העולם והקורונה - ההרשעה בעינה עומדת

עוברת אורח העוטה מסכת מגן לצד גרפיטי של נגיף הקורונה בסקוטלנד, 12 באפריל 2020 (צילום: Andrew Milligan/PA via AP)
Andrew Milligan/PA via AP
עוברת אורח העוטה מסכת מגן לצד גרפיטי של נגיף הקורונה בסקוטלנד, 12 באפריל 2020

הערת מערכת: פוסט זה, המתייחס למגפת הקורונה ואופן הטיפול בה, מתפרסם בזירת הבלוגים של זמן ישראל. אנו מעודדים אנשי מקצוע ומדע לכתוב אודות המגפה ולתרום ידע ועמדה לוויכוח הציבורי המתחולל בעולם כולו באשר לאופן הטיפול במגפה. עם זאת, הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר בלבד.

באביב 2020 בוצע בעולם ניסוי בבריאות הציבור שלא היה זוכה לעבור ביקורת של ועדת אתיקה גם בעיירה נידחת בארה"ב. על סמך שתיים-שלוש תצפיות, "תיאורי מקרים" בלשון המחקרית, הוחלט שסגר מדינתי ומרדף אחרי מגעים של נדבקים בקורונה יחסכו בחיי אדם. מעטים טרחו לחשב או להתחשב בחיי האדם שיאבדו בעיקבות שיתוק חייהם של מליוני בני אדם, ומעטים ידעו שאין בסיס מחקרי לצעדים שננקטו. נהפוך הוא, תוכניות מגירה להתמודדות עם מגפות שללו סגרים, בידודים נרחבים ומסכות.

מעטים טרחו לחשב את חיי האדם שיאבדו בעיקבות שיתוק חיי מיליונים, ומעטים ידעו שאין בסיס מחקרי לצעדים שננקטו. נהפוך הוא, תוכניות מגירה להתמודדות עם מגפות שללו סגרים, בידודים נרחבים ומסכות

גם ההחלטות הראשונות נתקבלו על ידי מעטים – קובעי מדיניות חרדתיים, חסרי מעוף ואומץ, שאימצו ללא היסוס מודלים אפוקליפטיים שגויים של קבוצת מחקר אחת. ההשראה לביצוע התקבלה מסין הטוטליטרית, ואת ההמשך יכול היה לצפות כל מי שמכיר את אפקט הדומינו וחשיבת העדר. ראשת העיר טוסון ומושל מדינת אריזונה, כמו עמיתיהם בכל מקום אחר, לא החליטו דבר ולא התלבטו כלל. רובם ככולם העתיקו את עיקרי השיטה.

אל מול קבוצת הניסוי הגדולה התייצבה בשעתו בעיקר מדינה אחת, שוודיה, ובאורח פרדוקסלי הוצגה האחרונה כמי שמבצעת ניסוי בחיי אדם. לשיטתו של העולם הוא, ולא שוודיה, משמש בתפקיד קבוצת הביקורת, ולכן גם חזו את התוצאות בקבוצת הניסוי: לפחות 80,000 שוודים ימותו מקורונה. אולי 100,000.

בקיץ נסתיים הניסוי והסתבר שהעולם טעה. בשוודיה נספרו כ-6,000 מתים. פי שנים או שלושה משהערכתי בעת היעצרות הגל, אבל במרחק עצום מהתחזיות האפוקליפטיות. במחשבה היפותטית: אין ספק שהעולם לא היה נסגר לו תוצאות הניסוי היו ידועות בפברואר 2020.

שינוי כללי המחקר

בשלב זה נוהגים עורכי ניסוי לפרסם את התוצאות, להכיר בהן, ולשנות מייד את דרך הפעולה. לא כך הפעם. העולם החליט לנסות להוכיח שלא שגה כלל, ולשם כך שינה את כללי המשחק והחליף את נקודת הסיום בניסוי.

הבה נמחק מהפרוטוקול את התחזית של 80,000 מתים בשוודיה ונתחיל לספור אחרת: תחילה נספור תמותה למליון ונשווה סלקטיבית רק למדינות השכנות, מבלי להתייחס לנתוני העבר. אחר-כך נעבור לתמותה עודפת, כלומר מתים בשוודיה מעבר למצופה.

בשלב זה נוהגים עורכי ניסוי לפרסם את התוצאות, להכיר בהן, ולשנות מייד את דרך הפעולה. לא כך הפעם. העולם החליט לנסות להוכיח שלא שגה כלל, ולשם כך שינה את כללי המשחק והחליף את נקודת הסיום בניסוי

חישובי תמותה עודפת על סמך תמותה מצופה אינם פשוטים כלל ועיקר, משלוש סיבות לפחות:

  1. תמותה מצופה היא תמותה היפותטית שאותה מעריכים על סמך שנים קודמות, ויתכנו הערכות שונות על פי שיטת החישוב ובחירת השנים התורמות לחישוב.
  2. כנגד תמותה עודפת, קיימת תמותה בחסר ("מקזזת"). תמותה בחסר יכולה לשקף אוכלוסייה במצב בריאותי רעוע ששרדה חודשים או יותר, ותמותה עודפת יכולה לשקף את הבלתי נמנע: גם השורדים אינם חיים לנצח. למשל, בשנת 2019 היתה בשוודיה תמותה נמוכה חריגה ביותר. כל הערכה של תמותה עודפת ב-2020 שמתחשבת ב-2019 מקטינה את התמותה המצופה בשנת 2020, "ומענישה" את האחרונה.
  3. הדינמיקה שבין "בחסר" ו"עודפת" מחייבת בדיקת מאזן בפרק זמן כלשהו, ופרקי זמן שונים יכולים לייצר הערכות שונות. לדוגמה, חישוב תמותה בשנים קלנדריות עוקבות עלול לעוות את ההשוואה מפני שתמותת עונת השפעת משתרעת על פני שתי שנים קלנדריות, ולא בהכרח נחלקת קבוע בעונות עוקבות.

ובכן, גם שינוי כללי הניסוי מ-80,000 מתים לחישובי תמותה עודפת לא שינה את התוצאות.

התמותה העודפת שגרם גל המגפה בשוודיה נכלאה בין תמותה בחסר ממושכת עד לגל, ותמותה בחסר לאחר הגל. מאזן התמותה בסוף אוקטובר, לפני תמותת החורף הקרוב, הצביע על 0-1% תמותה עודפת בשוודיה מראשית השנה. במדינה שבה הולכים לעולמם כ-90,000 תושבים בשנה, התמותה העודפת מקורונה, אם היתה, נספרת במאות ולכל היותר כ-1,000 (אם מותירים את שנת 2019 בחישוב).

אילו היה נהוג להשוות את התמותה בצמדי שנים קלנדריות (2019-2020, 2017-2018, וכולי) הייתה נצפית מגמת ירידה במספר המתים למליון בין ינואר לאוקטובר.

באופן דומה, התמותה בחסר בסוף 2019 תקטין את המאזן ב-12 החודשים שבין נובמבר 2019 ואוקטובר 2020 (אין עדיפות מדעית לשנה גריגוריאנית).

העולם נסגר בטעות, גם על פי המדד החדש.

גרף תמותה עודפת ותמותה בחסר, שוודיה, 2018-2020:

תמותה עודפת ובחוסר בשוודיה בשנים האחרונות (מקור: Human Mortality Database https://mpidr.shinyapps.io/stmortality/)
תמותה עודפת ובחוסר בשוודיה בשנים האחרונות (מקור: Human Mortality Database https://mpidr.shinyapps.io/stmortality/)

ראיות מצטברות

מאז האביב הצטברו ראיות למכביר על העדר קשר בין סגרים, מגבלות ומסכות לבין היעצרות הגלים ותמותה מקורונה. רק באחרונה נוספה לסידרת הראיות מדינת דרום דקוטה שבה גל המגפה נעצר, כתמיד, מבלי שהוטלו מגבלות כלשהן על תושבי המדינה. גם בארץ סופקו ראיות בנידון.

גרף המגפה במדינת דרום דקוטה:

מאובחנים חדשים בדרום דקוטה (מקור: אתר מחלקת הבריאות, דרום דקוטה)
מאובחנים חדשים בדרום דקוטה (מקור: אתר מחלקת הבריאות, דרום דקוטה)

אבל אפילו ההגיון הפשוט יספיק הפעם. אין זה סביר שכל גלי המגפה, ללא יוצא מן הכלל, נעצרו בתוך שבועות בכל מדינה בעולם בזכות צעדי התערבות השונים זה מזה בפרטיהם, בהיקפם, ובעיתויים. "הכל עבד" באוכלוסיות המונות מליונים נשמע מופרך בעליל, ומי שסבור אחרת ראוי שייזכר בביטוי "טוב מכדי להיות אמיתי".

אפילו ההגיון הפשוט יספיק הפעם. אין זה סביר שכל גלי המגפה, ללא יוצא מן הכלל, נעצרו בתוך שבועות בכל מדינה בעולם בזכות צעדי התערבות השונים זה מזה בפרטיהם, בהיקפם, ובעיתויים

צריך להיות אטום לנתונים בארץ ובעולם כדי להמשיך לייחס את היעצרות הגלים ודעיכתם להתערבות אנושית, אבל ההתעלמות הזאת מובנת לחלוטין. כל קורא מבין את המשמעות של הודאה בטעות קולוסאלית שגבתה מחיר בל יתואר בדמים ובדם. אימרתו של מארק טוויין רלבנטית מתמיד:

"קל יותר להוליך אנשים שולל מאשר לשכנע אותם שהוליכו אותם שולל".

הראיות מצטברות גם באשר למחיר הנורא של הטעות. בארה"ב, למשל, מוערכת התמותה העודפת ב-300,000 מתים. לאחר חיסור של כ-200,000 מתים מקורונה (על פי תעודות פטירה), נותרו 100,000 מתים מסיבות אחרות. אלו אינם 100,000 מתים מקורונה שלא אובחנו בתקופה שבה כל תשומת הלב הופנתה לקורונה. אלו מתי הסגר והפאניקה עד עתה, ואליהם יצטרפו רבים בשנים הבאות: מבין הקשישים שבודדו חברתית, מבין אלה שיידרדרו לעוני ומצוקה נפשית, מבין אלה שאיבדו את ביטוח הבריאות, ומבין אלה שאובחנו או טופלו באיחור. על-פי אחת ההערכות, גם תלמידי בתי ספר יסודיים איבדו שנות חיים.

כיצד נעצרו ודעכו הגלים?

מקובל במדע שתיאוריה נשארת מקובלת כל עוד אינה נסתרת על ידי תצפיות, וכל עוד לא הוצעה תיאוריה חלופית. לאחר שהוברר כי התערבויות למיניהן אינן הסיבה להיעצרות הגלים, נותרה תיאוריה מסבירה אחת שאינה חדשה כלל ועיקר: חסינות עדר.

מחקרים שונים מלמדים כי בפרוץ המגפה היה באוכלוסיות שונות עומק חיסוני לא מבוטל לנגיף, בשל חשיפה קודמת לנגיפים דומים ומסיבות אחרות. נניח, להדגמה, שכל נדבק יכול להדביק שני אנשים, ונניח גם שהעומק החיסוני במדינה כלשהי היה 30%. במהלך ההתפרצות הלך וגדל העומק החיסוני בעיקבות הצטרפותם של אלה שרכשו חיסון לאחר הידבקות.

גל המגפה נעצר כאשר נבנה עומק חיסוני גדול מספיק, נניח 50%, מצב המכונה "חסינות עדר". בשלב זה כל נדבק יכול להדביק בממוצע אדם אחד בלבד. זהו שיאו של גל המקרים החדשים. בעיקבותיו דועך הגל.

מחקרים מלמדים כי בפרוץ המגפה היה באוכלוסיות עומק חיסוני לא מבוטל לנגיף, גם בשל חשיפה קודמת לנגיפים דומים. במהלך ההתפרצות גדל העומק החיסוני בעיקבות הצטרפות רוכשי החיסון לאחר הידבקות

המילה "עדר" מעוררת קונוטציה בעייתית, והמונח "חסינות עדר" מייצר אשלייה של מצב תמידי. משתי הסיבות ראוי להשתמש במונח "שיווי משקל חיסוני באוכלוסיה" (קרדיט: אלעד בונה). מושג שיווי המשקל הוצע בעבר באימונולוגיה של הפרט. 

גל החורף

עם בוא החורף הופיע גל קורונה במדינות אירופה ובמדינות ארה"ב. הגל לא פסח גם על שוודיה, ולדעת רבים התופעה מפריכה את תיאורית "חסינות העדר", מזכה את העולם, ומרשיעה את שוודיה אחרי שזוכתה (פעמיים).
לא מיניה ולא מקצתיה.

ראשית, מטבע הדברים מצב של שיווי משקל עלול להתערער מסיבות שונות. למשל, נגיפים נשימתיים, כולל אלו ממשפחת הקורונה, נמצאים באוכלוסייה כל השנה ברמה נמוכה (אנדמית) ואינם נוהגים לייצר גלים משמעותיים עד בוא החורף. הכיצד?

גרף התפלגות שנתית של נגיפי קורונה בחולים מאושפזים בסורוקה:

התפלגות שנתית של נגיפי קורונה בחולים מאושפזים בסורוקה: (מקור: מאמר https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6213580/)
התפלגות שנתית של נגיפי קורונה בחולים מאושפזים בסורוקה: (מקור: מאמר https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6213580/)

בתקופה האנדמית קיים שיווי משקל חיסוני המונע גל משמעותי. עם בוא החורף מתערער האיזון בשל משתנים הקשורים בעונת השנה, וההסברים לכך רבים (שהייה בחללים סגורים, שינויי לחות, מחסור בחשיפה לשמש, מערכת חיסונית מוחלשת בעונה הקרה ועוד).

לדוגמה, אם בתנאי הקיץ הספיק עומק חיסוני של 50% ליצירת שיווי משקל במגפת הקורונה, ייתכן שנחוץ עומק חיסוני של 60% בתנאי החורף. ואם העומק החיסוני שהושג עד הסתיו אינו מגיע לכדי 60%, אין מנוס מגל החורף עד הגעה לשיווי משקל חדש.

עם בוא החורף מתערער האיזון בשל משתנים הקשורים בעונת השנה, וההסברים לכך רבים (שהייה בחללים סגורים, שינויי לחות, מחסור בחשיפה לשמש, מערכת חיסונית מוחלשת בעונה הקרה ועוד)

שנית, גל החורף בשוודיה אינו משנה את תוצאות הניסוי שערך העולם. נהפוך הוא: העובדה שהגל הופיע במדינות העולם – למרות מדיניות הסגרים והמסכות – שוב מעידה שהעולם טעה. המדיניות האקטיביסטית שוב הוכחה כחסרת ערך, שכן לא מנעה דבר ולא שינתה דבר בהשוואה לשוודיה.

גל הקורונה הנוכחי והתמותה שבעיקבותיו משתייכים לעונת השפעת של 2020/2021, אלא שלפי שעה השפעת דילגה על חצי הכדור הדרומי וטרם הופיעה בחצי הכדור הצפוני. מוצעות ארבע השערות באשר לחורף הקרוב:

  1.  גל הקורונה החליף את גל השפעת ונגיפי חורף אחרים, תופעה הקרוייה "נגיפים מתחרים".
  2. הגל קצר יותר מגל שפעת אופייני, והתמותה שבעיקבותיו תסתיים מוקדם מהרגיל לעונת חורף.
  3. הגל יגרום לתמותה עודפת שתוחלף בהמשך בתמותה בחסר.
  4. מאזן התמותה בין נובמבר 2020 ואוקטובר 2021 לא יראה תמונה חריגה במרבית המדינות.

גל החורף בשוודיה

נראה כי במרבית המדינות תמותת גל החורף תהיה קטנה בהרבה מתמותת גל המגפה, ואין סיבה תיאורטית ששוודיה תהיה חריגה לרעה. כך או כך, מספר המתים בשוודיה בגל החורף אינו רלבנטי למדיניות שננקטה באביב, וכלל לא ברור איזו לוגיקה מחקרית מאפשרת להציג את גל החורף האוניברסלי כניסוי חדש של שוודיה מול העולם. מי שסופר את מתי שוודיה בתקווה להפוך את פסק הדין שהרשיע את העולם אמור להגדיר את המשתנה הסיבתי (שוב העדר סגר?), ולנמק בפומבי את נקודת הסיום בניסוי הנערך במוחו.

תחילתו הבולטת של הגל מתוארכת לאמצע אוקטובר ושיאו הגיע, כנראה, בעת כתיבת שורות אלה. ייתכן שניתן להעריך את סדר הגודל של התמותה הכוללת בעזרת מספר האישפוזים בשוודיה ביחידות לטיפול נמרץ.

העובדה שהגל הופיע במדינות העולם – למרות מדיניות הסגרים והמסכות – שוב מעידה שהעולם טעה. המדיניות האקטיביסטית שוב הוכחה כחסרת ערך, שלא מנעה דבר ולא שינתה דבר בהשוואה לשוודיה

בגל האביב נצפה מיתאם חזק ביותר בין מספר האישפוזים המצטבר ביחידות לטיפול נמרץ למספר המתים המצטבר (מכפיל של 2.3). תצפיות ראשונות על הגל הנוכחי מראות את אותו מיתאם. על פי מספר האישפוזים עד עתה, ובהנחת עקומה סימטרית יחסית (אופיינית לגלי החורף), צפויים לפחות 1,000 אישפוזים עד סוף הגל ותמותה בסדר גודל של 2,500. רשויות הבריאות בשוודיה העלו תרחיש דומה עוד בקיץ.

לקבלת פרספקטיבה: התמותה השבועית בעונת החורף בשוודיה גבוהה מזו שבקיץ בסדר גודל של מאות אחדות של מתים בשבוע. בשתיים מעונות השפעת בעשור האחרון הוערכה התמותה משפעת (ללא נגיפים אחרים) ב-1,000 מתים, כאשר נספרו רק מקרי מוות עם בדיקת מעבדה חיובית (מוות משפעת נגרם לעתים קרובות מדלקת ריאות חיידקית משנית, ולא כל מקרה שכזה נבדק לשפעת).

"איך תסתכם תמותת החורף בשוודיה?" היא שאלה סטנדרטית של הרשות לבריאות הציבור בכל שנה, ואין לתשובה דבר וחצי דבר עם מסכות, סגרים, ומיגבלות כפויות. את כל זה למדנו מזמן – בעזרת שוודיה, ולא רק ממנה.

החורף בארץ

נראה כי גל החורף לא פסח על מרבית המדינות באיזור ונשאלת השאלה האם יפסח על הארץ. האם הושג עומק חיסוני "עודף" שיספיק למניעת גל קורונה חורפי בכל המגזרים? בחלקם? באף אחד מהם?

גרפי מקרים חדשים יומיים בישראל ובמדינות באיזור:

גרפי מקרים חדשים יומיים בישראל ובמדינות באיזור:
גרפי מקרים חדשים יומיים בישראל ובמדינות באיזור:

גרפי מקרים חדשים יומיים בישראל ובמדינות באיזור. (מקור: וורלד-או-מיטר)

ואם יופיע הגל, האם יחזרו קובעי המדיניות על שגיאות העבר, או יאזינו לקולות חדשים? האם ישכילו לאמץ את "מודל היגיון בריא" שיאפשר לאוכלוסיה להגיע לשיווי משקל חיסוני חדש בקצב מהיר יותר, תוך הגנה על האוכלוסייה בסיכון והקטנת התמותה?
ימים יגידו.

תודות: פרופ' אודי קימרון וד"ר אורי גביש, על הערות בונות.

אייל שחר הוא פרופסור אמריטוס לבריאות הציבור (אוניברסיטת אריזונה), בוגר בית ספר לרפואה (אוניברסיטת ת"א), מוסמך באפידמיולוגיה (אוניברסיטת מינסוטה), היה בגימלאות ונהנה מכל רגע עד שפרצה מגיפת הקורונה והכריחה אותו לחזור לעבודה. http://www.u.arizona.edu/~shahar/

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
7
וירוס הקורונה התנהג כפי שצפוי מוירוס נשימתי, עם השתלטות האומיקרון כעת ברור שמה שהיה ידוע לנו על מגיפות כאלו לא השתנה. הגישה השבדית הוכיחה את עצמה עם הזמן, ובגדול. כמה חבל שהקול שלך ושל ... המשך קריאה

וירוס הקורונה התנהג כפי שצפוי מוירוס נשימתי, עם השתלטות האומיקרון כעת ברור שמה שהיה ידוע לנו על מגיפות כאלו לא השתנה. הגישה השבדית הוכיחה את עצמה עם הזמן, ובגדול. כמה חבל שהקול שלך ושל מדענים מבינים ומכובדים כמוך נדרס ונעלם תחת מכבש השיווק והפאניקה.

תודה על הקול השפוי. קברניטי המדינה לא לוקחים בחשבון שתמותה עודפת היא כנראה ממתי הסגר והמתאבדים עקב שבירת מטה לחמם במדינות שנקטו בסגר. כמו שאני רואה את זה בהחלט יתכן שבעקבות הזריקה הנסיו... המשך קריאה

תודה על הקול השפוי. קברניטי המדינה לא לוקחים בחשבון שתמותה עודפת היא כנראה ממתי הסגר והמתאבדים עקב שבירת מטה לחמם במדינות שנקטו בסגר. כמו שאני רואה את זה בהחלט יתכן שבעקבות הזריקה הנסיונית של פייזר עלולה לעלות התמותה.

בלוגיה ללא ביקורת עמיתים היא המקום היחיד בו אתה עוד יכול לפרסם את הגיגיך. אתה מדען לא? מדוע לא כתבת ולו מאמר מדעי בודד לגבי התאוריה שלך? ביקורת עמיתים היא ביקורת אמיתית. ובינתיים, בשוו... המשך קריאה

בלוגיה ללא ביקורת עמיתים היא המקום היחיד בו אתה עוד יכול לפרסם את הגיגיך. אתה מדען לא? מדוע לא כתבת ולו מאמר מדעי בודד לגבי התאוריה שלך?
ביקורת עמיתים היא ביקורת אמיתית.
ובינתיים, בשוודיה מערכת הבריאות מתוחה עד לקצה קצהה.

אני מציע שתייעץ לממשלת שוודיה לאמץ את המודל השוודי. כי משום מה הם לא חושבים כמוך שהושג משהו שקרוב לחסינות עדר, או שהקורונה דומה בחומרתה לשפעת; ולכן נקטו צעדים קיצוניים. סגירת התיכונים, ... המשך קריאה

אני מציע שתייעץ לממשלת שוודיה לאמץ את המודל השוודי. כי משום מה הם לא חושבים כמוך שהושג משהו שקרוב לחסינות עדר, או שהקורונה דומה בחומרתה לשפעת; ולכן נקטו צעדים קיצוניים. סגירת התיכונים, איסור על אירועים מעל 50 איש ועוד. קצב התמותה היומי בגל הנוכחי הגיע ל 50+ ביום. למרות כל אלה מתו שם פי 5-10 מאשר אצל שכנותיהן, שנקטו בהתחלה בסגר ובהמשך עשו מאמץ רציני לקטוע שרשרות הדבקה.

דקוטה הדרומית היא מודל מפוקפק מאד לחיקוי. 0.5% מהאוכלוסייה שם התאשפזה. 0.12% מתה, ועוד הסיפור רחוק מסיומו. זה מה שאתה מציע לנו? 15,000 מתים ביום? ומדובר על מדינה כפרית דלילת אוכלוסין.

עוד 1,772 מילים ו-7 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 29 ביוני 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

סער על המו"מ להעביר את חוק המטרו תמורת ביטול הפרשת שיקלי: "כניעה לסחטנות"

מתן כהנא הגיש בקשה להתפלג מימינה ● סקר: ימינה בראשות איילת שקד מקבלת חמישה מנדטים ● תקציב מימון המפלגות יגדל בכ-25 מיליון שקלים ● הרצוג נפגש השבוע עם המלך עבדאללה בארמונו בירדן ● אחרי שלושה חודשים הסתיימה עדותו של עד המדינה שלמה פילבר ● לפיד ביקש משר החוץ היווני לפעול לשחרורו המיידי של האזרח הישראל דודי אשכנזי

עוד 55 עדכונים

אינטליגנציה פוליטית? תנו לנו הוכחות

מנועי התעמולה והספין של בנימין נתניהו השיגו התבטאות של גדי סוקניק באחד הראיונות ועטו עליה כמוצאי שלל רב. סוקניק הוא אדם עצמאי ולא מייצג שום מפלגה, אבל צבא ההטרלה כבר סימן אותו כשמאלני מתנשא.

נתניהו שיחרר גינוי רשמי, שם התייחס להתבטאות כאילו נאמרה על בוחרי הליכוד, כשבפועל היא נאמרה על חברי הכנסת של המפלגה, מירי רגב דחפה את "גזען", למרות שרוב נבחרי המפלגה גברים אשכנזים עשירים, ואמיר אוחנה כבר הביא נימוקים לספרים שכתב נתניהו כאילו הם מעידים על אינטליגנציה גבוהה (היי, ומה לגבי אינטליגנציה רגשית?). וכך הלך הספין ותפח.

מנועי התעמולה והספין של נתניהו השיגו התבטאות ועטו עליה כמוצאי שלל רב. סוקניק אדם עצמאי ולא מייצג שום מפלגה, אבל צבא ההטרלה כבר סימן אותו כשמאלני מתנשא

הבה ננסה רגע לבדוק אינטליגנציה פוליטית. נניח בצד את מחקרים על מנת משכל וזיהוי גאונים לעומת אחרים.

האם נבחרי הליכוד נוהגים באופן תבוני ואינטליגנטי כאשר הם תומכים ללא סייג במהלכיו של נתניהו? האם יש להם אינטילגנציה פוליטית שמסוגלת לקדם את ישראל לעתיד טוב יותר?

"כושר אבחנה בין דבר לדבר". כותב מילון אוקספורד בהגדרת "אינטילגנציה".
האם ישראל כץ, לשעבר שר אוצר, יודע להבדיל בין מדינה עם תקציב חוקי מאושר לבין מדינה שאין לה תקציב מאושר אלא רק המשכי, והיא נאלצת לעצור פרויקטים, מינויים, חוקים, תשלומים ואת כל מערכותיה כיוון שהחוק לא מאפשר להוציא כספים שאין להם אישור בתקציב חוקי?

האם יואב גלנט, שר החינוך לשעבר, יודע להבדיל בין מערכת קורסת לבין רפורמה בשכר המורים?

האם שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן, יודע להבחין בין מצב המחסור בתקנים ומיטות בבתי החולים לבין הכאוס והסכנות הצפויות לציבור בשל כך?

האם השר לשעבר במשרד לביטחון פנים, אמיר אוחנה, הוא אדם תבוני המבין שהיעדר מפכ"ל קבוע במשך שנתיים וחצי פוגע במשטרה, בעצמאותה, בתפקודה המבצעי בלחימה בפשע, ביכולתה להתנגד לפרויקטים מסוכנים כמו החגיגות ההמוניות במירון, או אפשרותה לטפל בזמן במחדלי שב"ס שהובילו לבריחת אסירים מסוכנים?

האם נבחרי הליכוד נוהגים באופן תבוני ואינטליגנטי כאשר הם תומכים ללא סייג במהלכי נתניהו? האם יש להם אינטליגנציה פוליטית שמסוגלת לקדם את ישראל לעתיד טוב יותר?

אם להתבסס על עדויות השרים הללו, הם מצהירים שהם אינטליגנטים וכי סוקניק רק השמיץ. אם כך מהו ההסבר להתנהגותם שאינה מבחינה בסכנות שאליהן הוביל מנהיגם? חמש מערכות בחירות בתוך 3 שנים זה מהלך תבוני של מדינה המונהגת בידי שרים אינטליגנטים?

מהו ההסבר להתנהגות חסרת האחריות, שלפיה הם תומכים בסיפוח, ולמחרת בעסקת המאה שמעבירה שטחים לפלסטינים? מתנגדים למדינה פלסטינית, אבל אם נתניהו יאמר הם מיד יתמכו? תומכים בשת"פ עם רע"ם, אבל למחרת הקמת ממשלת השינוי מכנים את רע"ם תומכי טרור וממשיכים להסביר שאבו יאיר לא ניהל מו"מ עם רע"ם לכניסה לממשלתו?

מהו ההסבר לכך שהם ביחד, כאיש אחד, תומכים בהחלטה להתנגד לכל חוק שמביאה הקואליציה גם אם הוא לטובת כלל אזרחי ישראל? מה אינטליגנטי בהתנהגות הזו?

מהו ההסבר לכך שהם ביחד, כאיש אחד, תומכים בהחלטה להתנגד לכל חוק שמביאה הקואליציה גם אם הוא לטובת כלל אזרחי ישראל? מה אינטליגנטי בהתנהגות הזו?

מה אינטליגנטי בהפלת חוק למען נאנסות? למען זוגות צעירים? למען המתנחלים ביו"ש – מצביעי הגוש שלהם? מה אינטליגנטי בהתנגדות לחוק המטרו שאמור לשרת את כל אזרחי המדינה ועלותו עשרות מיליארדים?

והדוגמה האחרונה בינתיים, שגריר ארה"ב נאלץ להתחנן בפני כנסת ישראל להצביע לטובת פטור מוויזות לישראלים לארה"ב, הטבה שהוא עומל עליה מאז שנכנס לתפקידו למען האזרחים ועומדת להידחות בגלל האופוזיציה?

על פניו, גם לאיש שאינו מדען חוקר אינטליגנציה נדמה שאלה מהלכים מוזרים, מסוכנים, חסרי היגיון ובוודאי לא תבוניים.

נבחרי הליכוד סימנו את עצמם בנאמנותם הבלתי מסויגת לנתניהו כאנשים שהניחו בצד את תבונתם. את הכושר להבחין בין דבר לדבר.

יתכבדו נא כל הבכיינים שנפגעו מדברי סוקניק ויגידו: איזה מהלך תבוני, מקורי, מלא השראה ואינטליגנציה ביצעו ממשלות נתניהו לטובת הציבור?

איזה פתרון שאיש לא חשב עליו קודם הם יזמו לטובת אחת מסוגיות הליבה של ישראל: יוקר המחיה, הסכסוך עם הפלסטינים, שבריריות הדמוקרטיה והאיומים עליה ועוד?

מה?
לא שומעים.

יש דוגמה להצעה אינטליגנטית אחת שתמנע אסון במירון, תגרום לחרדים לצאת לעבוד ולהתגייס, תפחית את הביורוקרטיה והמיסים הגבוהים הממררים את חיינו?

יתכבדו הבכיינים שנפגעו מדברי סוקניק ויצביעו על מהלך תבוני, מקורי, מלא השראה ואינטליגנציה שביצעו ממשלות נתניהו לטובת הציבור. איזה פתרון שאיש לא חשב עליו יזמו לטובת אחת מסוגיות הליבה של ישראל?

האנשים האלה במשך שנים עסוקים רק בצרות של מנהיגם, במשפטיו הפליליים ובשרידותם בשלטון.

שום מעשה תבוני למען איכות חיי האזרחים הם לא עשו.
בכיינים חסרי תבונה.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
סוקניק היה מעודן .בבואידים החריבו את כל הריבונויות ומחריבים את ריבונות ישראל האחרונה. באבונואידיים."שהמדינה הזו תישרף " היא באבואינידית ראשונה והסטופור-טנטרום ז' לקוי ,מכך רגל עד ראש,הו... המשך קריאה

סוקניק היה מעודן .בבואידים החריבו את כל הריבונויות ומחריבים את ריבונות ישראל האחרונה. באבונואידיים."שהמדינה הזו תישרף " היא באבואינידית ראשונה והסטופור-טנטרום ז' לקוי ,מכך רגל עד ראש,הוא באבואינו.

עוד 656 מילים ו-2 תגובות

עושים מה שבז"ן שלהם

המתיחות במפרץ חיפה עולה מדרגה ● מנכ"לית איגוד ערים טוענת כי בתי הזיקוק מנעו לאחרונה כניסה של פקחים שהגיעו לבצע ביקורות בשטח המפעל ● בבז"ן דוחים את הטענות ומציינים כי "כל אירוע חריג מדווח על פי הדין" ● אלא שגם לדיון בכנסת שעסק בבז"ן, נציגי החברה לא טרחו להגיע ● ח"כ מוסי רז: "הזלזול של בז"ן בנבחרי הציבור הוא המשך ישיר של הזלזול שלהם בתושבי מפרץ חיפה"

עוד 1,004 מילים

"כמו כוכבת בסדרת פשע"

מעקב זמן ישראל דוח ביקורת חמור של מבקר עיריית חיפה מאשר את ממצאי תחקירי זמן ישראל במלואם ● בין היתר, מאשר המבקר כי החוקר המיוחד שהעסיקה ראשת העיר קליש-רותם אסף ממצאים מכפישים (ולעיתים מסולפים) נגד יריביה הפוליטיים, ללא אישור הגורמים הממונים עליו ● המבקר: "ההתנהלות חמורה ומנוגדת לכללי מנהל תקין" ● במועצת העיר דורשים לפתוח מייד בחקירה פלילית

עוד 2,691 מילים

למקרה שפיספסת

הטיוח הגדול הקשר הסודי של משמרות המהפכה עם ארגנטינה

למרות כל הראיות, שלטונות ארגנטינה גוררים רגליים בפרשת המטוס האיראני ולא מוציאים צווי מעצר לאנשי משמרות המהפכה ● כבר ב-2015 החוקר אלברטו ניסמן חשף טיוח שלטוני בנושא הפיגועים האיראניים ● זמן קצר לאחר מכן חשף העיתונאי דמיאן פצ'טר כי ניסמן נרצח – ונאלץ בעצמו לנוס על נפשו ● בריאיון לזמן ישראל אמר: הנשיאה לשעבר עושה הכול כדי להסתיר את הקשר עם איראן

עוד 2,029 מילים

זה שגם מתנגד לאפרטהייד בגדה וגם תומך באיש החורבן וההסתה

צודקים חברי המחנה הדמוקרטי המצומק באמירתם שהמאבק הקיומי נגד חזרת שלטון הבלהות של נתניהו אינו יכול להצדיק את המשך האפרטהייד ושלילת הריבונות וזכויות האדם ממיליוני הפלסטינים.

אך צודקים גם חברי המחנה הדמוקרטי שמבהירים שאין להרפות מהמאבק באפרטהייד, אך בשום אופן אי אפשר להקטין או למזער את הסכנות העצומות והקיומיות שטמונות בשובו של המחריב הגדול להנהגה.

צודקים האומרים שהמאבק הקיומי נגד חזרת שלטון הבלהות של נתניהו אינו יכול להצדיק את המשך האפרטהייד. אך צודקים גם האומרים שאי אפשר למזער את הסכנות הקיומית שבשובו להנהגה

מול שתי העמדות הללו, מצחיק, עצוב וגם נלעג לראות כיצד מצליח גדעון לוי גם להתנגד לאפרטהייד ולדיקטטורה הצבאית בגדה וגם לתמוך באיש החורבן וההסתה.

אני מבין כמובן את הצורך הנרקיסיסטי של לוי להתבדל מאיזה קולקטיב מדומיין בתוך ראשו כי הוא חושב שזה מגניב. אבל בשל הצורך הנרקיסי להתבדל ולהרגיש חתרן, שוכח העיתונאי שלצד זכותם של הפלסטינים לא לסבול ממשטר מדכא, גם לישראלים יש זכות לא לסבול ממשטר מדכא:

כשם שהפלסטינים אינם צריכים לסבול ממשטר הפרדה גזעני שמשליט על חייהם דיקטטורה צבאית, שולל מהם ריבונות ואזרחות ופוגע בזכויות האדם שלהם – גם הישראלים אינם צריכים לסבול ממשטר סמכותני, מריסוק שאריות המוסדות הדמוקרטיים ומעלייתו של דיקטטור מסית ומשסה שמקיים פולחן אישיות.

הישראלים אינם צריכים לסבול מהעדר אופק כלכלי, מריסוק השירות הציבורי, מקיום כלכלי רעוע, מפערים כלכליים עצומים וקיומיים שגוזרים במידה רבה את גורלו הקיומי הכלכלי של כל תינוק בהתאם ליכולתה הכלכלית של משפחתו, מחוסר יכולת לקנות דירה, מהשתעבדות איומה ומלחיצה לשכר דירה מופרך או למשכנתא לכל החיים, מתרבות כזב מחרידה, מתקשורת חנפנית שעוסקת בתעמולה ופולחן אישיות, משיסוי נגד האזרחים הערבים, מהסתה נגד אזרחים יהודים שמתנגדים לשלטון הריקבון, מהפיכת כל יריב פוליטי לבלתי לגיטימי, מהסתה כוזבת נגד מערכת המשפט, ממינוי שומרי סף נרצעים וחסרי חוליות, מהפיכת כל האזרחים לבני ערובה של נאשם שיודע שהוא יורשע ולכן ירתום את שלטונו לחילוצו ממשפטו הפלילי, ממשטרה גרועה ורקובה ואלימה במוקדים רבים בתוכה, מביזוי היהדות, מאפליית נשים, ממניעת תחבורה ציבורית בשבת (הנפגעים הם עניים ומעמד ביניים. רובנו), מריקון מוסדות דמוקרטיים מכל תוכן, ממינויים כושלים, מקידוש תרבות השקר והעילגות, מדריסת החלש בידי החזק, מהזנחת מערכות הבריאות והחינוך והרווחה, ממכירת נכסי ציבור בנזיד עדשים למתי מעט מקושרים ועשירים, מגזענות אתנוצנטרית כעורה וחמורה ומהעמקת השעבוד של הסוהר הישראלי כל עוד הוא משעבד את האסיר הפלסטיני.

מול שתי העמדות הללו, מצחיק, עצוב וגם נלעג לראות כיצד מצליח גדעון לוי גם להתנגד לאפרטהייד ולדיקטטורה הצבאית בגדה וגם לתמוך באיש החורבן וההסתה

כן, צריך להיאבק בכל ממשלה שמותירה את האפרטהייד בגדה על כנו ואף מעמיקה אותו. וצריך גם לבלום את שובו של הנוכל המשסה שחולל חורבן עצום במדינת ישראל.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אב’ח מתפוגג מהחיים שלנו. טרלל את כל המדינה עד שהתעייפו מהדפקט הזה. גדעון לוי הבא בתור. הגיע הזמן להשתחרר מהטרול הזה. איך? להפסיק כתבות עליו, להפסיק להתייחס אליו, לא נכנסים לכתבות שלו. ש... המשך קריאה

אב’ח מתפוגג מהחיים שלנו. טרלל את כל המדינה עד שהתעייפו מהדפקט הזה. גדעון לוי הבא בתור. הגיע הזמן להשתחרר מהטרול הזה. איך? להפסיק כתבות עליו, להפסיק להתייחס אליו, לא נכנסים לכתבות שלו. שידבר ללאמפה

עוד 401 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לקראת הפריימריז: גוברים המאמצים לשנות את חוקת הליכוד

חוקת הליכוד מחייבת חברי כנסת בעבר ובהווה להתמודד ברשימה הארצית, שם מספר המקומות מוגבל ומספר המצביעים עצום ● המשמעות היא שתריסר ח"כים מכהנים יוחלפו בפנים חדשות - וזה ממש לא מתאים לנתניהו, שחושש ממועמדים חדשים ולא מוכרים ● אחד המתמודדים במחוזות הוא ליאור קצב - אחיו של הנשיא והאסיר לשעבר - ומי, כך מתברר, שתיווך בין ח"כ אורבך לנתניהו ● פרשנות

עוד 661 מילים

מלחמתו של השופט סולברג בתופעת העתירות הציבוריות

נשיא בית המשפט העליון העתידי לא אוהב את תופעת העתירות הציבוריות - שהחלה עוד בתקופת הנשיא מאיר שמגר - ופועל לצמצמה, כחלק מתפיסת עולמו השמרנית ● בחודשים האחרונים הוא פועל להטמיע גישה חדשה, יש שיאמרו בעייתית ● בעת האחרונה, המהפכה של סולברג זכתה לתמיכה משני שופטים נוספים בעליון ● המחנה הפרוגרסיבי דומם בינתיים ● פרשנות

עוד 555 מילים

"אני יזמתי את הארכת המסלול - והרשויות קיבלו את זה באהבה"

מעקב זמן ישראל דיון שנערך אתמול בוועדת פניות הציבור בכנסת המחיש כי הרשויות לא בחנו כראוי את הסיבות להגדלת המנחת הפרטי ליד חוף הבונים, כפי שנחשף בסדרת תחקירי זמן ישראל ● המנחת יוגדל משמעותית במימון המדינה, בעלות של כ-50 מיליון שקל, ועשוי להפוך לשדה תעופה פרטי ● הח"כים, שביקשו מהיזם לפרט את כוונותיו, נאלצו להסתפק בתשובה: "אין לי כוונה לחשוף את תוכניותיי העיסקיות"

עוד 1,497 מילים ו-1 תגובות

החלטת ביהמ"ש העליון בארה"ב לבטל את הזכות להפלות היא התגשמות הטראמפיזם ● העדויות בוועדת החקירה בנושא ההסתערות על הקפיטול חושפות את התהליך שעוברת המפלגה הרפובליקאית מאז 1995 ● התוצאה המפוארת של התהליך הזה הוא פסק דין דובסון ● פרשנות

עוד 1,259 מילים

אלו ימים משונים במשכן הכנסת: הקואליציה, שנלחמה במשך שנה על קיומה, לוחצת לפזר את הכנסת בהקדם - ואילו האופוזיציה, שקראה לבחירות מוקדמות בכל הזדמנות, נמלאה לפתע רוך וסבלנות ● בליכוד החליטו על טקטיקה ברורה: חיבוק ופרגון לאיתמר בן-גביר ● למה מנסור עבאס לא חושף את החומרים שבידיו? ● וגם: רגע של אנושיות ושת"פ בין הקואליציה והאופוזיציה אמש בכנסת ● פרשנות

עוד 920 מילים

רוב חברי הכנסת תומכים בקיום הבחירות ב-1 בנובמבר; בליכוד מתעקשים על 25 באוקטובר

חמאס פרסם סרטון שבו נראה, לדבריו, השבוי הישראלי השאם אל סייד ● הורדה לבינונית רמתה של אזהרת המסע לאיסטנבול ● בוטל עונש המוות שנגזר על הישראלית שהורשעה באמירויות בסחר בסמים ● אחרי מינויו לראש הממשלה יגור לפיד בווילה הסמוכה לבית ראש הממשלה ● השגריר האמריקאי בארץ קורא להמשיך בחקיקה, שתאפשר מתן הקלות לישראלים בקבלת ויזה לארצות הברית

עוד 46 עדכונים

מגפה חברתית

מחקר חדש בהובלת רמב"ם חושף עלייה חדה בעשור האחרון של מספר הילדים חולי סוכרת סוג 2 בישראל: פי-10 בחברה הערבית, פי-3.5 בקרב יהודים ● סוכרת סוג 2 מושפעת מתורשה אבל הטריגר להתפרצות הוא אורח החיים - השמנת יתר ומחסור בפעילות גופנית ● "פעם היינו רואים סוכרת סוג 2 רק אצל מבוגרים", אומרת החוקרת, "יש סיכוי גדול שהילדים האלה יזדקקו לדיאליזה"

עוד 836 מילים ו-1 תגובות

7 מיליארד מחפשים בעלים

הנכסים האבודים האפוטרופוס הכללי מחזיק באלפי דירות, קרקעות וכספים עזובים ● פרויקט התנדבותי מנסה לאתר את הבעלים או היורשים של כ-16 אלף הנכסים האלה ● המדובר בעבודת נמלים, ועד היום הפרויקט איתר כ-15 אנשים ויידע אותם בדבר זכויותיהם ● אחרי חשדנות ראשונית, במשרד המשפטים שוקלים להיעזר בפרויקט ● אחת המשתתפות בפרויקט: "השבת אבדה זו מצווה ביהדות"

עוד 1,840 מילים

ההצעה לפיזור הכנסת תאושר לפני יום חמישי; לא הושגה הסכמה לגבי מועד הבחירות

ועדת הכנסת אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק להתפזרות הכנסת ● המליאה תכריע אם הבחירות ייערכו ב-25 באוקטובר או ב-1 בנובמבר ● אושרו הקלות בביצוע הפסקת היריון ● הסתדרות המורים משביתה שוב את הלימודים ● חמאס: חלה הרעה במצבו של ישראלי המוחזק ברצועה ● אחרי העימות ביניהם, נתניהו ואמסלם ערכו פגישת פיוס ● ליברמן: לא נשב עם הציונות הדתית, ש"ס ויהדות התורה

עוד 61 עדכונים

בעיני רבים, ההצהרה של אמסלם כי רע"ם תוכל להצטרף לקואליציה אם לגוש הליכוד יהיו 61 מדנטים, נחשבת פיגוע רציני בקמפיין המפלגה, המבוסס כולו על אנטי המפלגות הערביות ● נתניהו נכנס באמסלם, שנפגע עד עמקי נשמתו ● ההערכה בליכוד היא שנתניהו ביקש להעביר כך המסר גם לאחרים, שלא יצברו ביטחון עצמי רב מדי ● במקרה של אמסלם, זו עשויה להיות טעות קשה של נתניהו ● פרשנות

עוד 594 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה