מה הקשר בין פייסבוק, פמיניזם ומהפכת הלגליזציה?

.עדי סופר תאני (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
Miriam Alster/FLASH90
עדי סופר תאני

בשבוע שעבר נערך במשרדי פייסבוק תל אביב אירוע יום הולדת שנה ליוזמה הקרויה מעגלי מנהיגות קהילתית (community leadership circles). היוזמה,  הפועלת מטעם פייסבוק בעשרות מדינות בעולם, מנסה דרך הרשת להפיק וליישם תובנות על אופני הביטוי וסיפוק הצרכים הקהילתיים בפייסבוק. 

האירוע, כיאה למעמד, היה טעים ובסטייל, עם הרצאה מרתקת של פרופ' דן אריאלי על מוטיבציה והנעה לפעולה פנים ארגונית. לסיום דנו פרופ' אריאלי ומנכ"לית פייסבוק ישראל עדי סופר תאני, מול עשרות מנהלי קהילות ישראלים, בשאלה מהי מוטיבציה? 

בעודי שם פיזית ווירטואלית, ורגע אחרי שנשנשתי סושי טעים, צילמתי והעליתי הכל לקהילה שלי – "נשים בירוק" – קהילת צרכניות הקנאביס הישראלית. קיבלתי לייקים והרגשתי שהגשמתי את המוטיבציה שלי, להיות נאהבת. לכאורה. יתכן שהמוטיבציה האמיתית שלי היתה לגרום לאנשים להתפוצץ כי אני שם והם לא.

בעודי שם פיזית ווירטואלית, ורגע אחרי שנשנשתי סושי טעים, צילמתי והעליתי הכל לקהילה שלי – "נשים בירוק" – קהילת צרכניות הקנאביס הישראלית. קיבלתי לייקים והרגשתי שהגשמתי את המוטיבציה שלי, להיות נאהבת

ואולי בכלל ניסיתי להביא את נשים בירוק כגישה תיאורטית טיפולית שלמה שאני חווה, מתחקרת ובונה, כבר כמעט שלוש שנים, יחד עם עוד אלפי נשים מדהימות, לתוך העולם האמיתי שקיים שם בחוץ, כלומר, לתוך פייסבוק?

*  *  *

כך או כך, ברור שהמוטיבציה שלי ושל עדי סופר תאני היא לא אותה מוטיבציה. אנחנו פועלות ממקומות שונים לגמרי. אני מנהלת קהילת נשים מקומית כתחביב ואספירציה מקצועית, והיא מנכלי"ת פייסבוק בארץ, אשת עסקים מהבכירות במשק.

בשנתיים האחרונות פייסבוק נחקרת בעשרות מדינות בעולם במגוון עבירות, בהן העברת מידע אישי של גולשים לצרכים מסחריים ופוליטיים, פגיעה בפרטיות, הצגת נתונים שיקריים ועוד.

מי שהצטרף לביקורת הזו בסופ"ש האחרון הוא סשה ברון כהן, שקיבל אות כבוד מטעם הליגה נגד השמצה הפועלת למיגור שיח השנאה.

במהלך הטקס שנערך בניו יורק נאם ברון כהן, ותקף את פייסבוק בטענה שלו היתה החברה קיימת בימי מלחמת העולם ה-2, היא היתה מאפשרת להיטלר לנהל בתחומה תעמולה, כנמשל מפעילותה של החברה כיום, לכאורה.

מי שהצטרף לביקורת בסופ"ש האחרון הוא סשה ברון כהן. במהלך טקס קבלת אות כבוד של הליגה נגד השמצה, תקף את פייסבוק בטענה, שאילו התקיימה במלחה"ע ה-2, היתה מאפשרת להיטלר לנהל בתחומה תעמולה

זו השלכה מעניינת במיוחד כשמגיעה מאדם שעשה קריירה "על חשבון" מיעוטים. לא בכדי ברון כהן נחשב לאחד מגדולי הקומיקאים היום. הסאטירה שלו לא רק קורעת מצחוק, היא גם הכי נוקבת, מוגזמת וחסרת בושה לחלוטין. ממעמדו זה, קרא השחקן לרשתות החברתיות כולן לקיים שורת סטנדרטים מחמירים בכל הנוגע לביטוי שנאה, אנטישמיות, גזענות והפצת שקרים. 

*  *  *

תחת הנסיבות האלו, כמובן שכל ביקורת כלפי הרשת החברתית מוצדקת ובמקומה. מעבר לחקירה שמתנהלת, תצטרך החברה ליישם לקחים ונהלים עמוקים לעתיד. למרות שזה לא תמיד קל טכנית, וגם החקיקה בתחומים האלו טרם התהדקה, אם בכלל התהוותה במדינות השונות.

לפילוסופים של האינטרנט אשאיר את הדיון, האם לגיטימי לאפשר פרסום של חברה מזהמת כמו קוקה קולה ולקדם אג'נדה פוליטית. בכל מקרה זה תהליך גלובלי של למידה שטוב, חשוב וטבעי שיעשה. 

אך במקביל לתהליך הזה ואולי על מנת לאזן מעט את התמונה, פייסבוק מעניקה דגש ניכר לתחום הקהילות. נוכחותה של סופר תאני כ"הפתעת הערב" אמרה לא מעט על האסטרטגיה של פייסבוק בהקשר הזה בעתיד הקרוב. פייסבוק הצהירה כבר לפני כמה חודשים על פיתוח פיד חדש נוסף שיוקדש לקהילות, ואשר הושק, אם קראתי נכון את המפה הוירטואלית, בימים האחרונים ממש. במקביל פייסבוק עובדת על פיתוח מטבע באמצעותו ניתן יהיה לסחור בתוך הרשת. 

במקביל לתהליך הזה ואולי כדי לאזן מעט את התמונה, פייסבוק מעניקה דגש ניכר לתחום הקהילות. נוכחותה של סופר תאני כ"הפתעת הערב" אמרה לא מעט על האסטרטגיה של פייסבוק בהקשר הזה בעתיד הקרוב

במובן הזה ושוב – תחת כל הסייגים והביקורות, החברה אכן מגשימה את החזון האוטופי המקורי של האינטרנט – התגברות על פערי מרחק וזמן, הנגשת מידע ותוצריו, ריבוי דעות, חיבור בין אנשים, רעיונות, צרכים, מסחר קהילתי הוגן ועוד.

באופן אישי – פייסבוק מאפשרת לי לאוורר מידע חבוי ולבנות מעגל שיח נשי בכל הנוגע לצריכת קנאביס נשית, שהיא כל כך שונה מזו הגברית, וכן לגבי אופני הצריכה השונים גם הם. מרגיש כאילו אנחנו מפתחות תורה שלמה, אבל לא, אנחנו מקימות לתחייה תורה שהיתה קיימת ונכחדה מטעמים כלכליים והגמוניים. כעת תורה זו מתעוררת בכל העולם מתרדמת ארוכת שנים, לאורה המיטיב של הרשת החברתית. 

*  *  *

ישנן כמה מגמות גלובליות שקורות בשנים האחרונות במקביל. התעצמותה של הרשת החברתית, התגברות הפמיניזם בדמות קמפיין METOO ודומיו, ותנועת הלגליזציה.

לא בכדי שלוש התנועות האלו מהדהדות בעוצמה רבה במרחב הוירטואלי והציבורי במקביל וגם מזינות זו את זו. לא מקריות היא שהביאה כל כך הרבה נשים להוביל ברשת החברתית, כמו גם בתחום הקנאביס

לדעתי מדובר במשולש שווה שוקיים. לא בכדי שלוש התנועות האלו מהדהדות בעוצמה רבה במרחב הוירטואלי והציבורי במקביל וגם מזינות זו את זו. לא מקריות היא שהביאה כל כך הרבה נשים להוביל ברשת החברתית, כמו גם בתחום הקנאביס.

מספר הנשים העוסקות בתחום הקנאביס בעולם די גבוה ביחס לאחרים. גם בארץ יש לא מעט נשים בתחום, אך מפאת היותו לא מוסדר, ומשום שתחומי השיח נקבעים על ידי אינטרסים כלכליים ופוליטיים צרים, הן הולכות לאיבוד בהמולה.

*  *  *

לאחרונה כלי התקשורת פיטמו אותנו בתמלילי חקירות נתניהו. מירב העיסוק הוא במעורבותה ונוכחותה של משפחת נתניהו בתקשורת ברמת זוטי זוטות.

בהתאמה מוחלטת צר לי לבשר, שגם תחום הקנאביס נצבע בצבע פוליטי עגום. כיום אנו נמצאים במצב בו מטופלים (50 אלף ישראלים פחות או יותר) פשוט מתחננים לעזרה.

טונות של קנאביס "נעלמו/נשרפו/נגנבו". החוות מודיעות למטופלים כי אין ביכולתן לעזור וגם בסופר פארם אין סחורה. אבל בשוק השחור באורח פלא יש תמיד, והרבה.

להבנתי – עצם מסגור השיח אודות "קנאביס רפואי" נועד להעצים את השוק השחור. זהו הפרד ומשול קלאסי בו נגועים לא מעט אנשים שלקחו על עצמם "לייצג" את המטופלים. הם מנהלים את השיח בזחיחות ספק מודעת. נקווה במקום הזה ובזמן הזה שכמו ביתר תיקי אלף, גם כאן האמת תצא לאור, ובהקדם. 

דפנה גלפז, אשת תכן, חוקרת תרבות ומנהלת קהילת צרכניות הקנאביס "נשים בירוק" 

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 894 מילים
כל הזמן // יום שני, 27 בינואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

יוצר הסרטים דיוויד שולמן ניגש בחיל וברעדה לפרויקט המדובר של צביעת צילומים ממחנות ההשמדה הנאציים, כדי להנגיש אותם לדור הצעיר ● אבל אחרי שהתגבר על החששות שלו, הוא משוכנע כי יצר פרויקט רלוונטי מתמיד ● "עליית הלאומנות סביב העולם והמורכבות של האנטישמיות בימינו הפכה את הסדרה שלי לאקטואלית" ● ראיון

עוד 950 מילים

בשביל מה יש חברים?

כשהמירוץ נהיה קשה יותר ויותר, ונוכח הסכנה המתקרבת לדחיית בקשת החסינות – אין כמו עזרה מחבר טוב בבית הלבן.

יונתן שתיל הוא מאייר וקריקטוריסט. אייר במספר מקומונים ("במקום", "מלאבס" ו"צומת השרון"), אייר את הספר "אנשים על ארבע" שכתב ד"ר רפי קישון ובהמשך אייר לטור משותף איתו במגזין "עיתון חי". עבודות נוספות, קריקטורות ואיורי דמויות ונוף, אפשר לראות בדף האינסטגרם שלו

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 18 מילים

פגישת נתניהו טראמפ ב-18:00, גנץ יצא לריצה בוושינגטון

יו"ר כחול-לבן ייפגש עם נשיא ארה"ב ב-19:30 שעון ישראל ● בליכוד תוקפים את נוכחותו של רונן צור במשלחת של גנץ בוושינגטון ● יו"ר בל"ד מעריך שהמשותפת לא תמליץ לנשיא על גנץ ● אבו מאזן סירב לקיים שיחת טלפון עם הנשיא האמריקאי ● מליאת הכנסת תצביע מחר על הקמתה של ועדת הכנסת; חברי מפלגות הבלוק של נתניהו צפויים להיעדר מההצבעה

עוד 19 עדכונים

החסכונות של הישראלים הגיעו לשיא של 1.8 טריליון שקלים ● המוסדיים שמנהלים את הכסף, מעבירים יותר ויותר להשקעות אלטרנטיביות, שלא נסחרות בבורסות ואינן מפוקחות ● הטרנד הלוהט הוא קרנות השקעות פרטיות ונוצצות, עם מנהלים סלבריטאים שמשוחררים מהגבלות שכר ולא מחויבים בדין וחשבון לציבור ● איך קרה שבכירי עולם העסקים עברו לקרנות האלה, ואיזה תחום מתלקח במיוחד

עוד 2,279 מילים

אבא רצח את אמא. הילדים נותרו עם הבירוקרטיה

ילדי נשים שנרצחו מתקשים למצות את זכויותיהם מול המדינה ● נטל רב נופל על כתפי סבים או דודים שמכניסים את היתומים לביתם ● והילדים מתקשים לקבל את הטיפול והמענה הדרוש - נפשית וכלכלית ● "רק פעם בשנה מגיעה נציגה של משרד הרווחה, ממלאה מסמכים ויוצאת" ● משרד המשפטים: "רואים הבדל עצום בין המשפחות שמקבלות את הסיוע לאלה שלא"

עוד 1,700 מילים

למקרה שפיספסת

נתניהו מדבר לעצמו

לו בנימין נתניהו היה מכין לעצמו קפסולה של אמירות תקשורתיות, כדי לפתוח אחרי 25 שנה, כמו שמייעצים בספרים למתבגרות, אפשר היה לכנות אותה "שיחותיי עם עצמי".

ביבי מהעבר מטיף מוסר ודברי תוכחה לביבי של העתיד. כלומר, לעצמו הנוכחי, בהווה שלנו. ותמיד יש לקח נאה במסרים הברורים, החדים והנחרצים שהוא משגר לעצמו.

למעשה, מדובר בנביא זעם. מוכיח בשער. יודע כל. אדם בעל שיעור קומה שמרשה לעצמו ללעוג ולהתנשא על אחרים. אביר הדמוקרטיה ושלטון החוק. רודף הצדק, הממלכתיות, והתקינות הפוליטית והשלטונית. המגן המסור ביותר של רשויות החוק והצדק.

לו נתניהו היה מכין לעצמו קפסולה של אמירות תקשורתיות, כדי לפתוח אחרי 25 שנה, כמו שמייעצים בספרים למתבגרות, אפשר היה לכנות אותה "שיחותיי עם עצמי". ביבי מהעבר מטיף מוסר ודברי תוכחה לביבי של העתיד

אם לדייק, נתניהו לא כיוון את המסרים והתובנות הללו לעצמו במקור. הם נוסחו תמיד כביקורת נוקבת, שיעור לחיים או לקח חריף – למנהיג אחר, שכשל או סרח לטעמו.

הטפותיו מנוסחות תמיד כהבטחה, מרומזת או מפורשת, לעתיד טוב יותר, נכון יותר, תקין יותר, ממלכתי יותר, ישר יותר, הגון יותר – בהנהגתו שלו. אם רק נאמין לו וניטול את הסמכות השלטונית מאותו אדם פחות ערך, חלש וטועה, ונעביר אותה אליו – או-אז הכל יהיה אחרת.

הגבלה חקוקה בסלע לשתי קדנציות

מי לא זוכר את ההבטחה ה"חקוקה בסלע" להגבלת כהונת ראש הממשלה לשתי קדנציות מאותו ראיון עם דן שילון ב-1996?

"יש לי תשובה חקוקה בסלע עבורך […] אם לא תעשה את זה בקדנציה הראשונה, אולי תעשה מה שצריך בקדנציה השניה, אבל יותר מזה אתה לא צריך. תעשה את הדברים ולך, לא הביתה, אבל במובן הפוליטי לך הביתה" (בנימין נתניהו)

אין מנדט לרה"מ השקוע עד צוואר בחקירות

ומה בדבר הראיון עם דני קושמרו משנת 2008, בענין תיפקודו המדיני של ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט, כשזה היה תחת חקירת משטרה? חקירת משטרה, כן? לא שלושה כתבי אישום פליליים.

"מדובר על ראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות, ואין לו מנדט ציבורי ומוסרי לקבוע דברים כל כך גורליים במדינת ישראל. קיים חשש, אני חייב להגיד אמיתי – לא בלתי מבוסס, שהוא יכריע הכרעות על בסיס האינטרס האישי של ההישרדות הפוליטית שלו ולא על פי האינטרס הלאומי. הוא נמצא במצוקה המיוחדת הזו – הכול כך עמוקה" (בנימין נתניהו)

לנסוע לוושינגטון לפני בחירות זה פאתטי

לרגל נסיעתו הנוכחית של נתניהו לפגישה עם טראמפ, בדיוק במועד בו אמורה להתכנס וועדת הכנסת שתדון בחסינותו, בן כספית העלה קטע וידאו משנת 1996, שם לועג נתניהו לפרס שנסע לוושינגטון לנאום בקונגרס לפני הבחירות:

"זה דבר מדהים. משעשע, יש בו גם משהו פאתטי. פרס מרגיש כנראה שאין לו תמיכה, הוא מרגיש כנראה שהציבור רואה דרך כל התרגילים, הוא חושב: טוב, נעשה איזה קונטרה אחרונה, ניסע לוושינגטון, נתזמן את מסיבות העיתונאים, ואולי אולי הדבר הזה סוף סוף ירים אותנו. אבל הכל למען המפלגה, הכל למען הבחירות" (בנימין נתניהו)

צריך רשות שופטת עצמאית וחזקה

המגן הגדול של הרשות השופטת בפרט ורשויות החוק בכלל, ח"כ נתניהו, בכנס ירושלים השלישי לאיכות השלטון ביוני 2008, עומד בגאון על חשיבות המאבק לשמירה על שלטון החוק, על המסגרת הדמוקרטית בישראל, על עקרון הפרדת הרשויות בישראל ועל עצמאות הרשות השופטת:
"שמירה על שלטון החוק ועל המסגרת הדמוקרטית היא היינו הך, וזה מחייב אותנו לשמור כל הזמן על הפרדת הרשויות […] וזה נכון בראש ובראשונה בעיקר לרשות השופטת. צריכים רשות שופטת עצמאית וחזקה וצריכים לתמוך בה […] אנחנו צריכים לשמר אותה כגוף עצמאי שנהנה מלגיטימיות ומאמונו של הציבור כחלק מאותו מבנה תלת ראשי ששומר על הדמוקרטיה שלנו. זה אחד מהיסודות החשובים של הדמוקרטיה שלנו" (בנימין נתניהו)

צריך למוטט את שלטון החמאס. אנחנו לא נעצור בעזה

נתניהו במסר היומי שלו מ-2009, כשנסע לאשקלון לרגל נפילת גראד (אבל רק כשנפילת הטיל התרחשה בקדנציה של מישהו אחר):

"אנחנו לא יכולים לסמוך על ניסים. אנחנו צריכים פעולה, ופעולה שתסיר את האיום. יש רק פעולה אחת שתעשה את זה, וזה למוטט את שלטון החמאס בעזה […] אז אני רוצה להגיד כאן ועכשיו. אנחנו לא נעצור את צה"ל, אנחנו נשלים את המלאכה, אנחנו נמוטט את שלטון הטרור של החמאס, אנחנו נחזיר את הביטחון לתושבי אשקלון, ותושבי אשדוד, ותושבי שדרות ובאר שבע ויבנה, אנחנו נחזיר את הביטחון לתושבי ישראל" (בנימין נתניהו)

חיי אומה אינם מסלול השרדות אישי של ראש ממשלה

והנאום חוצב הלהבות מכולם, שבו נתניהו של פעם, עם פרסום דו"ח וינוגרד על מלחמת לבנון השניה ב-2008, אומר בעצם הכל לנתניהו של היום. על הצרכים ההישרדותיים שקודמים לצרכי המדינה, על השקרים, התכסיסים, המניפולציות, השמירה על הכסא, על אובדן הערכים ושיקול הדעת. הנאום הזה עלה לרשת עם טוויסט קטן: אזרח יצירתי שיבץ לתפקיד המאזין את נתניהו עצמו.

"חיי אומה אינם מסלול השרדות אישי של ראש ממשלה, אבל זה מה שקורה כשלראש ממשלה אין שיקול דעת ואין ראיה אסטרטגיה. כשהכל רדוד, חסר עומק ותועלתני, ומשתנה חדשות לבקרים לפי הצרכים הפוליטיים.

איזה הסבר אתם מציעים לציבור כשאתם נצמדים למשרדים שלכם? טובת המדינה לנגד עיניכם, אתם אומרים, כשבעצם אתם מתכוונים לטובתכם אתם.

יציבות שלטונית אתם אומרים, כשבעצם אתם מתכוונים ליציבות שלטונכם. שמירה על הביטחון אתם אומרים, כשבעצם אתם מתכוונים לשמירה על כסאותיכם.

מדינת ישראל איננה יכולה להרשות לעצמה להמשיך עם מנהיגות כושלת וחסרת אחריות כזאת. אזרחים רבים מכל חלקי העם מבקשים מנהיגות אחרת. מנהיגות שאינה משנה את דרכה על פי צרכי ההישרדות שלה.

שאיפה זו מאחדת היום בעלי דעות שונות מימין ומשמאל, כולל כמה חברי כנסת אמיצים. הם כבר מאסו בתרגילים ובתכסיסים.

בעולם שבו הפוליטיקה היא חזות הכל, כי על השיח הציבורי בישראל השתלטה לאחרונה תרבות של רמייה שאסור לנו לקבלה. שקר הוא אמת, רע הוא טוב, כישלון הוא הצלחה.

איפה הערכים, איפה האידאות, איפה האידאלים? זו המנהיגות שנציב בפני ילדינו? זו הדוגמא? הציניות הזו? חוסר האחריות? המניפולטיביות הזו?

אדוני ראש הממשלה, לא תוכל לאורך זמן לחמוק ממשפט הציבור. הבחירות יגיעו, ושם נפגוש כולנו את רצון העם" (בנימין נתניהו).

רונית צח היא עורכת זירת הבלוגים של זמן ישראל. עיתונאית רוב חייה הבוגרים, עם חיבה מיוחדת לטריוויה אקטואלית. אמא לשתי בנות, חתול וחתולה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 875 מילים

תגובות אחרונות

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

יומן וושינגטון נתניהו מבטיח לעשות היסטוריה, אבל בימין לא יקבלו פחות מסיפוח

נוכחותם של ראשי הרשויות ממועצת יש״ע בשדה התעופה הבהירה לראש הממשלה כי בלי לפחות ריבונות על הבקעה או על מעלה אדומים, אין מה לדבר ● ״ביום שלישי נעשה היסטוריה״, הבטיח להם נתניהו ● היום הוא יקבל מטראמפ שעה וחצי של טקסי קבלת פנים ופגישות רשמיות, לפני שנשיא ארה״ב יקדיש לבני גנץ 45 דקות אישיות ● פרשנות

עוד 758 מילים

כל תכנית שלום שמציג גורם בעל השפעה היא חדשות טובות ● זה נכון אפילו כאשר ברור שהתכנית בעייתית מאוד, ושהיא חלק מתרגיל פוליטי שנועד לסייע לשני מנהיגים פופוליסטים המסכנים את הדמוקרטיות בארצותיהם ● החלופה היא לחכות לאסון או סתם לחכות עשרות שנים, בזמן שהכיבוש מפורר את הדמוקרטיה הישראלית ● פרשנות

עוד 1,118 מילים

הישראלים משלמים אגרות ב-7 מיליארד שקל בשנה

אין תמורה לאגרה על האגרה שמושתת על יתומים ואלמנים טריים שמעתם? אגרה על הגשת תלונה על הטרדה מינית? או 22 אגרות הנדרשות כדי לעבוד כחשמאלי? וזוהי רק ההתחלה ● הישראלים משלמים אגרות שרבות מהן כפולות ומיותרות, אחרות נגבות ברגעים קשים במיוחד בחייהם ● ואי אפשר להתעלם מאגרות הרכב המנופחות ● רגע לפני הבחירות, נתניהו הכריז על רפורמה בנושא, שבו לא התערב שנים ● האם יש סיבה לאופטימיות, או שמדובר בעוד ספין מבלפור? ● הרשימה המלאה בכתבה

עוד 1,194 מילים ו-1 תגובות

בניגוד להנחיות: חומרים רעילים ונדיפים יישלחו מלוויתן לכבישי הארץ

פרסום ראשון המשרד להגנת הסביבה התיר לשותפות לוויתן להוביל חומר נדיף ורעיל במיכליות כביש למשך חודש בלבד ● אך בחברה צפויים לעשות זאת לאורך זמן ● המיכליות יעמיסו את הקונדנסט שהוזרם מהאסדה לאתר אחסון באזור רמות מנשה, ומשם ייסעו כ-140 ק"מ דרומה, לאשקלון ● שומרי הבית: "ההובלה בכביש כדבר שבשגרה מנוגדת להוראות"

עוד 1,053 מילים

יממה לפני פגישתו עם טראמפ מבהיר גנץ: מימוש תוכנית הנשיא ייעשה אחרי הבחירות

היועץ המשפטי לממשלה החליט להעמיד לדין, בכפוף לשימוע, את חבר הכנסת דוד ביטן באשמת שוחד, מרמה והלבנת הון ● מסתמן שהליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה יחרימו את דיון החסינות שיתקיים במליאת הכנסת מחרתיים ● נתניהו חייב לעורכי דין שייצגו אותו כמיליון שקלים וחצי; ראש הממשלה מסר שישלם את חובותיו

עוד 52 עדכונים

כמו הודיני, גנץ הצליח להשתחרר מהמלכודת שטמן לו נתניהו

יו״ר כחול-לבן ניצל את הקשרים החבריים שיצר במהלך החודשים האחרונים עם הבית הלבן, ואירגן לעצמו הזמנה לפגישה אישית עם טראמפ, לפני שזה ייפגש עם נתניהו ● כך הצליח גנץ להשתחרר מהמלכודת שטמן לו רה"מ ולשדרג את מעמדו המדיני ● פרשנות

עוד 585 מילים

גנץ נענה להזמנת טראמפ, ייפגש איתו ביום שני

מפקד חיל האוויר לשעבר, אמיר אשל, מייעץ לגנץ ● נתניהו ייפגש עם טראמפ בשני ובשלישי ● גנץ: בתום הפגישה אשוב לישראל לדיוני החסינות ● נתניהו: עסקת המאה, הזדמנות שלא תחזור ● עמיר פרץ: טראמפ מתערב בבחירות ● טיבי מאשים את עיריית ירושלים במות הילד שנמצא מת בבור מים ● ליברמן: עיתוי פרסום העסקה קצת חשוד

עוד 17 עדכונים
ששה מהמועמדים הדמוקרטיים המובילים בעימות האחרון ביניהם בחודש ינואר. מימין: איימי קלובישר, פיט בוטיג׳ג׳, ברני סנדרס, ג׳ו ביידן, אליזבט וורן, טום סטייר

היום שאחרי טראמפ? מה חושבים המועמדים הדמוקרטים על איראן

שבעת המועמדים המובילים של המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב מסכימים על דבר אחד: יש לעשות הכול כדי להימנע מעימות צבאי עם איראן ● אבל בנוגע להסכם הגרעין וללחץ שיש להפעיל על הרפובליקה האסלאמית, יש ביניהם הרבה חילוקי דעות ● מצאו את ההבדלים

עוד 885 מילים

הקצין הנאצי ששלף אותי מהטרנספורט והציל את חיי

40 שנה לאחר מותו, הלמוט קלייניקה, ששמר בסוד את העובדה שנתן מחסה לעובדי כפייה יהודים וסייע להם להימלט מגירוש למחנות המוות, קיבל את אות חסיד אומות העולם ● כתב זמן ישראל נכח בטקס המרגש

עוד 575 מילים

בשביל זה יש "חברים": המשמר האזרחי החרדי במונסי, ניו יורק, התמחה עד כה בתיקון פנצ'רים ובהשבת תשמישי קדושה אבודים ● אחרי הפיגוע הרצחני בבית הרב שם, הם מתמקדים בניסיונות להציל חיים של יהודים

עוד 982 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה