מני פלד
הזמן של
מני פלד

מני פלד (שם בדוי) הוא חרדי אנוס, החי בין העולמות של ירושלים החרדית לתל אביב החילונית, הוא חרדי מבחוץ וחילוני מבפנים. הוא נשוי + 6 ילדים, ומביט בעין מפוכחת ודואגת על יחסי חרדים חילונים בחלקת האלוהים הקטנה שלנו. (צילום: Anastasia Moscaliuc – iStock)

האם החרדים הפכו לאיום?

עד הקורונה – כל טיעון שהכיל את החרדים ב-ה' הידיעה, הכיל בתוכו הכללה. הרי חרדים יש גם באמריקה, ולפי הסיפורים הדשא של השכן תמיד ירוק יותר. שנים אכלנו את הסיפורים על החרדים הנורמליים של אמריקה. פה ושם אמנם הבליחו אלינו סיפורי קיצון, אבל תמיד ידענו לאפסן אותם במגירת 'אלו קיצוניים שלא מייצגים' – עד שהגיעה הקורונה.

שנים אכלנו את הסיפורים על החרדים הנורמליים של אמריקה. פה ושם אמנם הבליחו אלינו סיפורי קיצון, אבל תמיד ידענו לאפסן אותם במגירת 'אלו קיצוניים שלא מייצגים' – עד שהגיעה הקורונה

כמו במסך מפוצל הופיעו התמונות מכאן ומשם של הפגנות החרדים נגד הגבלות הקורונה. מצד אחד ההפגנות נגד המושל שהטיל את ההגבלות בניו יורק, ומצד שני (ובעצם מאותו צד) מרצדות על המסך התמונות ממאה שערים. התחלנו להבין ש"סדנא דארעא חד הוא" – החרדים של פה והחרדים של שם חולמים את אותו חלום –  אוטונומיה חרדית שחולבת את כספי הפריץ, הן הישראלי והן האמריקאי.

במקרה של ישראל יש צינורות טובים יותר לחליבה. בארה"ב זה מסובך טיפה יותר אבל מה שמשותף לחרדים של ישראל ולחרדים של אמריקה היא האמירה הברורה שהפריץ לא יקבע לנו! בתי חולים הוא יספק לנו, לתשתיות כבישים הוא ידאג גם ידאג, עד הגרוש האחרון, אבל להתערב לנו, ולמנוע מאיתנו לעשות מסיבות הדבקה של קורונה, חלילה וחס.

ניסח את תמצית ההשקפה החרדית הזו היטב החרדי שהתראיין לדיילי מייל: "לנו בבורו פארק יש חוקים משלנו". החלף את המילה בורו פארק בכל עיר חרדית אחרת על הגלובוס והרי לך מיצוי מובהק של ההשקפה החרדית.

בספר "שמות" פרעה יוצא למסע יחסי ציבור במטרה להכשיר את השעבוד המצרי בבני ישראל. המסר שליווה את הקמפיין היה: ברגע האמת בני ישראל ישתפו פעולה עם אויבי מצרים. הקמפיין של פרעה מסתבר עבד יופי. תושבי מצרים החלו לשעבד את בני ישראל, שלפי התיאור המקראי נדמה שאפילו הפנימו את המקום שייועד להם בחברה כעבדים של מצרים.

כמו במסך מפוצל הופיעו התמונות של הפגנות החרדים נגד הגבלות הקורונה מניו יורק וממאה שערים. התחלנו להבין שהחרדים של פה ושל שם חולמים חלום זהה – אוטונומיה חרדית שחולבת את כספי הפריץ

במצרים, מתברר, היו קונים אפילו לקמפיין שבמקרא מתפרש כעלילת שווא. אולם בישראל של 2020, עד משבר הקורונה, האזהרות מפני האוטונומיה החרדית שחיה על חשבון משלם המיסים, נפלו בדרך כלל על אוזניים ערלות. שיחות רבות  על חרדים והסיכון שהם מהווים להמשך קיומה של מדינת ישראל, כמדינה מודרנית, הסתיימו בטיעונים שחוקים כגון: "אתה לא יודע אבל החרדים משתנים", "הם כן יוצאים לעבוד",  ועוד כל מיני קלישאות פרי כותרות של עורכים וכתבים עצלים, שכישוריהם מסתכמים בהפיכת הודעות יח"צ לכתבה עיתונאית.

רק עכשיו, עם התפרצות הגל השני והכרזת העצמאות החרדית במלוא עוזה, מגלה החברה החילונית לפתע שמתחת לאף שלהם גדלה חברה שאין לה כל כוונה להשתלב בישראליות. חברה שעושה שבת לעצמה, וסולם הערכים היחיד שלה הוא הסולם שלה – ושכל האחרים יטפסו על הקירות.

בהתחלה עשו את ההפרות בהיחבא, פתחו את תלמודי התורה והישיבות בשושו, אבל כמו ילד שמגלה שהבכי שלו עובד על ההורים ומגביר את הקצב, החרדים שהצליחו במעשיהם בסתר, עברו עד מהרה לשלב האיומים הגלויים: "אם לא תתנו לפתוח את תלמודי התורה והישיבות, נפתח במרד".

לשיא הגיעו הדברים באיומים שהשמיע שר בממשלת ישראל, השר אריה דרעי. דרעי שמכיר את הקליינט שלו שאצלו 'סוחט מי שסוחט אחרון', איים על נתניהו: "אם לא תתנו לפתוח את הישיבות ותלמודי התורה, יפרוץ פה מרד".  שר בישראל מאיים במרד על מדינת ישראל, לא פחות.

הדברים הגיעו לשיא עם הקריאה של הרב קנייבסקי לפתוח את תלמודי התורה לבנים במגזר החרדי, קריאה שהתפרשה כמרד ראשון של כלל החברה החרדית בחברה הישראלית. 

הסוף כבר כתוב מראש, והיה כתוב כבר במערכה הראשונה – נתניהו ייכנע, ייתן לחרדים את מבוקשם ועל הדרך יזרוק עצם לחברה החילונית. אפשרות שניה היא שפשוט יחליט על פתיחה מהירה של כלל מערכת החינוך, רק כדי שלא יירשם כמי שנסחט על ידי החרדים. תוך תקופה קצרה יתחיל הדיון על הערים האדומות החרדיות, תחזור ההצעה לסגר דפרנציאלי או כמו שהיא נקראת "תכנית הרמזור", שוב יחזור הניגון של 'אפליית חרדים' ובשם אי האפליה, תיסגר שוב כל המדינה לחודש. וחוזר חלילה עד שימצא חיסון.

בשבועות האחרונים נדמה כי, לאט-לאט, החילונים והדתיים הלאומים במדינת ישראל מתחילים להתעורר משנת החורף הארוכה שלהם (שנמשכה שנים ארוכות). מחנה הימין, שכרת ברית עם החרדים, מתחיל בחלקו הגדול להבין את יחסי העלות-תועלת. המגזר הדתי-לאומי, שומר החוק, רואה בעיניו איך החרדים עושים שימוש בדת ככלי למאבק בממלכה. הבור מתגלה במלוא תפארתו, או כיעורו, תלוי בעיני המתבונן.

רק עכשיו, עם התפרצות הגל השני והכרזת העצמאות החרדית במלוא עוזה, מגלה החברה החילונית לפתע שמתחת לאף שלהם גדלה חברה שאין לה כל כוונה להשתלב בישראליות

החילונים ושותפיהם למדינה מתבוננים, כלא מאמינים, בחברה הגדולה שצמחה להם פה מתחת לאף. מביטים בדאגה במדינה בתוך מדינה שיצרו לעצמם החרדים. רואים את הנציגים החרדים שמגבים את ההפרות ואת קריאת המרד, וחלקם שואלים את עצמם: האם לנער הזה התפללנו?  

האם החילונים באמת התעוררו? האם הדתיים-הלאומים יזנחו את הבלוק לטובת ברית אחים מחודשת של דתיים-לאומים ומפלגות מרכז בנוסח "יש עתיד"? ימים יגידו. דברי ימי מדינת ישראל מלמדים, כי העיסוק בבעיה החרדית הוא כמו הקורונה. בא גל, ודועך גל, ובא גל חדש וחוזר חלילה, אולם הפעם, נדמה, שהשבר הנוכחי מסמל רעידת אדמה של ממש ביחסי החרדים והמגזר הכללי בישראל. רעידת אדמה שאת הדיה אנחנו אולי לראות כבר בבחירות הקרובות. עד אז דרעי ימשיך לאיים וביבי ימשיך להתקפל. אז מה נאחל לכם? סגר שלישי (בחנוכה?) שמח!

מני פלד (שם בדוי) הוא חרדי אנוס, החי בין העולמות של ירושלים החרדית לתל אביב החילונית, הוא חרדי מבחוץ וחילוני מבפנים. הוא נשוי + 6 ילדים, ומביט בעין מפוכחת ודואגת על יחסי חרדים חילונים בחלקת האלוהים הקטנה שלנו. (צילום: Anastasia Moscaliuc - iStock)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
נכון לכולם זכות הביטוי שעד עתה חופשית ( לך תדע מה צפון בעתיד) אך על דבר אחד ברור לחלוטין אין שום ספק שכותב הפוסט הזה אינו אלא שוטה!!! אדם ללא טיפת חכמה וטיפת מידע אנושי כזה או אחר אתה י... המשך קריאה

נכון לכולם זכות הביטוי שעד עתה חופשית ( לך תדע מה צפון בעתיד)
אך על דבר אחד ברור לחלוטין אין שום ספק שכותב הפוסט הזה אינו אלא שוטה!!! אדם ללא טיפת חכמה וטיפת מידע אנושי כזה או אחר
אתה יודע( לבעל הפוסט הזה בלבד ) יש מקום קטן וחשוך לליצנים כמותך שנקרא חדר הפרנואידים
ישנו קו אחד בלבד שמקשר בין מציאות לעובדות בשטח
ולעומתו ישנו קו מזוגזג שמערער את הביטחון בין דימיון להזייה
חבוב כותב הפוסט — קח מתמצית דברים אלו לליבך כי הנני בטוח שלא תוכל להכיל שם הכל אך תמצית דברים אמורים תעשה את העבודה יפה!!!!
ו… כן — עוד דבר אחד חשוב מאוד!!!! חרדי אינו!!!!! ולא היה אף פעם סוג של דת!!!!! ישנם דתות שונות אך דת אחת נקראת בישראל והינה יהדות!!!! תלמד זו ילד !!!! יהודים!!!!
המילה חרדי מייצגת אדם באשר הוא בקיא בתורת האל ובאשר הוא ירא שמים מופלג ובאשר הוא איש!!! צדיק!!! וענו!!!!!
בודדים הם האנשים הראויים לתואר מופלא זה!!!
רבים בעלי התחפושת שחטפו תואר זה באין צדק!!!
לכן בסוף בדבריי אדגיש נגד היהדות אין לצאת בכפירה — אחת עונשו של כופר זה!
ולהכליל תואר מופלג כזה ללא ידעה על המושג — הינה טעות ממדרגה ראשונה

והנה שוב הכללת.. אני חרדי (לא אנוס), אב ל3 חמודים שהגדול בכיתה א' בתלמוד תורה ליטאי (תחת הנהגתו של הרב קנייבסקי) .. ו-לא הבן שלי לא לומד בהחבא או במסתור, הוא פשוט יושב בבית (אני ואשתי ב... המשך קריאה

והנה שוב הכללת..
אני חרדי (לא אנוס), אב ל3 חמודים שהגדול בכיתה א' בתלמוד תורה ליטאי (תחת הנהגתו של הרב קנייבסקי) .. ו-לא הבן שלי לא לומד בהחבא או במסתור, הוא פשוט יושב בבית (אני ואשתי ברוטציה נשארים איתו בבית) ומנסה להתרכז וללמוד קריאה מחוברת שמחזיק ביד ובטלפון הוא מקשיב לרב'ה שמכוון אותו מרחוק.
ולא קל לי, ולו ולרב'ה שלו…
ואתה אנוס לומר שבגללי יעשו סגר…
אתה מסכן שכך אתה חי ומסכן שכך אתה חושב. רחמנות.

עוד 830 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 2 בדצמבר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אוסף היוזמות האחרונות של נתניהו וחבורתו מערער את המצב האזורי ההפכפך ממילא, ומתעלם מהערכים המשותפים של ישראל וארה"ב ● התרברבות בכוחו של צה״ל עלולה לגרור בסופו של דבר לתגובות קטלניות ולאיים על יחסיה ארוכי השנים של ישראל עם ארה"ב ● אם לא תהיה הבנה כי שותפות מתמשכת בין ישראל לארה״ב היא דרך דו-סטרית, יכולת הקיום של ישראל נתונה בסכנה ● דעה

עוד 1,233 מילים

ממשלה ללא גבולות

ב-17 ביולי איבדתי כל אמון בממשלת ישראל ובכך שהיא מנהלת את משבר הקורונה באופן ענייני ומקצועי. זה לא שהייתי חסר ספקות גם קודם לכן, אבל באותו יום שישי בדרך לשבת בבית קפה בירושלים יצאה הודעה מטעם ראשי הממשלה נתניהו וגנץ שסגירת המסעדות ובתי הקפה נדחית מאותו היום בצהריים ליום שלישי. בכך, ראשי הממשלה הפכו החלטה שהתקבלה בקבינט הקורונה רק כמה שעות קודם לכן.

באותו יום שישי בדרכי לבית קפה בירושלים יצאה הודעה מטעם ראשי הממשלה נתניהו וגנץ שסגירת המסעדות ובתי הקפה נדחית מאותו היום בצהריים ליום שלישי. בכך, הרה"מים הפכו החלטה שהתקבלה בקבינט הקורונה רק כמה שעות קודם לכן

הממשלה התגלתה במלוא מערומיה, תוך כדי ניהול חלטוריסטי ודחייני – בו ההחלטות מתקבלות ברגע האחרון. מקבלי ההחלטות מתפקדים בערך כמו סטודנט רשלן שהחל לכתוב סמיניריון כמה שעות לפני דד-ליין ההגשה ולא יספיק אפילו לכתוב הערות שוליים. זו מדיניות יו-יו. אנחנו, האזרחים, הופכים ללא יותר מכלי משחק שניתן להשתעשע בו ללא בקרה וללא הסברים.

דבר זה מעלה את השאלה למה, בכל הנוגע לטיפול בקורונה, נראה שנבצר מהממשלה לגבש מדיניות אחידה, ברורה ועניינית כפי שעשו במדינות בכל רחבי העולם.

ישנם הרבה גורמים לכך שנראה שהממשלה מתנהלת ללא אחריות כלפי הציבור הישראלי. תהליך דריסת נורמות השלטון הדמוקרטי בשנים האחרונות הוא חלק מזה. אבל ללא ספק, בהשוואה להתנהלות במדינות אחרות כמו קנדה, גרמניה וניו-זילנד, אחד הפקטורים המרכזיים הוא היעדר השקיפות של הממשלה והליך קבלת ההחלטות שלה ביחס לקורונה. חוסר השקיפות הזה, והזלזול בעצם הרצון של הציבור להבין מדוע מבקשים ממנו לוותר על חירויותיו בצורה כה נרחבת מביאים להידרדרות מסוכנת באמון הציבור במוסדות השלטון. אותו אמון שנדרש אף יותר בזמן מגפה.

זו לא בעיה חדשה. הממשלה שלנו עושה הכל כדי להקשות על הציבור לפקח על האופן בו היא מקבלת החלטות – בחסות אחד מחוקי היסוד של מדינת ישראל. סעיף 35 חוק יסוד: הממשלה, קובע הסדר בו הממשלה היא זו שמחליטה עבור עצמה אילו פרוטוקולים ייחשפו לעיני הציבור ואילו ישארו תחת חיסיון של לא פחות מ-30 שנים.

הממשלה שלנו עושה הכל כדי להקשות על הציבור לפקח אופן קבלת החלטות – בחסות סעיף 35 לחוק יסוד: הממשלה, היא זו שמחליטה לעצמה אילו פרוטוקולים ייחשפו או ישארו תחת חיסיון של לא פחות מ-30 שנים

קבוצה של עיתונאים.ות והתנועה לחופש המידע עתרו נגד הניסיון הספציפי הזה של הממשלה להסתיר את הפרוטוקולים של קבינט הקורונה. אבל המקרה הנקודתי הזה הוא תוצר של חוק יסוד שמקנה לממשלה סמכות לרמוס את זכות הציבור לדעת מבלי שהדבר יהיה תחת ביקורת של אף רשות אחרת.

זה בדיוק אותו המנגנון שמאפשר לממשלות ישראל להסתיר מהעין הציבורית את האופן שבו מתקבלות החלטות בועדת השרים לחקיקה – שקובעת על פי רוב אילו חוקים יעברו בכנסת ואילו יפלו.

לא רק שזה מצב לא תקין – אלא שהחודשים האחרונים מראים עד כמה המנגנון הזה מסוכן. אמנם לא כולם קשובים לפרוטוקולים של ועדות שרים אחרות, שעוסקות בנושאים מהותיים לא פחות על החיים שלנו, אך בזמן מגפה הערפל מסביב להחלטות הממשלה גורם לאובדן אמון בהנחיות שיוצר סכנה ממשית לבריאות הציבור. במיוחד בעידן רשתות חברתיות, יש חשיבות עצומה בממשלה שמנגישה את הנתונים לציבור, מקשיבה לדרג המקצועי, ודואגת לכך שהאזרחים והאזרחיות יבינו לעומק את הרציונל העומד בכל צעד וצעד.

השקיפות לא אמורה להיות דרישה מוגזמת, או כזו שצריך כדי לאכוף אותה באמצעות סוללת עורכי דין שיעתרו לבג"ץ. שקיפות אמורה להיות ה"דיפולט" – ברירת המחדל, והחשאיות של הפרוטוקולים היא זו שאמורה להיות יוצאת הדופן.

הפתרון לכך הוא בדיוק מה שהצענו במכון "זולת": שינוי של חוק היסוד כך שהסמכות להחליט על חיסיון פרוטוקולים של הממשלה – בתחומים שאינם קשורים בחוץ וביטחון – תינתן לכנסת ישראל. כך, נציגי הציבור, במעמד ציבורי וחשוף לציבור יצטרכו להסביר מדוע הם תומכים או מתנגדים לכך שועדת שרים מסוימת תהיה בחיסיון ממשלתי.

קבוצת עיתונאים והתנועה לחופש המידע עתרו נגד הסתרת הפרוטוקולים של קבינט הקורונה. אבל המקרה הנקודתי הזה הוא תוצר של חוק יסוד שמקנה לממשלה סמכות לרמוס את זכות הציבור לדעת

זהו הבסיס כדי לממש את זכות הציבור לדעת  ולמנוע מתן סמכות כללית כל כך נרחבת לממשלת ישראל שבחודשים האחרונים מביאה לסיכון ממשי  של חיי אדם.

אייל לוריא פרדס, פעיל חברתי ולשעבר יועץ פרלמנטרי לח"כ מיכל רוזין ומס' 2 ברשימת מרצ למועצת העיר ירושלים

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 621 מילים

מנסור עבאס: "אנחנו כן רוצים לשמור על המשותפת, אבל שהיא תלך בדרך אחרת"

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הקדמת הבחירות: 61 ח"כים תמכו ו-54 התנגדו ● יושב ראש סיעת כחול לבן גינזבורג: "אין מגעים עם הליכוד"; הודיע שיכנס ביום שני הקרוב את ועדת החוקה לדון בהצעה לפיזור הכנסת ● ב-20:00 בערב יישא נתניהו דברים ● ראש הממשלה ביקש מנציב שירות המדינה לאשר את מינוי מזכיר הממשלה צחי ברוורמן למנכ"ל משרדו

עוד 59 עדכונים

למקרה שפיספסת

כפי שניצל את העתירות לבג"ץ נגד מינויו ליועמ"ש כדי להשיג הצהרות שיפוטיות שמנקות אותו בפרשת הרפז, כך ניצל מנדלבליט עתירה שהוגשה לאחרונה בדרישה לפסול את השתתפותו בוועדת האיתור לפרקליט המדינה, לאותה מטרה ממש ● וגם הפעם - תוך הטעיית השופטים ורתימת הפרקליטות להשמיע בבג"ץ מידע שגוי ● פרשנות

עוד 1,024 מילים

הם מתקשים להתארגן, לנהל את הזמן, להתרכז במשך יותר מ-10 דקות רצוף, או לזכור לאכול ולשתות בזמן סביר ● כ-10% מתלמידי ישראל סובלים מהפרעת קשב, והמעבר ללמידה חלקית בזום הפך עבורם לאסון של ממש ● מסמך שהפיק משרד החינוך הציג את הקשיים וההזדמנויות בלמידה מרחוק, אבל אפילו ההמלצה להקליט את השיעורים בכיתה לא מיושמת

עוד 1,503 מילים ו-1 תגובות

בחירה ישירה לנשיאות המדינה

עם התקרבות מועד הבחירות לנשיאות המדינה ביוני 2021, יש מי שכבר מנסים להפוך את תפקיד האזרח הראשון למטבע עובר לסוחר למימוש צרכים קואליציוניים ואישיים. חלק מייעדים את התפקיד לבני גנץ, אחרים לבנימין נתניהו, אבל המשותף לכל ההצעות האלו, שלא הרצון בטובתו של התפקיד, מעמדו והשפעתו עומד מאחוריהן, אלא צרכים ואינטרסים פוליטיים ומפלגתיים.

עם התקרבות מועד הבחירות לנשיאות המדינה ביוני 2021, יש מי שכבר מנסים להפוך את תפקיד האזרח הראשון למטבע עובר לסוחר למימוש צרכים קואליציוניים ואישיים

גם מערכת הבחירות הקודמת לנשיאות היתה רוויית משברים ושערוריות ואם נתאמץ, נזכר גם בדילים הפוליטיים של הרגע האחרון שהכריעו את הכף לטובת משה קצב על פניו של שמעון פרס ז"ל.

אז מה עושים? האם זו גזירת גורל שבחירתו של ראש המדינה, האיש שאמור לייצגה ולהוות מצפן ערכי לאזרחיה, תהיה נגועה בכל כך הרבה פוליטיקה קטנונית, אינטרסים ודילים? התשובה היא לא!

אין סיבה שתפקיד כל כך בכיר ייקבע באמצעות הצבעה של 120 אנשים, לחלקם הגדול אינטרסים אישיים, מפלגתיים ופוליטיים בנושא. כדי לצמצם את השפעת הדילים הפוליטיים ולאפשר הליך בחירות שיתרכז בערכים ולא באינטרסים, יש להעביר את זכות הבחירה לציבור, לאזרחי מדינת ישראל.

נכון, עריכת קמפיין בקרב האזרחים יקרה ומסובכת יותר מאשר שתדלנות בקרב 120 חברי כנסת, אבל ההליך יהיה נכון יותר וראוי יותר ויבטיח שהתוצאה וזהות הנשיא או הנשיאה לא יהיו תוצאה של אינטריגות פוליטיות, אלא של רצון העם.

במקום להחליט מי יהיה הנשיא בחדרי הכנסת, זהותו תיקבע ברחובות, בעצרות בעידן שלאחר הקורונה וברשתות החברתיות בינתיים. במקום לעשות שתדלנות בקרב חברי הכנסת והעסקנים, יפעלו המועמדים לנשיאות מולנו, אזרחי מדינת ישראל. יציגו את תוכניותיהם, את ערכיהם ואת החזון שלהם לתפקיד ולמדינה ואנחנו נחליט מי מהם שכנע אותנו יותר.

הליך הבחירות עצמו יכול להיות כפי שכבר נעשה במדינות שונות, דיגיטלי ברובו, כזה שיאפשר לאנשים להצביע בבטחה בבתיהם ויביא גם לחסכון ניכר בכספי ציבור. ומי שבכל זאת ירצה לצאת ולהצביע, יוכל גם כן לעשות זאת.

אז מה עושים? האם זו גזירת גורל שבחירתו של ראש המדינה, האיש שאמור לייצגה ולהוות מצפן ערכי לאזרחיה, תהיה נגועה בכל כך הרבה פוליטיקה קטנונית, אינטרסים ודילים? התשובה היא לא

נשיא מדינת ישראל הוא האיש שצריך לאחד אותנו, לשמש כותל למצוקות העם ועמוד אש מוסרי וערכי שאזרחי ואזרחיות ישראל ילכו לאורו. תפקיד כה רם ונישאא יננו יכול להיות תוצאה של דילים פוליטיים, אלא של רצון העם. העברת זכות בחירת הנשיא לאזרחי מדינת ישראל, תחזק את מוסד הנשיאות, את האמון במי שייבחר ותמנע ככל הניתן משיקולים לא ענייניים להשפיע על זהות הנשיא הבא של מדינת ישראל.

ציון זהבי הוא יו"ר תנועת "המפץ החברתי" למשילות חברתית. ייסד בשנת 2000 את עמותת על"י - עסקים למען ילדים. הוא יו"ר העמותה הארצית של העובדים הסוציאליים הקהילתיים למען הסדרת מעמדם המקצועי וחיזוק הפרופסיה המקצועית. סא"ל במיל' בצנחנים וקצין נפגעים של המשפחות השכולות בהתנדבות..

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 383 מילים

תגובות אחרונות

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

למרות הנאום החד, גנץ עדיין לא הפנים שזה באמת נגמר

בני גנץ נשא אתמול נאום טוב ● הנאום, שכתב חילי טרופר עם קצת השראה מחוה אלברשטיין ושלום חנוך, הציג היטב את האינטרסים ואת התרגילים הבלתי נסבלים של נתניהו לאורך הדרך ● ובכל זאת, גנץ לא הלך עד הסוף ● מבחינת נתניהו, הסיפור גמור - הוא רק צריך לבחור את מועד הבחירות ● ובליכוד כבר מסמנים את האסטרטגיה: נתניהו יתמקד בלפיד, ייכנס בו בכל הכוח, ויתעלם מבנט ● פרשנות

עוד 569 מילים

ברחובות ח'רטום, הסודנים מקווים שישראל תוציא אותם מהעוני

"שבענו מנאומים על מטרות נעלות, תנו לי להאכיל קודם את המשפחה שלי", אומר אחמד, תושב ח'רטום, לכתב זמן ישראל שביקר בסודן בחודש שעבר ● שבועות ספורים אחרי שישראל וסודן הסכימו לנרמל את יחסיהן, סודנים מקווים שישראל תשקיע במדינה הענייה ומוותרים על איבה של עשורים לטובת תקווה של שגשוג ● "עמדנו לצד הפלסטינים במשך זמן רב, אבל אנחנו חייבים גם לדאוג לבית שלנו"

עוד 1,062 מילים

יאיר נתניהו במו"מ לשכור דירה ליד אחיו בהרצליה

פרסום ראשון יש חיים אחרי המעון בבלפור: בנו הבכור של ראש הממשלה מנהל משא ומתן על שכירת דירה בסמוך לאחיו אבנר, בפרויקט "מחיר למשתכן" בגליל ים החדשה ● אבנר וחברתו נוי בר אמורים להיכנס לגור בפרויקט בימים הקרובים ● בנוסף, היחידה לאבטחת אישים בשב"כ מנהלת מו"מ לשכירת שתי דירות במקום עבור מאבטחי בניו של רה"מ

עוד 620 מילים

שנה לקורונה הזמן טס כשלא נהנים

לפני שנה בדצמבר, התאריך המדויק לא ידוע, התגלה וירוס חדש בעיר ווהאן בסין ● מעטים העלו בדעתם שתוך זמן קצר הוא יטלטל את העולם, ישתק כלכלות, יסגור גבולות, יחולל שמות בחינוך, בתעסוקה, בתרבות - ויגבה את חייהם של כמיליון וחצי בני אדם ● האימונולוג פרופ' צביקה גרנות מסכם שנה בצל המגפה ומזהיר: "הקורונה היא רק קדימון קליל לאסון האמיתי שמחכה לנו מעבר לפינה"

עוד 3,852 מילים

גנץ: "לא לי שיקר נתניהו, לכם הוא שיקר. לא אותי הוליך נתניהו שולל, אלא את אזרחי ישראל"

ראש הממשלה החליפי הודיע שכחול לבן תתמוך בפיזור הכנסת ● יושב ראש הקואליציה זוהר: "נאום גנץ נגד רה"מ והליכוד הוא התחלת קמפיין הבחירות שלו" ● ראש שירותי בריאות הציבור: אנחנו בתחילת הגל השלישי ● בית המשפט הורה למדינה להעביר לנתניהו חומרי חקירה שלא נמסרו לו ● ריבלין על האופציה שישוב לפוליטיקה בתום כהונתו: "להתעסק בפוליטיקה בגיל 82 זה קצת מופרז"

עוד 60 עדכונים

טענת ההגנה מן הצדק עשויה לסייע לנתניהו - או להתהפך עליו

נתניהו פוסע בדרכו של נשיא המדינה לשעבר קצב, שבסיום שלב ההוכחות במשפטו הגיש כרך עב-כרס עם טענות לשפיטה על ידי התקשורת ● בהכרעת הדין של קצב כתבו שופטיו כי "בעניינו אכן נחצה הגבול באופן חסר תקדים" והתחשבו בכך בגזר דינו ● אלא שהבחירה של פרקליטי נתניהו ללוות את טענותיהם בהצהרות תקשורתיות עלולה להוביל לאפקט ההפוך ● פרשנות

עוד 732 מילים

פרה-היסטוריה אמני הסלע של הר כרכום

מספר הולך וגדל של מבקרים מגיע להר כרכום, קרוב לגבול עם סיני ● מלבד הנוף היפהפה, פליאוקלימטולוגים וארכאולוגים נמשכים למקום בגלל תחריטי הסלע העתיקים שהתגלו במקום ומהווים עדות להיסטוריה בת אלפי שנים ● חלקם אף קשורים לתנ"ך ● אבל יש גם חריטות שהוסיפו תיירים חסרי מחשבה ● עכשיו מנסים ברשות הטבע והגנים להגן על האתר הפרה-היסטורי המלא באמנות

עוד 1,398 מילים

בימים יפים, האפיק של נחל פולג שנשפך לים הוא מראה מושלם, אבל ימי המבול האחרונים היו הכל חוץ מיפים ● עם פרוץ הממטרים יצאו הודעות בהולות על סגירת כל חופי הרחצה בארץ מפאת זיהום ● הסיבות מוכרות: מערכות ניקוז עירוניות מיושנות, שמותאמות לממטרים נינוחים מהסוג שהיה נפוץ כאן פעם, לפני שהאקלים השתגע, לא עומדות במתכי הגשם מהסוג החדש ● חוף פולג כמשל

עוד 1,042 מילים ו-1 תגובות

בדיקת זמן ישראל "תאונות קורות בגלל שחוסכים בכסף"

כ-100 מפקחי עבודה אמורים לתת פתרון לכ-85 אלף מפעלים ואתרי בנייה, אבל התוצרים שמביאים המפקחים לא הופכים לכתבי אישום והקטל נמשך ● אין דיווח על קבלני משנה ועובדים שנפגעים לא יודעים ממי לתבוע פיצוי ● חברות הביטוח לא דורשות מהקבלנים לעמוד תנאי בטיחות, כתנאי לתחולת הפוליסה ● "הם מוכרים פוליסות במאות מיליונים והנזק ממוות של כמה פועלים הוא מיליונים בודדים"

עוד 2,852 מילים

קבינט הקורונה צמצם את מספר המבקרים שיכולים לשהות בו זמנית בקניונים

ועדת האיתור המליצה פה אחד למנות את פרקליט מחוז חיפה עמית איסמן לפרקליט המדינה ● דיווח: גנץ הודיע לנתניהו שכחול לבן תתמוך בקריאה טרומית בפיזור הכנסת ● דיווח: אחרי שיחה עם מיקי זוהר, נתניהו חזר בו מכוונתו למנות סגן ליושב ראש הקואליציה ● מנהל העבודה לשעבר מטעם חברת הניקיון במשרד ראש הממשלה מבקש ממבקר המדינה לפעול לביטול פיטוריו

עוד 62 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה