הכרעה - מי ניצח ומי אחראי

ברז'נייב (משמאל) וקיסינג'ר
ברז'נייב (משמאל) וקיסינג'ר

שיח הסופרים המרתק של ההסטוריון ד"ר עמירם אזוב וד"ר יגאל קיפניס על ספרו החדש של אזוב, "הכרעה", התקיים במסגרת שיחות סופרים של עמותת המרכז למלחמת יום הכיפורים.

אזוב פירסם ספרים קודמים על מלחמת יום הכיפורים, "צליחה", ועל מלחמת העצמאות, "משמר העמק לא תיפול". בספרו החדש, "הכרעה", אזוב עוסק בשאלה מי ניצח במלחמת יום-הכיפורים בחזית הדרום, ומספר על ימי המלחמה האחרונים.

שיח סופרים, ד"ר עמירם אזוב וד"ר יגאל קיפניס, צילום מסך מיוטיוב
שיח סופרים, ד"ר עמירם אזוב וד"ר יגאל קיפניס, צילום מסך מיוטיוב

מי נתן את ההוראה לכבוש את העיר סואץ בסיום המלחמה?

אזוב כותב, שעל פי מחקרו, דיין לא היה האיש שנתן את ההוראה לכבוש את העיר סואץ. זה קצת מזכיר את הטענה שנתניהו לא פועל לעצור את משפטו. יחד עם זאת אזוב מצטט את דיין אומר: "לו נכבשה העיר, היה הדבר מביא לכניעתה של הארמיה השלישית, למרות הערבות האמריקאית".

אזוב כותב, שעפ"י מחקרו, לא דיין הוא שנתן את ההוראה לכיבוש סואץ. זה קצת מזכיר את הטענה שנתניהו לא פועל לעצירת משפטו. יחד עם זאת אזוב מצטט את דיין: "לו נכבשה העיר, היה הדבר מביא לכניעת הארמיה השלישית…"

אזוב כותב שההערה הזו מחברת שלושה מרכיבים בחשיבה של דיין:

  1. הפוטנציאל הגלום בהכנעת העיר.
  2. ביסוס הכרעה צבאית במלחמה.
  3. התמודדות עם הלחץ האמריקאי על המהלכים של ימי המלחמה האחרונים.

דיין חשב שיהיה בכך ביסוס ותמונת ניצחון קבל עם ועולם. האלוף ברן אמר לאחר המלחמה:

"כיום אני מצטער על כך שהמשימה הוטלה ועל שלא התנגדתי לקבלה. מוטב היה שלא לנסות לכבוש את העיר. בעיקר שלא היה בכך לשנות את המצב האסטרטגי".

כלומר כיבוש העיר לא היה יוזמה של ברן.

אזוב כותב שדיין ביקר בחזית הדרום יום קודם, ב-23 באוקטובר. עם שרון דיין דיבר על תוכניתו לכיבוש העיר איסמעאליה. שרון רצה לכבוש את העיר ודיין תמך בתוכניתו. רוח המפקד של שר הבטחון היתה ברורה ונחושה להכריע את המלחמה צבאית וסימלית עם כיבוש הערים המצריות סואץ ואיסמעאיליה.

המטכ"ל לא אישר את התוכנית של שרון לכיבוש איסמעאליה והיא ירדה מהפרק. כשבוע קודם לכן, בביקורו בחזית ברמת הגולן, דיין אמר לרפול שהוא יכול להכנס לדמשק. רפול סירב וביקש הוראה ישירה מהרמטכ"ל.

ההוראה לכבוש את העיר סואץ התקבלה מפיקוד דרום והועברה לברן על ידי סגנו של גונן תת אלוף אורי בן ארי. בן ארי לא ידע להגיד אחרי המלחמה אם ההוראה התקבלה אלחוטית ואם נעשתה קבוצת פקודות מסודרת. ההוראה היתה לטהר את העיר סואץ בתנאי שזה לא יהפוך לקרב סטלניגרד.

שרון רצה לכבוש את איסמעאיליה ודיין תמך בתוכניתו. רוח המפקד היתה ברורה: הכרעת המלחמה צבאית וסמלית עם כיבוש הערים המצריות סואץ ואיסמעאיליה. כשבוע קודם דיין אמר לרפול שהוא יכול להכנס לדמשק

אזוב כותב שראיית האוגדה את קרב סואץ היתה מוטעית מיסודה, בנויה על הנחות שגויות, על בסיס מידע לא  מדוייק ועל תכנון ונוהל קרב שלא הלמו את הנסיבות. התוצאה היתה הרת אסון, כ-80 הרוגים ישראלים ועשרות פצועים ביומה האחרון של המלחמה.

אזוב מצטט הערה משמעותית מאוד של דיין:

"קיסינג'ר אמר שאם היינו מתחילים במלחמה לא היינו מקבלים מסמר אחד מוושינגטון. גם עכשיו קיים לחץ של מדינות הנפט. גם עכשיו קשה להוציא משהו מהפנטגון. יש שם פרו-ערביות שזה לא יאומן".

בתחילת המלחמה דיין רצה לייצר אליבי לישראל שלא אנחנו פתחנו במלחמה למרות הקשיים הצפויים, כדי שנקבל סיוע אמריקאי בהמשך. דיין האמין לקיסינג'ר שהפנטגון עויין את ישראל ושהוא הטוב בידידי ישראל בוושינגטון. דיין אמר שקיסינג'ר הוא "יהודי טוב" אבל הפנטגון פרו-ערבי. דיין כמו גולדה מאיר, רבין, דיניץ ואחרים נפלו בפח הדו-פרצופי של קיסינג'ר.

ב-2 בנובמבר, 73 יום לאחר העימות המריר עם גולדה מאיר הזועמת בוושינגטון, קיסינג'ר ביקש מבכירי הממשל האמריקאי, חברי הועדה לניהול משברים שהוא היה יושב הראש שלה, ה-WSAG, להציג עמדה ברוטלית וקשוחה יותר ממנו לראש הממשלה גולדה מאיר, כדי שהוא יוכל לשחק את האיש הטוב. דיין טעה ביחסו לקיסינג'ר, כמו שטעה בהערכת הכוחות בתחילת המלחמה.

קיסינג'ר וברז'נייב מנעו מישראל הכרעה

אזוב כותב שפועלו ודמותו של קיסינג'ר היו ונשארו שנויים במחלוקת, ושואל האם היה מושיע או נוכל? בעיני הצמרת הישראלית דאז הוא נראה כמושיע, תומך ומגן, אבל אזוב מציין שלא נעלם מעיני הישראלים גם המקל שהחזיק בידו השניה.

התלות של ישראל בארה"ב היתה ברורה. אזוב כותב, שבדיעבד נחשף המשחק המורכב ואולי הכפול שמילא קיסינג'ר. קיסינג'ר נחפז לטוס למוסקבה כבר ב-20 באוקטובר, כשהבין שישראל מתקדמת במערב התעלה ושצבא מצרים בסכנת התמוטטות.

לסגנו סקוקרופט אמר ב-18 באוקטובר שמעמדו של סאדאת בסכנה והמצרים עלולים לתלות אותו. קיסינג'ר וברז'נייב סיכמו במוסקבה ב-21 באוקטובר את תנאי הפסקת האש שתכנס לתוקפה למחרת ב-22 באוקטובר ב-7 בערב. ההחלטה הועברה במועצת הבטחון של האו"ם ללא התייעצות עם ישראל.

קיסינג'ר דרש מגולדה מאיר לאשר את הסכם כפי שהוא ולא איפשר לשנות מילה. בסיום פגישתו עם גולדה מאיר בארץ ב-22 באוקטובר, קיסינג'ר נתן אור ירוק לישראל לשפר עמדות, בזמן שהוא נמצא בטיסת לילה לוושינגטון. קיסינג'ר לא חשב שישראל תכתר את הארמיה השלישית למחרת בפעולה צבאית מהירה שהדהימה אותו, את הרוסים ואת המצרים, לאחר שהפסקת האש במקום הוסכמה.

ההפרה הישראלית שנעשתה באישורו הלא פורמלי של קיסינג'ר הביאה לאיום של ברז'נייב בהתערבות של רוסיה בקרב, ובתגובה אמריקאית לכוננות גרעינית עולמית DEFCON III שעליה הכריז קיסינג'ר ללא ידיעת הנשיא ניקסון. האיום הגרעיני היה בלוף שנבע מהאיום הרוסי שגם הוא לא היה אמיתי. קיסינג'ר וברז'נייב מנעו הכרעה.

דיין אחראי

מי ניצח במלחמת יום הכיפורים? אזוב כותב שלא הושגה הכרעה. צה"ל היה יכול למוטט את הצבא המצרי ולהכניע את הארמיה השלישית, אך מי שמנע זאת היה קיסינג'ר. דיין רצה להשיג הכרעה צבאית למרות הלחץ המסיבי של קיסינג'ר ורצה להמשיך במלחמה מספר ימים נוספים כדי להכניע את הארמיה השלישית.

ההפרה הישראלית הולידה איום בהתערבות רוסית בקרב, ובהכרזת קיסינג'ר על כוננות גרעינית אמריקאית ללא ידיעת ניקסון. האיום הגרעיני היה בלוף שנבע מהאיום הרוסי שגם הוא היה שקרי. קיסינג'ר וברז'נייב מנעו הכרעה

ההרפתקנות הצבאית של דיין היתה בשיאה, ומי שעצר את דיין בצד הישראלי בסיום המלחמה היו רפול בצפון וישראל טל בדרום. הספר "הכרעה" מרתק ומתאר גם את הפן המדיני של המהלכים בסיום המלחמה, אך נראה שעדיין חסר במחקר המלחמה דיון כולל בחלקם ובאחריותם של קיסינג'ר ושל דיין לתוצאות הקשות של מלחמת יום-הכיפורים. קיסינג'ר משך בחוטים מאחורי הקלעים מתחילת המלחמה ועד סופה.

רונן ברגמן שאל את קיסינג'ר בראיון מצולם של עמותת המרכז למלחמת יום כיפור מי ניצח במלחמה? (דקה 52:05). קיסינג'ר ענה שאף צד בעצם לא רצה במלחמה. ברגמן המשיך: אולי אתה ניצחת במלחמה? קיסינג'ר הניד בראשו ואמר שזה היה ניצחון של המדיניות שלו.

דיין אחראי לטעויות הקשות בהערכת הכוחות בתחילת המלחמה, לאי גיוס המילואים ופריסת הכוחות, ולקרב המיותר בסואץ בסיום המלחמה. בכמה פרשיות צבאיות בהן לא ידוע מי נתן את ההוראה, כמו בפרשת "עסק הביש" בשנות החמישים, כמו בהוראה לא לגייס מילואים ולא להזיז כוחות בפתיחת מלחמת יום הכיפורים, וכמו בהוראה לכבוש את העיר סואץ.

התשובה החמקמקה היא שכנראה היו אלה הוראות של דיין.

ועדת אגרנט שהיתה ועדה פוליטית לכל דבר וענין כפי שאמר יאנוש בן-גל גנזה את העדויות שגבתה בעצה אחת עם גולדה מאיר, אבל הפרוטוקולים שנחשפו כ-40 שנים לאחר המלחמה מדברים בעד עצמם. בעיקר הוידוי של דיין בקבינט המלחמה ב-7 באוקטובר ועדות דיין בועדת אגרנט.

ד"ר רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,047 מילים
כל הזמן // יום שני, 21 ביוני 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הוסטל של אלו"ט להורי דיירים: קחו אותם הביתה

הבקשה החריגה של ההוסטל לבוגרים עם אוטיזם נובעת ממחסור חמור במתנדבים, ועובדים שלא ממהרים לחזור מהחל"ת ● ההוסטל מפר לכאורה את ההסכם עם בני המשפחה, שכן הוא אמור לפעול כל השנה ● הורה לבן 32: "ביקשו שאקח אותו הביתה במשך השבוע וזה לא אפשרי. זו שערורייה" ● אלו"ט בתגובה: "תמיד קשה לגייס אנשי צוות ועכשיו אפילו יותר. פועלים לפתור את המצוקה בבית הספציפי"

עוד 585 מילים

גבר שמדיר נשים צועק על יו"ר הוועדה המסדרת שהיא ילדה קטנה

במהלך דיון בועדה המסדרת בכנסת כינה ח״כ מאיר פרוש את עידית סילמן יו״ר הועדה המסדרת ויו״ר הקואליציה ״ילדה קטנה״ ו״תינוקת״.

מי שעוקבים אחרי סילמן בשבוע מאז הוקמה ממשלת השינוי ודאי יסכימו שאפשר כבר עכשיו להעניק לה את פרס גננת השנה. בטון סבלני ומכיל היא מציבה גבולות בריאים של שיח מכבד, כולל הסברים מעודדי אמפתיה וחיזוק הבטחון העצמי של לילדים האבודים של האופוזיציה.

בדיון בועדה המסדרת בכנסת כינה ח״כ מאיר פרוש את עידית סילמן, יו״ר הועדה ויו״ר הקואליציה ״ילדה קטנה״ ו״תינוקת״. העוקבים אחריה מאז הקמת ממשלת השינוי ודאי יסכימו שהיא ראויה לפרס גננת השנה

״הייתי מורה, מזכירה לך, אני זוכרת את הכל״ הצהירה לפני כמה ימים בועדה והמשיכה להסביר לקטי שטרית איך אנחנו מדברים כדי לא לפגוע בחברים:

״את, שכמוני ניהלה ביחד איתי בשנה האחרונה את השדולה לבריאות הנפש ומניעת אבדנות, לא יכולה להשתמש במילה 'פוסט-טראומה' לדיון הקודם, אנחנו נכבד את הפוסט-טראומטים. תודה חברת הכנסת. נדבר בשפה שהיא נכונה ומתאימה״.

כשאורית סטרוק נעלבה, היא הביעה תדהמה אמהית: ״שנייה הפניתי את הראש ופספסתי״, והתפנתה להשקיט ולבנות לסטרוק את הבטחון לדבר מול הכיתה.

אבל כשמאיר פרוש התחצף לא היתה ברירה אלא להשתמש בקול הממשמע, ואף להוציא אותו החוצה.

אני לא מקנאה במאיר פרוש. האיש ח״כ מ-1996. אבא שלו היה ח״כ לפניו. בן שלו ראש עירייה. הוא רגיל לחיים הטובים בשלטון, וכשמשהו לא מוצא חן בעיניו הוא עושה שביתת רעב או קושר את עצמו לדוכן הנאומים של הכנסת. מאיר פרוש הוא לא האיש שיתן לאיזה אשה להגיד לו מה לעשות. אך אבוי, קמה ממשלת שינוי. ממשלה, שמרוב שאין לחבריה מכנה משותף אידאולוגי, הם מוצאים מכנה משותף אדמיניסטרטיבי ואחרי 12 שנה שהכנסת והממשלה התנהלו כמו בית משוגעים, הם עושים ועושות סדר. פגישות שבועיות, אקסלים, וגם תרבות דיון אלמנטרית.

אני לא מקנאה במאיר פרוש. האיש ח״כ מ-1996. אבא שלו היה ח״כ לפניו. בנו ראש עירייה. הוא רגיל לחיים הטובים בשלטון. פרוש הוא לא האיש שיתן לאיזה אשה להגיד לו מה לעשות

אין מדינה דמוקרטית בעולם שבה גבר שמדיר נשים ממפלגתו היה יכול לצעוק על יו״ר הועדה המסדרת בפרלמנט שהיא ״ילדה קטנה״. העובדה שפרוש פרק עול כך מעידה לא רק על ההיררכיה השמרנית שלפיה הוא חי – אלוהים מעל האדם, הגבר מעל האשה, היהודי מעל הערבי, הסטרייט מעל הלהט״ב, הלבן מעל השחור, והמבוגר מעל הצעיר וכן הלאה – אלא על קושי אמיתי להבין שנגמרה החגיגה.

כשכל משאבי המדינה היו מגוייסים לטרלול האוטוקרטי של הנאשם בפלילים. שהגבר החרדי היה יכול לדבר איך שבא לו. שתרבות השחיתות והכאוס בירכה את ביזוי הזולת בקרקס שמרני, דורסני וגס רוח.

לממשלת השינוי יש עבודה רבה בניקוי אורוות השחיתות ובניית תשתית של ממשלה וכנסת מתפקדות. אבל יש לה גם עבודת חינוך חשובה. עליה לחנך את מי שעד לפני שבוע ידעו רק להשתין מהמקפצה, שכבוד הוא לא ירושה אלא תגמול לכבוד שאדם נותן לזולת, ללא הבדל דת, גזע ומין.

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is a design thinking specialist, lecturing and advising various organization. She is also a social and political activist in the field of education. She served as a Consulting Professor at the Stanford University d.school before returning to her homeland to find it almost unrecognizable. She lives in Hod-HaSharon with her husband and their four children.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 434 מילים

שר הבריאות הורוביץ: נטיל קנסות כבדים על מי שיטוסו למדינות אסורות

נתניהו תקף את מדיניות ה"אין הפתעות", שעליה סיכם לפיד עם מקבילו האמריקאי וטען שמשמעותה היא שישראל לא תוכל לתקוף את איראן מבלי לעדכן קודם את ארצות הברית, והדבר מהווה "פגיעה חמורה בליבת הביטחון" ● גנץ בתגובה: מביך ומסוכן שנתניהו עושה שימוש בשיחות אינטימיות עם בעלת ברית לצרכים פוליטיים ● דיווח: הליכוד החליט להתנגד לחוק איחוד משפחות

עוד 40 עדכונים

הנוסעים עדיין לא נוהרים לרכבות כמו פעם

בימי השיא של טרום הקורונה, כ-270 אלף נוסעים מילאו את הרכבות בימי ראשון ● בשבוע שעבר, אחרי התאוששות עקבית במספר הנוסעים, התפוסה הגיעה ל-177 אלף ● לאן נעלמו כ-100 אלף? ● אפשרות מדאיגה במיוחד: בשנת הקורונה הם קנו אוטו ויושבים עכשיו בפקקים ● להחזיר אותם לרכבות הוא האתגר הגדול של מרב מיכאלי

עוד 791 מילים

למקרה שפיספסת

האטרקציה התיירותית הלוהטת במפרץ הפרסי סובלת בימים אלה מהתפרצות קורונה קשה ● זה קורה דווקא אחרי שיותר מ-70% מאוכלוסיית איחוד האמירויות חוסנה מפני הנגיף ● גם בבריטניה ובאיי סיישל המחוסנות אירעו התפרצויות ● אבל מספר החולים הקשים והמתים נותר נמוך, והמומחים אינם מודאגים. בינתיים

עוד 1,166 מילים

עוד מצעד איוולת של הימין הרדיקלי

קיום מצעד הדגלים בשבוע שעבר נבע משיקולים אינטרסנטיים צרים של פוליטיקאים רדיקלים חסרי אחריות. דווקא הנשים בממשלה הנכנסת יוכלו להוריד את גובה הלהבות ולהוביל אותנו לחברה מתוקנת ופחות משוסעת

התעקשותם של פוליטיקאים ימנים חסרי אחריות לקיים מצעד דגלים חוזר בניגוד לדרישת השב"כ וגורמים נוספים במערכת הביטחון, מהווה חציית קו אדום בוהק שמשקף התנהלות בה אנשי ציבור מקריבים את שלום וביטחון הציבור על מזבח המחלוקת והמתיחות הפוליטית.

התעקשות פוליטיקאים ימנים חסרי אחריות לקיים מצעד דגלים חוזר בניגוד לדרישת השב"כ וגורמים ביטחון נוספים, משקפת התנהלות של אנשי ציבור, המקריבים את שלום הציבור על מזבח המחלוקת הפוליטית

אין עוררין על העובדה שקיום מצעד הדגלים בהובלת חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ', איתמר בן גביר וחבר מרעיהם עשויה להבעיר מחדש את השטח. הם עלולים לשחק לידי חמאס, שעדיין נמצא בעיצומו של המאבק אל מול אבו מאזן וגורמי הפת"ח ביהודה ושומרון. זאת בעקבות ההחלטה לבטל את הבחירות לרשות במהלך החודש שעבר, דבר שכאמור היווה קטליזטור מרכזי בשיקולים לפתיחת חזית אל מול ישראל והוצאתו של חמאס מבידוד בינלאומי כמעט מוחלט, למעט הגב המדיני של איראן.

לא רק בשל התבטאויות פוליטיקאים ומנהיגים בישראל, ביו"ש וברצועת עזה, אלא גם מניתוח ההיסטוריה המאוד לא רחוקה של מצעד הדגלים האחרון, דאג חמאס למצב את עצמו כגורם הפלסטיני הראשי שיוצא להגנת קודשי האיסלאם במסגד אל אקצה ובשכונת שייח ג'ארח.

ההיסטוריונית פרופסור ברברה טוכמן הגדירה את המושג מדינאות אווילית באמצעות שלושה פרמטרים:

  1. חובה שתוצאותיה השליליות ייראו בעליל בזמן הביצוע ולא במבט לאחור.
  2. העובדה שעל שולחן מקבלי ההחלטות ניצבה אלטרנטיבה ראויה לפתרון המשבר שלא נלקחה בחשבון.
  3. ואותה מדיניות אווילית התבצעה על ידי קבוצה או שליט יחיד, ונשארה בתוקף במשך למעלה מדור פוליטי אחד.

האם אכן ישנה דרך פעולה אלטרנטיבית שראוי היה לנקוט בעת הזו? התשובה לכך ברורה; על פי המלצות המשטרה, מארגני המצעד יכולים היו לדחות אותו או להציע מסלול חלופי. למרות ההמלצות של גורמי הביטחון, בחרה קבוצה של חברי כנסת ואישי ציבור להפר את החלטות גורמי הביטחון, תוך שימוש נלוז בחסינות הפרלמנטרית ובגורמי האכיפה כדי לאבטח את הארוע הפרובוקטיבי שמתוכנן, ולתקוע מסמר בעיניהם של גורמי הביטחון והאכיפה.

קבוצת חכ"ים ואישי ציבור הפרה את החלטות גורמי הביטחון, תוך שימוש נלוז בחסינות הפרלמנטרית ובגורמי האכיפה כדי לאבטח את האירוע הפרובוקטיבי שתוכנן

ישראל היא חברה מרובת תרבויות. על מנהיגיה להכיר בכך ולדעת להקשיב גם לתפישות העולם ולקולות. אותם מנהיגים צריכים להנמיך את הלהבות, במקום ללבות את האש. הם צריכים לצמצם את מוקדי החיכוך, להבין אותם ולייצר שיח בין הניצים.

חלקים גדולים בעם מייחלים לממשלה שפויה שתרגיע את הרוחות ותעבוד בשביל הציבור, במקום  ממשלה שמלהיטה את הרוחות, וזורעת פחד ושנאה וחרדה תמידיים בלב הציבור.

הקולות הנשמעים על ידי ראשי מפלגות בקואליציה המתגבשת, יוצרים את הרושם שאנחנו צועדים בכיוון הנכון. מי היה מאמין למשל שאיבתיסאם מרעאנה תציע לעידית סילמן להתארח בביתה הואיל והאחרונה חוששת לביטחונה האישי.

אולי דווקא הנשים משני צדי המתרס הפוליטי יראו את הדרך הנכונה לחברה מתוקנת. בסוף השבוע האחרון פרסם דוברו האישי יאיר לפיד פוסט בפייסבוק, שבו גולל את הסיבה העיקרית להצלחת המו"מ הפוליטי הקשה והמורכב שידענו מאז קום המדינה, כשהסיבה לדבריו היא אותן חברות כנסת שמגיעות מהמפלגות השונות.

זאת בזכות היצירתיות והסבלנות, שאינה נכנעת לקשיים ויודעת לשים את מאבקי האגו והשררה בצד. התנהלותן האצילית של אותן פוליטיקאיות משקפת יכולת לדחות סיפוקים ורצונות מידיים ולראות מעבר לאופק. הן אלה שיצליחו להתגבר על מדיניות האיוולת.

מה הסיבה שהמו"מ הפוליטי המסובך בתולדות המדינה הצליחבמסדרון הארוך בקומה ה-6 של כפר המכביה התקבצו במשך 28 יום הכוחות…

Posted by Roei Konkol on Friday, June 4, 2021

פרופ' אסנת עקירב היא פרופסורית ישראלית למדע המדינה וראש החוג לממשל ולחברה אזרחית באקדמית גליל מערבי (צילום: אקדמית הגליל המערבי)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 506 מילים

תגובות אחרונות

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

34 תפקידים בכירים במינויים אישיים ממתינים לאיוש בלשכת ראש הממשלה ● אבל הכיסאות והפאנלים כבר הוחלפו, ואתמול נפגשה הממשלה החדשה לישיבת עבודה ראשונה ● שבוע אחרי השבעתה, ממשלת בנט-לפיד החלה לעבוד, ובעלי התפקידים בלשכות מסתגלים למציאות חדשה - כולל מצוקת חנייה

עוד 891 מילים ו-1 תגובות

אז מה למדנו מהעשור החולף? ● שהגירעון התקציבי יוצא בערך כפול מהתחזית ● שפיקוח הכנסת על פעילות הממשלה נחלש ● ושבפועל, התקציב הפך לפלסטלינה בידי הממשלה ● אם ממשלת בנט-לפיד מבקשת באמת לחולל שינוי בעקרונות השלטוניים בישראל, עליה לבחור, כאקט אסטרטגי, להעביר את תקציב המדינה כל שנה ● פרשנות

עוד 1,154 מילים

המשחק הכפול של הנגיד

נגיד בנק ישראל אמיר ירון ממליץ בתקשורת על הגדלת היצע הדירות כפתרון לביקוש הרב ומתעקש שזה מה שיביא להתמתנות המחירים ● אבל בפועל, הוא עצמו קיבל החלטות שנועדו לגרום למצב ההפוך ● פרשנות

עוד 720 מילים ו-1 תגובות

תחקיר מסיבות רועשות, תאורה חזקה - ובקרוב מתחם הופעות ענק

רט"ג הכריזה על מכתש רמון כשמורת אור כוכבים ● אלא שבלב המכתש מקיימים לאחרונה אירועים והופעות ● מטיילים מתלוננים על תאורה חזקה ורעש שמגיע למרחקים ● ראש המועצה אישר הקלות ליזמים ומקדם בשטח הסמוך הקמה של אמפי הופעות ● ברט"ג חתמו על התוכנית בלי תסקיר סביבתי, והתושבים חוששים שמדובר באסון סביבתי

עוד 2,716 מילים ו-2 תגובות

אדלשטיין: נתניהו עשה כל טעות אפשרית, אנצח אותו בפריימריז

הממשלה בוחנת את האפשרות לקנוס הורים לילדים מפרי בידוד ● במשרד הבריאות שוקלים להחזיר את חובת המסכות בחללים סגורים ● אלקין אחראי למצוא פתרון למתנגדי חוק האזרחות ● הציונות הדתית פתחה לשכה במאחז אביתר ● ליברמן ואלקין שוקלים תוכנית המשך ל"מחיר למשתכן" ● עובדים במשרד רה"מ מאששים: "הייתה גריסה משמעותית" של מסמכים

עוד 63 עדכונים

הקואליציה והאופוזיציה נערכות למלחמת התשה

נתניהו החליט בסוף השבוע להתנגד לחוק האזרחות, מה שאומר שלממשלה אין רוב ● במקום, הליכוד יגיש הצעת חוק הגירה דרקוני על מנת להביך את הקואליציה ● מקורב לנתניהו: "אנחנו לא משנים את הערכים שלנו, אנחנו מקצינים אותם" ● בליכוד בינתיים מסתמנת פשרה: הפריימריז ייערכו בדצמבר ● ואילו גנץ מתנהל כמי שיצא למסע נקמה אישי נגד נתניהו ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עוד תגובה. אני אחד שמאמין שכדה"א חייב להיפרד בהדרגה המקפיטליזם, אחרת, פיניטו, טוטאל-לוס; זאת דעתי, והיא מוצקה ביותר, אם אשנה את דעתי - אודיע זה ברבים זה. לענייננו, הממשלה הזאת בנויה מכא... המשך קריאה

עוד תגובה.
אני אחד שמאמין שכדה"א חייב להיפרד בהדרגה המקפיטליזם, אחרת, פיניטו, טוטאל-לוס; זאת דעתי, והיא מוצקה ביותר, אם אשנה את דעתי – אודיע זה ברבים זה.
לענייננו, הממשלה הזאת בנויה מכאלה שממש לא מתחברים לאג'נדה שלי, לאנטי-קפיטליזם, ובכל זאת לתחושתי, ההתגלגלות של העניינים אולי, אולי, לא בטוח, אולי, תביא לשינוי גם בתפיסת העולם הכללית בנושא הנדון – אולי!
אף אחד לא יודע מה יהיה, הכל סטטיסטיקה והסתברות, אך ההגיון הישר, שלי לפחות, אומר שבקצב הזה כדה"א לא ישרוד

חקירת מכירת צוללות אסטרטגיות למצריים מאחורי גבם של שר הבטחון והרמטכל זאת לא רדיפה אישית. זאת חקירת העבירה הבטחונית הכי חמורה מזה 2000 שנה זה ברמה של ישראל מוכרת צנטרגופות לאירן. גם זה ... המשך קריאה

חקירת מכירת צוללות אסטרטגיות למצריים מאחורי גבם של שר הבטחון והרמטכל זאת לא רדיפה אישית. זאת חקירת העבירה הבטחונית הכי חמורה מזה 2000 שנה

זה ברמה של ישראל מוכרת צנטרגופות לאירן. גם זה היה יחשב אישי?

אני באופן אישי מאמין שקושי מחשל, שאתגרים מייצרים תושייה ויצירתיות: ככל שהאופוזיציה תתיש את הקואליציה, ככה ישראל תרויח, תשתפר, תשתדרג, תתייעל. ביבי וחסידיו זה ארגון פשע, וארגון פשע כשעול... המשך קריאה

אני באופן אישי מאמין שקושי מחשל, שאתגרים מייצרים תושייה ויצירתיות: ככל שהאופוזיציה תתיש את הקואליציה, ככה ישראל תרויח, תשתפר, תשתדרג, תתייעל. ביבי וחסידיו זה ארגון פשע, וארגון פשע כשעולים עליו הוא עוד יותר פושע, עוד יותר 'כל האמצעים כשרים' וכו'. לתחושתי, לפיד ושותפיו לא פראיירים, הם יודעים עם מי יש להם עסק, ולכן ידעו את השבילים ללכת בהם כדי להתמודד עם ההפרעה החולנית של הצחנה הקיצונית שזה עתה סולקה מהשלטון

עוד 662 מילים ו-3 תגובות

בלפור יפונה ב-10 ביולי, עד אז לא יתקיימו שם פגישות רשמיות

גנץ: מקדם ועדת חקירה ממלכתית לפרשת הצוללות ● הליכוד: ממשיך ברדיפה עיוורת נגד נתניהו ● במשרד רה״מ יבחנו בשבוע הקרוב את הטענות לגריסת מסמכים ● אשכנזי: היינו צריכים להיות יותר אגרסיביים עם נתניהו ● משרד הבריאות: החיסונים שהעברנו לפלסטינים תקינים ● הרשות: היו עלולים להוביל לאסון ● מחר צפויה הממשלה לאשר את ועדת החקירה לאסון במירון

עוד 18 עדכונים

בריטניה סוערת לאחרונה סביב שחרורו הצפוי של הרוצח קולין פיצ'פורק, אחרי 33 שנים בכלא ● פיצ'פורק, שאנס ורצח שתי נערות בשנות ה-80, הוא הרוצח הראשון בהיסטוריה שנתפס בזכות שימוש בפרופיל די-אן-איי בחקירת משטרה ● שאול אדר ראיין בעבר את אלק ג'פריס, המדען שפיצח את השיטה ועזר בתפיסת פיצ'פורק ● כעת הוא חוזר אל הפרשה ששינתה לחלוטין את המדע הפורנזי

עוד 2,532 מילים

לראשונה מאז ימי היטלר: רב צבאי בגרמניה

הוא בן למשפחת שורדי שואה ומבין היטב את כל מי שחושב שהוא השתגע ● רבי מרדכי אליעזר באלה, הרב הראשון של צבא גרמניה אחרי כמעט 90 שנה, מסביר בראיון לזמן ישראל: "אנחנו לא צריכים לתת להיסטוריה לשתק אותנו ולמנוע מאיתנו להתקדם"

עוד 908 מילים

אנטישמיות אריסטוקרטית מאוד

משפחת אצולה גרמנית תובעת פיצויים על נכסים שהוחרמו על ידי הרוסים אחרי מלחמת העולם השנייה ● עליה להוכיח שנסיך הכתר וילהלם לא תמך בנאצים ● ד"ר סטפן מלינובסקי, שחקר את היחסים בין היטלר לאצולה, מסביר שהתביעה פותחת תיבת פנדורה עצומה ● נכון, ניסיון ההתנקשות בפיהרר ב-1944 משויך לבני אצולה, אך איש לא יוכל למחוק מההיסטוריה את יחסיהם הבעייתיים עם הנאצים

עוד 2,062 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה