה הפלסטינית".

רינאווי זועבי נשארת בקואליציה – פורמלית במרצ, אבל לא מהותית. היא תהיה עכשיו מתואמת עם הרשימות הערביות. מאוחדת או משותפת? את זה נראה בהמשך.

רינאווי זועבי נשארת בקואליציה – פורמלית במרצ, אבל לא מהותית. היא תהיה עכשיו מתואמת עם הרשימות הערביות. מאוחדת או משותפת? את זה נראה בהמשך

זה יותר נראה כמתכתב עם עמדות המאוחדת שאינן פלסטיניות אלא ישראליות, אבל ליבה של רינאווי עם המשותפת. כרגע היא הלכה בכיוון הישראלי הפרגמטי אבל לבה עם הבעיה הפלסטינית.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 367 מילים

תגובות אחרונות

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

התנהלות המשטרה בהלוויית שירין אבו עאקלה סתרה את היומרה של ישראל לנהוג כסמכות הנבונה והמתונה בעיר הבירה ● אסור שהארוע ירד מסדר היום - והאחראים צריכים לתת עליו את הדין ● פרשנות

עוד 1,250 מילים

ייבוש ביצות גרם לצמצום משמעותי בבתי הגידול המימיים והפך את בריכות הדגים לתחנות עצירה חיוניות עבור ציפורים נודדות ● במקביל, גידול בייבוא הדגים הביא חקלאים לייבש בריכות כאלה ● כדי להילחם בתופעה, החברה להגנת הטבע פועלת עם חברות כמו טרררה שרואות בביצות הזדמנות כלכלית וסביבתית ● "פרויקט ראשון לקיזוז פחמן בישראל שעומד בסטנדרט הבינלאומי"

עוד 1,357 מילים

נדל"ן וסביבה "תושבי נתניה והסביבה עומדים לאבד חוף ים"

הטרקטורים בפולג מכשירים קרקע להרחיק את החנייה והנגישות מאות מטרים מהחוף ● זהו השלב הראשון בתוכנית המלונות שלפי תושבים ומומחי סביבה, קרובים מדי למים, יצמצמו את החוף בחצי, ינתקו רצף בין השמורות ויהפכו את החוף למלכודת באירוע חירום ● ח"כ אלון טל דרש תסקיר סביבתי ● מהנדס העיר נתניה בתגובה: "באזור הזה לא אמור לעבור טבע"

עוד 1,967 מילים ו-1 תגובות

מבלי שהצליחה להבטיח רוב תביא הממשלה להצבעה את הצעת החוק "ממדים ללימודים"

אחרי פגישה עם לפיד חזרה בה רינאוי זועבי מפרישתה מהקואליציה: "האלטרנטיבה לממשלה הזאת היא ששר המשטרה הבא יהיה בן גביר" ● סנגוריהם של נתניהו ושל אלוביץ' הביעו התנגדות לתיקון שמבקשת הפרקליטות לערוך בכתב האישום ● בית משפט קבע שאין בקריאת שמע של נערים יהודים בהר הבית הפרה של הסדר; מלשכת בנט נמסר שהמדינה תערער על ההחלטה

עוד 48 עדכונים

שלטון זה לא בדנ"א של מרצ

חברי הכנסת במרצ, כמו המצביעים של המפלגה, הם אולי הריאלים ביותר בקואליציה הנוכחית: הממשלה הזו לא תלך בדרך של מרצ בשום שלב, אבל זו הממשלה היחידה שמרצ תהיה חברה בה ● לכן הודעת הפרישה של רינאוי-זועבי מביכה אותם - את חבריה לסיעה כמו גם את המצביעים ● והפרשה הזו - כמו מקרי סילמן, שיקלי ואבידר - גם חושפת את החסרון העיקרי של שיטת השיבוצים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
שיבוצים, שריונים והכתבות "מלמעלה" אכן מאוד בעייתיים מבחינת מחוייבות למפלגה, לערכיה ובמיוחד לבוחרות ולבוחרים שלה. אבל - ניתן לרענן את השורות "מלמטה". לשם כך צריך לשבור את הפרדיגמות הישנו... המשך קריאה

שיבוצים, שריונים והכתבות "מלמעלה" אכן מאוד בעייתיים מבחינת מחוייבות למפלגה, לערכיה ובמיוחד לבוחרות ולבוחרים שלה. אבל – ניתן לרענן את השורות "מלמטה". לשם כך צריך לשבור את הפרדיגמות הישנות. "בחירה בין נבחרות" היא הצעה לפרדיגמה חדשנית כזו.
https://www.zman.co.il/267784/

עוד 942 מילים ו-3 תגובות

רינאוי זועבי: "אני מבטיחה שביחד נמצא פתרון למשבר"

הורוביץ: הופתענו מאוד מהפרישה; המגעים עימה בכיוון חיובי ● דיווח: הממשל האמריקאי מסר ללשכת בנט שבכוונת ביידן לבקר בארץ בחודש הבא, כמתוכנן ● משרד הבריאות: החולה שאושפז באיכילוב אומת כנשא של אבעבועות הקוף ● משרד ההגנה הרוסי: נכנעו אחרוני הלוחמים האוקראיניים שהתבצרו במפעל המתכות במריופול ● סוריה: שלושה הרוגים בתקיפה של ישראל בדמשק

עוד 17 עדכונים

כשנה וחצי אחרי שקרא לערב הסעודית "מדינה מוקצית", נשיא ארה"ב מנסה לקבוע דייט עם הנסיך הסעודי ● תוצאות הבחירות בלבנון הן לכאורה חדשות טובות, אבל בפועל ספק אם הן ישנו משהו ● ארדואן עושה לנאט"ו בית ספר ● הטיסה המסחרית הראשונה מזה שש שנים המריאה השבוע מצנעא ● ולפני 95 שנה הכירו הבריטים בריבונותה של ערב הסעודית ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,092 מילים

סיפורי ווגאתה כריסטי

בזמן שרוסיה מבצעת פשעי מלחמה ויוקר המחייה נוסק, הבריטים מרותקים לאופרת סבון המתנהלת בבית המשפט בימים האחרונים ● קולין רוני, אשתו של ויין, תפסה את רבקה וארדי, אשתו של ג'יימי, מוכרת עליה מידע לצהובון ה"סאן" ● רבקה מצדה תבעה את קולין על לשון הרע ● שתיהן הפסידו עד כה הרבה כבוד ומיליוני ליש"ט, במה שמתברר כמשפט על תרבות הסלבריטי המוזרה של אנגליה

עוד 1,653 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

להבות ל"ג בעומר דועכות

החדשות המשמחות אחרי ל"ג בעומר: מדורות הן כבר לא מנהג חובה ברוב הבתים ● ההכנסות של חברת "יפאורה" ירדו ברבעון הקודם בכ-20% לעומת אשתקד - תוצאה מבורכת של הטלת מס הסוכר ● על מה לעזאזל חשבו בעיריית ירושלים כשעטפו ברשת את העצים בעיר? ● עוד סרטון מוצלח של "ויגן פרנדלי" מגשר בין הטבעונים לירוקים ● וחמישה עופות דורסים נחתו היישר לתוך בריכת חמצון בערבה

עוד 1,180 מילים

הקרב על ספריית חב"ד

תנועת חב"ד בברוקלין מנהלת תביעה משפטית נגד רוסיה בגין החרמת ספריית שניאורסון מזה שנים רבות ● במסגרת התביעה היא דורשת מהממשל האמריקאי להחרים נכסים רוסיים ככלי מיקוח להשבת הספרייה הנדירה ● כעת, על רקע המלחמה באוקראינה, ארה"ב החרימה את אחד הנכסים שחב"ד דרשה

עוד 1,104 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה