אילן בר
הזמן של
אילן בר
וואלק אתה מסטול לגמריי ,יש לך אינטרנט תקרא קצת ותלמד מהו משטר נאציזם ,לגביי דמוקרטיה חברי הכנסת הם הפסיפס של החברה הישראלית ולכן הם שם מכל המינים והסוגים והם לא תמיד בעלי השכלה ולכן הם ... המשך קריאה

וואלק אתה מסטול לגמריי ,יש לך אינטרנט תקרא קצת ותלמד מהו משטר נאציזם ,לגביי דמוקרטיה חברי הכנסת הם הפסיפס של החברה הישראלית ולכן הם שם מכל המינים והסוגים והם לא תמיד בעלי השכלה ולכן הם השרים . אני יכול להגיד שאכן מערכת החינוך נכשלה בלימוד שלך ואתה בוחר לדבר שטויות .

וואלק אתה מסטול לגמריי ,יש לך אינטרנט תקרא קצת ותלמד מהו משטר נאציזם ,לגביי דמוקרטיה חברי הכנסת הם הפסיפס של החברה הישראלית ולכן הם שם מכל המינים והסוגים והם לא תמיד בעלי השכלה ולכן הם ... המשך קריאה

וואלק אתה מסטול לגמריי ,יש לך אינטרנט תקרא קצת ותלמד מהו משטר נאציזם ,לגביי דמוקרטיה חברי הכנסת הם הפסיפס של החברה הישראלית ולכן הם שם מכל המינים והסוגים והם לא תמיד בעלי השכלה ולכן הם השרים . אני יכול להגיד שאכן מערכת החינוך נכשלה בלימוד שלך ואתה בוחר לדבר שטויות .

כל הזמן // שבת, 21 בנובמבר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ביהמ"ש בארה"ב ביטל את כל המגבלות על פולארד

המרגל יוצא לחופשי בתום תקופת המבחן שלו ויוכל לעלות לישראל ● רון חולדאי: "אם יהיו בחירות באביב, אתמודד" ● המשטרה צפויה לפתוח בחקירה נגד סדי בן שטרית שהשווה את נתניהו להיטלר ואורלי לב, תומכת נתניהו שכינתה כך את ליאת בן ארי ● ישראל מתקרבת להסכם לייבוא 10 מיליון מנות חיסון נגד קורונה של חברת אסטרהזניקה ● סדצקי על חיסוני הקורונה: "להיזהר, עדיין לא ידוע עליהם הרבה" ● נצרת ועספיא נכנסות לסגר

עוד 36 עדכונים

קבלת שבת עם המיליציות

בערב שבת של ה-9 באוקטובר 2020, נתקענו כלבתי ואני בכביש 50 – הכביש הבודד ביותר בארה"ב, ממש לפני אוסטין, עיירה פצפונת של מאתיים א/נשים בערך, השרועה לה על אחד מקווי פרשות המים החותכים את הערבה הגדולה של נוואדה. תיקונים בכביש. כל פעם, רק מסלול אחד פתוח.

שלושה ברנשים מזוקנים וילד זינקו מהטנדר שהיה לפניי, ומהג'יפ שהיה לפני הטנדר. כולם לבשו מכנסי צבא מנומרים בצבעי הסוואה וחולצות טריקו צמודות  בצבע זית. כשעיניי נחתו על תתי המקלע ה-AR15 עם הכת המתקפלת שהיו שמוטים על כתפיהם, ועל כתובות הקעקע של צלבי קרס המוסווים קלות, החרוטות על שרירי זרועותיהם, ממש קפאתי על ההגה.

כביש 50 (צילום: סמדר לביא)
כביש 50 (צילום: סמדר לביא)

האבא והבן נשענו על הג'יפ, שלפו את מה ששלפו, והשתינו בקשת אל תוך הערבה. כשהאיש עם התמרור החליף צד, נכנסה לה השיירה אל אוסטין.

כחלק מהמאמצים להחייאת התיירות בעידן הקורונה, אקספידיה נתנה לי שי – לילה חינם באוסטין, בחדר הכי הטוב במוטל הכי הטוב שהיה עדיין פתוח – גבב של מבנים מעץ דיקט בלוי שהיו סדורים כריבוע. החצר הפנימית של הריבוע היה גם מגרש החניה. אבל סוויטת שני החדרים שקיבלתי מה-זה הבהיקה בניקיונה.

שלושת המזוקנים עם צלבי הקרס והילד קיבלו את החדרים שלימיני. משמאלי השתכנו להן שתי סטודנטיות קוריאניות צנומות מבית ספר יוקרתי ללימוד אנגלית על חופי אגם טאהו. הן היו בדרכן לפארק הלאומי ברייס. "הבצפר כולו עבר לזום, ובלאו הכי אנחנו לא יכולות לטוס הביתה", אמרה אחת מהן. הזוג העירוני שהגיע עם בתם מרינו התמקמו ממול למזוקנים עם צלבי הקרס. הם היו בדרך לסופשבוע של צייד צבאים.

תומכי טראמפ (צילום: סמדר לביא)
תומך טראמפ שהתווכח עם לביא על כך, שבישראל רוב האוכלוסיה נוצרית (צילום: סמדר לביא)

בגלל הקוביד הרגשנו יותר בטוח באויר הפתוח. הוצאנו כיסאות מהחדרים והתיישבנו על המפרסת שלפני דלתותינו. הסתלבטנו על שאריות היום כאשר האויר הקריר של הלילה התערסל לו אל תוך החצר. מפה לשם התפתחה לה שיחה.

"זה מלינואה, נכון?" אמר מזוקן מספר 1.

"גזעית", השבתי

ונזכרתי איך יושבי הבאר של אוסטין, שנראה כאילו יצא מסרטי הקאובויים של ילדותי בחולון, התרשמו מכלבתי מלכה כשעצרתי שם ב-2016 בדרכי למואב שביוטה. היה זה ממש לפני הבחירות, והרחוב הראשי בעיירה היה עטור בשלטים של טראמפ.

"היצורים האלה, כמו רימון. רק לכוון ולשחרר ת'ניצרה", מזוקן מס' 2 הצטרף לשיחה, אחרי שלקח עוד שלוק מהבירה.

לא סיפרתי להם שמלכה מאומצת. כשהייתה גורה, קיבלה "נכשל" בבחינה של דחפים ויצרים. חביבה מדי, ולכן לא מתאימה לעבודות אבטחה או גישוש.

תומכי טראמפ
תומכי טראמפ

"הממ… הייתי אומרת שהיא יותר כמו קלצ'ניקוב", עקצתי בחזרה, כשאני מצחקקת בפנוכו.

"קאלאשניקוב!" הדהד מזוקן מס' 2 ביראת כבוד.

"מזמן, בשנות ה-'90, בערי השדה של תימן, היה אפשר לקנות קאלאצ' בשוק בשמונה דולרים, מקסימום".

"שמונה דולר!" התנשף מזוקן מס' 3 בתדהמה.

"את בטח ישראלית. נו, זה המבטא. אז אולי את באמת יכולה ל'גיד לנו דבר אחד או שניים על רובים. צה"ל, הא?", איש בשנות ה 60 הצטרף לשיחה. "אני נהג של חברה גאותרמית. הרבה שנים. הבוסים שלי ישראלים מאזור המפרץ (של סן פרנציסקו). אתם לוקחים את הקוביד הזה יותר מדי ברצינות שמה. הם מחייבים אותי לשים מסיכה כל הזמן. לאשתי היה את זה, לבת שלי ולבעלה היה, גם לשכנים היה קוביד. לא ביג דיל".

פיטפטנו לנו וגילינו, שמזמן מזמן, אשתו של מייסד החברה הגיאותרמית לימדה אותי ריקודי בטן.

סמדר ומלכה המלינואה באחד ממדבריות אריזונה"
סמדר ומלכה המלינואה באחד ממדבריות אריזונה"

ואז הגיע זמן הדלקת נרות, כשציר הזמן שלי מתחלף לו מזמן קווי לזמן מעגלי. זמן ריטואלי. שמתי את הפמוטים הפעוטים שלי על השולחנון הבלוי, בירכתי והדלקתי. הקלקתי על הקישור לזום של טקס קבלת השבת השבועי ב"שער זהב", בית הכנסת בו אני חברה. הייתי מה זה מפוחדת, אך בתוך-תוכי היו גם צחוקים.

כמה מטרים ממני השתרעו להם המזוקנים עם צלבי הקרס בכיסאותיהם, כשתתי-המקלע נחים בעצלתיים על מפשעותיהם. הומור הגרדומים שלי תמיד נכנס לפעולה כשאני צריכה להתנתק מתחושה של סכנה.

הקלקתי על הקישור לזום של קבלת השבת השבועי בבית הכנסת בו אני חברה. כמה מטרים ממני השתרעו להם המזוקנים עם צלבי הקרס בכיסאותיהם, כשתתי-המקלע נחים בעצלתיים על מפשעותיהם

הם לא שמעו את החלק האנגלי של התפילה כי הייתי עם אזניות, ולא אמרתי כלום באנגלית כי לא סחבתי עמי לטיול את הסידור עב הכרס של בית הכנסת. הריחוק החברתי גם מנע מהם להציץ אל ריבועי הזום שלי. את החלק העברי של התפילה אני יודעת בעל פה. כל כך שמחתי שחזרתי אל המדבר, שהצלחתי לנהוג את ה-650 ק"מ מסאן פרנסיסקו עד אוסטין, ושזכיתי בחדר הטוב ביותר בעיירה הרעועה הזו! אז התפללתי בעברית מכל הלב ושרתי בקול רם. הילדות מקוריאה התחילו למחוא כפיים לפי הקצב.

הדלקת נירות באוסטין, נבאדה, בפמוטים של קאקאדו שיינקין (צילום: סמדר לביא)
הדלקת נירות באוסטין, נבאדה, בפמוטים של קאקאדו שיינקין (צילום: סמדר לביא)

כשנגמרו השירים והתפילות, שאל מזוקן מס' 1 בקולו המחוספס:

"מה זה היה?"

"אה… קבלת שבת. אני יהודייה." עניתי בהמייה סופראנית מפוחדת.

"את?! יהודייה?!"

"אכן כן," חזרתי אל חיתוך הדיבור הרגיל שלי, בקול האלט, כשאני משדרת בטחון מזויף.

"אבל אמרת שאת מישראל!"

"אכן כן".

"יש שם יהודים?!"

"אכן. זו מדינה יהודית. הם לקחו את האדמות של פלסטין, כמו שהגרינגו'ס לקחו את האדמות של האינדיאנים, ויש שם בערך 80% יהודים".

פחדתי לומר "שדדו" או "נישלו", או לומר שבשבילי זה גם ישראל וגם פלסטין.

"את?! יהודייה?!", "אכן כן," חזרתי אל חיתוך הדיבור הרגיל שלי, בקול האלט, כשאני משדרת בטחון מזויף. "אבל אמרת שאת מישראל!". "אכן כן". "יש שם יהודים?!"

"אכן. זו מדינה יהודית. הם לקחו את האדמות של פלסטין, כמו שהגרינגו'ס לקחו את האדמות של האינדיאנים, ויש שם בערך 80% יהודי".

"לא יכול להיות!" מזוקן מס' 2 שיסע אותו. "הפייסבוק שלי אמר, ששבעים אחוז מהאנשים שם תומכים בנשיא שלנו טראמפ".

"בטח, זה בולשיט" רטן. "יהודים תמיד מצביעים בשביל הדמוקרטים. הכסף שלהם מתניע את כל הדיפ סטייט הארור וכו-לם חוכמולוגים, חתיכות של חרא ליברלי".

כל כך רציתי לתקן אותם, אבל האינטואיציה שלי סתמה לי את הפה.

"קיבינימט", מזוקן מס' 1 שיהק. "איך יכול להיות שיש להם כזה צבא טוב אם הם יהודים?"

משכתי בכתפי ובהיתי בנירות. הילדות הקוריאניות חשו במבוכה שבאוויר.

"זה לא של נוצרים?" הצטרפה אחת מהן לשיחה. "כל כך הרבה קוריאנים עולים לרגל לשם".

"ובכן, ישו בהחלט היה משם, ולפני קוביד, כשאין מלחמות, יש הרבה תיירים".

כשהתכלו להם נרות השבת, וכשסיימו המזוקנים את שישיות הבירה שלהם, שמעתי את האבא מדבר בקול רך עם הבן כשהשכיב אותו לישון. לא יכולתי שלא לשאול את עצמי אם הוא אחד מהאבות חייבי המזונות, חייל הרגלים של המיליציות.

נכנסתי לחדר וכתבתי בפינקסון את תעתיק השיחה שנשמר בזיכרוני. פעם אנתרופולוגית, תמיד אנתרופולוגית.

"זה בולשיט" רטן. "יהודים מצביעים לדמוקרטים. הכסף שלהם מתניע את הדיפ סטייט. חתיכות חרא ליברלי". רציתי לתקן אותם, אבל האינטואיציה סתמה לי את הפה

שלא כמו ב-2016, לא היו בעיירה שלטי בחירות של טראמפ. באר הקאובויים היה נעול. עיירות אחרות בכביש 50 היו מלאות בשלטים של טראמפ-פנס, אבל באוסטין כבר לא צריך.

"עברתי לפה בגלל הג'וב. לא יכולתי יותר לגמור ת'חודש בחוף המערבי" אמרה לי פקידת הקבלה. "איזה הלם תרבותי!"

כשהתחילו לטפטף תוצאות הבחירות הייתי כבר בחזרה בבית, דבוקה למסך. ביידן והדמוקרטים נצחו בנבאדה. לאס ווגאס הפתיינית והצפופה הייתה מגש הכסף. חבר ישראלי שמרבה לג'בלא בפארקים הלאומיים של ארה"ב כתב טוקבק על התמונות הנשגבות ששמתי בקיר של הפייס:

"באמריקה, ככל שהנוף יותר מדהים, המקום שורץ יותר ימין קיצוני ומיליציות".

סמדר ומלכה בגראנד קניון, אריזונה
סמדר ומלכה בגראנד קניון, אריזונה

פרופ' סמדר לביא היא פרופסור אמריטה לאנתרופולוגיה באוניברסיטת קליפורניה, דייויס, וחוקרת אורחת במחלקה ללימודים אתניים באוניברסיטת קליפורניה, ברקלי. בין ספריה של לביא "הפואטיקה של כיבוש צבאי" (1990) שזכה בציון לשבח בתחרות ע"ש ויקטור טרנר לכתיבה אנתרופולוגית, "עקירה, גלות וגיאוגרפיות של זהות" (1996) ו"יצירתיות/אנתרופולוגיה" (1993). ב-2009 זכתה בפרס ע"ש גלוריה אנזלדואה מטעם האגודה ללימודים אמריקאים, וב-2013 קיבלה מקואליציית "ליבי במזרח" אות כבוד על מפעל חייה למען צדק חברתי. המהדורה הראשונה של ספרה האחרון, "עטופות בדגל ישראל: חד הוריות מזרחיות ועינויים בירוקרטיים" (2014) זכתה בציון הכבוד בתחרות הספרים של האגודה ללימודי נשים ומגדר במזה"ת. https://anthropology.ucdavis.edu/people/smadarlavie

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,031 מילים

למקרה שפיספסת

ראיון היטלר מת ובועט

תיאוריות הקונספירציה לפיהן היטלר שרד את מלחמת העולם השנייה, עושות כעת קאמבק מפתיע ● החוקר ריצ'רד אוונס מזהיר בספרו החדש כי לא מדובר רק באגדות אורבניות שמעניינות כמה משוגעים, אלא בניסיון מסוכן לנסח מחדש את האמת ההיסטורית ● אם תרצו, "פייק ניוז" רטרואקטיבי ● לדבריו "אם היטלר אכן נמלט מהבונקר, אז אולי השואה לא התרחשה מעולם"

עוד 1,639 מילים
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 59 ימים להשבעה

על מיתוסים ושקרים אחרים

השבוע, אחרי שהכיוון המשפטי נכשל באופן רשמי, התמקדו אנשי טראמפ במאמץ לחבל בתהליך הפורמלי ● במקרה החמור ביותר, הנציגים הרפובליקאים במישיגן סרבו לאשר את התוצאות ואז חזרו בהם - ואז שוב ניסו לשנות את התוצאה בעקבות שיחה אישית מטראמפ ● אבל לצד צעדים מדאיגים באמת, אי אפשר שלא הסתכל על מהלכי טראמפ ואנשיו ולא ראות גם את הפתטיות שבהם

עוד 1,809 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
דְּרָאפְט

ב-NBA הבינו מזמן את מה שענקיות הטכנולוגיה והתאגידים של וול סטריט מנסים להשכיח מאיתנו: תחרות חופשית ללא רגולציה מובילה בהכרח לאסון ● אם לא נגביל את החזקים, הם יתחזקו עד בלי די, החלשים יימחצו ולא יישאר להם כל סיכוי לחזור למשחק

עוד 1,042 מילים

תגובות אחרונות

סעודיה מקשיחה את היחס לאסלאם הקיצוני

מועצת אנשי הדת הבכירים בסעודיה הכריזה על תנועת "האחים המוסלמים" כ"תנועת טרור" בגיבוי ממשלת סעודיה. יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן חושש מהתגברות הטרור האסלאמי הקיצוני ומנסה לשדר למדינות העולם כי סעודיה נלחמת בנחישות בטרור.

בסעודיה עדיין מתנהל משפטם של כ-60 פעילים של חמאס, שנעצרו בממלכה לפני יותר משנה, ובראשם ד"ר מוחמד אלחודארי, מי שהיה ראש המשרד של חמאס בריאד. הם נאשמים בהלבנת והברחת כספים עבור הזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה.

בסעודיה עדיין מתנהל משפטם של כ-60 פעילי חמאס, שנעצרו בממלכה לפני יותר משנה. בראשם מי שהיה ראש משרד חמאס בריאד. הם נאשמים בהלבנת והברחת כספים עבור הזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן דחה את כל הלחצים ומאמצי התיווך שהפעילה תנועת חמאס כדי לשחררם, באמצעות מדינות מוסלמיות בולטות כמו  פקיסטאן ואינדונזיה, והוא נחוש להראות לארה"ב ולישראל כי ארצו נלחמת בטרור האסלאמי הקיצוני.

עכשיו יוצאת סעודיה שוב נגד תנועת "האחים המוסלמים", תנועת האם של חמאס, לאחר שכבר ב-2014 הוא סווגה בסעודיה, ביחד עם עוד 8 ארגונים, כ"ארגון טרור", ונותנת לכך גושפנקה דתית כפסק הלכה (פתווא).

מועצת חכמי הדת הבכירים של סעודיה, שהיא ארגון דתי ממשלתי, פירסמה ב-11 בנובמבר הודעה נגד תנועת "האחים המוסלמים" והכריזה עליה כ"תנועת טרור".

בהודעה נאמר כי:

"תנועת האחים המוסלמים היא תנועת טרור שאיננה מייצגת את דת האיסלאם אלא משרתת מטרות פוליטיות שנוגדות את דת האיסלאם, היא מסתתרת מאחורי הדת ונוקטת בדרכי פירוד, הסתה למלחמת אחים, אלימות וטרור".

השר הסעודי לעניינים אסלאמיים, עבד א-לטיף א-שיח' קרא בסוף השבוע שעבר ליחד את דרשת יום השישי במסגדים בממלכה לפסק ההלכה של מועצת חכמי הדת הבכירים של סעודיה והודיע כי הוא תומך בו.

ההודעה של מועצת חכמי הדת הסעודית והגיבוי שהיא קיבלה מממשלת סעודיה מעוררים הדים רבים בעולם הערבי והאסלאמי.

עכשיו יוצאת סעודיה שוב נגד תנועת "האחים המוסלמים", תנועת האם של חמאס, לאחר שכבר ב-2014 סווגה בסעודיה כ"אירגון טרור" יחד עם עוד 8 ארגונים – ונותנת לכך גושפנקה דתית כפסק הלכה (פתווא)

תנועת "האחים המוסלמים" פירסמה בתגובה הודעה שמכחישה את ההאשמות  בהודעה של מועצת חכמי הדת הבכירים בסעודיה שבה נאמר כי היא רחוקה לגמרי מאלימות ומטרור וכי היא הייתה תמיד קרבן לאלימות וטרור של המשטרים הדיקטטורים.

במקביל היא מנסה לגייס ארגונים אסלאמיים בכל העולם כדי להשפיע על סעודיה כדי שתבטל את פסק ההלכה נגדה.

אין זה סוד, בעולם הערבי והאסלאמי, כי ארגוני הטרור האסלאמי הקיצוני הסוני כמו אל-קאעדה ודאע"ש יצאו מרחמה של תנועת "האחים המוסלמים".

מנהיג "האחים המוסלמים" השיח' יוסף אלקרדאווי, התפאר כמה פעמים כי השיח' אוסאמה בן לאדן שייסד את ארגון אל-קאעדה היה תלמידו.

עיתוי ההודעה הסעודית על תנועת "האחים המוסלמים" קשור להתפתחויות האזוריות והבינלאומיות.

בית המלוכה הסעודי מודאג מההתעוררות של  הטרור האסלאמי הקיצוני כפי שבא לידי ביטוי בהתקפות הטרור האחרונות בצרפת ובאוסטריה.

גם סעודיה עצמה חוותה בשבועות אחרונים התקפות טרור, ב-29 באוקטובר תקף מוסלמי קיצוני בסכין מאבטח בקונסוליה הצרפתית בעיר ג'דה ואילו ב-11 בנובמבר התפוצץ מטען חבלה בבית עלמין בג'דה בעת טקס שאירגנה שגרירות צרפת לזכר הרוגי מלחמת העולם הראשונה, בפיצוץ נפצעו 4 בני אדם.

"האחים המוסלמים" הכחישה בתגובה את ההאשמות, בהודעה של מועצת חכמי הדת הבכירים בסעודיה, לפיה היא רחוקה לגמרי מאלימות ומטרור, ותמיד הייתה קורבן לאלימות וטרור של המשטרים הדיקטטורים

הסעודים מודאגים מאוד מההצהרות של נשיא טורקיה ארדואן נגד נשיא צרפת מקרון, על רקע התבטאויותיו בעניין חופש הביטוי לאחר הרצח האכזרי של המורה הצרפתי שהציג בפני תלמידיו קריקטורות של הנביא מוחמד.

הסעודים מעריכים כי הנשיא ארדואן, הרואה עצמו כמנהיג המוביל של תנועת "האחים המוסלמים" העולמית, מנסה לבנות את מעמדו הדתי באמצעות הסתה נגד הנשיא מקרון ונגד צרפת. הקריאה שלו למוסלמים להחרים מוצרים מתוצרת צרפת רק מגבירה את הקיצוניות וגוררת אחריה מעשי נקם וטרור.

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן רוצה לשדר למדינות אירופה ולארה"ב כי סעודיה היא מדינה אסלאמית מתונה, הנלחמת בטרור הקיצוני של "האחים המוסלמים", בדיוק כמו מצרים בראשותו של עבד אלפתאח א-סיסי.

ברשתות החברתיות בעולם הערבי האשימו את בית המלוכה הסעודי כי הוא נקם בתנועת "באחים המוסלמים" לאחר שבהתבטאויות פעיליה ברשתות החברתיות היו קריאות שמחה על ניצחונו של ג'ו ביידן בבחירות בארה"ב והבעת תקווה כי הוא ילמד לקח את בית המלוכה הסעודי על הפרת זכויות האדם בממלכה ורצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י.

אין ספק שהמהלך הסעודי כלפי תנועת "האחים המוסלמים יתקבל בברכה במערב. משרד החוץ הישראלי כבר בירך עליו ברשת הטוויטר בשפה הערבית.

למוחמד בן סלמאן יש אינטרס לשפר את תדמיתו בעקבות פרשת רצח חאשוקג'י, הוא מנסה להציג את עצמו כמוסלמי מתון הנלחם באסלאם הקיצוני. יש לו חשבון ארוך עם תנועת "האחים המוסלמים" המנסה להפיל את שלטון בית המלוכה הסעודי.

כבר במרץ 2018 כינה מוחמד בן סלמאן את תנועת "האחים המוסלמים" – "חממה לטרוריסטים" ובראיון לרשת הטלוויזיה CBS הוא  הבטיח "לעקור את פעילי 'האחים המוסלמים' מבתי הספר בסעודיה בתוך זמן קצר".

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן רוצה לשדר למדינות אירופה ולארה"ב כי סעודיה היא מדינה אסלאמית מתונה, הנלחמת בטרור הקיצוני של "האחים המוסלמים", בדיוק כמו מצרים בראשותו של עבד אלפתאח א-סיסי

בן סלמאן הגביר בשנים האחרונות את הלחץ על האיסלאם הרדיקלי, וגורמי הביטחון של סעודיה עצרו מאות שיח'ים ומטיפים שמזוהים עם רעיונות "האחים המוסלמים". הוא מוביל קו של התמתנות ומלחמה בקיצוניות האסלאמית. הוא חושש מאוד מהחבירה בין גורמי הטרור הסוני הקיצוני לאיראן השיעית, ראה חיסולו בטהרן של מספר שתיים באלקאעדה אבו מוחמד אלמצרי כפי שחשף עיתון "ניו יורק טיימס" בסוף השבוע שעבר.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 808 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ירוקים מקנאה בסוגיה הסביבתית הבעיה היא לא רק בפוליטיקאים

בעוד הצמד ביידן-האריס הפך את משבר הסביבה והאקלים לנושא מרכזי במערכת הבחירות בארצות הברית, אצלנו הוא ממשיך להשתרך בירכתי סדר היום ● הימין בשתי המדינות עוין את הסביבה, אבל איפה האלטרנטיבה שאמורים להציג הדמוקרטים בישראל? מישהו מדמיין את בני גנץ מכנה את נתניהו "מצית אקלים"? ● דעה

עוד 651 מילים

אחרי שנתיים של חיזורים, בני גנץ מתפכח מהקשר החרדי

שמעון פרס נהג לספר על יחסיו מלאי האכזבות עם החרדים: "אמרו לי 'שלח לחמך על פני המים'. שלחתי להם מאפיות שלמות וזה לא עזר לי" ● בני גנץ חשב שהוא יהיה מנהיג המרכז-שמאל הראשון שיצליח לכרות עם המפלגות החרדיות ברית ● אבל אחרי שנתיים של חיזורים וקריצות מסורתיות לעבר הקהילה, ראש כחול-לבן מבין שהם לא יבטיחו לו את הרוטציה - ומשנה כיוון ● פרשנות

עוד 809 מילים

בתקופת הקורונה נרשמה ירידה במספר כתבי האישום שהוגשו בשל העלמות מס, אבל לדברי מומחים בתחום המיסוי הנתונים נובעים מהירידה במספר החקירות ואינם משקפים את המצב בפועל ● לדבריהם, "תסכול, זעם וחוסר אמון דוחפים אנשים לעבריינות" ● "מתווה הפיצויים המעוות מעודד העלמת מס" ● "המון עסקים עובדים במחתרת, אז מצפים שהם ישלמו מיסים?"

עוד 1,016 מילים

ראיון הצד האפל של היצוא הביטחוני מגרמניה

"שחיתות היא כמו רעל, היא הורסת את שלטון החוק, ואני מקווה שזה לא יקרה לישראל" ● כך אומר העיתונאי החוקר הגרמני פרדריק ריכטר, שמתאר בספר שפרסם את השחיתות בתעשיית הייצוא הגרמנית סביב העולם ● בנימין נתניהו הוא אחד המנהיגים שמופיעים על כריכת הספר - לצד מנהיגי גרמניה, ברזיל, רוסיה ודרום אפריקה ● בלעדי לזמן ישראל

עוד 2,381 מילים

סוד השחיתות פרשת הצוללות אינה אירוע בודד בתעשיית השוחד הגרמנית

בלעדי לזמן ישראל: תקציר בעברית מתוך הספר "סוד השחיתות - כיצד תעשיית השוחד הגרמנית פוגעת בדמוקרטיות מסביב לעולם" שיצא השנה לאור בגרמניה

עוד 1,672 מילים

הנשיא הגרמני, טיסנקרופ, וסוחר הנשק מאבו דאבי

תחקיר במשך שנים פעל איש עסקים לבנוני המתגורר באבו דאבי כמתווך בייצוא נשק גרמני למזה"ת ● לבקשת טיסנקרופ, הוא תיווך ברכישות נשק לחימוש פריגטות שנמכרו לחיל הים האלג'יראי ● מדוע החברה לא רכשה את הנשק בעצמה? איזו שחיתות מעורבת בעסקה שסייעה לקדם את גרמניה למקום הרביעי בעולם בייצוא נשק? ● זמן ישראל מפרסם את התחקיר של ארגון קורקטיב, בשיתוף ZDF והמגזין "שטרן", שהתפרסם בשנה שעברה בגרמניה ועדיין מעורר שם הדים

עוד 2,025 מילים

מנדלבליט וכחול-לבן קוראים לכ"ץ למנות חשב כללי לאוצר

חזי לוי ויואב קיש מזהירים מהגבלות נוספות וסגר בחנוכה ● ועדת שרים אישרה את הפרטת תע"א ● פומפאו הכריז שמוצרים מיו״ש יסומנו בארה"ב כתוצרת ישראל ● אדלשטיין בוחן חקיקה שתחייב להתחסן לקורונה ● בהוראת גנץ: אמא ואבא יוחלפו להורה 1 ו-2 בטפסים של משרד הבטחון

עוד 54 עדכונים

ההקלטות שמסר ניר חפץ למשטרה במסגרת הסכם עד המדינה ואשר נחשפו השבוע בשתי תוכניות של "המקור", הן ללא ספק מרתקות ופיקנטיות ● אלא שלמרבה האירוניה, דווקא התיעוד החלקלק של חפץ כלקקן בלתי-נלאה עושה עימו חסד - ומעלים מהציבור את הצד האפל יותר של פעילותו ● דעה

עוד 783 מילים

הזנחת הממשלה גבתה קורבן יהודי ראשון באתיופיה

מעקב גירמיו גטה, 36, שנורה למוות באזור הגבול אמהרה-תיגראי, המתין 24 שנים כדי לעלות לארץ ● הוא הותיר אחריו בת זוג וילדה בת 4 ● סבתו בת ה-84, חיה כמעט בגפה בקרית גת ● אלפי יהודים נמצאים בסכנת חיים באתיופיה בזמן שממשלת ישראל אינה מממשת את החלטותיה להעלותם ● כעת, אחרי הקורבן הראשון בעימותים החמושים באתיופיה, פעילים מתחננים בפני ראש הממשלה להעלות את כולם - ועכשיו

עוד 1,167 מילים

הקורונה הצליחה היכן שעשרים שנות מאמץ כשלו: קואליציה רחבה של ארגוני נשים וזכויות אדם מארגנת סדרה של אירועים לציון 20 שנה להחלטת האו"ם שמציעה דרך מקיפה ומרעננת למימוש הביטחון האנושי ● המסר שמאחד את כל הפעולות הללו: שינוי חברתי מהותי הוא משימה משותפת של כל חלקי החברה

עוד 1,044 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה