מצב הזיהום במפרץ חיפה סביר בסך הכל?

בתי הזיקוק בחיפה – יוסי זמיר, פלאש 90

לאחרונה סיימתי לצפות בסדרה צ'רנוביל. התחושות היו קשות ביותר – לא רק בגלל האסון הנורא ותוצאותיו – אלא בעיקר בגלל ההבנה שמי שכרגיל אוכל אותה, אלו הם האנשים הקטנים. מי שאחראים לאסון לא יתנו לעולם דין וחשבון ואף יצאו כשידם על העליונה.

לא למדנו דבר מאסונות של אחרים, אם המצב בחיפה נמשך כפי שהוא, ואנו חיים מדו"ח לדו"ח. כנראה שאנו מחכים לצ'רנוביל שלנו שתתפוצץ לנו בפרצוף, ואז תתחיל מערכת הטיוחים, ההאשמות, הועדות והשימועים.

את הקורבנות אף אחד לא יחזיר ושום דבר לא יפצה על התוצאות המחרידות של אסון שמחכה מעבר לסיבוב. מי שאחראים ימשיכו לתפקידם הבכיר והמתגמל  בחסות האחראים האחרים כי יד רוחצת יד.

נולדתי בשנות ה-60 וגדלתי בשכונת נוה שאנן בחיפה, בילדותי, נהגנו לשבת בסוף רחוב הגליל על מורד ההר היורד לצ'ק פוסט, משקיפים אל הים, אורות המפרץ הנדלקים עם רדת החשיכה, כשבמרכז המראה הפסטורלי ניצבות הלבניות של בז"ן. זה היה הסמל של חיפה, והוא נצרב בכל מי שגדל בה. אז עדיין לא ידענו בבירור מה גורמת לנו נוכחותם הרעילה של בתי הזיקוק.

בשנים האחרונות הציבור לא מוכן לקבל יותר את המצב. לא את הלפידים העצומים הבוערים בלהבות מפחידות, המסנוורות את חיפה והקריות. לא את הריחות הקשים העולים מהמקום ומכסים את מתחמי הבילוי בצ'ק פוסט ומפרץ חיפה, את החלק המזרחי של הרי הכרמל ואף עולים ומגיעים לצידו המערבי.

שכונות שלמות בקרית חיים ובקריות הסמוכות מתקשות לנשום אויר ראוי והמציאות השכיחה היא סירחון כימי שאי אפשר להמלט ממנו. בשנים האחרונות התפרסמו גם נתוני החולי שהושתקו במשך שנים בחבירה מאורגנת של גורמי ממשל ארצי ומקומי, של בעלי אינטרסים עיסקיים, דרגת ניהול בכיר, גופים הממונים על שלום הציבור ושתיקתה של תקשורת שקיבלה הוראות מלמעלה.

מאז שההשתקה התרסקה לרסיסים – אנו חיים בציפייה מדו"ח לדו"ח, חוות דעת כזו או אחרת,  מתמודדים עם סוכני ספק וחוות דעת – חלק ממסע ההרגעה המזוייפת והשתקות המגיעות בשם הגורמים הכי מוסמכים ומקובלים על הציבור.

הם נאמרים מפי אנשים שלא גרים כאן, כמו גם מפי בעלי האינטרסים העיסקיים המרוויחים ישירות מהזיהום שאפילו לא גרים בישראל. גם הפוליטיקאים המחליטים עבורנו וחורצים את גורלנו – לא גרים כאן. ומי שכן גרים בחיפה, נמצאים בצד הבטוח לכאורה של ההר.

הלכאורה הוא כי אין שום דבר בטוח כשמיליון איש חיים מול מצבור בלתי פרופורציונאלי ונפיץ של חומרי דלק, בנזן, גז וחומרים כימיים.

לפני כשבוע דלפה אמוניה ממפעלי שטראוס בעכו הצמודים לקניון עזריאלי והתושבים הצטוו להסתגר בביתם ולחכות להוראות. איזור תעשייה עכו הוא מקום מוכה זיהום עוד מתקופת התעשיות האלקטרוכימיות, במקום המכונה מפרץ המוות, בגלל הנזקים הקשים בנפש ובסביבה שהותירה תעשיית פי וי סי  סודה קאוסטית, כלור וחומרי הדברה.

בדירקטוריון כיהן כחבר בכיר גם יונה יהב, ראש העיר לשעבר של חיפה שטען שהאויר בחיפה יותר טוב משוויץ. לאחר שהמאבק בחיפה הפך לצעקה גדולה, לא נותרה לו ברירה נגרר למאבק בקול ענות חלושה חסר אפקטיביות.

הבעלים, ג'ון פרבר, הוא גם הבעלים של תעשיות פרוטארום, יצרני חומרי טעם וריח. המפעלים יושבים במפרץ חיפה והם חברה מצליחה ועשירה. הריח שעולה מרבים ממפעלי המפרץ הוא צחנת זוועה, הגורמת לסחרחורות וכאבי ראש קשים. ג'ון פרבר לא גר בישראל. קורבנות התעשיות במפרץ כן גרים במקום ומהקול שלהם מתעלמים.

במפעלים המזהמים קורות תאונות חדשות לבקרים. אזורים נסגרים בגלל דליפות, שריפות, תאונות עבודה מסתוריות של  פועלים (פועלי קבלן ערבים שעניין מותם עובר באדישות ליד האוזן הציבורית). המפעלים ממוקמים באזור מועד לפורענות של רעידת אדמה קשה היכולה להתרחש כל רגע ללא שום הכנה מרחבית ואזרחית.

אבל כל אלו לא מטרידים את הממונים על שלומנו. מי שהיה הראשון לזהות את ההזדמנות הוא נסראללה, שאיים וממשיך לאיים בטיווח המפעלים המזהמים והמסוכנים. נסראללה מספר את התרחיש האפוקליפטי שממשלת ישראל מאפשרת לו, בקידום תכנית ההשמדה של מדינת ישראל.

ממשלת ישראל והעומד בראשה ממשיכים להפגין אדישות. אבל מה שהעיר באמת מתרדמתו ושלוותו את ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, מר ביטחון, הוא מינויו של רג'א זעתרא לסגן ראש בחיפה. אז הוא היה מודאג. הדאגה הזו חלפה מיד עם הודעתו של זעתרא כי ימסור את התואר והתפקיד לסגניתו.

הפצצה התקשורתית ששינתה את השיח על אודות הזיהום במפרץ חיפה היו נתוני החולי  של הילדים. בראש המחאות וההפגנות התייצבה כסמל למאבק לינוי סוסן-אז ילדה בת חמש, למודת סרטן אלים אשר כמעט גזל את חייה.

היא מתמודדת באומץ עם מחלתה, תודות לטיפולה המסור של המחלקה האונקולוגית לילדים ברמב"ם ולרוח האופטימית, האמונה והעוצמה שהפיחו בה הוריה.

כמוה, יש עוד הרבה ילדים ותינוקות, בני נוער ובוגרים הנלחמים בסרטן ומחלות קשות. אבל גם אלו לא מעניינים את ממשלת ישראל, שהוציאה היום דו"ח  המבוסס על סברות והשערות נבואיות, הקובעות שמצב הזיהום במפרץ חיפה – בסך הכל סביר.

נקבע שם כי אין סכנה לציבור, וכי מיליון איש על ילדיהם יכולים להמשיך לחיות בשלווה ובביטחה במצב הנתון. ממש כמו שבעיירה פריפיאט, בה התגוררו העובדים בצ'רנוביל, עמדו התושבים המוקסמים וצפו באורות המבהיקים שעלו מהמפעל הבוער, בעת שילדיהם שיחקו בשמחה בנשורת הגרעינית, בלי לדעת מה מחכה להם.

גילה לבני זמיר היא חיפאית, יועצת תקשורת ופובליציסטית, מנכלי"ת המרכז הישראלי - דרוזי, מייסדת ושותפה בתכנית "האקווריום-הכשרה פוליטית דמוקרטית". הובילה מאבקים סביבתיים וחברתיים. בוגרת התכנית למנהיגות חברתית במרכז מנדל צפון. בעלת BA בתקשורת, רוח וחברה ועיצוב תקשורת חזותית. נשואה, אם ל-3 וסבתא ל-4.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
הדו"ח שהתפרסם היום אינו מתייחס בכלל לזיהום האוויר. הוא רק סקר סיכונים שמתייחס לסיכוי של אדם להיפגע מהימצאות מצבורים של חומרים מסוכנים במפרץ חיפה (וגם זאת ללא התייחסות לשינוע החומרים בצנ... המשך קריאה

הדו"ח שהתפרסם היום אינו מתייחס בכלל לזיהום האוויר. הוא רק סקר סיכונים שמתייחס לסיכוי של אדם להיפגע מהימצאות מצבורים של חומרים מסוכנים במפרץ חיפה (וגם זאת ללא התייחסות לשינוע החומרים בצנרת, ובמשאיות וכו', ובתנאים רגילים, ללא מלחמות וללא רעידות אדמה). למשל, הדו"ח מתייחס למקרים שבהם מכל מחליד ונפער בו חור, וחומר מסוכן נשפך ממנו אל מחוץ לתחום המפעל וניצת בו אש.
מטרדי הריח ולסוגיות הבריאותיות – אלה סוגיות אחרות שהדו"ח הספציפי הזה לא היה אמור להידרש אליהם בכלל.

עוד 739 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // שבת, 18 במאי 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו

היהירות של נתניהו מסכנת את השלום עם מצרים

ההתקדמות לרפיח והיעדר האפיק המדיני מסכנים את יחסי ירושלים–קהיר ● למרות איום הסנקציות, הודו ואיראן חתמו על הסכם נמלים ענק ● אמיר כווית מאס בדמוקרטיה ● הצבא הסודאני הצית 201 עיירות וכפרים במדינה ● והשבוע ב־1916: הסכם סייקס־פיקו ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,187 מילים ו-1 תגובות

כיצד האירוויזיון מסביר את טראמפ

צריך הרבה כדי לגרום לי לכתוב על האירוויזיון, אבל התוצאה בסוף השבוע שעבר הצליחה לעשות זאת, כי היא מסבירה הרבה מהמוזרות הפוליטית בעולם. למשל, את זה שאחד כמו דונלד טראמפ עלול לחזור לבית הלבן.

השירים בדרך כלל בינוניים ומטה, אבל האירוע הפך למרכזי, באמצעות שני עמודי תווך של האדם המודרני:  סובלנות כלפי האחר (גייז בעיקר), וחוסר סובלנות כלפי האחר (לאומנות). לעולם השניים לא ייפגשו, אלא בזמן האירוויזיון.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות איי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://danperry.substack.com

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,045 מילים
אמיר בן-דוד

ישראל הורידה כפפות מול דרום אפריקה, אבל הקרב נראה אבוד

יום הדיונים השני בבית הדין הבינלאומי לצדק היה קצר מהמתוכנן: ישראל שלחה בסבב הנוכחי רק שני נציגים, ואלו הסתפקו בשעה וחצי להשמעת עמדת ישראל ● אף שהטיעונים היו משכנעים, ולמרות שלראשונה ישראל תקפה את קשרי דרום אפריקה וחמאס - לא ניתן היה להשתחרר מהתחושה שישראל מצויה כיום בלב שטח עוין לא רק ברצועת עזה, אלא גם בארמון השלום בהאג ● פרשנות

עוד 1,316 מילים ו-1 תגובות

"אייל קטן" כמטאפורה על הישראליות

הסדרה המצוינת המשודרת בימים אלה בנטפליקס, "אייל קטן", מתארת סיטואציה של אדם הנתון למעקב והטרדה אובססיבית על ידי סטוקרית. למעשה, עלילה שנתקלנו בה בסדרות רבות ובספרים כמו, למשל,  "מיזרי" של סטיבן קינג.

הסדרה מתארת שני גיבורים בעלי הפרעה נפשית לכאורה, מבלי להיכנס כמובן לאבחנות רפואיות, המזינים זה את הפרעתו של זה. הגיבור מודה שהוא נהנה, לפחות במידה מסוימת, מכך שהוא נתון במעקב אובססיבי. מעקב זה הזין את הצורך שלו באהבה ובהכרה, ופיצה גם על כישלונו כקומיקאי.

ד״ר אלדד שידלובסקי הוא מרצה לכלכלה במכללת אשקלון, לשעבר ראש אגף כלכלה ומחקר במשרד האוצר. פרסם לאחרונה ספר ״שיחות על לוינס עם הרב דניאל אפשטיין״.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 808 מילים

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

האח בלוז

הארכיון של רוןזמן ישראל נובר בארכיון של העיתונאי הוותיק רון מיברג ומפרסם מחדש מבחר מכתבותיו, שקריאה בהן היום מספקת פרספקטיבה איך הגענו עד הלום ● והשבוע: בחזרה ל"שאטו מרמונט", בונגלו מספר שלוש, שם נמצאה גופתו של ג'ון בלושי, שהתחזה לזמר נשמה שחור והיווה 50% מהאחים בלוז – הרכב מוזיקלי שייסד ביחד עם הקומיקאי דן אקרויד

עוד 2,183 מילים

עקורים

הספין התורן משקף את מצבו הפוליטי של "הקוסם" של ישראל: נתניהו שולף ספינים פוליטיים ואין קונים לסחורה ● ה"קסם" לא מחזיק מעמד יותר משעה-שעתיים ● מספר זעום של כתבים מתלהבים לרגע קט הכתירו זאת כ"תרגיל מבריק" - הם עוד לא התרגלו למעמדו החדש של נתניהו כנטל, לא נכס ● פרשנות

עוד 937 מילים ו-3 תגובות
היום ה־224 ללחימה ● 129 חטופים עדיין בעזה

צה"ל חילץ גופות של שלושה חטופים מרצועת עזה

צה״ל החזיר מרצועת עזה את גופותיהם של שני לוק, ועמית בוסקילה ויצחק גלרנטר ז״ל, שנרצחו במסיבת הנובה ● דיווח: בכיר בצוות מו"מ הישראלי מזהיר – "הרחבת הפעולה ברפיח עלולה לסכן חטופים" ● צה"ל חיסל בלבנון מפקד בכיר בארגון הטרור הג'מאעה האסלאמית שעבד עם חמאס נגד ישראל ● סמל בן אבישי, בן 20 מנהריה, נפל בקרב בג'בליה ● הבית הלבן: ישראל הבטיחה לארה"ב שיחות לפני קבלת החלטות על מבצע רפיח

עוד 59 עדכונים

דרום אפריקה הציגה תסריט של סרט אימה, לא טיעון משפטי ראוי

במשך שעתיים עמדו אתמול בבית הדין הבינלאומי לצדק בהאג שבעה נציגים של דרום אפריקה, ובטון סמכותי ונחרץ השמיעו טיעון משפטי שכל בית משפט נורמלי היה מגלגל מכל המדרגות ● אפילו אוזניים לא מקצועיות היו יכולות להבחין כי הדברים שהושמעו היו חסרי יסוד הן מבחינה עובדתית והן מבחינה משפטית ● אתמול נציגי ישראל לא הוציאו הגה במשך כל הדיון; היום תורם ● פרשנות

עוד 917 מילים ו-1 תגובות

שורת התבטאויות מעלה את החשד כי משהו באיראן אולי מתחיל להשתנות בעניין הגרעין ● חבר פרלמנט איראני הצהיר כי טהרן צריכה לשמור על "שוויון מול האויבות שלה", כלומר מאזן הרתעה גרעיני ● גורם ישראלי בכיר מגדיר את המצב הנוכחי כ"התפתחות מסוכנת" ● עכשיו נותר להמתין לדוח הרבעוני הבא של סבא"א ● פרשנות

עוד 810 מילים

"המצב בישראל לא ישתנה בלי לחץ חיצוני"

במחאה באוניברסיטאות בארה"ב ובאירופה נגד המלחמה בעזה משתתפים גם מרצים ישראלים ● הם שירתו בצה"ל, שומרים על קשר עם משפחותיהם וחבריהם בארץ, מבקרים כאן, דואגים לישראל ומתעבים את חמאס ● זה לא מונע מהם לכנות את ישראל "מדינת אפרטהייד" ואת המלחמה "טבח" ו"רצח", לתמוך ב־BDS ולהשתתף במחאות שנתפשות בישראל כ"אנטישמית"

עוד 2,794 מילים ו-1 תגובות

ההליך בהאג הולך ומאבד את הנופך המשפטי שלו

בית הדין לצדק בהאג יתכנס היום לדיון בבקשתה הרביעית של דרום אפריקה להוצאת צו ביניים שידרוש מישראל לעצור כליל את הלחימה ברצועת עזה ● בפועל, אין שום הצדקה לדיון והטענות המשפטיות שמעלה דרום אפריקה הולכות ומתרחקות מהאמנה למניעת רצח עם ● אבל ניכר כי בכל סבב של בקשות מצד דרום אפריקה עוד ועוד מדינות מצטרפות אליה - ובית הדין הולך ומתקרב להיענות לבקשה ● פרשנות

עוד 1,153 מילים ו-1 תגובות
היום ה־223 ללחימה ● 132 חטופים עדיין בעזה

רן יעבץ, בן 39 ממודיעין, נפל בפעילות מבצעית בעוטף עזה

שני חטופים אזרחי תאילנד נרצחו וגופותיהם מוחזקות בעזה ● דרום אפריקה טענה בהאג כי המבצע ברפיח יוביל להרס מוחלט של כל עזה, ודרשה צו מיידי שיכפה על ישראל לעצור את כל פעילותה הצבאית; מחר תשיב לה המשלחת הישראלית ● סמוטריץ׳ מקדם מכסים על ייבוא מטורקיה בתגובה לצעדים של ארדואן נגד ישראל ● מועצת הביטחון של האו"ם דנה בנושא החטופים בעזה

עוד 66 עדכונים

גלנט תובע מנתניהו לקבל מייד שלוש הכרעות היסטוריות

גלנט יודע כי דשדוש בלי החלטה רק תוקע את צה"ל בעזה, וגורם למספר נפגעים בלתי נסבל ● אף ייתכן שהאבדות בימים האחרונים ברצועה זירזו את גלנט לצאת בהצהרתו הדרמטית אתמול, שנשמעה לפעמים כמו אולטימטום לנתניהו ● אבל הדרישות ששר הביטחון מציב הן בקנה מידה שנתניהו לא יוכל לעמוד בהן מבלי לאבד את הימין ● פרשנות

עוד 763 מילים ו-2 תגובות

"רמת האנטישמיות בקנדה בשיא היסטורי"

שישה חודשים לאחר שנכנסה לתפקידה, דבורה ליונס מסבירה בריאיון לזמן ישראל כי הנסיקה באנטישמיות בקנדה אחרי זוועות 7 באוקטובר היא חלק ממגמה מדאיגה ● "כמה מגוחך לחשוב שרק יהודים צריכים להוביל את המאבק באנטישמיות. האנטישמיות לא משפיעה רק על הקהילה היהודית"

עוד 1,511 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה