איך אומרים פריווילגי ביידיש ובערבית מרוקאית?

חיסונים בעולם. אילוסטרציה (צילום: Pandora/iStock)
Pandora/iStock
חיסונים בעולם. אילוסטרציה

בשנות ה-70 של המאה הקודמת התחילו מדינות אחדות לחייב נוסעים ברכב לחגור חגורות בטיחות. במדינות אחרות החובה הוטלה בשנות ה-80 וה-90. רבים ברחבי העולם לא אהבו את אי הנוחות החדשה ובעיקר מחו נגד העובדה שממשלה מכתיבה לפרט מה לעשות בגופו.

בשנות ה-90 החלו מדינות אחדות לאסור על עישון בברים, מסעדות ושאר מקומות ציבוריים, שעד אז הפרט היה חופשי לבחור בעצמו כיצד לנהוג בהם ומה לשאוף לראותיו. במדינות אחרות האיסור הוטל בתחילת המילניום. רבים ברחבי העולם לא אהבו את האיסור החדש, ובעיקר מחו נגד העובדה שממשלה מכתיבה לפרט מה לעשות בגופו.

זכויות וחרויות הפרט הן במרכז השיח הציבורי במאה ה-21 יותר מאי פעם, ואין חולקים על כך שזאת התפתחות ראויה לעומת העבר. עם זאת, לעתים יש התנגשות בין חרויות אלה לבין הרצון להגביל אותן משיקולים של טובת הכלל. כיצד אנחנו מגיבים אז?

1. כמעט כל הזכויות

במשך כמעט שני עשורים בארגנטינה מעולם לא רדפו אותי, לא הפלו אותי ולא שללו ממני אף זכות יסוד. למעט העובדה השולית, שכדי להיות נשיא המדינה הייתי צריך להיות נוצרי קתולי, ולא הייתי. כך קבעה החוקה (עד הרפורמה ב-1994).

במשך כמעט שני עשורים בארגנטינה מעולם לא רדפו אותי, לא הפלו אותי ולא שללו ממני אף זכות יסוד. למעט העובדה השולית, שכדי להיות נשיא המדינה הייתי צריך להיות נוצרי קתולי, ולא הייתי

מוזר ככל שיישמע, אפילו העובדה הזאת לא נראתה לי שולית בכלל והפריעה לי מאוד. בוויכוחים עם חברים בתיכון הממלכתי, התעקשתי לומר להם: זאת איננה מדינה שלי כמו שהיא שלכם, אחרת יכולתי להיות נשיא ככה, כמו שאני. 

למעט המגבלה הזאת שהפלתה בין אזרחים, אפשר להגיד שהייתי פריווילגי. ככה קוראים לזה היום, ובצדק.

2. בארץ השווים והשווים יותר

גם בישראל המשכתי להיות פריווילגי, כך הבנתי מהר מאוד. וזאת מפני שאני יכול להוכיח שאימי יהודיה, לא שייך למיעוט אתני, לא גוי משולל זכויות תחת שלטון צבאי, לא פליט, ולא סבלתי מאפליה או הדרה על בסיס מיני/מגדרי כי אני לא אישה ולא להט"ב.

3. מיהו פריבילגי?

פריווילגים/ות הם מי שברצותם יכולים להשיג או לקבל מגוון דברים חשובים וחיוניים כמו שוויון, חרות, הגדרה עצמית, קיום בכבוד, חופש מאפליה, דיכוי או הדרה מכל סוג, ועוד.

ברצותם – זאת המהות. בניגוד לרבים מאוד שיכולים לחלום על כל הנ"ל (או להיאבק להשגתו, כולו או חלקו), הפריווילגיות והפריווילגים יכולים לבחור מה בא להם, מתי ואיך, ומה עושה להן/ם הכי טוב ונעים.

יחסית לרוב העולם, יש לי גם הפריבילגיה הגדולה של נגישות למערכת רפואית מהטובות בעולם. אני אדם בריא ולא צרכן גדול שלה, אבל פריווילגיה איננה מה אני עושה אלא מה אני יכול לעשות, ללא מאמץ גדול. היכן שאחרים צריכים לצעוד בכל יום קילומטרים כדי לשאוב מים מבאר, מי שיש אצלם ברז ומים זורמים בו – הם פריווילגיים.

יחסית לרוב העולם, יש לי גם הפריווילגיה הגדולה של נגישות למערכת רפואית מהטובות בעולם. אני אדם בריא ולא צרכן גדול שלה, אבל פריבילגיה איננה מה אני עושה אלא מה אני יכול לעשות, ללא מאמץ גדול

כי "פריווילגי" הוא מושג תלוי הקשר, לכן יש אלף דרכים להיות פריווילגי/ת.

4. מגפות ומה עושים איתן

רבים מחבריי הם/ן טבעונים/ות, כמוני. חלקם הקדישו זמן בשנה האחרונה להסברת העובדה שחלק גדול מהמחלות הקשות הגיעו אלינו בני האדם בעקבות ניצול בעלי חיים. הרבה לפני קוביד-19, סארס, איידס, אבולה וכו', שפעת העופות ושפעת החזירים, כמעט כל השפעות והמגפות הוותיקות "קפצו" לבני אדם מרגע שהתחלנו לכלוא, לשעבד ולנצל באינטנסיביות יצורים אומללים אחרים. זה קרה כבר בתרבויות עתיקות בסין ובמצרים, ומאז בכל מקום.

כל האסונות בעקבות הניצול הזה – בבריאות, בסביבה וכו' – מזכירים את המכות מספר שמות, שהיכו בבריאות (מחלות ומוות), בסביבה (זיהום אדמה, מים ואויר), כלומר בכל מה שחשוב וחיוני. כך נענשו בסיפור ההוא המשעבדים. והיום אנחנו, בני האדם, משעבדים הרבה יותר ונענשים. הלוואי זה מה שהיו מלמדים על משעבדים מוכים בכל שנה בזמן שמתענגים על מרק קניידלך.

אז האם גמילה אנושית מהניצול המפלצתי של מיליארדי בעלי החיים הכלואים יסייע נגד מגיפות?

על מנת להשיב על השאלה הזאת בכנות, חייבים להבחין בין עשייה ופתרונות לטווח קצר ולטווח ארוך.

איעזר בדוגמה. ידוע שאחד הגורמים העיקריים לפשיעה הוא מצב של מצוקה חברתית-כלכלית גדולה ליד עושר מופלג. מכאן ששינוי משמעותי במציאות הזאת – באמצעות השקעה ביצירת שוויון הזדמנויות בחינוך, בבריאות, בתעסוקה, בתשתיות ובכוח הפוליטי – צפוי להוליד גם צמצום בפשיעה הזאת של האנשים הכי עניים ומיואשים בחברה.

ברור שזה איננו פתרון לפשיעה הנוכחית אלא העתידית. השקעה גדולה וחכמה בנ"ל לא תמנע שוד הלילה או גניבה מחר. המענה המיידי לאלה ימשיך להינתן על ידי המשטרה וגורמי אכיפת חוקים אחרים.

אחד מגורמי הפשיעה הוא מצוקה חברתית-כלכלית גדולה ליד עושר מופלג. שינוי משמעותי במציאות הזאת – השקעה ביצירת שוויון הזדמנויות בתחומים שונים – צפוי להוליד גם צמצום בפשיעה

כן, שחרור האדם מהתמכרותו ההרסנית לאוכל מו החי או מת, יסייע רבות ובתחומים רבים. מאחר שתעשיות האוכל מחיות הן פשע רב תחומי, גם שחרור העולם מהן יהיה רווח אדיר בשלל צבעים, כולל צמצום ניכר של סכנת המגפות.

אבל מה עם המגפה הנוכחית? כמו עם הפשיעה, הפתרון הראוי והיסודי ביותר הוא ארוך טווח, ולכן נדרשת גם פעולה מידית מסוג אחר. מול מגפה קיימת ונפוצה, מדובר בחיסון. וכמו בדוגמאות האחרות, הפתרון לטווח המידי אינו מחליף את פתרונות העומק, שלוקח להם זמן רב יותר לשנות מציאות.

5. טבעונות ופריווילגיות

יצחק בשביס-זינגר, שאימו נרצחה בשואה, היה מגדולי סופרי היידיש וחתן פרס נובל לספרות (1978).

בספרו "כותב המכתבים" שם זינגר בפי אחת הדמויות את המילים הבאות:

"מה הם יודעים – כל המלומדים הללו, כל הפילוסופים הללו – על שכמותך? הם שכנעו את עצמם כי האדם, הנפשע שבכל המינים, הוא נזר הבריאה. כל היצורים האחרים נבראו רק כדי לספק לו מזון, עור, ולסבול ייסורים והשמדה. מבחינתם, כל בני האדם נאצים; עבור בעלי החיים זאת טרבלינקה נצחית". 

זה כמובן נכון, וברור גם שביחס לבעלי החיים האחרים, כולנו פריווילגיים. 

כי מעולם לא היינו אפרוחים בעסקי הביצים, או עגלים ועגלות בעסקי החלב והבשר. ידעתי שלעולם לא אהיה אחד מהם כשהפסקתי לאכול כל מה שעשוי מבעלי החיים האומללים האלה. ובכל זאת הפסקתי להיות חלק מזה. כי לעניות דעתי, התמכרות לחביתה לא מצדיקה גריסת אלפי אפרוחים זכרים בכל יום, והתמכרות לגבינות מחלב חיות אינה מצדיקה כליאה, התעללות ושחיטה של אף אחד. אז על אף היותי פריווילגי טהור ונצחי מול בעלי החיים האלה, בחרתי להתחשב בקורבנות, בחלשים האולטימטיביים, באומללים שביצורים עלי אדמות.

במילים אחרות: אני טבעוני כי למרות היותי פריווילגי למהדרין אני בוחר להתחשב בחלשים והפגיעים הרבה יותר ממני.

ביחס לבע"ח האחרים, כולנו פריווילגיים. כי מעולם לא היינו אפרוחים בעסקי הביצים, או עגלים ועגלות בעסקי החלב והבשר. ידעתי שלעולם לא אהיה אחד מהם כשהפסקתי לאכול כל מה שעשוי מהאומללים האלה, ובכל זאת הפסקתי להיות חלק מזה

ואם בעגלים קטנים משוספי גרון התחשבתי, ואם על אפרוחים רועדים ונגרסים ריחמתי, ואם למען הכלואים והמעונים הלא אנושיים שיניתי אורח חיים נוח ומהנה מלידה ומדורות לפניי – דווקא בבני האדם החלשים ממני מסביבי לא אתחשב כי אני בריא ו… פריווילגי?

6. ביילע ואסתר

סבתי אסתר ז"ל חיה את רוב שנות חייה במרוקו לפני שעברה לדרום אמריקה. היא היתה צריכה לעבור יותר מעשרה הריונות ולידות כדי שיהיו לה שישה בנים ובנות בוגרים. 

סבתא אסתר (מחזיקה את דודי התינוק) ומשפחתה
סבתא אסתר (מחזיקה את דודי התינוק) ומשפחתה

סבתי ביילע ז"ל הגיעה לארגנטינה ממזרח אירופה. גם משם הגיעו לדרום העולם סיפורים וזיכרונות על תינוקות, ילדים וצעירים במשפחה שמעולם לא הכרתי כי לא חיו מספיק זמן.

סבתא ביילע עם המשפחה המורחבת (עומדת משמאל)
סבתא ביילע עם המשפחה המורחבת (עומדת משמאל)

משני צדי הים התיכון, באירופה ובאפריקה, כמו בארצות אחרות במאה הקודמת, מחלות ומגפות רבות קטעו תכניות של חיים ומשפחות רבות בכל מקום, במציאות של חוסר אונים אנושי עתיק וקשה.

בחייהן הספיקו לראות גם מציאות אחרת, שבה רוב הילודים – כמעט כולם – שורדים וחיים בזכות הישגי המדע המופלאים, וגם חיי המבוגרים השתנו לאין שיעור מאותה סיבה.

בימים האחרונים ניסיתי לדמיין מה היו אומרות לי סבותיי לו הייתי מספר להן שיש כעת מגפה, שיש לה חיסון שעוזר נגדה מאוד, ויש גם מי שלא נראה להם חשוב, נחוץ או נוח עבורם לקבל אותו. או שרבים בימינו לא מבינים מה הקטע הזה עם חיסונים, כשלא מתים בהמונים סביבנו כמו בעבר. 

או אם היתי מספר להן שהישגי המדע, כולל החיסונים, הצליחו בצורה כל כך דרמטית במאה האחרונה, שרבים לא זוכרים או מבינים מי צריך את זה. כאילו שאם יום אחד לא יהיו כמעט תאונות דרכים, כולם ישכחו למה צריכים בכלל רמזורים, שלטים, חגורות, שיעורי ורישיונות נהיגה ושאר מגבלות מעצבנות, וינסו לנהוג בלי כל אלה.

בימים האחרונים ניסיתי לדמיין מה היו אומרות לי סבותיי לו הייתי מספר להן שיש כעת מגפה, שיש לה חיסון שעוזר נגדה מאוד, ויש גם מי שלא נראה להם חשוב, נחוץ או נוח עבורם לקבל אותו

אני לא חושב שביילע או אסתר הכירו את המושג "פריווילגי", לפחות לא במובן הנוכחי. אבל אני בטוח שהיו מוצאות את הביטוי הקולע בערבית מרוקאית, ביידיש או בספרדית. ואני גם כמעט בטוח שהיתי שומע אותו מהן בקול צעקה.

7. אני ואנוכי

בנוסף לכל סעיפי פריווילגיותנו, החיים בהווה ביחס לדורות קודמים, העובדה שאני חי בישראל הופכת אותי לפריווילגי מובהק גם בהשוואה למרבית בני האדם בזמני. שלא בזכותי, יכולתי לקבל חיסון בקלות ובנגישות המקסימלית שיכולתי לדמיין. לא ארחיב כאן, אבל עשרות (או מאות) מיליונים בארה"ב יכולים רק לחלום על מצב כזה אצלם. אנשים מבוגרים וחולים ממני בהרבה, עדיין מחפשים שם דרך לקבל את החיסון המיוצר במדינתם. ובעוד כמה עשרות מדינות בכל היבשות המצב אף גרוע מזה.

אז אני פריווילגי מול מגפה, כי אני יכול לבחור כאוות נפשי מה לעשות. אני יכול קודם כל להכחיש עובדות ולספר לעצמי ולכל מי שמוכן לשמוע שאין כלום ולא יהיה כלום. 

אחר כך אני יכול לחשוב רק על הגוף שלי, על הנוחות שלי, על החששות שלי, על אי הנעימות שלי, על הזכויות שלי, על הדעות שלי ועל החרות שלי לעשות מה שבא לי. 

כן, הכל אני ולי ועבורי ומבחינתי ולדעתי ולפי חכמתי, כי רבה היא כל כך ולפי רצוני ובחירתי לבד לבד, כי קדושה היא כל כך וזכותי לבחור מה יעשו לי.

וזה בדיוק להיות פריווילגי. מאות מיליונים יכולים לחלום (או למות בינתיים) על פריווילגיה כזאת.

כמו במעבר לטבעונות, אני ממשיך לבחור לשים בצד מה ששולל התחשבות בפגיעים יותר ממני. נוחות קדושה, אגוצנטריות טהורה, דעתנות חסרת בסיס, ופולחן חופש בחירה אנוכי – לא יהיו מנת חלקי, גם הפעם.

עשרות (או מאות) מיליונים בארה"ב יכולים רק לחלום על מצב כזה אצלם. אנשים מבוגרים וחולים ממני בהרבה, עדיין מחפשים דרך לקבל את החיסון המיוצר במדינתם. ובעוד עשרות מדינות המצב אף גרוע מזה

עוד משהו קטן:

אני אוהב מדעים, מאוד. אחת הסיבות העיקריות: השיטה המדעית. 

זאת המהות, זאת התשובה לשאלה "איך אנחנו יודעים מה שאנחנו יודעים".

השבוע התפרסם מחקר בישראל – ראשון מסוגו והיקפו בעולם – על יעילות החיסון, באמצעות ניתוח נתונים של 1,200,000 בני אדם, מחציתם מחוסנים, מחציתם לא. נמצאה ירידה של 94% בשיעור ההדבקה התסמינית וירידה של 92% בשיעור המחלה הקשה בהשוואה ל-600,000 מבוטחים דומים שלא התחסנו, מכל הגילאים.

התוצאות האלה תואמות את ממצאי המחקר שנעשה לקראת אישור החיסון. אבל אז היה מדובר על כמה עשרות אלפי בני אדם, לא למעלה ממיליון.

וכשעובדות בהיקף מסיבי תואמות ניבוי מדעי קודם על בסיס מחקר בקנה מידה קטן בהרבה, לא מדובר בניחוש בלוטו. יש סיבות טובות להתאמה הנהדרת הזאת. 

אני מציע להתעניין בסיבות. לא רק מפני שמרתק לראות כיצד התבונה האנושית, המסירות והחריצות, יכולות להציל חיי מיליונים.

בנוסף – וזה חשוב מאוד בימינו – הכרה והבנת השיטה המדעית עוזרת להפחית חרדות, תהיות וניחושים, שצומחים פרא בשדות אי הידיעה.

ככל שנדע ונכיר יותר כולנו איך יודעים מה שיודעים, ערוגות הגידול של השמועות, ההפחדות והשרלטנות ילכו ויקטנו וכולנו נרוויח.

דתל"ש חילוני, ארגנטינאי טבעוני ומערער סידרתי על הסדר הקיים מתוך אמונה מפוקפקת באפשרות להשאיר אחרינו פחות בלגאן ממה שמצאנו כשהגענו. מחבר הספר 'בועה בקרקעית הים', גרוש ואב לשני בנים

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,722 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 8 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ראיון "בסופו של דבר, זה או בנט או ביבי"

יו"ר ימינה עשוי להיות זה שיכריע איזו ממשלה תוקם אחרי הבחירות בעוד שבועיים, והאם בנימין נתניהו יעמוד בראשה ● בראיון נרחב הוא פורס את משנתו - כלכלה, משפט, הפלסטינים, יהדות ארה"ב, חרדים ועוד - ומבקש לשכנע שיכול להיות כאן הרבה יותר טוב ● "יש דור שלם שלא מכיר שום דבר אחר חוץ מביבי, וחושב שישראל לא תשרוד בלי ביבי. אין טעות גדולה מזו. לא רק שישראל תשרוד: היא תמריא ביום שאחרי נתניהו"

עוד 5,201 מילים

״עזבי, אני כבר אדבר עם אמא שלי״

לפני כמה שנים השתתפתי בפגישה ארוכה, שהייתי צריכה להציג רק 10 דקות מתוכה. במשך כל הפגישה ישבתי ועבדתי וחיכיתי לתורי. אחד המהנדסים שישב לידי שאל מה אני עושה. עניתי לו שכדי להספיק להגיע למקלחות של הילדים אני צריכה לעבוד בכל דקה פנויה. הוא מצידו ענה שההעדפה שלו היא להגיע אחרי המקלחות.

במשך הפגישה עבדתי וחיכיתי לתורי. מהנדס שישב לידי שאל מה אני עושה. עניתי שכדי להספיק להגיע למקלחות של הילדים אני צריכה לעבוד בכל דקה פנויה. הוא ענה שההעדפה שלו היא להגיע אחרי המקלחות

עוד משחר ילדותי היה ברור שתהיה לי קריירה. לאחרונה חבר הזכיר לי, שכשהתחתנתי הצהרתי שהילדים שיהיו לי לא יפריעו לי בדרך. אני עובדת שעות ארוכות ותובעניות עוד מימיי כסטודנטית. את משרת הניהול שלי קיבלתי בהיותי בהריון, ואף מצאתי את עצמי עובדת מדי פעם במהלך חופשת הלידה. גם בן זוגי מפתח קריירה משלו ושנינו לא נמצאים הרבה בבית. כמי שגרה בישוב קהילתי, בשנים שהילדים היו קטנים הייתי שומעת משפטים בנוסח: "המטפלת מגדלת לה את הילדים". נוצר פה פרדוקס, מצד אחד יש ציפייה שתצליחי, ומהצד השני מצפים שתהיי אמא במשרה מלאה.

תחילת שנת 2021, ועדיין נשים יזמיות רבות מוצאות את עצמן בלחץ מתמיד של הרצון לאזן בין הקריירה והמשפחה. לאורך זמן המתח הזה שוחק ולא מתגמל. כשעבדתי בחברת הייטק גדולה נוכחתי לדעת, שיש הרבה נשים שמגיעות לדרגות ניהול בכירות, לא עומדות בלחץ ועוזבות.

החדשות הטובות הן שהנשים שהתמידו לאורך השנים ולא פרשו הפכו להיות מנהלות בכירות, או אפילו מנהיגות. הן אימנו את עצמן לפרוץ גבולות באופן מתמיד, להפוך להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמן, לפתור בעיות בצורה יצירתית, לעמוד בלחצים מבלי להישבר ולהאמין בעצמן וביכולות שלהן בכל רגע נתון.

זוהי מיומנות נרכשת בצורה הדרגתית ונדרשת שלמות פנימית עם התהליך. למשל, כשהילדה שלך מציירת את המטפלת בציור המשפחתי של יום המשפחה בגן. או כשאנשים תוהים איך יכול להיות שאת גם עושה קריירה, וגם הילדים יוצאים מוצלחים?

אז איך בכל זאת הצלחתי להתמיד? הקפתי את עצמי בנשים חזקות ומדהימות שעשו זאת לפני, והרבה חריצות. אפשר לומר שבמובן מסוים הן סללו עבורי את הדרך והפכו אותה לקלה יותר עבורי. כי האמביוולנטיות לא מגיעה רק מהחברה, אלא נכנסת לתוך הבית. כשהילדים קטנים הם רוצים את אמא לידם, אבל כשהם גדלים, הקריירה של אמא הופכת עבורם למקור גאווה והשראה.

החדשות הטובות הן שהנשים שלא פרשו לאורך השנים הפכו למנהלות בכירות ואף למנהיגות. זו מיומנות נרכשת ונדרשת שלמות פנימית עם התהליך. למשל, כשהילדה שלך מציירת את המטפלת בציור המשפחתי של יום המשפחה בגן

הבת שלי, לדוגמה, רצתה לעשות בגרות 5 יחידות במתמטיקה, פיזיקה ומחול, והמורה אמרה לה שזה יותר מדיי ושהיא לא תצליח. היא אמרה למורה:

"עזבי, אני כבר אדבר על זה עם אמא שלי".

הדרך היחידה לצלוח את זה היא לדעת להבדיל עיקר לתפל. ידעתי שחשוב לי להקריא סיפור כל לילה לפני השינה, לשחק משחקי קופסה ולהקשיב. בשביל להצליח לעשות את זה עם מלוא הסבלנות, עשיתי מיקור חוץ לכל שאר מטלות הבית. גם אם הייתה לכך הוצאה כספית משמעותית. זו הייתה לגמרי השקעה ארוכת טווח; במשפחה שלי, בקריירה ובעצמי.

המסר שלי לאימהות, זה קחו עזרה ותהפכו  את הילדים למעורבים. שידעו מה אתן עושות ומה התרומה שאתן מביאות. בסופו של דבר זה מעצים אותם. עבורי ילדים וחיי משפחה הם לא גורם מעכב אלא מנוע צמיחה!

אפרת שגיא-אופיר, מנהלת ראשית ואחת ממייסדות חברת Air Doctor ,חברת סטארט-אפ בתחום הבריאות הדיגיטלית המקשרת בין מטיילים לרופאים מקומיים ברחבי העולם. Air Doctor הוא הסטארט-אפ השני של אפרת, בעבר הקימה את Sun Effect, חברה בתחום האנרגיה הסולארית. היא החלה את הקריירה שלה בהנדסת תעשייה באינטל, בהמשך הובילה את ניהול שרשרת האספקה ​​בחברת BetterPlace בשנת 2020 נבחרה לאחת מחמש המועמדות הסופיות ומקום ראשון בחירת הקהל בתחרות עולמית Quesnay למייסדות בתחום InsurTech כהוקרה על עבודתה ב .Air Doctor. צילום: נתי כהן

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 500 מילים

"אם בחמישה סקרים לפני הבחירות לא נעבור את אחוז החסימה, לא נתמודד"

בליכוד מרכיבים כבר בביטחון קואליציה עם החרדים והציונות הדתית, ובעיקר עם ימינה של נפתלי בנט ● זה לא אומר שנתניהו לא ינסה לעזור לציונות הדתית על חשבון בנט, שקד וימינה ● בכחול-לבן מרגישים הקלה גדולה - והלחץ עובר לכיוון מרצ, שם הדילמה גדולה ● וביהדות התורה רועדים מפחד מבצלאל סמוטריץ' והחלו בקמפיין בוטה במיוחד ● פרשנות

עוד 774 מילים

דיווח: באיחוד האמירויות לא מעוניינים בביקור של נתניהו לפני הבחירות

גדעון סער: הדור הבא לא יתנהל כלפי דרעי כמו הדור הנוכחי ● ישראל כ״ץ טוען כי יש גורם במשרד האוצר שעיכב את אישור מענקי החזרה מהחל״ת ● מתן כהנא: לא נשב עם מרצ ● סמוטריץ׳ לגולן: מזל שלא מונית לרמטכ״ל ● יאיר גולן: בן גביר מחבל ● בן גביר: מצפה לראות אם בעוד שבועיים יהיה לו אומץ לכתוב את זה שוב ● מהיום זרים יכולים להכנס לישראל רק באמצעות בקשה לוועדת היתרים

עוד 11 עדכונים

למקרה שפיספסת

אין רשימה מושלמת

אין לי זכות לבטל במחי יד את אפליית הלהט"בים בשם מאבק לביטול אפליית האזרחים הערבים וסיום השליטה הצבאית בגדה.

מי אני בכלל שאוכל להשוות בין סוגי אפליות ולהחליט איזו מהן חשובה יותר. מי אני בכלל שאוכל לבטל או למזער או להכחיש או להדחיק אפליה כלשהי?

קל להיות סטרייט שאומר לחברות ולחברים להט"בים שלי: עזבו, האפליה שלכם זה בקטנה.

מי אני שאוכל להשוות בין סוגי אפליות ולהחליט איזו חשובה יותר. מי אני שאוכל לבטל, למזער, להכחיש או להדחיק אפליה כלשהי? קל להיות סטרייט שאומר לחברות ולחברים להט"בים: עזבו, האפליה שלכם זה בקטנה

קל להיות יהודי שאומר לערבי: עזוב אותך. האפליה שלכם זה בקטנה.

לגיטימי להצביע לרשימה המשותפת תוך גינוי לדבריו המרתיחים של טיבי על להט"ב. בשום אופן אין לעשות לו הנחות כי הוא מייצג אזרחים שאפלייתם בשל הלאום שלהם עמוקה ומבנית, או מפני שהוא קורץ אלקטורלית לקהל מוסלמי-שמרני.

לגיטימי להצביע מרצ או עבודה תוך דרישה מהן להתנער מכל קשר למוסדות שמבנים ומנציחים אפליה של אזרחים ערבים (דירקטוריון קק"ל שנוח וחמים לשבת בו).

וחובה להזכיר כל הזמן: המאבק למען זכויות אדם ואזרח הוא מאבק שמושתת על עקרונות אוניברסליים.

לכן מדובר במאבק משולב: המאבק למען סיום אפליית הלהט"בים וכמובן לסיום אפלייתם המבנית של האזרחים הערבים ולסיום המשטר הצבאי ועקרונות האפרטהייד המעציבים ששולטים בחיי תושבי הגדה – הם מאבקים משולבים. מאבקים שמושתתים על התנגדות להפרת זכויות אדם ועל דרישה לשוויון ללא הבדל לאום, דת, מוצא, מין, או נטייה מינית. כן, גם אם מישהו נורא רוצה לקרוץ לקהל השמרני-מוסלמי שלו.

המאבקים האלה משולבים במכלול מאבקים נוספים ובראשם המאבק לשוויון זכויות לנשים וכן המאבק לפירוק מודל הקצאת קרקעות המעוות והמקומם במדינת ישראל (נושא בוער, אקוטי, עצום השפעה, עצום ממדים ומושתק כפי שלמדנו מחברנו David Ben Shabat). זאת לצד המאבק הקריטי להבטחת קיום בכבוד לכל ישראלי. וכמובן המאבק הקיומי להגנה על זכויות הילדים.

תשאלו את חברת הכנסת עאידא תומא-סלימאן. היא יכולה לספר לכם כמה דברים על השילוב בין מכלול המאבקים הללו. ואם תפגשו ברחוב את ד"ר דב חנין, תוכלו גם לשמוע מפיו מספר משפטים בנדון מהתקופה שבה כיהן בכנסת.

מדובר במאבק משולב: המאבק למען סיום אפליית הלהט"בים וכמובן לסיום אפלייתם המבנית של האזרחים הערבים ולסיום המשטר הצבאי ועקרונות האפרטהייד המעציבים ששולטים בחיי תושבי הגדה

הדברים המבאסים, המקוממים והמרתיחים של טיבי מזכירים לנו:

אין רשימה מושלמת. אין. יש הרע במיעוטו או הטוב במינימליותו. אני חושב שחובה להצביע למפלגה מהמתחם הליברל-דמוקרטי והסוציאל-דמוקרטי.

אבל כזו שמקשיבה ברצינות גם לתחושות ולמחשבות של בוחרים ימנים, מסורתיים, דתיים וחרדים. מפלגה שחושבת ברצינות על חיים ביחד במרחב דמוקרטי שיש בו חילוקי דעות מהותיים וקיומיים. אבל הכל במסכרת קיום אנושי, דמוקרטי וכלכלי מכובד לכל אחד ואחת מאיתנו.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 398 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

"המומחים ההודים יכולים להפוך את החברות הישראליות לתחרותיות יותר"

לגמרי לא רק מים, חקלאות ובטחון: הסחר עם הודו מגיע כבר ל-5 מיליארד דולר כולל טכנולוגיה פיננסית, סייבר ורפואה ● שגריר הודו בישראל סנג'יב סינגלה מסביר איך ממקסמים את הפוטנציאל העסקי העצום ביחסים בין המדינות, שעדיין רחוק ממימוש, ומה צפוי לקרות רגע אחרי שוך המגפה ● וממה הכי חשוב להיזהר כשרוצים להיות גדולים באסיה

עוד 932 מילים

מנדלבליט שוב בורח מאחריות

בני גנץ ביקש בשבוע שעבר תשובה משפטית מוסמכת מהגורם היחיד שמוסמך לתת תשובה כזו, בטרם העניין יגיע לבית משפט ● גנץ ביקש לדעת מה דינה של ממשלת החילופים במקרה שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה ● זו סוגיה מרכזית בעלת משקל - אבל מנדלבליט סירב להשיב עליה ● מעבר למפגן המדהים של חוסר אומץ לב מקצועי, מנדלבליט פשוט טועה בהבנת מהות תפקיד היועמ"ש ● פרשנות

עוד 801 מילים ו-1 תגובות

ראיון "אני הולך להיות שר אוצר בראס בילעינו הפעם או בפעם הבאה"

הוא לוחם שחיתות עם קבלות, רודף צדק, יהיר ועצבני ● הוא הצביע בעבר ללפיד ("כי אין לו כתבי אישום") אבל לא מבין מאיפה מצא "79 בעלי הון שמימנו אותו" ● בנט "פאשיסט", מרצ "שמאל קיצוני" ● כפיית חיסונים זה פגיעה בדמוקרטיה - אבל קריסת עסקים יותר ● בגיל 50, ירון זליכה משוכנע שיהיה שר האוצר - בסיבוב הזה או הבא ● "אני היחיד שיכול לעצור את האסון, ולסובב את הספינה"

עוד 2,410 מילים ו-2 תגובות

מנהל בחברת ניקיון תובע 300 אלף שקל ממשרד רה"מ

גנץ לנתניהו: "הקריאה לעלות על משרד המשפטים מסוכנת" ● דרעי: "כשממשלת נתניהו תקום גם גדעון יבוא. בנט ודאי" ● לפיד: "יותר חשוב לי להזיז את נתניהו מאשר להיות רה"מ" ● נתניהו בתראבין: אטפל אישית בכל אוכלוסיית הבדואים ● עודה מברך את לפיד שלא פוסל את המשותפת ● הורוביץ: לא נפרוש - פרישה היא תבוסתנות

עוד 46 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הבעיה של ארז דריגס

ארז דריגס הקדיש את החלק הארי בראיון שהעניק אמש לדקדוק בעובדות ● הוא "חש בושה" אבל מבקש לשים דברים בפרופורציה ● הוא "לוקח אחריות" אבל לא מבין למה אומרים שזה "בניגוד לרצונן" ● התוצאה היא ראיון התנצלות עם הרבה מילים נכונות על "אחריות", "שינוי", "הבנה", ו"תיקון" - אבל ללא מילת התנצלות אחת

עוד 1,065 מילים

גנץ: ״שום קמפיין לא מצדיק מתן לגיטימציה לחקירת ישראל״

שקד: ״דברי הורוביץ חרפה - לא נשב עם מרצ״ ● תקווה חדשה: דבריו חמורים ביותר ● הלימודים בכיתות ז'-י' יחודשו מחר בערים ירוקות וצהובות ● כמו כן יפתחו תחת הגבלות מסעדות, מלונות ואולמות האירועים, התרבות והספורט ● גפני ישתתף באירוע של חדשות 12 למרות שהסיעה החליטה להחרים את הערוץ ● דרעי שוחח עם ראש עיריית קלנסווה על רקע ניסיון רצח מנכ״ל העירייה

עוד 17 עדכונים

עיריית תל אביב מתחמקת משימור מתחם נגה ביפו

תושבי יפו סובלים רבות בשנים האחרונות מעבודות הרכבת הקלה בשדרות ירושלים, אך לפחות ברור להם שבסוף תבוא הגאולה ● במדרחוב בת עמי שבמתחם נגה, לעומת זאת, מתברר שמחכה להם דווקא גיהינום אסתטי ● מחר צפויים להתחיל עבודות פיתוח במדרחוב שעיצב האדריכל קלמן כץ, והאבנים הטבעיות ועיטורי הערבסק היפהפיים יוחלפו במרצפות גנריות ● העירייה בתגובה: "מדובר בריצוף ישן אשר בכל מקרה היה צורך להחליפו"

עוד 693 מילים

מי היה האיש שבימי חייו כונה האדם החזק בעולם, מלך הברזל, הרקולס היהודי ושמשון המודרני? ● והאם סבב הופעות שערך ברחבי צפון אמריקה השפיע על ג'רי סיגל וג'ו שוסטר, יוצריו היהודים של "סופרמן"?

עוד 857 מילים

ראיון מפעל החיים של ג'יין פונדה

אחת הכוכבות הגדולות האחרונות של הוליווד ואקטיביסטית חברתית ותיקה, ג'יין פונדה קיבלה השבוע פרס מפעל חיים בטקס גלובוס הזהב ● הנאום שנשאה היה מרגעי השיא של ערב חסר ברק שהתנהל ברובו בזום ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על אביה הנרי פונדה, על "נשיא האקלים הראשון" ג'ו ביידן, על נשים מנהיגות, הסרטים שאהבה, יחסה לטלוויזיה - ומה עוד נותר לה לשנות בעולם

עוד 2,107 מילים

טיול לשבת כשהרקפות בוהקות מתמיד - סיור בהרי יהודה

אחרי סגר הקורונה הממושך ישנה הזדמנות לחזות בכלניות בשיא פריחתן ● בפארק עצמאות ארצות הברית מסלולי הליכה מסומנים לצד ספסלים ושולחנות פיקניק ● בהר יעלה ניתן ליהנות מנוף של 360 מעלות של האזור - מיהודה ועד מישור החוף הדרומי, דרך נחל שורק והר חברון

עוד 991 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה