גדעון סער (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
הדס פרוש/פלאש90
הנני כאן

סער הזמין את נתניהו לדו־קרב

קרוב ל-1,000 הודעות קיבל אמש גדעון סער, אחרי שקרא תיגר על מנהיגות נתניהו ● רוב התגובות היו אוהדות, אבל כפי שזה נראה, התמיכה בסער היא רק במעגל החיצוני של התנועה, בקרב הליכודניקים לייט ● לסער אין מה להפסיד: עם או בלי פריימריז, סער מצליח למצב את עצמו כרגע כאנטיתזה לנתניהו ומה שהוא מייצג ● פרשנות

ההופעה המסעירה של גדעון סער אתמול בערוץ 12 עוררה תסיסה בליכוד.

"פעם אחר פעם ברציפות, אחרי בחירות אפריל ואחרי בחירות ספטמבר, נתניהו לא הצליח להקים ממשלה", אמר סער ב"פגוש את העיתונות" אמש. "[ראש הממשלה בנימין נתניהו] קיבל גיבוי מוחלט מכל אחד מאיתנו, גם במערכות הבחירות וגם במהלכים שגויים כמו המהלך לפיזור הכנסת – נתנו לו גיבוי מלא".

הוא קרא לעריכת פריימריז בזק בשבועיים הקרובים, לבחירות יושב ראש לליכוד, וקרא לנתניהו: "אפשר התמודדות חופשית של כל מי שירצה בכך, על מנת שנוכל להבטיח את שלטון הליכוד. על מנת שנוכל להפסיק את המשבר הזה.

"אם חברי בליכוד יילכו לקלפי ויגידו אנחנו רוצים שנתניהו ימשיך להוביל אותנו עם אותו תוואי, מה שנראה לי כמו ללכת עם הראש לקיר, בבקשה. זו תנועה ששייכת לחבריה".

קרוב ל-1,000 הודעות קיבל סער במהלך שעות הערב שלאחר הראיון. רוב התגובות היו אוהדות, אבל כפי שזה נראה, התמיכה בסער היא רק במעגל החיצוני של התנועה, בקרב הליכודניקים לייט. הגרעין הקשה והמכריע עדיין עם נתניהו, ומבחינתם סער הוא חתרן עד בוגד.

גם המושכות הפרוצדורליות עדיין בידיו של נתניהו. יו"ר מרכז הליכוד, השר חיים כץ, חברו הטוב של סער הודיע אתמול כי צריך לקיים פריימריז, אבל כולם יודעים כי מינהלת הליכוד יכולה לטרפד כל ניסיון לקיים בחירות מקדימות בטווח של פחות מ-21 יום. המינהלת הזו הוציאה אתמול הודעה בוטה נגד סער: "מקסימום חתרנות, אפס נאמנות", נאמר בה.

מעבר לזה, נתניהו ואנשיו מתכננים לסער תרגיל פוליטי נוסף. "אם עושים פריימריז לראשות התנועה, אז גם לרשימת חברי הכנסת", דרשו אתמול השר אמיר אוחנה, ח"כ מיקי זוהר ואחרים. מדובר בניסיון שקוף לקומם את כל חברי הכנסת נגד פריימריז באשר הם. איש הרי לא רוצה להתמודד על מקומו שוב, ולצאת למסע תלאובות חדש, מפרך ויקר, בין עשרות אלפי מתפקדי הליכוד.

הפרדוקס הוא כזה: אם סער אכן רוצה שיתקיימו פריימריז בליכוד, הוא חייב לגייס מתמודדים בכירים נוספים, גם נגדו. אם, נניח, ישראל כ"ץ, ניר ברקת, יולי אדלשטיין ואבי דיכטר יודיעו כי גם הם מתמודדים בפריימריז – נתניהו לא יוכל למנוע זאת מהם. ברגע זה, סער הוא קול בודד, אבל הוא מצליח היטב למצב את עצמו כאנטיתזה לנתניהו ומה שהוא מייצג לאחרונה.

אם אכן יתקיימו פריימריז לראשות הליכוד – נתניהו ינצח בלי בעיה. הבחירה בו תהיה עניינית בעיני רבים בליכוד, אבל בעיקר אמוציונלית. יהיו גם מי שידאגו לעורר את קמפיין הרחמים וההזדהות עם המנהיג שטוען כי פרקליטות המדינה סימנה ורודפת אותו.

תומכי נתניהו יידעו גם לעורר את היצרים נגד סער וחבריו. נתן אשל טען אתמול בהתכתבויות ווטסאפ ש"אם מישהו ינסה לבגוד בליכוד או בעומד בראשו כאשר אפילו כתב אישום חלש בעובדות לא הוגש לבית המשפט – הוא ימצא את עצמו חבר בקבוצת ההזויים או המיואשים שניסו זאת בעבר ונעלמו מהמפה".

וזוהי רק ההתחלה. לסער מחכים ימים קשים. אתמול כבר הזכירו בקבוצות הווטסאפ את החברות של בתו אלונה עם השחקן הערבי אמיר חורי, מה שמעורר התנגדות רבה בקרב הפעילים.

כמו כן, מעל ראשו של סער מרחפים תמיד איומים לחשוף פרטים מפרשיות עבר אמיתיות או מדומות שבהן היה מעורב. אם יתמודד, הכל יצוף מחדש.

ועדיין, לסער אין מה להפסיד. הוא מודע לכך שהסיכוי שייערכו פריימריז נמוך, וכי הסיכוי שלו לנצח בפריימריז כאלה מול נתניהו נמוכים אף יותר. אבל גם אם לא יזכה, הוא לפחות ממצב את עצמו בציבור כאלטרנטיבה כבר עכשיו – כאיש השעה – ובכך עוקף את היריבים שלו בליכוד מבעוד מועד.

עוד 512 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 5 בדצמבר 2023
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־60 ללחימה ● 141 חטופים עדיין בעזה

דיווח: מהומה בישיבת הקבינט ומשפחות החטופים

נתניהו למשפחות החטופים: "אי אפשר להוציא את כולם בבת אחת" ● מספר רסיסי רקטה נפלו במרכז, אדם נפצע קל; שתי פצועות קל מפגיעת רקטה באשקלון ● צה"ל: פועלים בליבת חאן יונס ומנהלים קרבות עצימים ● דובר צה"ל: השיח בנושא החטופות בעזה לא אחראי ולא מדויק ● דיווח: ישראל התקינה מערכת צינורות שבכוחה להציף את מנהרות חמאס

עוד 39 עדכונים

מצרים לא מסוגלת להיות אחראית על הביטחון בעזה

מצרים סירבה להצעה האמריקאית לפקח על הביטחון ברצועת עזה אחרי תבוסת חמאס ועד שהרשות הפלסטינית תוכל ליטול את מושכות השלטון ● מי שמנסים לשכנע את קהיר לקחת חלק במשימה באמצעות חבילת סיוע או על־ידי מחיקת חובות, לא מבינים את הגורמים שמאחורי קבלת ההחלטות במצרים – חוסר יציבות פוליטי לצד היעדר ממשל תקין

עוד 1,341 מילים
אמיר בן-דוד

מרגל חמאס בתוך צה"ל

בין המסמכים שנמצאו אצל מחבלי חמאס שביצעו את מתקפת 7 באוקטובר הייתה מפה מדויקת של בסיס צה"ל שאי אפשר היה להכין אותה בלי עזרה מבפנים, וש"כמעט בוודאות הוכנה בעזרת מרגל של חמאס" - כך על פי גורם במודיעין הישראלי ● וגם: בגידת הנשים ● המטרה: חאן יונס ● דילמת החטופים ● התוכנית להצפת המנהרות ● עדכוני מלחחמה ● ועוד...

פלסטינים במעבר ארז אחרי כניסת מחבלי חמאס לישראל. 7 באוקטובר 2023 (צילום: Atia Mohammed/Flash90)
Atia Mohammed/Flash90

״אלה החיים״: נתניהו רוצה שנראה בו גזירת גורל

במסיבת העיתונאים שקיים בצאת שבת, בנימין נתניהו נדרש למדיניות חלוקת הנשקים המופקרת שמוביל השר איתמר בן גביר, על רקע הריגתו של יובל דורון קסטלמן ז"ל בידי חייל צה"ל. "במצב הקיים צריך להמשיך עם המדיניות הזו, אני בהחלט תומך בה. יכול להיות שנשלם על כך מחירים". השיב נתניהו, לפני שפרש ידיו לצדדים והוסיף: "אלה החיים".

נתניהו ידוע בזכות הרבה מתכונותיו. היכולת לאמפתיה אנושית בסיסית איננה אחת מהן. ועדיין, נדמה שגם הוותיקים שבמבקריו הופתעו ממופע כה מעורר קבס של ערלות לב. באגביות של אדם המדלג מעל גופת הומלס ברחוב ומבקש להתעלם מקיומו הלא נוח, נתניהו ביטל בתור גזירת גורל את הריגתו של אזרח, שמותו הוא תוצאה ישירה של מדיניות צמאת דם ומתירת דם שמקדמים שריו ושופריו, מדיניות של "קודם לירות – ורק אחר כך לשאול שאלות".

יואב גרובייס הוא פסיכולוג קליני. בעל תואר שלישי מאוניברסיטת בר-אילן. כותב על פוליטיקה וחברה. חי, נושם ומתגורר בתל אביב.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 642 מילים ו-2 תגובות

מלחמת סוכות – עוד כתבות

בחזית המשלחת הישראלית המצומצמת לפסגת האקלים בדובאי ניצבות ארבע חברות קטנות מהנגב ● חלק מהעובדים בצו 8, אחרים מפונים, אבל העבודה נמשכת מהלפטופים בלי הפסקה ● איתן דוידוב, סמנכ"ל "קמלוט חדשנות טכנולוגית": "עברנו טלטלה אדירה. לא נפסיק לקדם את הטכנולוגיה שלנו כדי להגן גם על העולם"

עוד 833 מילים

שנאה, הדרה ושחיתות מובילים לכאוס

הקונספציה קרסה, כך אנו שומעים פעם אחר פעם מאז השבעה באוקטובר. כמעט אין תחום שבו אין שיקול דעת מוטעה, מחדל, שאננות ולא אחת שיקולים זרים ואטימות.

בתוך כך, כידוע, ישנה גם הקצנה דתית החודרת לשורות הצבא – כפי שמיטיב להסביר פרופ' יגיל לוי בספרו "המפקד האליון". הוא משרטט תהליך בו יותר ויותר חיילים חרד"לים נכנסים לצבא עם אמונתם, שכוללת הרחקת נשים, כשהיחס המבזה הזה מתקבל על ידי הרשויות. אך לצד זאת יש תהליך הפוך ממש באותו צבא – יחידות שבהן בולט רוב נשי. ביניהן התצפיתניות וגדוד השריונאיות, שהכו בתדהמה גם מפקדים בכירים בצבא.

מיכאל מירו הוא דוקטור למדע המדינה, עיתונאי למעלה מארבעים שנה, לשעבר מנהל קול ישראל. חוקר ומתעניין בפוליטיקה, חברה, סביבה, מוסר ואתיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
לא יקרה במצב הנוכחי. הרבנות היא אלטרנטיבה שילטונית שאיננה מתכוונת לוותר על תאוותה לשררה (הרי תורה הם אינם יודעים בין כך). כלומר, לא יכולה להיות מדינת ישראל דמוקרטית ויהודית וזאת מפני שי... המשך קריאה

לא יקרה במצב הנוכחי. הרבנות היא אלטרנטיבה שילטונית שאיננה מתכוונת לוותר על תאוותה לשררה (הרי תורה הם אינם יודעים בין כך).
כלומר, לא יכולה להיות מדינת ישראל דמוקרטית ויהודית וזאת מפני שיהדות היא דת ודת היא שיטת שילטון היררכית אלטרנטיבית.

עוד 458 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

קבלת רישיון נשק בהליך מזורז תמורת 2,500 שקלים

ברקע ההתפטרות של ראש האגף לכלי ירייה במשרד לביטחון לאומי ובחסות המלחמה, לזמן ישראל נודע כי גורמים פרטיים מציעים לאזרחים לקדם את אישור רישיון הנשק שלהם תמורת תשלום ● כדי לזרז את התהליך המתווך חייב להיות בקשר עם מישהו מתוך המשרד ● מתווכת: "אני מושכת את מספר הפנייה מהמשרד לביטחון לאומי – ואז אני מקדמת את הנושא"

עוד 578 מילים ו-1 תגובות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

לצד המהלך המבצעי של צה"ל בדרום רצועת עזה, החלה לפעול גם המעטפת המדינית ● בשבת הגיעה משלחת בראשות מתאם פעולות הממשלה בשטחים, לקהיר, כשהמטרה היא לתאם עם המצרים את המשך שיתוף הפעולה ● במצרים חוששים בעיקר מזליגת פליטים פלסטינים וביטחון הכוחות המצרים לאורך הגבול ● ולנשיא א-סיסי יש גם את הרחוב התוסס שמגביר את העוינות כלפי ישראל ● פרשנות

עוד 811 מילים

הכסף הגדול מאחורי מתקפות החות'ים

ישראל נאלצת להתמודד עם חזית מפתיעה מול החות'ים ● מי שכנראה פחות הופתע מההתערבות שלהם הם התושבים המיוסרים בתימן ● הם למדו על בשרם שהמלחמה הפכה כבר מזמן למודל הכלכלי שמקיים את אותו פלג שיעי – וההתגרות בישראל היא רק חלק קטן ממנו ● פרשנות

עוד 943 מילים

אילון לוי הוא האס הראשי שישראל שולפת מול הרשתות הזרות במלחמה בעזה ● בין הרמת גבות ב"סקיי ניוז", לעימות עם מגיש סקפטי ברדיו לונדוני, הוא משתפשף ברזי הטיקטוק, מאתגר את תומכי חמאס, ושומע מאימו בלונדון איך מנהל הבנק עוקב אחריו בהערצה ● בריאיון לזמן ישראל הוא מספר איך דילג מהמחאות נגד ההפיכה המשטרית לעבודה במטה ההסברה של נתניהו

עוד 3,437 מילים

מאות אלפי ישראלים עזבו את המדינה בזמן המלחמה

ישראלים רבים שחיו בחו"ל לפני המלחמה – או נסעו לחו"ל בזמן החגים – חזרו לארץ באוקטובר ובנובמבר ● אבל ישראלים רבים עוד יותר עזבו או לא חזרו מחופשות החגים ● בסך הכול מספר הישראלים שיצאו מישראל בחגים ובמהלך המלחמה וטרם חזרו גדול בכחצי מיליון ממספר החוזרים והעולים החדשים

עוד 602 מילים ו-5 תגובות
היום ה־59 ללחימה ● 141 חטופים עדיין בעזה

דובר צה"ל: נתחקר לעומק את העברת הכוחות מהעוטף לגדה

קבינט המלחמה מתכנס לדיון בהגדלת הסיוע ההומניטרי לרצועה; מחר ייפגש עם משפחות החטופים ● ארה"ב: ממשיכים לנסות להוביל לשחרור חטופים נוספים ● צה"ל הרחיב את הפעולה הקרקעית: תקיפות משמעותיות בחאן יונס ● דיווח: החייל שירה למוות ביובל קסטלמן חשוד בהמתה בקלות דעת, התביעה מבקשת להאריך את מעצרו ● הבחירות המקומיות ברוב יישובי הארץ ייערכו ב-30 בינואר

עוד 62 עדכונים

גלנט וגנץ מתרחקים מנתניהו

מסיבות עיתונאים נפרדות, נזיפה בטוויטר, עקיצות בישיבת הסיעה ומלחמה על התקציב: הסדקים מתגלעים בין ראש הממשלה, שר הביטחון ושרי המחנה הממלכתי - והדרך סלולה לפירוק החבילה ● מתי זה יקרה? האמריקאים יחליטו ● פרשנות

עוד 969 מילים
עקורים

"רציתי לקחת את המעילים היפים שלי מאיטליה אבל כולם התמלאו עובש. אמרתי לעצמי, בקרוב תקני מעילים חדשים. הכול בסדר, העיקר שאת חיה"

שלומית עוזי

קיבוץ כיסופים. נשואה, אם לחמישה וסבתא. פונתה למלון באילת

עוד 1,839 מילים ו-2 תגובות

המחנה הממלכתי יצביעו נגד תיקון התקציב, אבל לא יצאו מהממשלה

למרות אי־העברת הכספים הקואליציוניים למטרות המלחמה ואי־סגירת ממשרדי ממשלה מיותרים, במחנה הממלכתי החליטו לא לשבור את הכלים ● מתישהו בזמן הקרוב גנץ יאלץ לממש את הציפייה בקרב תומכיו, להתקדם לשינוי פוליטי בתוך הרכב הכנסת הנוכחית – ולהביא סוף לממשלה ההזויה והקיצונית ביותר בתולדות ישראל ● פרשנות

עוד 714 מילים ו-3 תגובות

במשך שנים גורמים בכירים בשלטון פועלים כדי לשכנע את הציבור כי מותר, סביר ואף מתבקש להרוג מחבלים בזירת פיגוע, תוך כדי התעלמות מההבחנה המתחייבת בין חיסול מחבל המהווה סיכון, לבין הריגת מפגע שאינו מסכן איש ● מותו המיותר של האזרח יובל דורון קסטלמן חייב להביא לשינוי קיצוני במגמה הנוכחית ● פרשנות

עוד 900 מילים ו-1 תגובות

ישראל לא סגרה את הדלת על המשך המו"מ לשחרור חטופים

למרות ההודעה כי ראש המוסד הורה לאנשיו לעזוב את דוחא, מצרים וקטאר ממשיכות לנהל שיחות עם ישראל וחמאס ● בחינת לוחות הזמנים שהובילו לחידוש הלחימה בעזה מעלה אף היא כי ישראל לא ויתרה על חזרה למתווה שחרור החטופים ● פרשנות

עוד 784 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה