יוסף רגב
הזמן של
יוסף רגב

יוסף רגב הוא יו'ר עמותת 'מנוחה נכונה', בית העלמין האלטרנטיבי בבאר שבע. איש מחשבים, חוקר ומחנך. מחלוצי תעשיית המחשבים בישראל. מורה למחשבים באונ' בן גוריון. הביא את הדואר האלקטרוני לישראל. הקים בבאר שבע פרויקט חינוכי, בו למדו מאות תלמידים. כיום בפנסיה. הסטוריון חובב. מחבר הספר 'רצח ארלוזורוב עוד חי' (באר שבע 2016).

האם ההפגנות גורמות להדבקה?

האם ההפגנות נגד נתניהו גורמות להדבקה בנגיף הקורונה ולתחלואה הגדולה של "הגל השני"? זאת שאלה שנמצאת בלב ההתרחשויות במדינת ישראל. נתניהו טוען שההפגנות הן מוקד להפצת מחלות. החרדים מצדיקים את הזילזול שלהם בהוראות משרד הבריאות בכך שבהפגנות של החילונים יש ממילא הדבקה חמורה. לעומתם טוענים מצדדי ההפגנות שבהפגנות אין הדבקה משמעותית, ולכן אין סיבה להפסיק אותן. מה האמת?

האם ההפגנות נגד נתניהו תורמות לתחלואה הגדולה של "הגל השני"? השאלה נמצאת בלב ההתרחשויות במדינה. נתניהו טוען שההפגנות הן מוקד להפצת מחלות, והחרדים מצדיקים דרכן את זלזולם בהוראות משרד הבריאות

לכאורה סביר להניח שאירוע שבו אלפי אנשים צועדים יחד וצועקים סיסמאות – תהיה בו תופעה חמורה של הדבקה. משרד הבריאות חוקר את מקורות ההדבקה, שהרי תפקידו למנוע אותה ללא קשר להיבט הפוליטי של השאלה הזאת. החוקרים של משרד הבריאות לא מצאו שום סימנים לכך שיש תחלואה שמקורה בהפגנות. אם אכן ההפגנות היו מקור למאות מקרים של הדבקה בנגיף – החוקרים היו מגלים זאת. לכן מן המידע שבישראל אי אפשר להכריע מי צודק.

לכן את התשובה לשאלה הזאת יש לחפש במידע מן העולם הגדול, ובמיוחד במידע מארה"ב, שבה בתקופת קורונה היו הפגנות מחאה על מותו המחריד בחניקה של רוג'ר פלויד השחור בידי שוטר לבן. חיפשתי מאמרים על הקשר בין עליה בתחלואה לבין הפגנות, וגיליתי שיש בישראל שני נרטיבים. הנרטיב הראשון מופיע בעיתון הארץ והנרטיב השני מסופר ב"ג'רוזלם פוסט" – שני נרטיבים מנוגדים.

בנרטיב הראשון שסוקר בעיתון הארץ מסופר שחוקרים גרמניים בדקו 315 ערים בארה"ב שבהן היו הפגנות לאחר החניקה של ג'ורג' פלויד, ובאף אחת מהן לא נמצאה שום עליה בתחלואה, לא בהשוואה לערים אחרות, שבהן לא היו הפגנות, ולא ביחס לאותן ערים לפני ואחרי ההפגנות. מכאן שלא היתה הדבקה בהפגנות.

בנרטיב השני ב"ג'רוזלם פוסט" מסופר שחוקרים אמריקאיים בדקו שמונה ערים שבהן היו הפגנות לאחר החניקה של פלויד, וברובן הם מצאו עליה בתחלואה בעקבות ההפגנות.

מה הולך פה? איך יכול להיות שהחוקרים האמריקאים מצאו שיש עליה בתחלואה ואילו החוקרים הגרמניים מצאו שאין עליה בתחלואה? מישהו פה משקר? מי שעוסק במדע יודע שיש תופעה כזאת, ששתי קבוצות של חוקרים מדווחות על תוצאות מנוגדות.

מה הולך פה? איך יתכן שהחוקרים האמריקאים מצאו עליה בתחלואה ואילו החוקרים הגרמניים לא? מישהו פה משקר? מי שעוסק במדע יודע שיש תופעה כזאת, ששתי קבוצות חוקרים מדווחות על תוצאות מנוגדות

זה קיים בעיקר במחקרים במדעי החברה, אבל לא רק בהם. זה נובע מכך שכל מדען שמתחיל מחקר בנושא כלשהו, מגיע אליו עם השערה כלשהי, עם תזה שהוא מנסה להוכיח. לעיתים קורה שהתוצאות תואמות את התזה המוקדמת, לא משום שהמדען זייף (גם זה קורה לפעמים, אבל זה די נדיר), אלא משום שהמדען בחר את התנאים של המחקר, ובחר מן התוצאות שקיבל – דווקא את אלה שהתאימו למה שהוא האמין שזאת האמת המדעית. וקבוצה אחרת, שחושבת אחרת – יכולה להגיע לתוצאות מנוגדות, ע"י בחירה אחרת של התנאים של המחקר, ובחירה אחרת של התוצאות שהתקבלו.

נחזור אל שתי הקבוצות, האמריקאית והגרמנית. האמריקאים מצאו עליה ברורה בתחלואה – אחרי שלושה שבועות מיום תחילת ההפגנות. הגרמנים חיפשו עליה ברורה בתחלואה בשבועיים שאחרי תחילת ההפגנות. מתי וירוס הקורונה מתחיל לגרום לתסמינים ולתחלואה? בד"כ אחרי חמישה ימים. ליתר ביטחון אנו נידרשים ל-14 ימים של בידוד, אחרי שנחשפנו לחולה קורונה. כאשר יש הדבקה משמעותית, העלייה בתחלואה מתחילה אחרי חמישה ימים, ואז היא ממשיכה לעלות בגלל ההדבקה השניונית. אנשים נוספים שנדבקו מהאנשים הראשונים שנידבקו באותו אירוע – ומגיעה לשיא אחרי שבועיים. אמור מעתה, בשבועיים הראשונים אחרי ההפגנות בארה"ב – אין עליה ברורה בתחלואה. אחרי שלושה שבועות – יש עליה בתחלואה, אבל הקשר שלה להפגנות דורש בירור – בהמשך.

קריאה במאמר של החוקרים האמריקאיים מעלה את הנקודה הבאה: החוקרים האמריקאיים לא עשו השוואה לערים אחרות, שבהן לא היו הפגנות רבות-משתתפים, וזה מטיל צל כבד על המחקר שלהם.

עד כמה שאני מבין היתה עלייה בתחלואה גם בערים אחרות, בתקופה של שלושה שבועות – והיא נובעת מכך שהסגר בוטל, באותם הימים, באותן הערים. בשתי ערים, מבין 8 הערים שנבדקו, העליה בתחלואה היתה לא משמעותית, משום שבהן היתה יותר הקפדה על מסכות ועל ריחוק פיזי, בגלל אירועי קורונה קודמים. כאמור בשש מן הערים שנבדקו העליה בתחלואה היתה דווקא אחרי שלושה שבועות – ולא אחרי שבועיים, וזאת בגלל ביטול הסגר, ולא בגלל הדבקות בהפגנות.

קריאה במאמר של החוקרים האמריקאיים מעלה כי החוקרים האמריקאיים לא עשו השוואה לערים אחרות, שבהן לא היו הפגנות רבות משתתפים, וזה מטיל צל כבד על מחקרם

עיון מעמיק במחקר האמריקאי מעלה שנושא המחקר בכלל לא היה ההדבקות בהפגנות – אלא אי שמירת הריחוק הפיזי בין האנשים (ריחוק פיזי – ולא ריחוק חברתי, מונח מטומטם. אם כבר ריחוק אנטי-חברתי).

הבעיה עם ההפגנות הללו בשש מערי ארה"ב היא שבהן לא היתה הקפדה על מסכות ולא על הריחוק הפיזי בין המשתתפים. עיינתי בגוגל אימאג'ז מן ההפגנות. בכל הצילומים רואים באופן ברור שמאות מפגינים עומדים בצפיפות גדולה, וחלקם בלי מסכות.

באחד הצילומים ראיתי מאות מפגינים, וביניהם ספרתי 22 אנשים ללא מסכות, עומדים בסמיכות ליתר המפגינים. 22 איש, ודי בחולה קורונה אחד כדי להדביק עשרות מן המשתתפים. בצילום אחר, מהפגנה ביוטה, רואים היטב מפגינים ללא מסיכות. המסקנה שראוי להסיק מהמחקר האמריקאי היא שבערים שבהן היתה הקפדה על הוראות הבריאות – לא היתה עליה בתחלואה, ואילו בערים שבהן לא היתה הקפדה – היתה עליה בתחלואה.

כאמור, החוקרים האמריקאים בדקו את נושא ההקפדה על הוראות שמירת הבריאות, והמסקנה שלהם היתה:

The data suggest that to slow the spread of COVID-19, CDC guidelines must be followed in protest situations

כלומר, יש להקפיד על המסכות ועל המרחקים בין המפגינים – ולא על איסור של ההפגנות. וזאת מסקנה תקפה, גם אם ניתן למצוא פגמים במחקר שלהם.

מכאן שכנראה צודקים מצדדי ההפגנות. בהפגנות בישראל אין הדבקה נוראה. למעשה, אין בישראל אינדיקציה להדבקה כלשהי. ההפגנות בארה"ב מתקיימות באוויר הפתוח ולכן אין בהן הדבקות רבות. יש להניח שבהפגנות, גם שם וגם כאן, יש קצת הדבקה, אבל לא משמעותית, לא יותר ממה שיש במקומות אחרים בישראל או בארה"ב.

בישראל, שבה רוב המפגינים מקפידים על מסכות, ועל ריחוק פיזי של 2 מטר בין מפגינים זרים, כפי שמדווחים לי כמה ממודעיי – אין סיבה לכך שתהיה הדבקה משמעותית בהפגנות. מה שכן, מה שאנו לומדים מהמחקר האמריקאי הוא שהמשטרה חייבת להקפיד עם המפגינים ולקנוס כל מי שמוריד את המסכה, אפילו לשנייה, כי הדבקה יכולה להתרחש גם בשנייה אחת.

הבעיה עם ההפגנות ב-6 מערי ארה"ב היא שבהן לא הקפידו על מסכות וריחוק פיזי בין המשתתפים. עיינתי בצילומים מההפגנות. בכל הצילומים רואים בברור מאות מפגינים עומדים בצפיפות גדולה, חלקם בלי מסכות

ההפגנות אינן גורמות להדבקה, אבל הן כן גורמות לנזק. הן משמשות לראש הממשלה נתניהו עילה לכוון את האשמה לעבר המפגינים, וכך להעלים את החלק שלו ושל החלטותיו במשבר הבריאותי ובמשבר הכלכלי של ישראל. ההפגנות משמשות גם לרבים בציבור החרדי אמתלה להצדיק את הזילזול שלהם בשמירה על הוראות משרד הבריאות ואת ההתנגדות של המפלגות החרדיות למהלכים כמו "הרמזור". נזק מההפגנות יש – אבל לא הדבקה.

אבל אני מבין גם לליבם של אנשי המחאה. רבים מהם הם אנשים, גברים ונשים, שהשקיעו שנים בלימוד מקצוע, או בעלי עסקים שבנו את עסקיהם בעבודה קשה במשך שנים – וכעת הכל הלך לאיבוד. הם איבדו את פרנסתם. הם איבדו את מעמדם במשפחתם, הם איבדו את משמעות חייהם. עולמם קרס עליהם והיאוש אוכל אותם. הם לא רואים שום תיקווה לעתיד טוב יותר. לכן הם יוצאים להפגין במרי ליבם, ושום דיבורים של היגיון לא יעצרו אותם.

יוסף רגב הוא יו'ר עמותת 'מנוחה נכונה', בית העלמין האלטרנטיבי בבאר שבע. איש מחשבים, חוקר ומחנך. מחלוצי תעשיית המחשבים בישראל. מורה למחשבים באונ' בן גוריון. הביא את הדואר האלקטרוני לישראל. הקים בבאר שבע פרויקט חינוכי, בו למדו מאות תלמידים. כיום בפנסיה. הסטוריון חובב. מחבר הספר 'רצח ארלוזורוב עוד חי' (באר שבע 2016).

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
יש לקחת גם בחשבון את האינטרס של קבוצות החוקרים. בעוד שלחוקרים האמריקאים יש אינטרס מסוגים בקיום או אי קיום ההפגנות, נכון להאמין שלגרמנים אין כל אינטרס ולכן המחקר שלהם (שקבע שאין קשר) אמו... המשך קריאה

יש לקחת גם בחשבון את האינטרס של קבוצות החוקרים. בעוד שלחוקרים האמריקאים יש אינטרס מסוגים בקיום או אי קיום ההפגנות, נכון להאמין שלגרמנים אין כל אינטרס ולכן המחקר שלהם (שקבע שאין קשר) אמור להיות יותר אמין.

עוד 1,124 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 21 באוקטובר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מיוחד שוב השקר הזה

בית הקפה שעושה משלוח לספסל ממול ● השרה שמצטלמת ב"סוכה הביתית", ומטיילת בטבריה ● רה"מ שמשחק בנתוני התחלואה והמשק ● והישראלים שיגידו הכל לשוטר כדי לעבור את המחסום ● בצל המשבר הבריאותי והפוליטי, ועם לא מעט עזרה מטראמפ ומהרשתות החברתיות (ששינו לאחרונה את כיוון הספינה), הפכה ישראל למדינה שהשקר הוא נר לרגליה ● עומר שרביט שוחח עם המומחים שמסבירים איך ומתי זה קרה לנו, ולמה יש סיבה למעט אופטימיות

עוד 2,363 מילים ו-1 תגובות

בבחירות הקרובות הצביעו "הב"

המקרה שקרה לאחרונה בבת ים, בו תיעד אדם התעללות בכלב, הוציא את כולנו מהשקט שלנו (עם כמה שיכול להיות כזה בתקופת הקורונה). נדמה היה שהמקרה הזה השפיע עלינו יותר מהרבה אירועים אכזריים אחרים שנעשו כלפי בני אדם, ועם כמות הזמן והתגובות שקיבל המקרה המתוקשר הזה נשארה השאלה – למה מקרה של התעללות בכלב תפס יותר מקום מהתעללות באדם?

בני אדם יכולים להיות דבר אכזרי מאוד. אנחנו מסוגלים לשקר אחד לשני, להכשיל אחד את השני ואפילו להרוג אחד את השני. אבל מה שעושה אותנו לאכזריים באמת היא העובדה, שאנחנו לא חייבים לעשות את זה, אנחנו לרוב לא צריכים להרוג אחד את השני כדי לשרוד, בניגוד למצב בטבע, ועדיין אנחנו עושים את זה אחד לשני ופוגעים בסביבה שמקיפה אותנו באופן בלתי פוסק. כלבים לא.

כל אדם שנפגע מאדם אחר בדרך כזאת או אחרת והופך לקורבן, הוא עדיין חלק מהחברה האנושית, וככזה הוא לא נקי מהצדדים הפחות נעימים של האנושות. גם הוא שפט, גם הוא קינא, גם היא נקמה וגם היא פגעה ברגשות אדם אחר. זה לא אומר שהוא או היא אשמים במה שקרה להם, אבל הם כן חלק מהקולקטיב האנושי שמסוגל לעשות דברים כל כך אכזריים לנו ולעולם. והאמת, אפשר להבין למה אנשים מסוימים מעדיפים כלבים על בני אדם.

זה לא אומר שהוא או היא אשמים במה שקרה להם, אבל הם כן חלק מהקולקטיב האנושי שמסוגל לעשות דברים אכזריים לנו ולעולם. והאמת, אפשר להבין למה אנשים מסוימים מעדיפים כלבים על בני אדם

כלב אמנם דורש מאתנו תשומת לב מסוימת, אבל הוא תמיד מתגמל אותנו על טיול מוצלח. הבוס שלנו פחות. כלב יכול לגרום לנו להרגיש נאהבים, להרגיש שאנחנו רצויים בחברת מישהו כל הזמן. גם החברים הכי טובים שלנו לא רוצים בחברתנו בכל רגע נתון. והכי חשוב, כלב אף פעם לא ישפוט אותנו. אפילו ההורים שלנו כן. בסופו של יום, קשר עם כלב הוא מבחינה מסוימת קשר אנושי אידיאלי. הוא מכיל בתוכו הרבה מהציפיות שלנו כלפי קשר אנושי, ונקי מכל הדברים שאנחנו סולדים מהם בקשרים אנושיים.

כשמדברים על קשרים אנושיים, המונח שחוזר ונשמע היום בשיח הציבורי הוא "אהבת חינם" – אהבת אדם ללא שום מחיר או אינטרס, או לפחות נתינת אהבה בלתי פוסקת כלפי כל בני האדם בלי קשר לדמותם. אבל נראה שהיחידים שמצליחים באמת לפעול לפי העיקרון הזה הם כלבים. תהיה ימני, תהיה שמאלני, תהיה מרוקאי, תהיה אשכנזי, תהיי לבנה, תהיי שחורה – כלב יאהב אותך בכל מחיר. זה משעשע לחשוב שחיה אשר משמעותית פחות אינטליגנטית מאתנו, מגיעה בדרך מסוימת לרמות הגבוהות ביותר של תפיסת המוסר האנושי.

כמובן שההשקפה התרבותית משפיעה מאוד על איך שאנחנו תופסים כלבים. באזורים מסוימים בסין, לדוגמה, לא רואים או לא מודעים לאיכויות הטמונות בקשר כלבלבי, וחבל. יש גם חיות אחרות שמסוגלות לתת דברים דומים למה שהכלב נותן – תוכי, אוגר, ארנב, או שאם אתם ממש מוזרים אז גם עכבישים ונחשים. האמת, כמעט כל חיה שאפשר לנסות לביית. אבל נראה שהכלב הוא היחידי שכה נאמן לבעליו. נחש פיתון רעב, פחות. אבל אני בטוח שהוא אוהב אתכם בדרכו שלו.

אי אפשר להתעלם מהעובדה שהמקרה היה מצולם, וסביר שאם היינו רואים אדם מתעלל באדם אחר ומתעד את זה, היינו מגיבים בצורה כה חריפה גם. אבל הכלב מבת ים הצליח לעשות משהו שבני אדם כמעט לא מצליחים לעשות, הוא הצליח לגרום לאנשים להפגין "אהבת חינם". כל התגובות על המקרה של הכלב בבת ים היו מלאות באהבה. אולי לא "אהבת חינם" כלפי אנשים, אבל הכלב זכה למה שהוא נותן בלי הפסקה.

הכלב מבת ים הצליח לעשות משהו שבני אדם לא מצליחים לעשות כמעט: לגרום לאנשים להפגין "אהבת חינם". כל התגובות על המקרה של הכלב בבת ים היו מלאות באהבה. גם אם לא "אהבת חינם" כלפי בני אדם

המקרה הזה מלמד אותנו שאפשרי להתמודד עם הפילוג בעם. כמעט כולם אוהבים כלבים וכמעט כולם שונאים אנשים שמתעללים בכלבים. בלפוריסטים וביביסטים כאחד.

אם נזכיר לעם הזה מה יש לו במשותף חוץ מדעה פוליטית – אולי יהיה פה טוב יותר. ואם זה לא יעבוד – תמיד אפשר למנות כלב לראש הממשלה, נראה שזאת האופציה היחידה אשר תהיה מקובלת על כולם.

רשומה זו מדברת על כלבים וחתולים מסוימים כאחד.

מסיים תואר ראשון בפסיכולוגיה, עובד ב"כאן" תאגיד השידור. מחפש את ההסבר הרגשי לכל תופעה אקטואלית, ומחבר הבלוג - "כל מה שאנושי".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 632 מילים

בסוף כל משפט שבנט אומר יושב סמוטריץ' על חמורו של משיח

בין עמידה נחרצת נגד החוק למניעת אלימות כלכלית נגד נשים ונאום מושקע המהלל את מורשתו של רחבעם זאבי, בצלאל סמוטריץ' מתעקש להרוס לראש מפלגתו בנט את דימוי המנהיג הממלכתי ● לזמן ישראל הוא אומר בכעס: "אתה מצפה שנשקר ונשווק את עצמנו לא כמו מי שאנחנו? שנגנוב קולות? שנחליף אידיאולוגיה כמו גרביים? אתה חושב שיש מצביע אחד שלנו שלא יודע בדיוק מי אנחנו?"

עוד 907 מילים

למקרה שפיספסת

במשטרה מעריכים שבשל משבר הקורונה יחול גידול ניכר בפשיעה הכלכלית

קבינט הקורונה ידון בצהריים בשלב הבא של היציאה מהסגר ● השר ישראל כ"ץ דחה את דבריו של יושב ראש הקואליציה מיקי זוהר, שאמר אמש, ששיקולים פוליטיים עומדים מאחורי ההימנעות מאישור תקציב המדינה לשנת 2021: "דבריו אינם משקפים את עמדת משרד האוצר"

11:02 עריכה

במשטרה ובמשרד לביטחון הפנים סבורים שתחול עלייה ניכרת בפשיעה בשל משבר הקורונה – כך דיווח יהושע (ג'וש) בריינר ב"הארץ". הסיבה להערכה זו היא מצבם הכלכלי הקשה של רבים, דבר שיביא אותם לבצע עבירות רכוש. עוד העריכו במשטרה שמשבר הקורונה יביא בעלי עסקים לפנות לשוק האפור.

09:51 עריכה

יושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן: "לא ייתכן שנמצא מתווה לפתיחת הישיבות בזמן שרוב ילדי ישראל נשארים תקועים בבתים".

08:28 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו מציין היום 71 שנים להולדתו. פעילי מחאה הפגינו ליד ביתו עם "עוגת הגזענות והפילוג", שעליה ציטוטים של אמירות שנויות במחלוקת, שנאמרו על ידי בכירים בשנים האחרונות.

07:36 עריכה

שר האוצר ישראל כ"ץ דחה בלילה את דבריו של יושב ראש סיעת הליכוד ויושב ראש הקואליציה מיקי זוהר, שאמר בראיון בערוץ 20 שגם שיקולים פוליטיים עומדים בבסיס ההימנעות של הליכוד מהעברת תקציב 2021.

07:24 עריכה

היום תתקיים ישיבת קבינט הקורונה, שאמורה הייתה להיערך אתמול, אך נדחתה. בדיון יעסקו השרים בשלב הבא של היציאה מהסגר – פתיחת בתי הספר היסודיים.

הסיבה לדחיית הישיבה – במשרד הבריאות שינו את ההנחיות ודרשו שתלמידי כיתות א'-ב' ילמדו בקפסולות, ולא בכיתה אחת. לפי המתווה של משרד הבריאות, הלימודים בכיתות א'-ד' אמורים להיפתח ב-1 בנובמבר, אולם במשרד החינוך אומרים ששינוי המתווה, לפיו, יחולקו תלמידי כיתות א'-ב' לקפסולות, דורש היערכות של חמישה שבועות.

שר החינוך יואב גלנט ושר הבריאות יולי אדלשטיין מנסים לגבש הסכמות ביניהם עד כינוס הקבינט.

עוד 5 עדכונים

מדינת ישראל שבויה בידי קשיש חולה קורונה בן 92

מדינת ישראל שבויה כעת בידיו של קשיש חולה קורונה בן 92. מי יודע אילו עוד מחלות נושא עימו הרב החשוב קנייבסקי. חשוב ומשפיע, אך בשר ודם.

בתי אבות מלאים קשישים בגילו הנושאים עימם מחלות זיקנה. פגיעה בזיכרון קצר הטווח וארוך הטווח, דמנציה, שיטיון, מחסור בסידן, פרקינסון ובאופן כללי ירידה קוגנטיבית המלווה בירידה בתפקוד הפיזי.

בתי אבות מלאים קשישים בגילו הנושאים עימם מחלות זיקנה. פגיעה בזיכרון קצר הטווח וארוך הטווח, דמנציה, שיטיון, מחסור בסידן, פרקינסון ובאופן כללי ירידה קוגנטיבית המלווה בירידה בתפקוד הפיזי

החולה הדמנטי יסבול בהדרגה מירידה ביציבותו, מקשיים בהליכה ולפעמים מרעד, המדמה פרקינסון אך מקורו בתסמונת אחרת. בשלבים המוקדמים ימליץ רופא המשפחה על תרופות שתפקידן להאט את קצב ניוון תאי המוח. אך התרופות האלה ילכו ויהפכו לפחות ופחות אפקטיביות עד שיהיו מיותרות לחלוטין.

בבתי אבות מסויימים מוערכים החולים מדי 3 חודשים, ומצבם הנפשי מטופל ע"י פסיכיאטר הנמנה על הצוות בסמוך להיווצרות הבעיה. החולה יישאר במעקב כל תקופת שהותו במרכז ומצבו יאוזן בכל עת שידרש לכך.

כשראש ממשלת ישראל נפגש עם הרב קנייבסקי, האם הרב יודע עם מי הוא נפגש? מי לוחש על אזנו? מי מעביר את הוראותיו?

קנייבסקי, כמו קשישים אחרים בגילו, יכול לטעות ברגע אחד של דימנציה והוראתו השגויה עלולה להיות מופצת לעשרות אלפי חסידיו.

כשרה"מ ישראל נפגש עם הרב קנייבסקי, האם הרב יודע עם מי הוא נפגש? מי לוחש על אזנו? קנייבסקי, כקשישים אחרים בגילו, יכול לטעות ברגע אחד של דימנציה, והוראתו השגויה עלולה להיות מופצת לעשרות אלפי חסידיו

כשהוא מורה לפתוח את הכוללים ובתי הספר בעת שהערים החרדיות מובילות בנתוני ההדבקה והתחלואה מקורונה, הוא מתכוון לזה? הוא מבין מה הוא אומר? האם יתכן שהצעיר שנראה בטלוויזיה צועק לו לתוך האוזן שאלות, לא הבין מה הרב אומר כאשר קנייבסקי מלמל משהו לא ברור בתשובה לשאלה שנצעקה לאוזנו?

מדינת ישראל נמצאת במצב מטורף. סגר הוטל על מדינה שלמה כאשר מיעוט חרדי המונהג בידי קשיש שבעצמו חלה בקורונה, מוביל את המדינה לסגר הרסני שלישי. כל זה תחת מלמול הנחיות רבניות לא ברורות, תוך הפרת חוק והתעלמות המשטרה מהאיש שנותן את ההנחיות הללו.

במקום משטרה צריך לשלוח רופאים גריאטרים, פסיכיאטרים ואנשי מקצוע שיבדקו אם האיש כשיר מנטלית לקבל מידע ולתת הוראות.

אין בשום מערכת בישראל, האחראית לגורלם של מאות אלפי אזרחים, שום בעל תפקיד בגילו של קנייבסקי.

שופטים בעליון מסיימים בגיל 70 ונפרדים מתפקידם. נשיא המדינה פרס הגיע לגיל דומה בתפקיד ייצוגי, לא ביצועי. הוא היה נבדק בידי רופאיו בכל כמה חודשים ונמצא במעקב.

אין בשום מערכת בישראל, האחראית לגורל מאות אלפי אזרחים, שום בעל תפקיד בגילו. שופטים בעליון נפרדים מתפקידם בגיל 70. הנשיא פרס הגיע לגיל דומה בתפקיד ייצוגי, לא ביצועי, ונמצא במעקב סדיר של רופאיו

מי יודע מי הוא רופאו של קנייבסקי? מי מפקח על קבלת ההחלטות שלו? על מצבו המנטלי והפיזי? הרי מבחינה מעשית הוא בתפקיד ביצועי – סוגר ופותח ישיבות, גורם לעשרות אלפים לצאת לפעילות שסכנת הדבקה מקורונה מרחפת עליהם וגורם להעלאת התחלואה בישראל כולה. מהלך הגורם לנזק כלכלי חברתי ובריאותי אדיר.

ישראל נמצאת בידיו של קשיש חולה ולצידו מתחנף ראש ממשלת ישראל, בעל הסמכויות הביצועיות ביותר, ראש הרשות המבצעת שבעצמו נמצא בקבוצת סיכון, הנושא על גבו במקביל גם שלשה כתבי אישום שגורמים לו לקבל החלטות רק על בסיס התמיכה הפוליטית של קנייבסקי וצאן מרעיתו.

אבל האם קנייבסקי כשיר לקבל החלטות על מדינה שלמה? האם נתניהו יודע אם קנייבסקי בריא? כשיר? צלול? הגיוני?

שנת 2020 ומדינה דמוקרטית מתקדמת שלמה שבויה בסכנת הדמנציה והקורונה של קשיש בן 92.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 524 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 23 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"בארה"ב יש מערכת מטורפת של איזונים ובלמים. ומה יש בישראל?"

המאבק על הרכב בית המשפט העליון בארה"ב מצית את השיח הפוליטי שם ומעלה חששות משינוי לכיוון אולטרה שמרני ● אולם המשפטן ד"ר מתן גוטמן לא מתרגש מהמינוי הקרב של איימי קוני בארט ומתנגד לשינוי מבנה בית המשפט שם ● בראיון לזמן ישראל הוא אומר: "מה שחשוב שנלמד מארה"ב, הוא שצריך לשמור על כללי המשחק הדמוקרטיים גם כשזה לא נוח ולא מתאים"

עוד 2,063 מילים

"הרשות דואגת לעריקאת, ומשאירה אלפי חולים אחרים למות בשטחים"

בעבר טופלו בארץ אלפי פלסטינים מהשטחים בכל שנה, אבל הרשות הפלסטינית הפסיקה לממן את הטיפול ברובם, בשל הידרדרות היחסים עם ישראל ● מנהלת עמותה שמסייעת לחולים: "במקום 50 חולים, אנחנו מכניסים לארץ חולה אחד ביום - אלה שיכולים לממן טיפול של מאות אלפי שקלים מכיסם" ● גורם ביטחוני: מספר האישורים לחולים לא הופחת ע"י ישראל ● חולי קורונה פלסטינים אחרים, פרט לעריקאת, אינם מטופלים בארץ

עוד 1,424 מילים

הון ושלטון חברי ממשלה, בהם נתניהו וגנץ, עוברים על חוק שאיש לא אוכף

מדוע רבים כל כך מחברי ממשלת נתניהו-גנץ - כולל השניים העומדים בראשה - אינם מדווחים על הונם, כנדרש בחוק? ● ההאשמות בשחיתות משתקות את הפוליטיקה הישראלית, אך הכלי הבסיסי הזה ליצירת שקיפות בקרב הפוליטיקאים הבכירים זוכה להתעלמות, בין היתר בגלל שהוא כל כך מסורבל ● פניות זמן ישראל לגורמים הרלוונטיים בנוגע להצהרות ההון של 12 שרים - שלא ידוע אם הוגשו - לא זכו למענה

עוד 2,030 מילים

מיקי זוהר על הסירוב של הליכוד לתקציב דו שנתי: "ברור ששיקולים פוליטיים קיימים כאן"

יו״ר הקואליציה נשאל אם המטרה היא שנתניהו יוכל להימנע מהרוטציה ● בכיר במשרד הבריאות: צופים עלייה משמעותית בתחלואה בעוד 7 עד 10 ימים ● בסביבת רה״מ שוקלים עוצר לילי ● קבינט הקורונה נדחה בגלל אי הסכמה על מתווה לכיתות א'-ב' ● בנט: לא אקדם חוקים למען להט״ב ● ח"כים מהליכוד בהתנגדות חריפה לחוק למניעת אלימות כלכלית במשפחה

עוד 57 עדכונים

שופטת בין המשפט לענייני משפחה נאוה גדיש קיבלה החלטה תקדימית לרשום בנות זוג כשתי אימהות לתינוקת שנולדה מהביצית של אחת ובהיריון של השנייה ● המדינה התנגדה בטענה שקביעת גבולות מוסד ההורות צריכה להיקבע על ידי המחוקק ● בפסק הדין השיבה גדיש: "ההתפתחות החברתית מביאה לא פעם סיטואציות שמחייבות פתרון, בטרם הרשות המחוקקת עומדת על הצורך בכך" ● פרשנות

עוד 707 מילים

ראיון יהדות, פוליטיקה, וכל מה שביניהן

הרב האמריקאי ארתור וסקו, שנעצר עשרות פעמים בעבר בהפגנות, משתתף גם במחאה הנוכחית למען השחורים באמריקה - כל עוד היא קרובה לביתו ● הוא מתנגד לכיבוש, תוקף פוליטיקאים, ונאבק במשבר האקלים ● ספרו החדש מפרש את התורה באופן שתומך בנשים, במיעוטים אתניים ובקהילה הגאה ● לדבריו, "יש פוליטיקה בתוך התנ"ך, ולתנ"ך יש השפעה מסוימת על הפוליטיקה"

עוד 2,005 מילים ו-1 תגובות

הבה נגילה אחרי 20 שנה של ויכוחים, באה גילה גמליאל

רגע אחרי ההסתבכות שלה בטבריה, השרה להגנת הסביבה הפתיעה והודיעה על הרחבת חוק הפיקדון, כך שיכלול גם מיחזור בקבוקי משקה משפחתיים ● גם מתנגדיה יודו כי מדובר בבשורה מצוינת לסביבה ולאזרחים, וכי גמליאל מתקנת בכך עיוות שנמשך שנים ● אך עד כניסת החוק לתוקף, חברות המשקאות יעשו הכל כדי למסמס אותו ● פרשנות

עוד 672 מילים

המזרח התיכון הסכמי השלום הציתו מירוץ חימוש

מכירת מטוסי F-35 לאמירויות (ואולי אף לבחריין) היא אחד מסעיפיו הלא רשמיים של ההסכם עם ישראל ● אך בכירים בוושינגטון לא מבינים מדוע ה"שלום" מתדלק דווקא את תעשיית המלחמה, וחוששים כי טכנולוגיות קטלניות יגיעו לידי אויביהם ● פקיד בכיר בקונגרס אומר לזמן ישראל: כדי לפצות את ישראל - ניאלץ למכור לה נשק מתקדם אף יותר ● "הצבאות בעולם הערבי נבנו כך שיפסידו לישראל, וזה הסטנדרט שישמש אותנו כדי לבחון את זה"

עוד 1,267 מילים ו-2 תגובות

גנץ: אני משרת את ישראל ולא את נתניהו - ביום שזה ישתנה אצא לדרך חדשה

הנדל: כ״ץ תוקע חוק לאינטרנט מהיר לפריפריה ● כ״ץ: ״כשחיברתי את הגליל והנגב למרכז, הוא היה עוד בשופינג בין מפלגות״ ● נתניהו לאופוזיציה: ״שומעים שתי מקהלות - באסה סבבה״ ● ריבלין: ״לעצור את טרור האלימות נגד נשים" ● מיקי זוהר: אשנה את השיח ● גילה גמליאל לא תיחקר בגין אי מסירת אמת ● במכון הביולוגי יחלו בניסוי בבני אדם בחיסון קורונה בסוף החודש

עוד 57 עדכונים

החרדים מנצחים את הממשלה אבל מאבדים את הציבור

"החרדים הם הדבר הכי מתועב היום במדינה", אומר לזמן ישראל ח"כ יצחק פינדרוס, מזכיר סיעת יהדות התורה. "בוא תסביר לי למה? למה יפעת שאשא ביטון פותחת את חדרי הכושר והמסעדות וזוכה למחיאות כפיים, אבל רב בן 92 שאומר לכם שאסור להפסיק ללמוד ושתמצאו פתרון - הופך לאויב העם?" ● משבר האמון במגזר החרדי מתקדם לעבר נקודת האל-חזור ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
למה שלום ירושלמי לא מדגיש במאמרו כי אין שום אנלוגיה אפידמיולוגית בין ההפגנות לבין תלמוד תורה. ההפגנות נעשות באוויר הפתוח בעוד שתלמוד התורה מתיים בכיתות סגורות וצפופות, שיעור המאומתים בק... המשך קריאה

למה שלום ירושלמי לא מדגיש במאמרו כי אין שום אנלוגיה אפידמיולוגית בין ההפגנות לבין תלמוד תורה. ההפגנות נעשות באוויר הפתוח בעוד שתלמוד התורה מתיים בכיתות סגורות וצפופות, שיעור המאומתים בקרב משתתפי ההפגנות נמוך מאוד לשיעור המאומתים בקרב תלמידי ישיבות ומפגין מאומת, בחזרתו לביתו, ידביק 2, 3 אנשים בעוד שבחור תלמוד תורה מאומת בחזרתו לביתו ידביק 10, 12 אנשים.

עוד 536 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה