הרבה נעמה דפני קלן
הזמן של
הרבה נעמה דפני קלן

הרבה נעמה דפני קלן היא רבה שותפה של קהילת ״אור חדש״ בחיפה.
פמיניסטית שיודעת שקולן של נשים הוא חיוני לחברה, לדת ולתרבות, ומאמינה שיהדות יכולה להיות בית ומגדלור לחברה כולה. חיפאית, נשואה לדוד, ואמא לאריאל ולאיילת (צילום: אסיה יופה).

מחושך לאור: בין יום המאבק באלימות נגד נשים לבין חנוכה

הימים ימי חורף. חשוך וגשום בחוץ והלב מבקש אור, חום ונחמה. לא סתם חנוכה, כמו חגי אור נוספים בתרבות האנושית, מבקש להביא אור של תקווה בימי אפלה. חנוכה הוא חג ספוג זיכרונות. זיכרונות של ריבה אדומה בלב הסופגנייה, של ריקודי סביבון בגן, של הכנת חנוכיה בעצמנו מבלוטים דליקים, של הדלקת נרות עם סבא וסבתא. זיכרונות מלאים אור, רוך ונעימות.

הסיפור של חנוכה, לעומת זאת, הוא סיפור אלים ומורכב. סיפור של מאבק לעצמאות, ובו בזמן סיפור של קנאות דתית. סיפור של קרבות, מכבים וגיבורים. הציונות העלתה על נס את הגיבור, הקורא לדרור, שנושא לפידים, מסתער ומנצח, שהרי "באנו חושך לגרש, בידינו אור ואש". גם הדמויות הנשיות המזוהות עם החג הזה: חנה אם הבנים ויהודית שערפה את ראשו של המצביא הולופרנס – מסמלות קנאות ואלימות. אפילו הזווית הנשית שבחג אינה מספקת רוך, נחמה או אלטרנטיבה. והלב מבקש ומייחל.

סיפור חנוכה הוא סיפור אלים ומורכב. גם הדמויות הנשיות המזוהות איתו: חנה אם הבנים ויהודית שערפה את ראשו של המצביא הולופרנס – מסמלות קנאות ואלימות. אפילו הזווית הנשית בחג אינה מספקת נחמה

אך חג החנוכה הוא גם חג של ההזדמנות לשוב ולהיטהר. הוא חגיגת היכולת להתחדשות בעולם ובאדם.

התלמוד, במסכת עבודה זרה, מספר לנו על אימתו של אדם הראשון מהחורף הראשון. ראה האדם שהימים הולכים ומתקצרים וחשב שהעולם מגיע לקיצו. כשהבין שזהו טבעו של עולם, ושהימים ישובו להתארך, הוא החליט לציין את חוק הטבע הזה בחגיגה. חנוכה הוא גם חגיגת היכולת של העולם לשוב ולהתמלא באור.

ומה בעצם אנו חוגגים בחנוכה? את היכולת לטהר את המזבח שחולל, את המקדש שטומא. את היכולת להפוך טרגדיה של אלימות למעשה של תיקון. בחנוכה איננו מוחקים את חילול המקדש, איננו חוגגים רק את ניצחון החשמונאים, אנו חוגגים את היכולת לתקן את שנשבר, לטהר את שנטמא, לזכור שלא הכול אבוד גם בחושך הגדול.

את הסיפור על הכד הקטן אנחנו נוטים להפסיק לספר אי שם בבית הספר היסודי. הרי מי יכול להאמין שבכד קטן יש שמן לשמונה ימים? איזה לקח אפשר ללמוד מסיפור כל כך מוזר?

אני חושבת על האומץ של כהני בית המקדש. סביבם הכול מחולל ומנותץ, והם מעזים לראות בפינת ההיכל פך שמן קטן וחסר חשיבות – ולתת לו סיכוי. כמה קל היה לשקוע בייאוש, כמה פשוט להחליט מראש שכד קטן כל כך לא יוכל לפתור את הבעיה. ובכל זאת – נעשה נס בליבותיהם והם נתנו הזדמנות. אז הם גילו את מלוא הפוטנציאל שהסתתר בכד הזעיר – והאור זרח שמונה ימים.

אני חושבת על האומץ של כהני בית המקדש. סביבם הכול מחולל ומנותץ, והם מעזים לראות בפינת ההיכל פך שמן קטן וחסר חשיבות – ולתת לו סיכוי. כמה קל היה לשקוע בייאוש

סיפור נוסף המשויך לחנוכה מכונה "הכלה החשמונאית". סיפור זה מתאר מציאות שבה במשך כמעט ארבע שנים כל כלה בטרם חופתה מובאת בעל כורחה אל ההגמון ולמעשה נאנסת.

חנה, בתו של מתתיהו, קורעת את בגדיה במשתה חתונתה. כשהיא מעוררת בכך את זעם הגברים היא מטיחה בהם דברים קשים: איך ייתכן שאתם מזדעזעים מהעירום שלי אך אינכם מזדעזעים מהאונס השיטתי של בנות ישראל? מחאתה הובילה, כך על פי המדרש הימי ביניימי, לתחילת מרד החשמונאים.

כמה אומץ יש לחנה. כמה אור היא מעזה להביא לעולם. במעשה קטן כביכול, היא מצליחה ליצור מהפכה. היא נלחמת בשתיקת החברה אל מול האלימות המופנית נגד נשים יום יום ומוחה כנגד הצביעות המוסרית המדקדקת בלבושן ובהתנהגותן של נשים אך עיוורת אל מול האלימות האיומה המופנית נגדן.

אך כאמור, חג החנוכה הוא גם חג ההתחדשות וההיטהרות. שיבוצה של הכלה החשמונאית במסגרת סיפורי חנוכה מזכיר לנו שפצעי הגוף והנפש אינם נעלמים, אך באדם שנפגע יש את היכולת להיטהר. כמו המקדש, כמו הלילה שהופך ליום, כך גם בנפשה של אדם היכולת להחלים ולהפיץ אור.

חנה, בתו של מתתיהו, קורעת את בגדיה במשתה חתונתה. כשזעם הגברים מתעורר היא מטיחה בהם: איך ייתכן שאתם מזדעזעים מהעירום שלי אך אינכם מזדעזעים מהאונס השיטתי של בנות ישראל?

בשבוע שעבר חל היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים. וגם השנה רשימת הקורבנות ארוכה ופוצעת את הנפש. הסמיכות של היום הזה לחנוכה מעוררת מחשבה – חנוכה מעודד אותנו להקשיב לנפגעות, לא לשתוק אל מול עוולות, להאמין שאפשר לתקן ולהיטהר ולזכור שגם אם מעשינו הם קטנים – יכול להיות שהם נושאים בקרבם בשורה גדולה. ויהי אור.

הרבה נעמה דפני קלן היא רבה שותפה של קהילת ״אור חדש״ בחיפה. פמיניסטית שיודעת שקולן של נשים הוא חיוני לחברה, לדת ולתרבות, ומאמינה שיהדות יכולה להיות בית ומגדלור לחברה כולה. חיפאית, נשואה לדוד, ואמא לאריאל ולאיילת (צילום: אסיה יופה).

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 647 מילים

עכשיו תורך - עכשיו תורה

ההתרגשות. ארון הקודש נפתח. הרחש של הסטת הווילון. ספרי התורה מוצאים ומתחילים בסדר ההקפות. התורה שמסמלת ידע וערכים, עולם רוחני ונשגב, הופכת לערב אחד למקור של שמחה מתפרצת.

מתי בפעם האחרונה עמדת ליד ספר תורה פתוח? קראת בתורה? מתי בפעם האחרונה החזקת ספר תורה בידיים כמו תינוק ופשוט רקדת בלב מלא שמחה?

את מכירה את התחושה הזו כל כך טוב. את נכנסת לחדר ומרגישה שזה לא המקום שלך; את בוחרת מקצוע או מסלול לימודים ומבהירים לך בעדינות ובנחישות ש"זה לא בשבילך". כל כך הרבה נשים חוות את שמחת תורה כחג של מישהו אחר. הריקודים, השמחה, החזקת ספרי התורה – כל זה מתרחש מאחורי מחיצה. בך לא נוגע. וכמה שזה פוגע.

כל כך הרבה נשים חוות את שמחת תורה כחג של מישהו אחר. הריקודים, השמחה, החזקת ספרי התורה – כל זה מתרחש מאחורי מחיצה. בך לא נוגע. וכמה שזה פוגע

התורה והמסורת שלנו דווקא יודעות לספר סיפור מורכב יותר:

רבקה קוראת לך לצאת ולדרוש את אלוהים כשאת מרגישה שהעולם מלא סבל,

מרים הנביאה מעודדת אותך לצאת בתופים ובמחולות,

חנה מזכירה לך שבכוח תפילתך את יכולה לברוא עולמות,

האישה הגדולה משונם מלמדת אותך שאם תלחמי על חיי ילדיך תוכלי להצילם,

בת פרעה מאתגרת אותך לקרוא תיגר על מוסכמות מרושעות וזדוניות,

דבורה מפלסת לך דרך להיות אשת ציבור – שופטת ומצביאה,

בנות צלפחד מלמדות אותך שביכולתך לערער על המובן מאליו וליצור שינוי,

ורות מלמדת אותך שגם הנמצאות בשולי החברה יכולות להביא גאולה.

נשים דורשות בתורה. הן מגלות בה פנים חדשות ומאירות, פנים חומלות ולוחמות צדק. נשים דורשות להיות חלק מציבור, דורשות שקולן יישמע. עכשיו תורה. עכשיו תורך ותורן.

נשים נוגעות בתורה, ותורה נוגעת בנשים. כך נראית אהבה, כך נראית חברה בריאה המאפשרת לכל אחד ואחת להביא את קולה, את חוכמתה, את אומץ ליבה, את רגישותה, את צרכיה למרחב הציבורי.

נשים נוגעות בתורה, ותורה נוגעת בנשים. כך נראית אהבה, כך נראית חברה בריאה המאפשרת לכל אחד ואחת להביא את קולה, את חוכמתה, את אומץ ליבה, את רגישותה, את צרכיה למרחב הציבורי

התורה היא שילוב של חומר ורוח, שכל ורגש. היא מעוררת השראה, אבל גם מאתגרת. היא מזמינה אותנו לקריאה אוהבת וגם ביקורתית, למסע בעקבות דורות העבר ולקראת העתיד. ובעיקר – היא מזמינה אותנו לגעת, לפרש, לדרוש. היא מזמינה אותנו לתת לה לגעת בחיים שלנו. היא קוראת לנו לשמור איתה נגיעה.

הרבה נעמה דפני קלן (צילום: הרב גבי דגן)
הרבה נעמה דפני קלן (צילום: הרב גבי דגן)

הרבה נעמה דפני קלן היא רבה שותפה של קהילת ״אור חדש״ בחיפה. פמיניסטית שיודעת שקולן של נשים הוא חיוני לחברה, לדת ולתרבות, ומאמינה שיהדות יכולה להיות בית ומגדלור לחברה כולה. חיפאית, נשואה לדוד, ואמא לאריאל ולאיילת (צילום: אסיה יופה).

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
כדאי להתייחס לכך שהרב לייטמן מנגיש את הקבלה לכל מי שחפץ, לרבות נשים. מעולם לא היה מי שהעז לשבור את הקבעונות הפרימיטיביים המאיימים והמתיימרים לעורר אימה כמו לייטמן, וזאת הוא עושה כמובן ב... המשך קריאה

כדאי להתייחס לכך שהרב לייטמן מנגיש את הקבלה לכל מי שחפץ, לרבות נשים. מעולם לא היה מי שהעז לשבור את הקבעונות הפרימיטיביים המאיימים והמתיימרים לעורר אימה כמו לייטמן, וזאת הוא עושה כמובן באחריות ובדרך יפה ומכובדת, למען כלל כדה"א.

עוד 350 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 21 בינואר 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בר-לב שוקע עם המשטרה - ומאבד את אמון הציבור

מייד אחרי שנחשפה פרשת NSO, גיבה השר עמר בר-לב את המשטרה וזכה לתגובות קשות ולעגניות ברשתות החברתיות ● במשרד לביטחון פנים, לעומת זאת, הדעות חלוקות לגבי בר-לב ● יש מי שמצביע על הצלחות בהובלתו במלחמה בפשיעה בחברה הערבית, אבל יש גם מי שמביע אכזבה ● "בר-לב לא מטביע חותם. לא הרבה השתנה מאז שהוא נכנס לתפקיד" ● פרשנות

עוד 666 מילים

לארה"ב חלק משמעותי בהידרדרות למשבר הנוכחי עם רוסיה

התקשורת הישראלית מדווחת על המשבר בין רוסיה, אוקראינה וארה"ב בעיקר מנקודת המבט האמריקאית. לפי זווית ראייה הזו ולדימיר פוטין הוא האיש הרע, התוקפן, הרוצה ליישם מדיניות הרסנית.

כך מפרסם עיתון הארץ מאמר של דיוויד סנגר מהניו יורק טיימס, בו הוא כותב שמבחינת נשיא רוסיה פוטין, השיחות הן ניסיון להקים מחדש את מה שכונה "אזור ההשפעה הסובייטית".

התקשורת הישראלית מדווחת על המשבר בין רוסיה, אוקראינה וארה"ב בעיקר מנקודת המבט האמריקאית, לפיה ולדימיר פוטין הוא האיש הרע, התוקפן, הרוצה ליישם מדיניות הרסנית

לפי סנגר:

"לכל מי שדמיינו שבשנת 2022 רוסיה תהיה חלק מהותי באירופה, היה השבוע האחרון תזכורת כואבת שלא הרבה השתנה בעידן שלאחר המלחמה הקרה. בעיניו של פוטין לפחות".

אלון פנקס, דיפלומט ותיק ויועץ פוליטי, כותב במאמר מאוזן יותר:

"נשיא רוסיה רוצה למנוע את הרחבת נאט"ו, למנוע מאוקראינה להצטרף לברית, ובפועל לשעבד אותה מחדש לרוסיה. […] פוטין מעלה זה שנים טיעון כבד משקל […] העובדה הברורה היא שבין 1999 ל–2014 הצטרפו לנאט"ו שבע מדינות — פולין, רומניה, צ'כיה, סלובקיה, ליטא, אסטוניה ולטביה. כולן היו חברות בברית ורשה, כולן מדינות שרוסיה מתייחסת אליהן כמרחב ההשפעה שלה. למרות זאת, טוען פוטין, מוסקבה לא יצרה משבר ולא שברה את הכלים. […] מדוע נדרשת הרחבה נוספת של נאט"ו, הוא תוהה. מדוע התחייבה הברית הצפון אטלנטית ב–2008 לצרף את גיאורגיה ואוקראינה, שתי רפובליקות סובייטיות לשעבר".

לצד ניתוחים אלו של המדיניות הרוסית, לא מוצאים כלל ניתוח של המדיניות האמריקאית, שיש לה חלק ניכר בהידרדרות למשבר הנוכחי. בהמשך לרשומה הקודמת שהתפרסמה זו, "החטא הקדמון של ארה"ב ביחס לרוסיה המודרנית", מה-13 בינואר, 2022, אציין כאן שני איפיונים של המדיניות האמריקאית מאז 1990.

1. פרויקט המאה החדשה האמריקאית

פרויקט המאה החדשה האמריקאית, PNAC. ב-1991, בעקבות התפרקות ברית המועצות והניצחון במלחמת עיראק הראשונה, ארה"ב הפכה למעצמה המובילה בעולם. לאחר סילוק הכוחות העיראקיים מכווית, החליטו הנשיא בוש האב ומפקד המטות המשולבים גנרל קולין פאוול לסיים את המלחמה, להסיג את הכוחות ולהותיר את סדאם חוסיין בשלטון.

החלטה זו נתפסה על-ידי חלק מאנשי הממשל, כמו פול וולפוביץ, אז תת שר ההגנה למדיניות, ובעיני הוגי דעות ניאו-שמרניים Neoconservatives כטעות קשה וכבגידה בעקרונות הדמוקרטיה האמריקאית. אלו רצו בהמשך המלחמה עד לסילוקו של סדאם חוסיין והשלטת משטר דמוקרטי בחסות אמריקאית בעיראק. שליטה במקורות הנפט העיראקיים העצומים הייתה כמובן חלק משיקולים אלו.

ניאו-שמרנים ראו בהסגת הכוחות האמריקאים מעיראק טעות קשה ובגידה בעקרונות. הם רצו במלחמה עד סילוק סדאם חוסיין והשלטת משטר בחסות אמריקאית, כולל שליטה במקורות הנפט העיראקיים

עם בחירתו של ביל קלינטון לנשיאות ב-1992, עברו בכירי הממשל הקודם למכוני חשיבה ימניים, שהחשוב לעניין הנוכחי היה PNAC – Project for the New American Century. מכון זה, שפעל בוושינגטון בשנים 2006-1997, נוסד כארגון ללא מטרות רווח על ידי ויליאם קריסטול ורוברט קגן, מאבות הניאו-שמרנות האמריקאית. בין החותמים על הצהרת העקרונות של המכון היו ריצ'ארד צ'ייני, פרנסיס פוקויאמה, נורמן פודהורץ, דונלד ראמספלד, ופול וולפוביץ, מראשי הניאו-שמרנים האמריקאים.

פרויקט המאה החדשה האמריקאית שאף לעצב את המאה ה-21 החדשה לטובת עקרונות ואינטרסים אמריקאיים, ולשימור וביצור ההגמוניה האמריקאית העולמית לקראת ובמשך המאה ה-21. מטרותיו המוצהרות היו שמירה על ביטחון ארצות הברית, וקידום האינטרסים האמריקאיים בין היתר תוך שימוש בכוח צבאי. ההיסטוריון הימני ניאל פרגוסון תאר מדיניות זו:

"הניאו-שמרנים טענו כי שאר העולם צריך למהר ולאמץ את הדרך הפוליטית האמריקאית, או להכין עצמו להיות מופצץ לעידן הדמוקרטי".

בספטמבר 2000, פרסם PNAC דו"ח עב כרס שכותרתו: Rebuilding America's Defenses: Strategies, Forces, and Resources For a New Century. נקודת המוצא של הדו"ח היתה: "אמונה כי אמריקה צריכה לשאוף לשמר ולהרחיב את עמדת ההנהגה העולמית שלה ע"י שמירה על עליונותם של כוחות צבא ארה"ב". אחת המשימות העיקריות המתוארות בדוח היא:

"להילחם ובנחישות ולנצח בו זמנית, במספר מלחמות גדולות בזירות שונות".

ב-20 בספטמבר 2001, תשעה ימים לאחר הפיגוע במגדלי התאומים, שלח PNAC מכתב לנשיא ג'ורג' בוש הקורא ל"מאמץ נחוש לסלק את סדאם חוסיין מהשלטון בעיראק", והחלפת המשטר בה "גם אם הראיות לא קושרות את עיראק ישירות להתקפה. כל אסטרטגיה המכוונת למיגור הטרור ונותני החסות שלו, חייבת לכלול מאמץ נחוש לסלק את סדאם חוסיין מהשלטון בעיראק. כישלון לבצע פעילות כזו יהווה כניעה מוקדמת ואולי מכריעה במלחמה בטרור הבינלאומי".

מלחמת עיראק השניה, המלחמה באפגניסטן ומלחמות דומות אחרות, הן דוגמאות למימוש השאיפות של PNAC, שהתגלמו במדיניות האגרסיבית של ארה"ב בשנים האחרונות, בין השאר בהתפשטות של נאט"ו מזרחה.

מלחמת עיראק השניה, המלחמה באפגניסטן ומלחמות דומות אחרות, הן דוגמאות למימוש השאיפות של PNAC שהתגלמו במדיניות האגרסיבית של ארה"ב בשנים האחרונות, בין השאר בהתפשטות של נאט"ו מזרחה

2. גיאורגיה

הניאו-שמרנים הגיעו לעמדות החלטה בעשור הראשון של המאה בממשל של הנשיא ג'ורג' בוש, והשפיעו בתחום הצבאי ובמדיניות החוץ, ובמיוחד בביטחון הלאומי והמלחמה בעיראק, עם תוצאות נוראות.

הם ראו בנשיא גיאורגיה, מיכאיל סאאקאשווילי, שהיתה לו אוריינטציה מערבית, בן ברית. הזיקה והקשרים הנמשכים של הניאו-שמרנים לסאאקאשווילי מתגלים למשל בהזמנתו לנאום בכנס של מכון החשיבה הימני "AEI" בוואשינגטון ביולי 2006, בו דובר על המאמצים של גיאורגיה להצטרף לנאט"ו, על השתתפות גיאורגיה במלחמה בעיראק, ועל היחסים עם רוסיה וארצות הבית.

ממשל בוש תמך בגיאורגיה תחת סאקשווילי בהשקעות – בעיקר בתחום הצבאי. בתחום הפוליטי-דיפלומטי ארצות הבית דחפה לצירוף גיאורגיה לנאט"ו, וללא ההתנגדות הנמרצת של גרמניה (בגיבוי צרפת) ייתכן שהייתה מצליחה בכך.

גיאורגיה, הובסה בקלות ובמהירות ע"י רוסיה במלחמת חמשת הימים בקיץ 2008. אבל ברור שמטרתה של רוסיה הייתה למנוע את צירופה של גיאורגיה לברית נאט"ו, ולא לחסל את עצמאותה של גיאורגיה. אם זו הייתה אז מטרתה של רוסיה, היא יכולה הייתה לעשות זאת בקלות.

על המדיניות האמריקאית אפשר ללמוד מדברי סגנית שר החוץ של ארה"ב, וונדי שרמן:

"לא נאפשר לאיש לטרוק את דלת המדיניות הפתוחה של נאט"ו, שהיתה תמיד עקרון מרכזי של הברית. לא נוותר על שיתוף פעולה עם מדינות ריבוניות המעוניינות בקשרים עם ארה"ב. ולא נקבל החלטות על אוקראינה בלי אוקראינה, על אירופה בלי אירופה, ועל נאט"ו בלי נאט"ו".

נשמע טוב, אלא שמדיניות הדלת הפתוחה של נאט"ו היא שם מכובס למדיניות ההתפשטות מזרחה של ארה"ב ונאט"ו, המאיימת על רוסיה.

"לא נאפשר לאיש לטרוק את דלת המדיניות הפתוחה של נאט"ו", אמרה וונדי שרמן. נשמע טוב, אלא שהמדיניות הזו היא שם מכובס למדיניות ההתפשטות מזרחה של ארה"ב ונאט"ו, המאיימת על רוסיה

לאלון פנקס יש הצעה לפתרון המשבר בקווים הדומים לדרישות הרוסיות: פשרה שתמנע בפועל מאוקראינה להצטרף לנאט"ו, והסכמות לא להציב טילים בסמוך לרוסיה ולהימנע מתרגילים צבאיים רחבי היקף באזורים המשיקים לגבולות רוסיה או בלארוס.

כל זה לא אומר שפוטין הוא "חסיד אומות העולם", אלא שכדאי לארה"ב, לחברות ברית נאט"ו, ולאוקראינה ללמוד מאירועי קיץ 2008 בגיאורגיה, ומאירועי 1962, משבר הטילים בקובה, לפני שהם ממהרים לצרף את אוקראינה וגיאורגיה לברית נאט"ו.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 987 מילים

למקרה שפיספסת

דיווח: נשקלת האפשרות לצמצם את חובת הבידוד כך שתחול רק על חולים מאומתים

לדברי גורם במשרד הבריאות, "כבר אין הבדל בין מחוסנים ללא מחוסנים בהיבט של הדבקה" ● בר-לב על החשד לשימוש לא חוקי של המשטרה בתוכנת "פגסוס" של חברת NSO: "התקיימה בדיקה מעמיקה ויסודית של היועץ המשפטי לממשלה אשר מבחינתו עולה כי המשטרה כמערכת פועלת כדין; אם ימצאו כשלים כלשהם במישור הפרטני, הדין ימוצה עימם"

פרופסור דרור מבורך, מנהל מחלקת הקורונה בהדסה עין כרם, סבור שבשיא גל התחלואה מספר החולים שמצבם קשה יהיה 1,500-1,000. בראיון לדב גיל-הר בתאגיד השידור כאן אמר מבורך ש"הצפי הוא שבסביבות יום רביעי-חמישי נגיע לשיא ההדבקה", לכן, לדבריו, נכון יותר היה להפסיק את מדיניות הבידודים במערכת החינוך "שבוע או שבועיים אחר כך".

ראש הממשלה נפתלי בנט וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד חושדים שהשר זאב אלקין פעל במכוון כדי להלהיט את הנגב עם נטיעות הקרן הקיימת באזור – כך דיווח עמית סגל בטורו היום ב"ידיעות אחרונות".

כוחות הביטחון בהפגנת בדואים על רקע הנטיעות בנגב, 12 בינואר 2022 (צילום: AP Photo/Mahmoud Illean)
כוחות הביטחון בהפגנה בעקבות הנטיעות בנגב בשבוע שעבר (צילום: AP Photo/Mahmoud Illean)

פרקליטיו של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, עורכי הדין בעז בן צור ועמית חדד, אמרו למרשם שגם אם יזוכה מסעיף השוחד בתיק 4000 יש "סיכוי מצוין" שיורשע בהפרת אמונים וכן צפויה "הרשעה בטוחה" במרמה והפרת אמונים בתיק 1000 – כך דיווח בן כספית ב"מעריב".

בנימין ושרה נתניהו בצאתם מביתו של בעז בן צור, פרקליטו של ראש הממשלה לשעבר, ברמת גן, 16 בינואר 2022 (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
בנימין ושרה נתניהו בצאתם מביתו של בן צור ברמת גן, השבוע (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)

בפגישה, שנערכה השבוע בביתו של בן צור ברמת גן, תמכה שרה נתניהו בחתימה על הסדר טיעון, אבל זמן קצר אחר כך היא שינתה את דעתה. לפגישה הגיעו עורך הדין יוסי כהן והמקורב נתן אשל כדי להשפיע על אשת ראש הממשלה לשעבר.

על רקע הודעתם אתמול של ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הבריאות ניצן הורוביץ ושרת החינוך יפעת שאשא ביטון על שינוי מדיניות הבידודים במערכת החינוך, אומרים גורמים במערכת הבריאות שנשקלת האפשרות לבטל את חובת הבידודים למי שאינם חולים מאומתים – כך דיווח הבוקר אליאב בטיטו ב"מעריב".

"כבר אין הבדל בין מחוסנים ללא מחוסנים בהיבט של הדבקה", אמר גורם במשרד הבריאות. "במצב הנוכחי, כשהתחלואה כבר נמצאת בכל התקהלות וזמני ההמתנה לבדיקות ארוכים במיוחד, אפשר להבין את הרעיון שמאחורי ביטול הבידוד".

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב התייחס להודעתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, על הקמת צוות לבדיקת שימוש לא חוקי של המשטרה בתוכנת "פגסוס" של חברת NSO –

בימים האחרונים מיהרו רבים לשפוט את המשטרה ולהעמיק את אי האמון בה ובפעילותה. באותה העת ממש התקיימה בדיקה מעמיקה ויסודית של היועץ המשפטי לממשלה אשר מבחינתו עולה כי המשטרה כמערכת פועלת כדין. ממצאי הבדיקה משדרים מסר לכלל אזרחי ישראל שאנו חיים במדינת חוק בה נשמרות זכויות פרט ואזרח.

לצד ממצאים אלו, עלינו להמשיך ולהעמיק את חקר העניין ולשקם את אמון הציבור במשטרת ישראל – ובדיוק לשם כך הוקם צוות הבדיקה בראשותה של המשנה ליועמ"ש, עו"ד עמית מררי. אנחנו נמשיך לחתור לשיפור ואם ימצאו כשלים כלשהם במישור הפרטני, הדין ימוצה עימם!

בר-לב כתב את הדברים בחשבון הטוויטר שלו אמש.

עוד 5 עדכונים

החיבוק הטורקי, האיום הרוסי והמו"מ בווינה

האמריקאים כבר לא מתלהבים מפרויקט הגז המשותף של ישראל, יוון וקפריסין – ואלה בשורות טובות לטורקיה שרוצה לקחת חלק בעסקאות הגז האזוריות ● במקביל, בזמן שארה"ב מאיימת על רוסיה בסנקציות אם תפעל באוקראינה, פוטין הזמין את הנשיא האיראני לנאום בבית התחתון – מה זה אומר על עתידו של הסכם הגרעין? ● פרשנות

עוד 912 מילים

ועידת ואנזה, היטלר ו"הפתרון הסופי" - שמונים שנה אחרי

בדיוק לפני שמונים שנה נערכה ישיבה מכרעת שעסקה בהרחבת המבצע הנאצי להשמדת יהודי אירופה. אלימות, ברוטליות ורצחנות חייתית ליוו את ההחלטה

ריינהרד היידריך, ראש משטרת הביטחון, שכונה גם "הקצב מפראג" ו"המפלצת הבלונדינית", היה אחד מראשי הנאצים המבטיחים ביותר. הוא זימן חמישה-עשר איש, נציגים של הס"ס של המפלגה הנאצית ושל משרדי ממשלה שונים, לישיבה שנערכה בחדר האוכל של וילה ואנזה, על גדות אגם ציורי בפאתי ברלין.

ריינהרד היידריך, ראש משטרת הביטחון, שכונה גם "הקצב מפראג" ו"המפלצת הבלונדינית", היה אחד מראשי הנאצים המבטיחים. הוא זימן 15 נציגי ס"ס  לישיבה שנערכה בחדר האוכל של וילה ואנזה

הנושא שעמד במרכז הישיבה היה "הפתרון הסופי של שאלת היהודים". במהלך הישיבה הועלו הצעות שונות, וראש המחלקה היהודית במשטרה החשאית, אדם בשם אדולף אייכמן, שלימים נכיר כולנו את שמו, סיכם בכתב את ההחלטות. על פי עדותו של אייכמן במשפטו, שנערך בירושלים בראשית שנות השישים, הוא ציין כי נאלץ לערוך את סיכום הפגישה, את הפרוטוקול, מספר פעמים, עד לשביעות רצונו של היידריך.

חדר האוכל שבו נערכו דיוני ועידת ואנזה בווילה ואנזה (צילום: Schoen, ויקיפדיה)
חדר האוכל שבו נערכו דיוני ועידת ואנזה בווילה ואנזה (צילום: Schoen, ויקיפדיה)

היידריך הודיע למשתתפים בישיבה כי על פי אישור מוקדם של היטלר, החל זה מכבר גירוש נרחב של כל יהודי אירופה למזרח. ואכן, כבר באביב ובקיץ 1941 לאחר הפלישה הגרמנית לברית-המועצות, "מבצע ברברוסה", החל רצח המונים של יהודים, במה שהיסטוריונים מכנים "שואה באמצעות כדורים". יהודים מעיירות ומכפרים קיבלו פקודה להיאסף במקום מרכזי, כמו כיכר השוק או חצר בית הכנסת, והובלו ברגל או בעגלות למקום מרוחק, לשדה או ליער ושם נורו למוות לתוך בורות.

יהודי המזרח נורים למוות

כך למשל, כחודש לאחר פלישת הגרמנים לבלארוס, נלקחו בכוח 700 גברים יהודים בני 17-65 מבתיהם שבעיירה אושמיאנה, בתואנה שהם נחוצים לעבודה. שכנים לא-יהודים הצביעו בפני הגרמנים על בתי היהודים וליוו אותם מבית לבית, בעודם נוהגים באלימות כלפי גברים יהודים שמצאו. הם הובילו אותם לכיכר השוק והכריחום לשכב כשפניהם פונות למדרכה. מי שהעז להרים ראשו הוכה בקת רובה. כשהכיכר התמלאה נלקחו הגברים לכפר סמוך ונורו למוות.

עד ראייה טוען כי שכשהרב הלר, רב העיירה הנערץ, הבין מה עומד לקרות, הוא שכנע את אחד השוטרים לחזור איתו הביתה, שם טען כי החביא סכום כסף גדול. הרוצח התפתה, לקח את הלר לביתו, אך לפני שנכנסו, התחיל הרב הלר לצעוק בקולי קולות: "יהודים, הצילו את עצמכם!". השוטר ירה בו למוות במקום.

700 גברים יהודים בני 17-65 נלקחו מבתיהם, הובלו לכיכר השוק והוכרחו לשכב כשפניהם פונות למדרכה. מי שהעז להרים ראשו הוכה בקת רובה. כשהכיכר התמלאה נלקחו הגברים לכפר סמוך ונורו למוות

מריאן, נער לא-יהודי תושב המקום, היה עד לרצח מבעד לחלון ביתו. וכך סיפר שנים מאוחר יותר בעדותו:

"היהודים נלקחו בקבוצות של 30-40 איש. הם עברו ליד הבית שלנו, שהיה ממוקם במרחק של כ-600-700 מטרים ממקום ההרג… שם אולצו להתפשט עד לבגדיהם התחתונים. אחר כך, הם היו צריכים לרוץ לכיוון הגבעה ולעלות לאורך מחצבת החול… הם היו צריכים ללכת לקצה הבור בקבוצות של עשרה או עשרים… ומישהו ירה לעברם עם מקלע. הם נפלו לתוך הבור".

הגרמנים אסרו על התושבים המקומיים לעזוב את בתיהם, אך אפשרו להם לצפות במתרחש מחלונות בתיהם.

חשיבות הוועידה

מה הייתה חשיבותה של ועידת ואנזה, על רקע הרציחות ההמוניות הללו, שכבר בוצעו במזרח על ידי יחידות האיינזצגרופן (עוצבות המבצע) הידועות לשמצה? ראשי הנאצים התכנסו בוואנזה כדי לדון על הרחבת רצח ההמונים לרצח כולל של יהודי אירופה, על הרחבת ההגדרה מיהו יהודי והצעה לכלול בה גם בני תערובת, ועל הדרכים להשגת מטרות אלה. במהלך הוועידה אכן הוסכם על הרחבת השמדת העם היהודי. מעניין לציין, כי שמונה מבין חמישה עשר המשתתפים בישיבה היו בעלי תואר דוקטור. כולם היו, כביכול, אנשי תרבותיים, שבאו מ"בתים טובים".

בעקבות הוועידה הוקמה רשת של מחנות ריכוז והשמדה.

בוועידה הוסכם על הרחבת השמדת העם היהודי. מעניין לציין, כי 8 מבין 15 משתתפי הישיבה היו בעלי תואר דוקטור. כולם היו, כביכול, אנשי תרבותיים. בעקבות הוועידה הוקמה רשת מחנות ריכוז והשמדה

גורלו של היידריך ופעולת נקם

כארבעה חודשים מאוחר יותר, בתחילת יוני 1942, מת היידריך מפצעיו בעקבות פעולת התנקשות בחייו ליד פראג, בירת צ'כיה, בעת שנסע במכונית המרצדס שלו למשרדו. הנאצים נקמו נקמה כואבת ואכזרית על חיסולו של היידריך. כיעד לנקמה נבחר הכפר לידיצה הסמוך לפראג, אשר נחשד כי תושביו סייעו למתנקשים. ב-10 ביוני 1942 נרצחו כל 160 הגברים מגיל 16 ומעלה שהיו בכפר, 190 נשות הכפר נשלחו למחנות השמדה, כ-100 ילדים קטנים נשלחו לגרמניה לתוכנית טיהור הגזע ובתי הכפר פוצצו והוחרבו עד היסוד.

בעקבות ועידת ואנזה אכן הואצו תהליכי ההשמדה והגיעו לממדים מפלצתיים.

ד"ר דניאלה אוסצקי שטרן היא היסטוריונית וחוקרת את גרמניה הנאצית וקורות היהודים בתקופת השואה. דניאלה סיימה דוקטורט באוניברסיטת חיפה ואת התואר השני באוניברסיטת ת"א. מחקריה עוסקים בתעמולה נאצית ובהתנגדות יהודית בשואה, במיוחד בסיפורם של הפרטיזנים היהודים, סיפורה המשפחתי. היא מרצה בתוכנית ללימודי השואה במכללה האקדמית גליל מערבי וחוקרת באוניברסיטת בר אילן. במשך למעלה מעשור ניהלה את ארכיון מורשת שבגבעת חביבה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 666 מילים

תגובות אחרונות

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הקהילה היהודית בארה"ב מחזירה את הלהטב"קים למקווה

אפרו־אמריקאים, טרנסג'נדרים ואנשים עם מגובלות מודרים בדרך כלל מפרקטיקת המקווה היהודית ● פרויקט "המקווה הקווירי" שם את היהודים המודרים במרכז ועורך טקסי טבילה לכולם, גם בזום: "אלה שדוכאו יותר מכולם הם אלו שעכשיו מדריכים ומובילים" ● עתה זוכה הפרויקט להצלחה ויותר קהילות מאמצות את רעיון המקווה המשותף

עוד 1,433 מילים

המדינה מפספסת הזדמנות להגדיל קצבאות קרנות פנסיה בכ-4%

אקטוארים בכירים טוענים כי המפקח על הביטוח צריך להגדיל את הנחת הריבית לקצבאות בקרנות הפנסיה, בהמשך להעלאת ההגנה לתשואה בחוק ההסדרים ● זה לא קורה, והתוצאה היא שמנהלי ההשקעות בקרנות מכוונים נמוך מדי וביטוחי המנהלים מקבלים עדיפות שיווקית ● מומחה פנסיוני: "הקצבאות יכולות לגדול ועלויות הביטוח להיות זולות יותר. רשות שוק ההון עושה מניפולציות כדי למנוע את זה"

עוד 1,114 מילים

מנדלבליט הודיע למפכ"ל על הקמת צוות לבדיקת השימוש המשטרתי בתוכנה של NSO

מיום חמישי הקרוב - תלמידים שייחשפו לחולה מאומת לא יידרשו להיכנס לבידוד ● משרד הבריאות הנחה את קופות החולים לתת חיסון שלישי לילדים בני 11-5 מקבוצות הסיכון ● המשנה לפרקליט המדינה למברגר על האישומים נגד נתניהו: "לא יעלה על הדעת שלא יהיה קלון" ● ישראל חתמה על הסכם לרכישת שלוש צוללות מגרמניה ● שקד צפויה להתנגד לוועדת חקירה לפרשת הצוללות

עוד 43 עדכונים

שופכים את NSO עם המים

כולם ידעו מה היכולות של פגסוס ומה הגבולות הדקים שייפרצו אם ייעשה בתוכנה שימוש ● אך מי שבחר לחצות את הגבול הוא מפעיל הכלי, לא היצרן שלו ● וכנראה שלא רק הפרת זכויות אדם מפחידה את מבקרי NSO - אלא בעיקר העובדה שישראל מחזיקה בכלי מודיעיני אימתני הנותן לה יתרון טכנולוגי חסר תקדים ● דעה

עוד 583 מילים

"באמצעות תקנות מס הכנסה, המדינה מעודדת זלילת עוגיות"

מי שמגיש בישיבת עבודה כיבוד של עוגיות ומשקאות ממותקים, זכאי להחזר של 80% מרשות המסים ● מי שמעדיף אגוזים ותמרים, לא יקבל שקל ● בדיוק כמו עם הסבסוד של הלחם הלבן, שוב מתברר שהמדינה משתמשת בכלים כלכליים כדי לעודד צריכת מזון לא בריא ולא סביבתי

עוד 621 מילים ו-1 תגובות

משגב ויתרה לסח'נין ב-2017 על 1,200 דונם, אבל משרד הפנים טרם אישר את ההסכם ואף טרם הקים ועדה לבדוק אותו ● בסח'נין אומרים שהביצוע נתקע בגלל הפלונטר הפוליטי ● מנכ"ל יוזמות אברהם: "הממשלה לא רוצה שיעברו אדמות לערבים. מבחינה חוקית מספיק אישור השר, אבל כשרוצים לעכב מקימים ועדה שתשב עשר שנים" ● משרד הפנים בתגובה: "זה הנוהל"

עוד 2,100 מילים

משרד הרווחה לא יודע כמה ילדים ישראלים מנוצלים לקיבוץ נדבות

נפתלי אמבש, ניצול הכת הירושלמית, העיד בחודש שעבר בכנסת על אוזלת היד של הרשויות בישראל להוציא ילדים מהגורמים המנצלים: "לא הצליחו לעזור לי כי זה לא היה העניין של אף אחד" ● בזמן שהמשטרה התחילה בפיילוט שבמסגרתו ילדים פלסטינים מועברים לטיפול המשטרה הפלסטינית – אין לאף גורם רשמי נתון על מספר הילדים הישראלים המנוצלים

עוד 1,454 מילים ו-1 תגובות

הממשלה תדון ביום ראשון בהקמת ועדת החקירה הממלכתית לפרשת הצוללות

דיווח: כ״ץ אמר לפעילי ליכוד "נתניהו בדרך החוצה, זה יקרה יותר מהר ממה שאתם חושבים" ● דיווח: המשטרה השתמשה בתוכנת ריגול של NSO נגד מקורבו של ביטן שהפך לעד מדינה ● דיווח: הצעת הפרקליטות לנתניהו – קלון ועד 9 חודשי עבודות שירות ● הנשיא הרצוג ספד ליבגני אריה: אבידה קשה לעולם התרבות הישראלי ● עופר כסיף למירב בן ארי: את צורחת כתרנגולת

עוד 57 עדכונים

החרדים התנגדו לחוק שהם למעשה תומכים בו

חברי הכנסת החרדים נאמו אחד אחרי השני נגד חוק הגיוס ● כשגי'דא רינאוי-זועבי ממרצ הצביעה נגד, אחמד טיבי ואריה דרעי פצחו בחגיגות ● אבל מאחורי הקלעים, המציאות שונה ● החרדים יודעים היטב כי חוק הגיוס החדש לא נועד לגייס חרדים, אלא נועד להסדיר בחוק את אי-הגיוס שלהם ● "אם אנחנו היינו כותבים את החוק, זה לא היה כל כך שונה", אומר פוליטיקאי חרדי בכיר ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
טיבי מוכשר ובעל נסיון רב, אך בינתיים, תמיד, הוא הכמעט גיבור, זה שיכול להיות בשפיץ אך תמיד איכשהו נופל למקום השני ומטה. כנראה שמשהו שם באישיות שלו לא נותן לו להיכנס לנעליים של הגדולים בא... המשך קריאה

טיבי מוכשר ובעל נסיון רב, אך בינתיים, תמיד, הוא הכמעט גיבור, זה שיכול להיות בשפיץ אך תמיד איכשהו נופל למקום השני ומטה. כנראה שמשהו שם באישיות שלו לא נותן לו להיכנס לנעליים של הגדולים באמת (או שהוא בעצמו לא מעוניין). על כל פנים, בקצב הזה, עבאס כנראה הולך להיות כוכב זורח אמיתי – נקווה שלא יתפוס תחת, שלא יעלה לו השתן לאף. במילים אחרות, מומלץ לכולם שם ללמוד מבגין: הפשטות היא פוליסת ביטוח מפני 'וישמן ישורון ויבעט'. נכון, חברי הכנסת הערבים רגילים לוילות וחיי נוחות, וזה בסדר, אבל!!! כדאי שיזכרו שהגלגל אכזרי ולא צפוי. בקיצור, רק גדולי רוח חושבים מהפכנית – אולי מישהו שם יפתיע לטובה

עוד 670 מילים ו-1 תגובות

סוגרים את הים (בחורף)

מייד כשהחל פרק הגשם האחרון - כמו בכל אירועי הגשם בחורף הנוכחי - הכריז משרד הבריאות על חופי הים כמזוהמים ומסוכנים ● בתהליך שקט שעבר מתחת לרדאר הציבורי, הפך הים הישראלי בחורף למוקד של זיהום ומחלות, והרשויות מזהירות: שומר נפשו ירחק

עוד 974 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה