מדוע הרמטכ"ל לא פעל?

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט והרמטכ"ל הרצי הלוי בהערכת מצב במחנה גלילות, 2 במאי 2023 (צילום: חיים צח, לע"מ)
חיים צח, לע"מ
ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט והרמטכ"ל הרצי הלוי בהערכת מצב במחנה גלילות, 2 במאי 2023

שלל אזהרות המודיעין והמידע שעמד לפני צה"ל ערב התקפת חמאס, הוא מדהים. מדהים בהיקפו, בעומקו, ובעיקר מדהים מדוע צה"ל לא פעל כדי להגן על מדינת ישראל. הרי זו משימתו העיקרית. לשם כך הוא מקבל עשרות מיליארדים כל שנה ואת הדבר היקר ביותר מבחינת אזרחי ישראל – את אמונם. את הביטחון שהצבא יגן עליהם מול כל אויב בכל רגע של חייהם. בכל מקום.

שלוש אזהרות של סימני מודיעין קיבל הרמטכ"ל הרצי הלוי ערב התקפת חמאס. 10 שעות לפני, 5 שעות לפני ושעתיים קודם.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
6
חביבי, אתה לא מבין במודיעין. אולי בסרטי בוליווד אתה מבין, אבל מודיעין זה גדול עליך. אין קשר בין התרעה אמיתית למלחמה ובין פייק שיוצרים כמה סוכני תעמולה ופרסומאים בתיאום עם כמה בכירים במט... המשך קריאה

חביבי, אתה לא מבין במודיעין. אולי בסרטי בוליווד אתה מבין, אבל מודיעין זה גדול עליך.
אין קשר בין התרעה אמיתית למלחמה ובין פייק שיוצרים כמה סוכני תעמולה ופרסומאים בתיאום עם כמה בכירים במטכ"ל. אין קשר בין רפורמה משפטית, גם את תכנו אותה בשקר "הפיכה משטרית" ובין אם זה משפיע או לא על החמאס. כי מחר, גם הכנסת גורמי שמאל לממשלה יכולים בפרשנות עקומה להתפרש ע"י החמאס כעידוד לפתוח במלחמה (אם החמאס ישרוד אחרי המלחמה הזאת). המטכ"ל נפל בבור היקוש של הפגנות בלפור וקפלן ולקח צד שמאלה. ההפגנות שסדקו את החברה הישראלית היו אחת הסיבות שעודדו את החמאס להקדים את המלחמה ולהפתיע.

הטענה שלך דומה לטענת אנס שמאשים את האישה על שהוא אנס אותה בגלל שהיא היתה בלונדינית יפה מדי. להיות בלונדינית ויפה זה לגיטימי, כמו שלבצע רפורמה משפטית במערכת משפט מסואבת, מקולקלת ומוטה של אהרון ברק זה לגיטימי. אבל תגובת השמאל, כמו האונס, הם הם הלא לגיטימיים. שיח פוליטי חייבים לנהל במסגרות פוליטיות חוקיות, ולא בהפגנות אלימות, גסות ובזויות, שרק הורסות את החברה הישראלית ומסכנות את קיום המדינה.

החמאס מכין עצמו למפץ גדול מרגע הקמתו (ולא ישראל הקימה אותו) ויצא למלחמה מרגע שהתקיימו מינימות תנאים שהגדיר לעצמו. הסדקים בחברה הישראלית שהשתקפו בתקשורת המעוותת ציירו לחמאס מציאות מדומה קשה מהאמת והאיצו בחמאס לפעול. אבל בין אם נתניהו נזף בצבא ובמערכת הבטחון על לקיחת חלק במאבק החברתי, זו לא סיבה לצבא ולגופי המודיעין להפסיק לעקוב ולהבין את המציאות הצבאית. ל ה י פ ך, מצב נפיץ כזה היה צריך להגביר את הכוננות ואת האיסוף המודיעיני. אבל המודיעין רופף את האיסוף, הכחיש דיווחים מתריעים, העניש חוקרות ביח' 8200 ותצפיתניות על שהתריעו. זה הכשלון. זה המחדל. ואין בין זה ובין הרפורמה המשפטית דבר וחצי דבר, לצרות שהשמאל מנסה להונות ולטייח.

ואו.. אני חושבת שהפוסט הזה הוא הדבר הרציני שקראתי מזה זמן רב.ואני לא פוליטיקאית ולא מבינה בפוליטיקה,אבל גם אני זוכרת את הסיאואציות שנכתבו בפוסט כולל האזכור של מלחמת יום הכיפורים שאז היי... המשך קריאה

ואו..
אני חושבת שהפוסט הזה הוא הדבר הרציני שקראתי מזה זמן רב.ואני לא פוליטיקאית ולא מבינה בפוליטיקה,אבל גם אני זוכרת את הסיאואציות שנכתבו בפוסט כולל האזכור של מלחמת יום הכיפורים שאז הייתי חיילת בסדיר .שנים האשמתי את גולדה מאיר שבגללה נפל הארוס שלי שעמדנו להינשא.עד שאחרי 50 שנה נפתחו היומנים והבנתי שלא גולדה היתה אחראית למחדל .כשפרצה מלחמת השבת השחורה(הבנתי שרוצים לשנות את שם המלחמה.בצדק רב)
אני תהיתי,האם לא למדנו כלום במשך 50 שנה ששוב היינו צריכים להיות. מופתעים למרות כל הטכנולוגיה שיש לצה"ל . אני גם לא שוכחת שלפני 50 שנה ישראל היתה סכה"כ. בת 25,היום כשהיא בת 75. האם היינו אמורים להיות מופתעים?
אין לי אף חטוף ברוך השם אבל כולם היו בניי כולם משפחה שלי,הכאב שלהם הוא הכאב שלי ,שוב ושוב אני נזרקת אל המחדל אותו אני והרבה משפחות חוו.
וכמו שכתוב בגלוי בפוסט..כל משפחה שאבדה מישהו יקר לה, כל משפחה שמישהו מהמשפחה נחטף בתום המלחמה חייבים לצאת לרחובות על מנת להחליף את הממשלה כולה.
שהיתה עסוקה ברפורמה מאשר ליכוד העם.אף אחד בממשלה לא עמד על ארבע כדי לתת רוח גבית לרמטכ"ל שרצה להיפגש עם ראש הממשלה ביבי נתניהו ולא זכה לראות את ראש הממשלה.(את זה אני זוכרת ולא צריכה אפילו לקרוא בין השורות .
משנת 1977 אני לא מתביישת לספר שעזבתי את המערך לטובת ליכוד ,שאז קרה המהפך ומנחם בגין עלה לשלטון ועשה היסטוריה .
כמו גולדה מאיר גם מנחם בגין לקחו אחריות על המחדל שקרה במשמרת שלהם,למרות שמישהו בדרג צבאי היה אחראי ולא הם .

אשם אבי מחדל הדמים, מאפשר הפרוטקשן לחמאס, שמנע חיסול סינוואר ופגיעה במנגנוני מימון חמאס, הפחדן שנמנע ממלחמת מנע נגד חיזבאללה המתעצם, זה שדרס את אנשי המקצוע הישרים ומפעיל גם במלחמה מכ... המשך קריאה

אשם אבי מחדל הדמים,
מאפשר הפרוטקשן לחמאס,
שמנע חיסול סינוואר ופגיעה במנגנוני מימון חמאס, הפחדן שנמנע ממלחמת מנע נגד חיזבאללה המתעצם,
זה שדרס את אנשי המקצוע הישרים ומפעיל גם במלחמה מכונת שנאת חינם פלגנית,
זה שיצא לחופשות כשהוזהר ממלחמה אזורית,
זה שדחף לחוקים פרסונליים לעבריינים כששריו הולכים אצל העבריינים, האיש שמינה גזענים משיחיים לשרים תוך שנוער הפוגרומים משתולל, שאיפשר גזל מליארדים למשתמטים והאחזויות ומקורבים ומשרדים מיותרים במקום למגן את אשקלון והצפון, הוא שעמד על המרפסת ולא שמע, הלך לפני הארון ולא ראה, הוזהר שהרס הדמוקרטיה יביא חורבן הוא החוטא מביא דין שמים – חורבן:
משפט צדק ילין בה ועתה מרצחים.
מפני שהיתה בו שנאת חינם.

הכפופים( המודיעין הצבאי) הביאו לפני הממונים עליהם ( הפוליטיקאים, השרים וראש הממשלה) רק את אותו מידע שהממונים רצו בכלל לשמוע. והממונים רצו לשמוע רק שהחמאס בעזה ״מורתע״ כך שהמידע שנגד ... המשך קריאה

הכפופים( המודיעין הצבאי) הביאו לפני הממונים עליהם ( הפוליטיקאים, השרים וראש הממשלה) רק את אותו מידע שהממונים רצו בכלל לשמוע.
והממונים רצו לשמוע רק שהחמאס בעזה "מורתע"
כך שהמידע שנגד את ה"קונספציה" פשוט סונן.
וכך, מידע ברור , שנאסף במשך שנים ובוודאי ערב המלחמה , לא הניע את המערכת להתארגנות מול האיום הברור.

התיאור הזה מצייר את הלוי באור עוד יותר גרוע מאשר אם לא היה מקבל התראות. אלף, בגלל הפחדנות מנתניהו וזה שאפילו לא העלה כוננות או לפחות העביר את ההתרעות לכל הכוחות בגבול. ובית, כי למרות שה... המשך קריאה

התיאור הזה מצייר את הלוי באור עוד יותר גרוע מאשר אם לא היה מקבל התראות. אלף, בגלל הפחדנות מנתניהו וזה שאפילו לא העלה כוננות או לפחות העביר את ההתרעות לכל הכוחות בגבול. ובית, כי למרות שהוא ידע כבר מהלילה שיש תוכנית התקפה, ובטוח שמע על הבוקר שיש התקפה בפועל, במשך כל היום הראשון צה"ל כגוף גדול ומאורגן פשוט לא היה באירוע. היו אוסף של מפקדים ברמות שונות שהתמודדו ככל שיכלו באופן מקומי, ולא היה שום דרג פיקודי שארגן והפעיל כוחות ברמת הזירה כולה. זה כישלון הרבה יותר חמור מכל דבר אחר שקרה באותו יום.

גם אם נקבל את הטענה המגוככת שהרמטכ''ל חשש מהתראת שווא (היו מספיק התראות ומידע שזו לא התראת שווא), עדיין יכל לפעול בדרכים רבות גם ללא הדרג המדיני כמו הפעלת נוהל 'כוננות עם שחר' שיכל למנו... המשך קריאה

גם אם נקבל את הטענה המגוככת שהרמטכ"ל חשש מהתראת שווא (היו מספיק התראות ומידע שזו לא התראת שווא), עדיין יכל לפעול בדרכים רבות גם ללא הדרג המדיני כמו הפעלת נוהל 'כוננות עם שחר' שיכל למנוע נפגעים רבים. אז למה לא פעל והעדיף לשתוק? כי הוא חדל אישים בדיוק כמו חליווה

עוד 1,304 מילים ו-6 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 22 בפברואר 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־139 ללחימה ● 134 חטופים עדיין בעזה

משלחת ישראלית תשתתף במו"מ בפריז לשחרור החטופים

פיקוד העורף הודיע ש"אין מניעה ביטחונית", שתושביהם של 18 יישובים בדרום, המרוחקים עד ארבעה קילומטרים מהרצועה, ישובו לבתיהם; בין היישובים – שדרות, ניר עם ומפלסים ● הוול סטריט ג'ורנל: חמאס הפחית ל־3,000 את מספר האסירים שאת שחרורם הוא דורש במסגרת ההסכם לשחרור החטופים ● ההרוג בפיגוע הירי שבוצע בכביש 1 – מתן אלמליח, תושב מעלה אדומים בן 26

עוד 48 עדכונים

לשנות את האקלים ברשויות המקומיות

ימים לפני הבחירות לרשויות המקומיות – והציבור הישראלי אדיש ● אם התחזית לאחוזי הצבעה נמוכים במיוחד תתממש, זו תהיה החמצה גם מבחינה דמוקרטית וגם מבחינה סביבתית, תחום שבו לעירייה יש השפעה דרמטית על חיינו ● "הבחירות האלה הן ההזדמנות הגדולה להוריד מילים מפוצצות כמו כדור הארץ ומשבר האקלים אל גובה העיניים, אל השכונה שלו והרחוב"

עוד 1,327 מילים
אמיר בן-דוד

ג'ונגל בווילה

לזירת הפיגוע הבוקר ליד מעלה אדומים הגיע במהרה איתמר בן גביר, שבוודאי היה שמח לקרוא לפיטוריו של השר לביטחון לאומי אלמלא היה זה הוא עצמו ● וגם: גנץ מאמץ את חוקי הג'ונגל ● דחייתם אומנותם ● עדכנוני מלחמה ● ביזיון לאירוויזיון ● ועוד...

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בזירת הפיגוע בכביש 1 ליד מעלה אדומים, 22 בפברואר 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
חיים גולדברג/פלאש90

ביטחון הוא רק תנאי הכרחי אך לא מספיק לחיים טובים

בין מקבלי ההחלטות קיים קונצנזוס, כי אחרי אירועי השבעה באוקטובר תקציב הביטחון צריך לגדול. לאחרונה דווח כי לאחר כמה שבועות של עיכובים, נוכח חילוקי דעות בין משרדי הביטחון והאוצר – הוועדה החיצונית לבחינת הגידול בתקציב הביטחון בעקבות המלחמה קורמת עור וגידים. נאמר כי הוועדה תגיש תוך 8 שבועות את המלצותיה לגבי התקציב לעשור הקרוב ולגבי גודלו של הצבא במלחמה.

שאלת תקציב הביטחון היא כבדת משקל עבור החברה הישראלית. בעקבות אירועי השבעה באוקטובר איבדו אזרחי ישראל את תחושת הביטחון הבסיסית. גם כיום, ארבעה חודשים אחרי האירועים המחרידים, 134 אזרחים מצויים עדיין כחטופים בידי חמאס בעזה ומאות אלפים מפונים מבתיהם בדרום ובצפון הארץ.

ערן פלג הוא אסטרטג השקעות וחוקר כלכלה פוליטית. לשעבר מנהל השקעות ראשי בחברת ניהול השקעות גלובלית. עוסק בייעוץ פיננסי, וכן במחקר על תהליך הדיגיטליזציה של הכסף במסגרת התכנית הבין-תחומית למדע, טכנולוגיה וחברה באוניברסיטת בר-אילן.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
שאלות מקדימות: 1. האם ההנהגה רציונלית או משיחית מושחתת? 2. האם הסכנה הבטחונית קיומית ומחייבת השקעה בקנה מידה אחר, או האם היא מיוצרת בגלל אידיאולוגיה או מניעים פוליטיים? אישיים? 3. האם י... המשך קריאה

שאלות מקדימות:
1. האם ההנהגה רציונלית או משיחית מושחתת?
2. האם הסכנה הבטחונית קיומית ומחייבת השקעה בקנה מידה אחר, או האם היא מיוצרת בגלל אידיאולוגיה או מניעים פוליטיים? אישיים?
3. האם יש נכונות לבחון ולנסות לקדם חלופות שמייצרות ביטחון באמצעים לא צבאיים/כוחניים? בנוסף להם?
4. האם קונספציה שהשקיעה שנים מליארדים בהכנה למלחמה אזורית, בפרט מול מעצמה רחוקה, מחויבת המציאות וניתנת לביצוע? ואם המעצמה ההיא כבר גרעינית ובעיה של מדינות רבות, האם מספיקה הרתעה חזקה מאוד והתמקדות בייצוב ביטחון גבולות?
5. כמה חוסר ביטחון מייצרות השחיתות ופונדמנטליזם? מה המחיר של עצירת השחיתות והפונדמנטליזם? מי מוכן לייצר או לכפות ביטחון באופן זה?
6. מה העלות האלטרנטיבית להעדר הסכמים? מה מחיר השמדה והרס ושליטה במיליונים בשטחים בעזה? איו"ש? חלקים מלבנון? בידוד? סנקציות/אמברגו, סוף לשיתופי פעולה וקיצוץ סיוע?
7. מה התועלת של כלכלת מלחמה? של יצוא נשק? ביחס לאובדן השקעות אחרות ואי התמקדות בתוצר אזרחי לא בטחוני?
8. מה החסכון בתקציב בטחוני ומה הרווח התעסוקתי/למשק בהכנסת משתמטים ומשתמטות למעגל השירות והעבודה? בצמצום פריסת הצבא והתשתיות להתנחלויות? בהסתת תקציבי בטחון לפיתוח פנים ופיתוח שת"פים אזוריים כדי לייצר מפגשי אינטרסים?
9. מה היכולת לשאת בהגדלת תקציב הביטחון, אם ההשקעה בתחומים אחרים לא מנוהלת באופן שמגדיל פיריון וצמיחה לטווח ארוך בתחומים אחרים? אם התעסוקה וההשכלה במשק מנוהלים באופן רחוק מאופטימלי? אם הדירוג יורד ועסקים קורסים ואזורי גבול נטושים ורבבות עקורים? אם המגמות הדמוגרפיות מונעות שגשוג בלי שינוי מהותי בחינוך ותעסוקה?
10. מה אם יש גורמים שרוצים להחליש ולשעבד את מעמד הביניים, להכפיף את חוקי המשחק לליברטנים/מליארדרים/מושחתים, לרמוס את אנשי המקצוע הישרים, להעביר את ההון לידיים בודדות ומקורבים ולמכור לזרים, אגב מצב חירום תמידי, ושתישרף המדינה?…
מי יקום לשנות?
צעדים קונקרטיים, עכשיו?!

עוד 601 מילים ו-2 תגובות

מלחמת עזה – עוד כתבות

להשאיר את עזה מאחור

אחרי ארבעה וחצי חודשים במלחמה, צה"ל מעביר את חיילי המילואים סדנאות ל"עיבוד לחימה" ● 150 מחלקות ביום יושבות עם פסיכולוג כדי להקל על המעבר מהצבא לאזרחות ● הם משדרים לכידות ואמונה בצדקת הדרך, ויצטרכו לחזור לחברה שאיבדה אמון בהנהגה ולקשיים הכלכליים ● מג"ד מילואים: "אנשים עשו תקופה ארוכה של קאט על החיים, ראו דברים קשים והריחו ריחות שנשארים באף. צריך את היומיים האלה לעבד את האירוע"

עוד 2,177 מילים

עמדות הישראלים על שלום

בקצות המפה הפוליטית, מימין ומשמאל, יש קבוצות עם חזונות של תקווה. באמצע יש רוב גדול ופסימי, שנוטה פעם לכאן ופעם לכאן. העמדות של כולם נובעות מהנחות יסוד שונות על טבע האדם והישראליות. עמדת המרכז שינתה בעבר את מדיניות ישראל, ועשויה לשנותה גם בעתיד.

המתנחלים האמוניים

המתנחלים האמוניים ותומכיהם מתנגדים לחלוקת הארץ תמיד, גם במחיר ויתור על שלום. מבחינתם, המפעל הציוני הוא ראשית הגאולה. בורא העולם התניע מהלך של גאולה שבו יש אינטראקציה בין היהודים לבינו.

ד"ר יעקב לזוביק הוא הסטוריון. ניהל את ארכיון יד ושם 14 שנה, ובין 2011-2018 היה גנז המדינה. כיום הוא כותב ספר על תולדות מפעל ההתנחלויות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 978 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

המחלוקת סביב עילת הסבירות חוזרת לבית המשפט העליון

עם מתן פסק הדין בנוגע לעילת הסבירות בחודש שעבר, חזרה לחיים העתירה נגד מינויו של בן גביר לשר הממונה על המשטרה ● פסק הדין שניתן אתמול אכן התקבל על יסוד עילת הסבירות - ואולם, דווקא העיסוק בעילה זו הוביל להתחממות מחודשת של המאבק האידיאולוגי המתנהל בין כותלי בית המשפט העליון ● פרשנות

עוד 1,238 מילים ו-1 תגובות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

שר החוץ הנורווגי התראיין לעיתון הנפוץ ביותר במדינה ועקץ את נתניהו: "הסבלנות של האמריקאים כלפיו ירדה לפחות מ־1%" ● הוא אף טען כי כבר קיימת טיוטה אמריקאית לפתרון שתי המדינות ושארה"ב מתכוונת להניחה בפני ישראל כעובדה מוגמרת ● הריאיון פורסם זמן קצר לפני שישראל החליטה שנורווגיה תנהל את כספי המיסים של הרשות הפלסטינית ● פרשנות

עוד 744 מילים ו-3 תגובות

עקורים

מאז פרוץ המלחמה בעזה, עבדאללה מלך ירדן מנסה לתמרן בשדה המוקשים של הממלכה ההאשמית – מדינה עם רוב פלסטיני, בעלת שותפות אסטרטגית עם ארה"ב וישראל ● חוקר ירדן אהרון מגיד מסביר בריאיון לזמן ישראל: "המלך מנצל את הקשרים החזקים שלו עם ארה"ב ועם מנהיגים במערב אירופה כדי לנסות ללחוץ על ישראל להגיע להפסקת אש"

עוד 819 מילים

משלחות גדולות של נוצרים אוונגליסטים פרו־ישראלים מרחבי העולם נחתו בארץ אחרי 7 באוקטובר כדי לתמוך במאמץ המלחמתי ובקהילות בעוטף עזה, חרף הדיווחים על העלייה במספר התקיפות נגדם לפני המלחמה ● "אין ספק שהטבח האפיל לגמרי על הנושא הזה"

עוד 1,225 מילים ו-3 תגובות

מאז תחילת המלחמה בעזה היה נראה שהיועמ"ש מעלימה עין ממגמה של הקשחת היחס של המשטרה כלפי מפגינים ● בהרב־מיארה ניצלה את הופעתה בכנס של המשטרה כדי להבהיר שאל לה לאמץ קו פוליטי ● במקביל, בתשובה לעתירה שהגיש השר וסרלאוף ביחס לחופש ההפגנה, פרקליטות המדינה הבהירה לבג"ץ כי המשטרה אינה יכולה לשמש ככלי של השלטון לדיכוי מחאות ● פרשנות

עוד 740 מילים ו-1 תגובות
היום ה־138 ללחימה ● 134 חטופים עדיין בעזה

דיווח: חמאס מראה סימנים להתגמשות בדרישות להפסקת המלחמה וריקון בתי הכלא

דיווח: בצרפת סבורים כי 45 חטופים קיבלו את התרופות ● בשבועות הקרובים יטיל ממשל ביידן סנקציות על עוד מתנחלים ● המדינה: אם לא יקודם חוק גיוס עד אפריל, אין מניעה מגיוס חרדים ● דיווח: ישראל מתכננת לפתוח את מעבר קרני לסיוע הומניטרי ● מספר שעות אחרי התקיפה שיוחסה לישראל - פיצוץ עז אירע בדמשק ● הרצוג מבקר את סמוטריץ׳: יש דברים שלא צריך להגיד בפומבי

עוד 40 עדכונים

הדילמה של גנץ ואיזנקוט

נייר העמדה שכתב איזנקוט חושף את התסכול הגדול של שרי המחנה הממלכתי מהתנהלות נתניהו בעת האחרונה - במיוחד בכל הקשור למו"מ על שחרור החטופים ● כרגע עומדות בפני גנץ ואיזנקוט שתי ברירות: להישאר בפנים ולנסות להשפיע על אף כל המגבלות; או לפרוש באמצע המערכה ולהותיר את ההגה בידיהם של סמוטריץ' וגביר ● אתמול הם קיבלו עוד סיבה מצוינת להישאר בממשלה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
בתחילת המלחמה שום דבר שקשור לממשלה ולשלטון המרכזי לא פעל ולא הצליח לעשות דבר כלשהו, הכל היה משותק או אובד עצות. בעת ההיא , נכון היה כי גנץ ואייזנקוט וסער יירתמו למאמץ של כלל המדינה להתג... המשך קריאה

בתחילת המלחמה שום דבר שקשור לממשלה ולשלטון המרכזי לא פעל ולא הצליח לעשות דבר כלשהו, הכל היה משותק או אובד עצות.
בעת ההיא , נכון היה כי גנץ ואייזנקוט וסער יירתמו למאמץ של כלל המדינה להתגבר על ההתקפה ולתארגן להתקפת נגד.
כיום – אין כבר שום תועלת לנוכחות של גנץ ואייזנקוט בממשלה או בקבינט, כי ממילא לא משתפים אותם, ואם כבר משתפים, אז לא מתייחסים לדעתם ולא מכבדים את בקשותיהם או רצונם.
אז להישאר בממשלה ובקבינט – רק בשביל " להישאר" …..זו לא חוכמה ולא אומץ ואפילו לא "טובת המדינה מעל הכל" אלא סתם המשך מיותר למשהו שהיה חשוב עד לפני כחודשיים (והיום כבר לא).
דווקא כיום, עליהם לצאת מכל מעורבות עם ממשלת ביבי, ולתת לביבי לחפור לעצמו את הבור , בשבילו ובשביל גביר וסמוטריץ'.

עוד 818 מילים ו-1 תגובות

צבוע שמסתובב בשבועות האחרונים בשכונת רמות בירושלים מעורר בהלה בקרב התושבים ● מאז הכחדת הנמרים, מדובר בטורף הגדול בארץ ● אולם, מעולם לא תועדה תקיפה של אדם על ידי צבוע בישראל ● הצבוע מגיע לעיר בעקבות שפע המזון הזמין, אבל בימים הקרובים מתכננים ברשות הטבע והגנים ללכוד אותו ולהעתיק את מקום מושבו לנגב

עוד 1,158 מילים ו-1 תגובות
עקורים

"אני מרגישה שהמלחמה היא הזדמנות לשינוי. היא החזירה את כולנו למקום פגיע ומעורער, ואנחנו לא יכולים להמשיך להחזיק בכל הסיפורים שאנחנו מספרים לעצמנו"

ברית גלעד

בת 38 מקיבוץ צבעון. נשואה ואם לשניים. הומאופטית. פונתה לראש פינה

עוד 1,916 מילים ו-3 תגובות

בזמן שכל העיניים על עזה, איראן עלולה לפרוץ לפצצה גרעינית

ראש סוכנות הגרעין של איראן לשעבר אמר כי מה שמפריד בין טהרן לפצצה זו "החלטה בלבד" ● דיוויד אולברייט, ראש מכון המחקר ISIS בוושינגטון ופקח גרעין של האו"ם לשעבר, מסביר: "אני חושב שזה המצב החמור ביותר שהיינו בו מעולם. אף אחד לא מנסה לעצור את איראן"

עוד 1,016 מילים
היום ה־137 ללחימה ● 134 חטופים עדיין בעזה

קטאר: קיבלנו אישור שהחלה העברת התרופות לחטופים בעזה

לשכת רה"מ על העברת התרופות: ישראל תבחן את אמינות הדיווח ● סמוטריץ': "החזרת החטופים? לא הדבר הכי חשוב"; נתניהו: לא מוכנים לשלם את המחירים ההזויים שחמאס דורש ● דיווח: בצמרת חמאס טוענים - סנוואר סובל מדלקת ריאות שהסתבכה ● היועמ"שית: "אסור לדרג מדיני להתערב בשיקולי המשטרה בעניין הגבלת מחאה" ● נחתם צו הריסה לביתו של המחבל מפיגוע הירי בירושלים

עוד 63 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה