הזמן של
רבקה דינר
כל הזמן // יום שישי, 30 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המתנחלים קיימו את חלקם, הממשלה מחפשת דרך מילוט

"אביתר הוקמה בחטא ולא כחוק ולכן פונתה", מדגיש שר הביטחון בני גנץ, וניכר שהיה רוצה שההתנחלות הזו תימחק והצבא לא ישהה שם יותר ימים ולילות ● לא חסרים בממשלה גורמים השותפים לראייה הזו - כולל שר החוץ יאיר לפיד ● בציונות הדתית, בהובלת בצלאל סמוטריץ', זועמים - אבל ראשי המתנחלים עדיין משוכנעים שתקום שם ישיבה, כפי שהובטח להם, בתוך חודשים בלבד ● פרשנות

עוד 1,135 מילים

הגיע הזמן לדבר על המחיר הנורא של חיי תחרות תמידית

ייתכן שהמחסום הרגשי של המתעמלת סימון ביילס מארצות הברית (אני לא יודע מה מקורו המדויק של המחסום) וגם המחסום הרגשי של הטניסאית היפנית נאומי אוסאקה (הובסה בשמינית גמר הטורניר האולימפי בטניס על אף שהיא ממוקמת במקום ה-2 בעולם ולאחר שהדליקה את הלפיד האולימפי) יסייעו לפתח דיון מודחק. דיון בחרדות האיומות, בלחץ הנפשי העצום ובדיכאון העמוק שנגזרים לא אחת מחיי התחרות התמידיים ומהציפיות האדירות שנערמות זו על זו כמו מגדל של פחד.

יתכן שהמחסומים הרגשיים של הספורטאיות סימון ביילס ונאומי אוסאקה יסייעו לפתח דיון בחרדות האיומות, בלחץ הנפשי ובדיכאון העמוק שנגזרים לעתים מחיי תחרות תמידיים ומהציפיות שנערמות כמגדל של פחד

הספורטאיות הנהדרות האלה דיברו בפתיחות בעבר הלא רחוק על משברים נפשיים. על דיכאון קליני. על סבל נורא. אוסאקה דיברה על הקשיים העצומים בפתיחות אמיצה באמת. היא גם נמנעה מהתייצבות לשני הטורנירים הכי חשובים בעולם בטניס שהתקיימו לפני המשחקים האולימפיים – הרולאן גארוס בפריז וטורניר ווימבלדון בלונדון – בשל הצורך הנפשי להרפות. לנוח. לשמור על עצמה. ואולי ניסתה לשמור על נפשה לקראת הטורניר האולימפי מתוך ידיעה שיפנים רבים רוצים שהיא תזכה במדליית הזהב בטוקיו.

החרדה הקבועה מכישלון, החשש הנורא מאי עמידה בציפיות, הפנטזיה להיות גיבור על-אנושי שלא מאכזב אף פעם, העמידה החשופה מול הזרקורים הכי בוהקים והדיכאונות המענים שמתפרצים בנפש – כל אלו באו לידי ביטוי גם בחייו של גדול השחיינים מארצות הברית, מייקל פלפס.

פלפס הודה כי הרגיש לעתים כמו פצצה מתקתקת שעלולה להתפוצץ, ופעמים הרגיש שהוא עומד לשים קץ לחייו, בעיקר כשהרגיש שקריירת השחייה, שהגדירה את עצם זהותו כאדם לתחושתו, עמדה להסתיים.

הסבל הנורא שקשה לתאר במילים איננו רק נחלתם של הספורטאים העצומים והנדירים הללו. הסבל הנורא הזה הוא נחלתם של רבים ורבות בעולם התחרותי וההישגי. סבל שעוטף רבים ורבות שעוסקים בכל תחום. בתחומי הספורט, הכלכלה, העסקים, האקדמיה, התקשורת, הפוליטיקה, המשפט, התרבות, היצירה, הצבא, הרפואה, החינוך, הרווחה, המשטרה ועוד ועוד.

החרדה הקבועה מכישלון, החשש הנורא מאי עמידה בציפיות, הפנטזיה להיות גיבור על-אנושי שלא מאכזב לעולם, העמידה החשופה מול הזרקורים והדיכאונות המענים – נגעו גם בחיי השחיין הגדול מייקל פלפס

וחייבים לדבר על זה ברצינות. חייבים לדבר על המחיר הבלתי אפשרי שגובים מרבים מאיתנו החיים הללו.

מהבחינה הזו סימון ביילס, נאומי אוסאקה ומייקל פלפס הם לא רק ספורטאים מדהימים. מהבחינה הזו – שהיא חשובה לאין ערוך מכל מדליה אולימפית ומכל שיא אולימפי – ייתכן ששתי הנשים הצעירות והגבר הצעיר הזה יכולים להרים תרומה של ממש לניסיון להניח את הזוועה על השולחן ולהתחיל להקל על מצוקתם של עשרות מיליוני אנשים. אם לא מאות מיליונים.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 384 מילים

דיווח: באוגוסט יגיעו מיליון חיסונים להמשך ההתחסנות

ראשי הערים תל אביב, בת ים, פתח תקווה, בני ברק ומודיעין הודיעו שיקדמו מבצעי חיסונים בבתי הספר בעירם, כתחליף למבצע ארצי שלא יתקיים בגלל התנגדות שאשא-ביטון ● בראשל"צ טרם החליטו ובירושלים לא מתכוונים בינתיים לחסן ● הנשיא הרצוג יתחסן היום בחיסון שלישי ● קופות החולים החלו בחיסון השלישי ● יואב קיש קורא לפטר את שאשא-ביטון כי "בכל ממשלה נורמלית היו מפטרים שר שלא מסכים עם רה"מ"

עוד 6 עדכונים

למקרה שפיספסת

רק כשמדובר בזוגות גברים נזכרים בבעיות האתיות שמעוררת הפונדקאות

"אבל מה את רוצה? מה הבעיה בלהגיד שגברים אינם יכולים ללדת? למה זה לא בסדר? הרי זה המצב האמיתי לא?", "מה הבעיה בלהגיד שאם זוג גברים מקבלים פתאום תינוק (כן, כן, לא המצאתי – היה בהחלט ניסוח כזה עם השימוש במילה 'מקבלים') אז לא חסידה הביאה אותו לעולם, אלא אישה נשאה אותה ברחמה עבורם?". "למה זה הומופובי? למה זה חשוך?". אלה רק חלק ממגוון התגובות שנתקלתי בהן ברשת לבג"ץ הפונדקאות, שהורה לא להמתין עוד למחוקק ובעוד שישה חודשים ליישם את החוק גם על זוגות גברים.

"אבל מה את רוצה? מה הבעיה להגיד שגברים אינם יכולים ללדת? הרי זה המצב האמיתי לא?", "למה זה הומופובי? למה זה חשוך?". אלה רק חלק ממגוון התגובות שנתקלתי בהן ברשת לבג"ץ הפונדקאות ללהט"ב

האמת היא אין שום בעיה בתיאור המצב הביולוגי שלנו כמו שהוא – אכן נשים יכולות ללדת, אכן גברים אינם יכולים ללדת. כמעט אפשר להאמין לכל המומחים לביולוגיה, אלה שהפכו מומחים לתחום ממש בצמוד להחלטת בג"ץ, שהם אכן נדרשים לביולוגיה בלבד.

אבל רק כמעט. כי מתברר, הפלא ופלא, שיש גם נשים שאינן יכולות ללדת ואם הן רוצות "לקבל תינוק", הן זקוקות לפונדקאית. אישה שתישא עבורן ועבור בן זוגן (גבר, ברור) את ההיריון.

ונחשו מה? בדיוק בגלל הנשים האלה, אלה שאינן יכולות ללדת, אלה שאינן יכולות לשאת היריון, חוקקו את חוק הסכמים לנשיאת עוברים (אישור הסכם ומעמד היילוד), תשנ"ו-1996.

החוק נותן פתרון לנשים שאינן יכולות ללדת בגלל הביולוגיה הפרטית שלהן, בדמות פונדקאית שתישא עבורן את ההיריון. ולא רק שחוקקו את החוק רק בגללן, אלא שההגדרה של החוק ברורה מאוד.

לרגע אחד אי אפשר לטעות ולחשוב שהחוק מיועד לכל מי שאינו יכול ללדת. לא ולא, החוק מיועד אך ורק ל"הורים מיועדים שהם בני זוג – איש ואישה שהם בני זוג, המתקשרים יחד עם אם נושאת לשם הולדת ילד";

ולשון החוק לא מותירה מקום לספק, כי מבחינת המחוקק בישראל, זה שהקואליציה שלו תלויה בגורמים דתיים, קיים רק סוג אחד ויחיד של בני זוג: "איש ואישה", וכל אפשרות אחרת בטלה.

מתברר, הפלא ופלא, שיש גם נשים שאינן יכולות ללדת ואם הן רוצות "לקבל תינוק", הן זקוקות לפונדקאית. ונחשו מה? בדיוק בגלל הנשים האלה, שאינן יכולות לשאת היריון, חוקקו את חוק הסכמים לנשיאת עוברים

לאחרונה תוקן החוק והורחבה תחולתו כך שגם נשים יחידות שאינן יכולות ללדת תוכלנה להשתמש בפונדקאית – כך שלמעשה החוק מחריג גברים בלבד, החרגה שיש לה משמעות אחת ואחת בלבד – אפליה על רקע העדפה מינית.

וכאילו אין די בכך שהחוק מפלה, אפליה בוטה, אפליה שאיננה מסתתרת, אפליה שהיא כמו הרמקול של איתמר בן גביר במצעד הגאווה – מתברר שדווקא כשעוסקים בגברים, כולם נזכרים בכל הבעיות האתיות שהפונדקאות מעוררת.

מתברר שרק אז נשים מוחלשות מנוצלות, רק אז האישה הופכת מיצור תבוני עם רצונות, מאווים ושיקול דעת ל"רחם" בלבד. רק אז נזכרים כל המומחים לביולוגיה שאם גברים שאינם יכולים ללדת בגלל הביולוגיה, ורוצים "לקבל תינוק" הרי שמדובר בניצול נורא של נשים.

אז לכל המומחים לביולוגיה, הלא חשוכים, הליברלים, אלה שממש פתוחים לכל דבר ועניין (חוץ מלזוגות גברים) – ובכן, לא נעים לי לבשר לכם, אבל כל הסוגיות הקשורות בפונדקאות אינן מתעוררות רק כאשר מדובר בזוגות גברים.

הסוגיות הללו מתעוררות תמיד, בין אם מדובר בזוג שהם גבר ואישה, כאשר האישה איננה יכולה ללדת (אגב, גם אז זה בגלל הביולוגיה – הפרטית שלהן), בין אם מדובר באישה יחידה, ובין אם מדובר בזוגות גברים שאינם יכולים ללדת (בגלל הביולוגיה שלהם).

כאילו אין די בכך שהחוק מפלה בבוטות, מתברר שדווקא כשעוסקים בגברים, כולם נזכרים בכל הבעיות האתיות שהפונדקאות מעוררת. רק אז נשים מוחלשות מנוצלות

יש לדון בכל הסוגיות שהפונדקאות מעוררת בכובד ראש ולתת להן פתרון כולל. ואגב – חוק הפונדקאות עושה את זה בצורה טובה למדי. החרגת זוגות הומוסקסואלים מההליך איננה פתרון לסוגיית הפונדקאות, אלא רק אפליה, אפליה על רקע העדפה מינית. לא משנה אילו מילים יפות תקשרו לאפליה – מדובר בהומופוביה לשמה.

ורק לסבר את האוזן, הדיון בפונדקאות בישראל איננו חדש – הוא צבר תאוצה במידה רבה עם עתירתם של בני הזוג נחמני לבג"ץ. העתירה בגלגול הראשון הוגשה כאשר הם היו עדיין נשואים זה לזו והיו מעוניינים בפונדקאית, שכן רותי נחמני לא יכלה להביא ילדים לעולם.

אלא שספק אם כל אלה שממהרים כעת להגן על הפונדקאיות באשר הן, לדבר בשמן, להתייחס אליהן כאל רחם בלבד (איכס), ספק אם כל אלה היו מצייצים הגה כאשר מדובר על אישה חולה שרחמה נכרת והיא מתאווה לילדים.

אנחנו הרי מאוד סלקטיביים בהגנה שאנחנו מספקים לנשים מוחלשות ויש מדרג: אישה חולה שרוצה ילדים אבל אינה יכולה להביאם לעולם (בגלל הביולוגיה) גוברת על אישה פונדקאית, אבל גברים הומוסקסואלים שאינם יכולים להביא ילדים לעולם (בגלל הביולוגיה) הם לא, מה למה? כי הם הומוסקסואלים נצלנים.

ואגב, אני תוהה האם אותם אלה המביעים דאגה כה כנה לנשים פונדקאיות, עושים זאת גם כאשר מדובר בתעשיית הסחר בנשים, בזנות, בפדופיליה, במועדונים אקסקלוסיביים, במועדוני ריקוד, בניצול היומיומי בתעשיית הדוגמנות, בניצול היומיומי בשאר התעשיות – או שנשים חביבות עליכן בכלל והרחם שלהן בפרט רק כאשר מדובר בפונדקאות לזוגות הומוסקסואלים?

יש לדון בכל הסוגיות שהפונדקאות מעוררת בכובד ראש ולתת להן פתרון כולל. ואגב – חוק הפונדקאות עושה את זה בצורה טובה למדי. החרגת זוגות הומוסקסואלים מההליך איננה פתרון אלא רק אפליה

ואחרון, לכל הביולוגים הדאגנים. אני לא יודעת אם אתם יודעים, אבל בדרך כלל בהליך הפונדקאות – הגברים תורמים את זרעם להליך הפריית הביצית, כך שיש להם חלק בתינוק שנולד. הם לא "מקבלים תינוק", הם ההורים שלו.

דוקטור לביוכימיה ומשפטנית, שימשה כעוזרת המחקר של הפרופ׳ אהרן ברק, במקור מחצור הגלילית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 823 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

השכונות כוסו באפר פחם - וחברת החשמל תפצה את התושבים

חברת החשמל תפצה בסכום כולל של 300 אלף שקל תושבי שכונות הסמוכות לתחנת הכוח בחדרה - כך סוכם בהסדר פשרה לא שגרתי בתביעה ייצוגית שהגישו התושבים ● התביעה הוגשה אחרי אירוע חריג של גשם אבק פחם אשר כיסה את השכונות לפני ארבע שנים ● המדובר במקרה נדיר שבו חברת החשמל משלמת פיצויים על מפגע סביבתי

עוד 663 מילים

תגובות אחרונות

יום ספורט וכיף בבריכה - אבל רק בבגדים צנועים

איסור על תנועה בבגדי ים מחוץ למי הבריכה ● איסור על פעילות ספורט במכנסונים או גופיות ● כך נראה יום כיף צה"לי של יחידת עלית בקאנטרי קלאב אזרחי ● אב לחיילת ביחידה: "ההקצנה המיותרת הזאת רק מקשה על הסולידריות והחיים המשותפים ביחידות מעורבות" ● דובר צה"ל: "הפעילות המדוברת בוצעה בהתאם לפקודות"

עוד 729 מילים

ראיון "למה פרי בריא כמו אננס צריך להיות מאכל לעשירים?"

הרפורמה המתוכננת בחקלאות ליבתה מלחמה גדולה, כולל טענות על כך שהממשלה מוציאה להורג את הענף ● המנכ"לית החדשה של משרד החקלאות, נעמה קאופמן פס, הודפת את הטענות, מנופפת בהשקעות הענק העתידיות ומבטיחה חקלאות הייטקית ● "אומרים לנו שהשדות יהפכו למגדלים והכל יתכסה במלט. זה לא יקרה" ● "לא רק שהחקלאים לא נזרקים לכלבים, הם יקבלו תמיכה הרבה יותר גדולה"

עוד 1,995 מילים

בנט הודיע: מבצע החיסון השלישי למבוגרים יוצא לדרך

הנשיא הרצוג יתחסן במנה שלישית מחר בבוקר ● בנט ומיכאלי סיכמו על גיוס 400 פקחים לאכיפת מסכה בתחב"צ ● בכיר ב-FDA על המנה השלישית: "ייתכן שהיא תקטין הדבקה, ישראל יכולה להחליט עצמאית" ● אלרעי פרייס: "בולגריה ויוון יהפכו לאדומות בשבוע הבא" ● יו"ר ועדת החוקה גלעד קריב: "הקריטריונים ליציאה מישראל נוקשים מדי, נפעל לשנותם" ● דיווח: "בצוות הטיפול במגפות מתנגדים לחיסון ילדים בבתי הספר"

עוד 50 עדכונים

אחד הצעדים שננקטו במהלך מגפת הקורונה היה ניהול דיונים משפטיים בהליכים שונים כשהעצורים אינם נוכחים באולם בית המשפט ובמקום זאת משתתפים באמצעות זום ● זו הייתה התפשרות על זכויותיהם של עצורים וחשודים בשל צורך השעה ● לפי טיוטת התוכנית הכלכלית הנלווית לתקציב המדינה, כעת מבקשת הממשלה להפוך את הזמני לקבוע - ולא רק בדיוני מעצר ● פרשנות

עוד 743 מילים

פרשנות השנאה לבדד תשכון?

הוויכוח המתמשך סביב נאומו של שר החוץ יאיר לפיד על אנטישמיות טומן בחובו הכרה בהתנגשות בין ציפיות הציונות למציאות המרה ● לפיד ניסה להסיט בנאומו את התפיסה הציונית הקלאסית של אנטישמיות מקריאה לשינוי היהודים לעבר הכרה בכך שהיהודי, במובן עמוק, אינו רלוונטי לאנטישמיות: הוא המטרה שלה, ולא הסיבה לה ● פרשנות

עוד 2,898 מילים

מכון התקנים היה בניגוד עניינים חמור בחקירת תאונת המנוף ביבנה

פרסום ראשון זו הייתה תאונת המנוף הקשה ביותר בארץ ● ארבעה עובדים נהרגו, המשטרה מינתה את מכון התקנים לתת חוות דעת שקבעה כי האשמים הם הפועלים שמתו ● העגורן שקרס לא תאם את מסמכי הרישיון ומי שחתם הוא מכון התקנים, שעובד שלו קיים שיחה אסורה עם בעל העגורן אחרי התאונה ● המכון ויבואני המנופים היו בקשורים קרובים בעשור האחרון ● מכון התקנים: "אין לנו קשר לאירוע ולתוצאותיו המצערות"

עוד 3,127 מילים ו-1 תגובות

מנה שלישית של חיסון הקורונה למבוגרים החל משבוע הבא

הלך לעולמו נתן מיליקובסקי, בן-דודו ופטרונו של נתניהו ● שאשא ביטון מכחישה את הדיווח, שלפיו, קיימה שיחה מתוחה עם בנט, שבה הוא מתח עליה ביקורת ● רע"ם הצביעה נגד - והצעת החוק לאי הפללה של משתמשי קנאביס לא עברה ● הורוביץ וזנדברג נפגשו עם מקביליהם הפלסטינים ● אפרת רייטן היא מועמדת העבודה לוועדה לבחירת שופטים; קרן ברק - מועמדת הליכוד ● בתוך שבועיים יתקיים דיון בבג"ץ בעתירה בעניין הרכב ועדות הכנסת

עוד 55 עדכונים

סער והעליון במרוץ מקביל להגנה על זכויות חשודים

בזמן ששר המשפטים מקדם חוק יסוד חדש שיעגן את זכויותיהם של חשודים ועצורים, בית המשפט העליון פועל לחזק את אותן זכויות חשודים במסגרת ההליך המשפטי בעניין חוקיות החיפוש שבצעה המשטרה בטלפון של יונתן אוריך ● עד שיעבור החוק של סער, קשה לחשוב על נושא מהותי יותר שבו על העליון לקבוע כללים ● גם אם המשמעות היא שיועצי נתניהו לפתע קוראים לאקטיביזם שיפוטי

עוד 947 מילים

אלו שקיבלו חיסון ראשון ביולי עשויים לקבל את המנה השנייה באיחור

אחרי שבנט קרא להתחסן עד ה-9 ביולי על מנת לקבל מנה שנייה לפני שיפוג תוקפם של החיסונים שבארץ, מספר המתחסנים זינק ואז צנח שוב בדיוק ב-10 ביולי ● התוצאה היא כי במשך שבועיים, מעטים התחסנו - ואלו שהתחסנו עשויים להמתין יותר משלושה שבועות לקבלת המנה השנייה ● כעת כולם מחכים למשלוח הבא מפייזר והמומחים מדגישים: קבלת חיסון שני באיחור דווקא יכולה להוות יתרון ● בדיקת זמן ישראל

עוד 1,530 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה