הזמן של
חיים גולד
התיאור על ח"כ שיקלי שנשאר לבד במערכה מזכיר מקרה דומה שהיה לבנט ב2013 עם ח" כ יוני שטבון שהצביע נגד חוק הגיוס ומאז לא נודעו עקבותיו...
כל הזמן // יום שני, 21 ביוני 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

34 תפקידים בכירים במינויים אישיים ממתינים לאיוש בלשכת ראש הממשלה ● אבל הכיסאות והפאנלים כבר הוחלפו, ואתמול נפגשה הממשלה החדשה לישיבת עבודה ראשונה ● שבוע אחרי השבעתה, ממשלת בנט-לפיד החלה לעבוד, ובעלי התפקידים בלשכות מסתגלים למציאות חדשה - כולל מצוקת חנייה

עוד 891 מילים

אישוש אוכלוסיית הדגה בים התיכון

בכל חורף אנו עדים לתופעה של בעלי בריכות דגים ואספני דגיגוני בורי הפושטים על פתחי הנחלים ואוספים את דגיגוני הבורי.

השנה השתוממו אוהבי הים של נתניה למראה פשיטה של מספר טנדרים ובהם עובדים המצוידים ברשתות, הבאים לאסוף מנחל פולג דגיגונים. במשך מספר ימים אספו האספנים שלל גדול מאוד של דגיגונים מהנחל. האספנים מגיעים עם רשתות קטנות לבדוק את מצב הדגיגונים בנחל ואם נמצאים דגיגונים, מוצאות רשתות גדולות יותר והנחל נסרק הלוך ושוב עד לדגיג האחרון.

בכל חורף אנו עדים לתופעת בעלי בריכות דגים ואספני דגיגוני בורי הפושטים על פתחי הנחלים ואוספים את דגיגוני הבורי. השנה נצפתה פשיטת טנדרים מצוידים ברשתות על דגיגוני נחל פולג

כיום משרד החקלאות מחלק רישיונות לאסוף דגיגוני בורי מהטבע.

דג הבורי הינו דג בעל מחזור חיים מעניין, חלק מחייו הדג מבלה במים מתוקים בנחלים ואת יתר ימיו הוא מבלה בים במים מלוחים. הדג חי באסטואר (אזור הנחל הסמוך לים), לאחר מכן הוא יוצא לים.

כיום הדג סובל רבות מפעילות האדם: איסוף דגיגוני הבורי (קיפון) מהטבע לצרכי חקלאות, דייג אגרסיבי בים וזיהום של אזור הגידול שלו בכניסות לנחלים ובים.

פעילות אנושית זו פגעה בסביבה ובטבע ודיללה את מה שנקרא בשפה המקצועית ״משאב הדגה״.

לדוגמה: אחד מאזורי הגידול של דגיגוני הבורי הוא נחל אלכסנדר. נחל זה סובל באופן קבוע מאירועי זיהום בחודש נובמבר בשל פסולת הנוצרת מסחיטת זיתים. בתקופות אחרות מגיעה פסולת מבתי מטבחיים, כמו גם מאירועי קריסה של מכוני טיהור שפכים. חלק מהזיהום מגיע מהרשות הפלסטינית.

לנחל שורק, ליד פלמחים, מוזרמים שפכים באופן קבוע ממכון טיהור השפכים השפד"ן על פי אישור הזרמה שניתן למכון מהמשרד לאיכות הסביבה.

המצב דומה באזור הגידול של הבורים ברוב הנחלים באזור החוף.

על הזיהום בנחלים עם אבי עמית המפצח בערוץ 10:

כחלק מהמאמץ לאישוש אוכלוסיות הדגים ובעלי החיים בים התיכון, יש להפסיק לחלוטין את הנפקת רישיונות האיסוף לדגיגוני בורי מהטבע, יש לפעול לאספקת דגיגונים לצורך גידול בבריכות דגים ממכוני רוויה ולא מהטבע.

כבר היום מסופקים דגיגוני בורי מחוות גידול ומשוחררים לכנרת. יש להרחיב את הפעילות.

נחל אלכסנדר, מאזורי גידול דגיגוני הבורי. סובל בקביעות מאירועי זיהום בנובמבר, מפסולת של סחיטת זיתים. בתקופות אחרות מגיעה פסולת מבתי מטבחיים, קריסות מכוני טיהור שפכים ומהרש"פ

לצוות האספנים יש גם עלות לא מבוטלת של שכר עבודה, דלק וציוד הדרוש להובלת הדגים, כמו מכלים  וחמצן. את העלות הזו יש להפנות לרכישת דגיגוני בורי מחוות גידול ולעזוב את הטבע לנפשו.

יש לאפשר לדגיגוני הבורי להתרבות בים ובנחלים בחופשיות ולהגדיל את מלאי הדגים בים לצורך חיזוק שרשרת המזון ולחיזוק ענף הדייג והתיירות.

אלו הם חלק מהצעדים לאישוש אוכלוסיית הדגים ובעלי החיים, אחרי עשרות שנים של דיג לא מבוקר ופרוע ללא כל התחשבות בבעלי החיים.

הפוטנציאל הגדול של המים הטריטוריאליים והכלכליים של ישראל אינו מנוצל.

האזור זה מנוצל רק ע"י תעשיית הגז. בשטח אדיר ממדים זה ניתן לתרום גם לכלכלת ישראל בדרכים נוספות, ובעיקר בניצול האזור להגדלת שלל הדגים ובעלי החיים לקידום כלכלה הנשענת על דייג ותיירות.

לאחרונה הגופים הירוקים יוזמים הקמה של שמורות ימיות בים התיכון. שמורות ימיות הינן קריטיות על מנת ליצר אזורים בהם הדגים מתרבים ללא הפרעה.

שמורות אלו מגדילות את מגוון ושלל הדגים והופכות להיות מפעל ליצור דגים. הדייגים יכולים לדוג סביבם ולהנות משלל דייג מוגדל.

לצערנו, הדייגים מתנגדים להקמת שמורות ימיות. זאת טעות מצידם, כי ניהול משאב הדגה באופן מושכל יגדיל את מלאי הדגים ואת הרווחים שלהם.

המצב הנוכחי הוא שספינות דייג ומכמורתנים יכולים לדוג ללא הגבלה וע"י שימוש באמצעים טכנולוגים, כגון רדאר של להקות דגים, לחסל להקות שלמות ולפגוע בסיכויי ההתרבות העתידיים של הדגים.

המצב הנוכחי הוא שספינות דייג ומכמורתנים יכולים לדוג ללא הגבלה וע"י שימוש באמצעים טכנולוגים, כגון רדאר של להקות דגים, לחסל להקות שלמות ולפגוע בסיכויי ההתרבות העתידיים של הדגים

בשנים האחרונות הוטלו הגבלות על דייג בעונת הרוויה וניתן כבר לראות שיפור משמעותי לטובה בשטח.

כיום, ניתן לאספנים אישור ממשרד החקלאות לאסוף דגיגוני בורי, בשטח פועלים גם אספני בורי פיראטים ללא אישור. אין מודעות ואין סימון מתאים של האספנים המורשים, הנושא פרוץ.

דוח מומחים של האגודה הישראלית לאקולוגיה ומדעי הסביבה ממליץ על סיום הנפקת רישיונות האיסוף.

לעומתנו, הקנדים השקיעו רבות באישוש אוכלוסיית הסלמון באזור האוקיינוס הפסיפי.

סדרות של בריכות קטנות נבנו על מנת לאפשר לדגי הסלמון לדלג ולעבור סכרי מים גדולים ולהגיע לאזורי הרבייה שלהם.

באזורי רביה אלו נבנו חוות ע״י משרד החקלאות הקנדי. בחוות הללו מגודלים דגיגוני הסלומון במשך מספר חודשים, לגודל המאפשר להם סיכוי גבוה יותר לשרוד בטבע.

שמורות ימיות הוכרזו כדי לאפשר לדגי הסלמון ודגים נוספים להתרבות באופן חופשי, והדייג אפשרי רק סביב שמורות אלו.

פעולות אלו ופעולות נוספות יצרו למעשה ענף דייג משגשג שמספק אלפי מקומות עבודה.

בבריטיש קולומביה קנדה דגי ה-wild סלמון נמכרים בכל סופרמרקט, חנויות דגים, מסעדות דגים וסושי.

דגים אלו המגודלים בטבע הם מוצר איכותי העולה בהרבה על דגי הסלמון המגודלים בחוות גידול דגים (אלו נקראים ע״י האינדיאנים הקנדים "דג מחלה"). כמות הטפילים הגדלים על הדג וחומרי המזון שמזינים בהם את הדג, כמו גם הצבע שדרוש להאכלת הדג על מנת לקבל את הגוון הוורוד של דג הסלמון, כל אלו יוצרים דג באיכות נמוכה.

דגי הסלומון הגדלים בטבע הם בעלי גוון כתום חזק וטעם עשיר של דג ים איכותי.

בקנדה השקיעו באישוש אוכלוסיית הסלמון. שמורות ימיות הוכרזו כדי לאפשר התרבות חופשית, והדייג אפשרי רק סביב השמורות. פעולות אלו ואחרות יצרו ענף דייג משגשג עם אלפי מקומות עבודה

במקביל לתעשיית הדייג התפתחה גם תיירות של דייג ספורטיבי ותיירות סביב שלל בעלי החיים שחיים על שרשרת המזון של הדגים, כמו לווייתן הקטלן, כלבי ים ודולפינים.

בריטיש קולומביה ידועה במסעדות הדגים שהן הטובות והזולות בקנדה.

עצומה להפסקת איסוף הדגיגונים מהטבע

אלעד שי הוא מנהל פרויקטים בבניה, מוסמך בניה ירוקה מהטכניון בחיפה ומוסמך תקן בניה ירוקה קנדי אמריקאי LEED. מומחה לאיכות סביבה ומוביל את ה"חברה הירוקים".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 832 מילים

אז מה למדנו מהעשור החולף? ● שהגירעון התקציבי יוצא בערך כפול מהתחזית ● שפיקוח הכנסת על פעילות הממשלה נחלש ● ושבפועל, התקציב הפך לפלסטלינה בידי הממשלה ● אם ממשלת בנט-לפיד מבקשת באמת לחולל שינוי בעקרונות השלטוניים בישראל, עליה לבחור, כאקט אסטרטגי, להעביר את תקציב המדינה כל שנה ● פרשנות

עוד 1,154 מילים

למקרה שפיספסת

״אם תהליך ההסדרה ייכשל - ייתכן שנפתח במבצע בעזה״

לראשונה: דגל גאווה הונף במשרד החוץ ● זנדברג: יש ניסיונות לפשרה בחוק האזרחות - מקווה שנגיע לפתרון ● אלקין: אם יבוא מפגע הוא לא יבחין בין תומכי נתניהו למתנגדיו ● קרעי על הטענות לגריסת מסמכים לפני כניסת בנט לתפקיד רה״מ: ״למה יש מגרסות במשרדי ממשלה? כי יש מסמכים לא רלוונטים״ ● הסכם הגרעין: בנט וגנץ ייפגשו עם ריבלין לקראת יציאתו לארה״ב

עוד 12 עדכונים

אם סודאן כבר לא "אויבת", למה לא להפוך אותה לבת ברית?

השינויים המשמעותיים הפוקדים את אזורנו לא פסחו על סודאן. למדינה אשר במשך שנים הפגינה עוינות כלפי ישראל ואף הגדירה אותה "אויבת", אין סיבה כיום לא להכיר בישראל ולהפוך לבת בריתה. גם לישראל יש אינטרס בחיזוק היחסים עם סודאן.

השינויים המשמעותיים הפוקדים את אזורנו לא פסחו על סודאן. למדינה אשר במשך שנים הפגינה עוינות כלפי ישראל ואף הגדירה אותה "אויבת", אין סיבה כיום לא להכיר בישראל ולהפוך לבת בריתה

למצער, השבוע פורסם כי בסודאן מאוכזבים מתהליך הנורמליזציה עם ישראל. הם מסתכלים בקנאה על היחסים המתחזקים בחסות אמריקאית בין ישראל, איחוד האמירויות, בחריין ומרוקו, ומתלוננים על מיעוט ההישגים בקידום שיתופי פעולה עם ישראל ועל עיכוב ההשקעות האמריקאיות שהובטחו.

כברת הדרך הארוכה אותה עברו יכולה להבהיר מדוע. במרוצת השנים עברה סודאן תמורות פוליטיות ואידיאולוגיות: ממורשת המהדי שעיצבה את זהותה והמנדט הבריטי שגיבש את המבנה הפוליטי שלה, היא נעה ודגלה בעמדות פאן-ערביות. אימוץ האידיאולוגיה הפאן-ערבית בהנהגת עבד אל נאצר (שקראה בין השאר לחיסול ישראל) הציבה את סודאן כאויבת. ועידת ח'רטום לאחר מלחמת ששת הימים, שנודעה כ"ועידת שלשת הלאווים" ("לא להכרה, לא למו"מ ולא שלום") – הייתה ועידת הליגה הערבית שסימלה את מהות היחס הערבי לישראל, דאז. לאחר מכן אימצה מצע של הקצנה אסלאמית, עד להפיכתה למדינת טרור (כאשר היא שיתפה פעולה עם חמאס וחזבאללה בפעולותיהם נגד ישראל). לאחרונה, ניכרת מגמה סודאנית לשיבה מדרך הטרור, הקיצוניות והאיבה אל עבר שיתופי פעולה בינלאומיים.

שינוי ביחסים בין ישראל וסודאן הוא בר-השגה. כשם שנוצר הקשר בשלהי שנות הששים עם דרום סודאן, אשר הניב יחסים מיוחדים בין שתי המדינות לאחר עצמאות דרום סודאן ב-2011 – כך ניתן לבסס קשר הוגן ומועיל עם סודאן, משהוסרו המכשולים  שעמדו בדרך לכך.

בשונה מהעבר, לשתי המדינות יש אינטרסים ביצירת הקשר ההדדי. האינטרס הישראלי המרכזי הוא ביסוס גישה ישראלית לאזור הגיאו-אסטרטגי של הים האדום ובנייתו של פרוזדור למזרח אפריקה. בנוסף, יחסים עם סודאן יאפשרו לישראל את קיצור זמן הטיסה לאפריקה ולאמריקה הלטינית, כמו גם את פתיחת האפשרות למשקיעים ומומחים ישראליים לעבוד בסודאן.

שינוי ביחסים בין ישראל וסודאן הוא בר-השגה, כשם שנוצר הקשר בשלהי שנות הששים עם דרום סודאן. בשונה מהעבר, לשתי המדינות יש אינטרסים ביצירת הקשר ההדדי

האינטרס הסודאני המרכזי הוא שיפור המצב הכלכלי החמור במדינה, וההכרה בישראל היא אחד הצעדים המרכזיים למימושו. בסודאן מכירים בכך שישראל היא מסדרון הכרחי בדרך לוושינגטון, וכי לישראל עצמה יש נכסים להם זקוקה סודאן. לישראל יכולות בתחומי החקלאות, האנרגיה הסולרית והמים שהינם קריטיים לסודאן, והיא יכולה לסייע בתחום הביטחון ולמאמצי הפיוס הפנימיים בין הקבוצות השונות במדינה.

היכרות טובה של ישראל מצד סודאנים ששהו ושוהים בארץ ויכולים לשמש שגרירי רצון טוב שיקרבו בין המדינות יכולה להוות גורם מגשר ומסייע לקידום היחסים.

מעת שההנהגה הסודאנית ("המועצה הזמנית") קיבלה את ההחלטה לנרמל יחסים עם ישראל, לאחר שהוצאה מרשימת המדינות התומכות בטרור בשלהי ממשל טראמפ, הצטרפה ל"הסכמי אברהם" וביטלה את החרם שהשיתה על ישראל ב-1958, אין סיבה לא לקדם את היחסים בין שתי המדינות לרמה הטובה ביותר, לתועלתן ההדדית.

יותר מכך, התפתחות זו תתרום בצורה חיובית גם לתהליכים אחרים באזור. יכולה להיות לה השפעה מיטיבה על הגזרה הפלסטינית-ישראלית, כמו גם על קידום היציבות בקרן אפריקה. בנוסף, צופן חימום היחסים גם את חיזוקו של הקשר בין מדינות הקואליציה הערבית-סונית למחנה המערבי, כאשר ישראל משמשת במידת מה כמתווכת, ובניית נדבך משמעותי לציר המדינות הפועל נגד טרור.

מעת שההנהגה הסודאנית קיבלה את ההחלטה לנרמל יחסים עם ישראל, לאחר שהוצאה מרשימת המדינות התומכות בטרור, הצטרפה ל"הסכמי אברהם" וביטלה את החרם על ישראל, אין סיבה לא לקדם את היחסים

לסודאן ולישראל נקרתה הזדמנות נדירה שנוצרה מנסיבות מיוחדות שנתהוו בשנים האחרונות לרקום יחסים טובים ביניהן. חבל שהתחושה בצד הסודאני היא של פספוס. ישראל יכולה כבר היום לפעול כדי לממש את הפוטנציאל הטמון ביחסים – למשל, להגיש סיוע ולקדם שיתופי פעולה בתחומי החקלאות, המים, והאנרגיה הסולארית. בדרך זו ניתן להתגבר על משקעי העבר ולא להחמיץ הזדמנות זו.

ד"ר חיים קורן כיהן כשגריר ישראל למצרים וכשגריר הראשון של ישראל בדרום סודאן. חבר בצוות חשיבה במיתווים - המכון הישראלי למדיניות-חוץ אזורית. הוא מרצה במרכז הבינתחומי בהרצליה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 587 מילים

תגובות אחרונות

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

המשחק הכפול של הנגיד

נגיד בנק ישראל אמיר ירון ממליץ בתקשורת על הגדלת היצע הדירות כפתרון לביקוש הרב ומתעקש שזה מה שיביא להתמתנות המחירים ● אבל בפועל, הוא עצמו קיבל החלטות שנועדו לגרום למצב ההפוך ● פרשנות

עוד 720 מילים ו-1 תגובות

תחקיר מסיבות רועשות, תאורה חזקה - ובקרוב מתחם הופעות ענק

רט"ג הכריזה על מכתש רמון כשמורת אור כוכבים ● אלא שבלב המכתש מקיימים לאחרונה אירועים והופעות ● מטיילים מתלוננים על תאורה חזקה ורעש שמגיע למרחקים ● ראש המועצה אישר הקלות ליזמים ומקדם בשטח הסמוך הקמה של אמפי הופעות ● ברט"ג חתמו על התוכנית בלי תסקיר סביבתי, והתושבים חוששים שמדובר באסון סביבתי

עוד 2,716 מילים ו-1 תגובות

אדלשטיין: נתניהו עשה כל טעות אפשרית, אנצח אותו בפריימריז

הממשלה בוחנת את האפשרות לקנוס הורים לילדים מפרי בידוד ● במשרד הבריאות שוקלים להחזיר את חובת המסכות בחללים סגורים ● אלקין אחראי למצוא פתרון למתנגדי חוק האזרחות ● הציונות הדתית פתחה לשכה במאחז אביתר ● ליברמן ואלקין שוקלים תוכנית המשך ל"מחיר למשתכן" ● עובדים במשרד רה"מ מאששים: "הייתה גריסה משמעותית" של מסמכים

עוד 63 עדכונים

הקואליציה והאופוזיציה נערכות למלחמת התשה

נתניהו החליט בסוף השבוע להתנגד לחוק האזרחות, מה שאומר שלממשלה אין רוב ● במקום, הליכוד יגיש הצעת חוק הגירה דרקוני על מנת להביך את הקואליציה ● מקורב לנתניהו: "אנחנו לא משנים את הערכים שלנו, אנחנו מקצינים אותם" ● בליכוד בינתיים מסתמנת פשרה: הפריימריז ייערכו בדצמבר ● ואילו גנץ מתנהל כמי שיצא למסע נקמה אישי נגד נתניהו ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עוד תגובה. אני אחד שמאמין שכדה"א חייב להיפרד בהדרגה המקפיטליזם, אחרת, פיניטו, טוטאל-לוס; זאת דעתי, והיא מוצקה ביותר, אם אשנה את דעתי - אודיע זה ברבים זה. לענייננו, הממשלה הזאת בנויה מכא... המשך קריאה

עוד תגובה.
אני אחד שמאמין שכדה"א חייב להיפרד בהדרגה המקפיטליזם, אחרת, פיניטו, טוטאל-לוס; זאת דעתי, והיא מוצקה ביותר, אם אשנה את דעתי – אודיע זה ברבים זה.
לענייננו, הממשלה הזאת בנויה מכאלה שממש לא מתחברים לאג'נדה שלי, לאנטי-קפיטליזם, ובכל זאת לתחושתי, ההתגלגלות של העניינים אולי, אולי, לא בטוח, אולי, תביא לשינוי גם בתפיסת העולם הכללית בנושא הנדון – אולי!
אף אחד לא יודע מה יהיה, הכל סטטיסטיקה והסתברות, אך ההגיון הישר, שלי לפחות, אומר שבקצב הזה כדה"א לא ישרוד

חקירת מכירת צוללות אסטרטגיות למצריים מאחורי גבם של שר הבטחון והרמטכל זאת לא רדיפה אישית. זאת חקירת העבירה הבטחונית הכי חמורה מזה 2000 שנה זה ברמה של ישראל מוכרת צנטרגופות לאירן. גם זה ... המשך קריאה

חקירת מכירת צוללות אסטרטגיות למצריים מאחורי גבם של שר הבטחון והרמטכל זאת לא רדיפה אישית. זאת חקירת העבירה הבטחונית הכי חמורה מזה 2000 שנה

זה ברמה של ישראל מוכרת צנטרגופות לאירן. גם זה היה יחשב אישי?

אני באופן אישי מאמין שקושי מחשל, שאתגרים מייצרים תושייה ויצירתיות: ככל שהאופוזיציה תתיש את הקואליציה, ככה ישראל תרויח, תשתפר, תשתדרג, תתייעל. ביבי וחסידיו זה ארגון פשע, וארגון פשע כשעול... המשך קריאה

אני באופן אישי מאמין שקושי מחשל, שאתגרים מייצרים תושייה ויצירתיות: ככל שהאופוזיציה תתיש את הקואליציה, ככה ישראל תרויח, תשתפר, תשתדרג, תתייעל. ביבי וחסידיו זה ארגון פשע, וארגון פשע כשעולים עליו הוא עוד יותר פושע, עוד יותר 'כל האמצעים כשרים' וכו'. לתחושתי, לפיד ושותפיו לא פראיירים, הם יודעים עם מי יש להם עסק, ולכן ידעו את השבילים ללכת בהם כדי להתמודד עם ההפרעה החולנית של הצחנה הקיצונית שזה עתה סולקה מהשלטון

עוד 662 מילים ו-3 תגובות

בלפור יפונה ב-10 ביולי, עד אז לא יתקיימו שם פגישות רשמיות

גנץ: מקדם ועדת חקירה ממלכתית לפרשת הצוללות ● הליכוד: ממשיך ברדיפה עיוורת נגד נתניהו ● במשרד רה״מ יבחנו בשבוע הקרוב את הטענות לגריסת מסמכים ● אשכנזי: היינו צריכים להיות יותר אגרסיביים עם נתניהו ● משרד הבריאות: החיסונים שהעברנו לפלסטינים תקינים ● הרשות: היו עלולים להוביל לאסון ● מחר צפויה הממשלה לאשר את ועדת החקירה לאסון במירון

עוד 18 עדכונים

בריטניה סוערת לאחרונה סביב שחרורו הצפוי של הרוצח קולין פיצ'פורק, אחרי 33 שנים בכלא ● פיצ'פורק, שאנס ורצח שתי נערות בשנות ה-80, הוא הרוצח הראשון בהיסטוריה שנתפס בזכות שימוש בפרופיל די-אן-איי בחקירת משטרה ● שאול אדר ראיין בעבר את אלק ג'פריס, המדען שפיצח את השיטה ועזר בתפיסת פיצ'פורק ● כעת הוא חוזר אל הפרשה ששינתה לחלוטין את המדע הפורנזי

עוד 2,532 מילים

לראשונה מאז ימי היטלר: רב צבאי בגרמניה

הוא בן למשפחת שורדי שואה ומבין היטב את כל מי שחושב שהוא השתגע ● רבי מרדכי אליעזר באלה, הרב הראשון של צבא גרמניה אחרי כמעט 90 שנה, מסביר בראיון לזמן ישראל: "אנחנו לא צריכים לתת להיסטוריה לשתק אותנו ולמנוע מאיתנו להתקדם"

עוד 908 מילים

אנטישמיות אריסטוקרטית מאוד

משפחת אצולה גרמנית תובעת פיצויים על נכסים שהוחרמו על ידי הרוסים אחרי מלחמת העולם השנייה ● עליה להוכיח שנסיך הכתר וילהלם לא תמך בנאצים ● ד"ר סטפן מלינובסקי, שחקר את היחסים בין היטלר לאצולה, מסביר שהתביעה פותחת תיבת פנדורה עצומה ● נכון, ניסיון ההתנקשות בפיהרר ב-1944 משויך לבני אצולה, אך איש לא יוכל למחוק מההיסטוריה את יחסיהם הבעייתיים עם הנאצים

עוד 2,062 מילים

סקר חדש מראה ש-77% מהפלסטינים סבורים שחמאס ניצח בעימות מול ישראל ● מצרים וסודן חוששות ממחסור במים בגלל סכר שמקימה אתיופיה ● על רקע הפרסומים שישראל לקחה חלק בניסיון לערער את היציבות בירדן, הממשלה החדשה נדרשת לשקם את הקשר עם עמאן ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 997 מילים ו-1 תגובות

היפסטר פינת סאטמר

שכונת ויליאמסבורג הפכה למעוז היפסטרי, והתושבים החסידים נאבקים לשמור על זהותם ● נתנאל דויטש ומייקל קספר, שכתבו ספר חדש על ברוקלין החרדית, מסבירים מה יצרה ההתנגשות בין הקהילה הדתית לצרכים של ניו יורק ולמה הסאטמרים חוששים דווקא מיהודים חילונים

עוד 1,366 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה