אישיות
יובל קרני
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

ברקוויאם לקריירה הפוליטית שלו, גנץ חזר אל המקום בו נולדה

את הקריירה הפוליטית שלו בחר בני גנץ להשיק בראיון למוסף "7 ימים" של ידיעות אחרונות, בפברואר 2019 ● פחות משנתיים אחרי, כשהקריירה שלו נראית על סף סיום, גנץ התייצב שוב על השער של המוסף ● מעניין להסתכל על שני הראיונות האלה ל"7 ימים" ועל התהום הפעורה ביניהם ● כמה הוא השתנה לנו, כמה השתנינו אנחנו ● ואיך נשארנו בדיוק באותו המקום

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עם הסמרטוט הזה צריך לעשות כמו עם כל סמרטוט. לזרוק ולשכוח. חבל לדבר עליו אשי מסכן. וחבל שהבן הטיפש שלו שיכנע אותו ללכת לפוליטיקה כי רצה למצוא לאבא שלו מה לעשות ושלא יסתובב לו בין הרגליים... המשך קריאה

עם הסמרטוט הזה צריך לעשות כמו עם כל סמרטוט. לזרוק ולשכוח. חבל לדבר עליו אשי מסכן. וחבל שהבן הטיפש שלו שיכנע אותו ללכת לפוליטיקה כי רצה למצוא לאבא שלו מה לעשות ושלא יסתובב לו בין הרגליים.

עוד 1,511 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 5 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הממשלה תתכנס בצהריים כדי לדון בהחמרת ההגבלות

ימינה הודיעה על חתימת הסכם עודפים עם תקווה חדשה, יש עתיד - עם ישראל ביתנו; ליברמן, בנט, סער ולפיד היו מתואמים זה עם זה כך שלנתניהו לא יהיה עם מי לחתום ● חברי ליכוד עתרו לבית המשפט נגד ההחלטה לבטל את הפריימריז לרשימת המפלגה לכנסת ● יושב ראש עם שלם, חיים אמסלם, הודיע על התמודדותו בבחירות ● הכנסת תצא ביום רביעי הקרוב לפגרת בחירות

עוד 52 עדכונים

מחיר הדמים והטראומה הקולקטיבית

הפעם לא מדובר ברשומה פוליטית לקראת הבחירות. גם בלא ברשומה משפטית. ואפילו לא ברשומה תרבותית או סוציולוגית קצרה. הפעם אתמקד בנושא היסטורי מפחיד. נושא צבאי-ביטחוני. ובעצם נושא אנושי מפחיד. לרגל שידור סדרת המופת התיעודית "לבנון" בכאן 11. סדרה שחברי המוכשר כל כך, איתי לנדסברג נבו, הוא בין יוצריה. נתחיל.

טראומה עמוקה וקולקטיבית היא כמובן פיגועי התופת בלב ת"א ובלב ירושלים בין השנים 1994-1997. אלה בוצעו בידי חמאס וג'יהאד איסלאמי בתגובה לטבח שביצע ברוך גולדשטיין בחברון בתחילת 1994, ולאחר מכן בתגובה להתנקשות הישראלית בחיי יחיא עייאש ברצועת עזה בתחילת 1996. עייאש היה מהנדס פיגועי התופת האיומים.

טראומה עמוקה וקולקטיבית היא כמובן פיגועי התופת בלב ת"א ובלב ירושלים בין השנים 1994-1997, שבוצעו בידי חמאס וג'יהאד איסלאמי בתגובה לטבח גולדשטיין ולהתנקשות ביחיא עייאש

טראומה עמוקה ומקיפה יותר היא כמובן פיגועי התופת שהתחוללו בין השנים 2000-2004 בלב ת"א, בלב ירושלים ובלב חיפה. למעשה, פיגועי התופת התחוללו הן בתחום מדינת ישראל הריבונית, הן בלב הגדה המערבית והן ברצועת עזה בתקופה בה שלטה ישראל ברצועה זו באופן קרקעי (כיום היא שולטת על הרצועה מבחוץ). היה זה לאחר עליית שרון למתחם הר הבית שמכונה חראם א-שריף בפי הפלסטינים.

פיגועי התופת הללו בוצעו תחילה בידי חמאס וג'יהאד איסלאמי אך לאחר התנקשות בחיי מספר אנשי אש"פ, הצטרפה גם הזרוע הצבאית של אש"פ (פתח-תנזים) לביצוע פיגועי התופת הללו.

מאז שנת 2006 הוחלף האיום המחריד והקטלני של פיגועי התופת באיום המטרת הרקטות. אך על כך בפעם אחרת.

מאות אזרחי מדינת ישראל וכן מאות חיילי צה"ל נהרגו בפיגועי התופת הללו. למעלה מ-200 נהרגו בין השנים 1994-1997. למעלה מ-1000 נהרגו בין השנים 2000-2005 (גם באמצעות פיגועי ירי, דקירה ודריסה).

אלא שמוסד פיגועי התופת המחרידים הללו החל במזרח התיכון בכלל בתחילת שנות ה-80. המקום: לבנון. המושכת בחוטים: איראן. המבצעים: פלגים שיעים שיהפכו לימים לארגון מאוחד בשם חיזבאללה.

קיים קשר בין עליית משטרו של חומייני באיראן בשנת 1979 וכינון משמרות המהפכה האיראניים לבין עיצוב הדפוס המחריד והבלתי אנושי של פיגועי ההתאבדות.

קיים גם קשר בין פלישת צה"ל ללבנון וניסיונה של ישראל לכונן סדר מדיני חדש בלבנון (של מלחמת האזרחים) לבין פיגועי התופת הללו שהניבו מאות חיילים הרוגים מישראל, ארצות הברית, צרפת וגם אזרחים הרוגים מלבנון עצמה.

מוסד פיגועי התופת המחרידים החל במזה"ת בתחילת שנות ה-80 בלבנון. המושכת בחוטים: איראן. יש קשר בין עליית חומייני  וכינון משמרות המהפכה האיראניים לבין עיצוב הדפוס המחריד של פיגועי ההתאבדות

בנובמבר 1982 קרס מתחם הממשל הצבאי הישראלי בצור (אסון צור הראשון). 91 איש נהרגו. החקירה הרשמית בצה"ל הניבה קביעה בדבר דליפת גז. אך חקירת מצ"ח וגם ראיות נוספות שנחשפו לאחר מכן, לימדו שבעצם היה מדובר במכונית תופת שהנהג שלה הוביל אותה לבצע פיצוץ נפחי, המזכיר פיצוצים שנובעים מדליפות גז.

בנובמבר 1983 – כעבור שנה בדיוק – התחולל אסון צור השני: קריסת מתחם משמר הגבול ושב"כ בצור. הפעם נהרגו 60 איש. הפעם לא היה ויכוח שמדובר בפיגוע תופת. במכונית תופת.

משמרות המהפכה האיראניים הדריכו אז את הג'יהאד האיסלאמי – פלג שיעי מיליטנטי שהוקם לאחר שצה"ל גירש את בכירי אש"פ מלבנון אך נשאר בה בהוראת ממשלת ישראל. פלג שפעל לגירוש הכובש מלבנון, תוך שאנשיו אוחזים באידיאולוגיה שיעית קנאית. פלג זה, ביחד עם פלגים שיעים נוספים שאומנו בידי משמרות המהפכה האיראניים, הניחו כעבור זמן לא רב את התשתית המשולבת לכינון מפלגת האל השיעית בלבנון:

חיזבאללה.

בין פיגוע התופת במתחם הממשל הצבאי הישראלי בצור של נובמבר 1982 לבין פיגוע התופת במתחם משמר הגבול ושב"כ בצור של נובמבר 1983, התחוללו פיגועי תופת איומים ועצומי ממדים גם כלפי צבאות זרים, שהתמקמו בביירות הן לבקשת ממשלת לבנון באוגוסט 1982 בעקבות פלישת צה"ל (ולצורך פיקוח על עזיבת אנשי אש"פ את לבנון) והן בעקבות הטבח הנורא שביצעו בספטמבר 1982 הפלנגות הנוצריות במחנות הפליטים הפלסטינים בביירות: סברה, שתילה ובורג'-אל-בראג'נה.

במסגרת הטבח הנורא נרצחו 800-1000 ילדים, זקנים, גברים ונשים פלסטינים. משפחות שלמות הועמדו ליד הקיר והוצאו להורג בידי אנשי מיליציית הפלנגות הנוצריות האכזריות בשטח שהיה בשליטת צה"ל.

במסגרת הטבח הנורא נרצחו 800-1000 ילדים, זקנים, גברים ונשים פלסטינים. משפחות שלמות הועמדו ליד הקיר והוצאו להורג בידי אנשי מיליציית הפלנגות הנוצריות האכזריות בשטח שהיה בשליטת צה"ל

באפריל 1983 דהרה משאית תופת למתחם שגרירות ארצות הברית בביירות והתפוצצה. המתחם קרס. נמנו 63 הרוגים. טביעות האצבע (המודיעיניות) של עימאד מורנייה בהדרכת משמרות המהפכה האיראניים התגלו מאוחר יותר בידי המודיעין של ארצות הברית, ישראל ומדינות נוספות.

באוקטובר 1983 התחוללו שני פיגועי תופת עצומים במקביל במתחם מטה הנחתים של ארצות הברית (241 הרוגים) ובמתחם המטה הצבאי של הצבא הצרפתי בביירות (58 הרוגים צרפתים וכן 6 הרוגים לבנונים). 305 הרוגים בשני פיגועי תופת שבוצעו באמצעות משאיות תופת שעליהן היו חומרי נפץ בהיקף עצום. מדובר במספר ההרוגים הגדול ביותר של נחתים מצבא ארצות הברית ביום אחד מאז קרב איוו-ג'ימה המפורסם בין צבא ארצות הברית לצבא יפן הקיסרית במלחמת העולם השנייה. וכן מדובר במספר הגבוה ביותר של הרוגים צרפתים מאז סיום מלחמת אלג'יר. מדהים.

ושוב: עימאד מורנייה בהדרכת המודיעין האיראני (שהכחיש כמובן כל קשר למעשי הטבח) הוא השם שעלה ברבות השנים כאחראי למעשי הטבח. מדובר במי שהופקד לאחר מכן על הזרוע הצבאית של חיזבאללה. הוא ימות בהתפוצצות מכונית תופת מסתורית בלב דמשק בשנת 2008. המודיעין של מדינת ישראל ושל ארצות הברית, כך יטענו מקורות זרים, הם שאחראים למותו.

פיגועי התופת הללו הולידו את החלטת הממשלים בארצות הברית ובצרפת לקפל את הזנב ולפנות את כוחות הצבא של שתי המדינות מלבנון בשנת 1984. תעבור שנה עד שצה"ל ייסוג לרצועת הביטחון בשנת 1985 וימשיך לדמם ברצועה זו. יעברו 4 שנים נוספות עד שייחתם הסכם טאיף בין כל הפלגים בלבנון וזאת בחסות סורית בשנת 1989.

בכך תסתיים מלחמת האזרחים הלבנונית שהחלה בשנת 1975 והסתיימה כעבור 14 שנים. מלחמת אזרחים איומה שגבתה 150 אלף קורבנות (מלחמת האזרחים הסורית של העשור האחרון גבתה בין 400 אלף ל-500 אלף מתים. מלחמת האזרחים בתימן של השנים האחרונות, לשם השוואה, גבתה 230 אלף הרוגים).

כל המיליציות פורקו מנשקן למעט מיליציה צבאית אחת: חיזבאללה. הנימוק: הצורך להמשיך להיאבק בכובש הישראלי ברצועת הביטחון. חיזבאללה משלב עד היום בין מפלגה פוליטית שמיוצגת בפרלמנט הלבנוני לבין הזרוע הצבאית. מדובר בעצם בצבא גרילה שהוא הכוח הצבאי הדומיננטי בלבנון לצד צבא לבנון.

ויעברו 11 שנים תמימות מאז הסכם טאיף שנחתם להפסקת מלחמת האזרחים הלבנונית, עד שגם צה"ל ייסוג מלבנון במאי 2000.

כל המיליציות פורקו מנשקן למעט מיליציה צבאית אחת: חיזבאללה. הנימוק: הצורך להמשיך להיאבק בכובש הישראלי ברצועת הביטחון. חיזבאללה משלב עד היום בין מפלגה פוליטית שמיוצגת בפרלמנט הלבנוני לבין הזרוע הצבאית

מחיר הדמים הישראלי: 1215 חיילי צה"ל שנהרגו בלבנון בין השנים 1982-2000. מתוכם נהרגו 650 חיילי צה"ל בין השנים 1982-1985. לאחר מכן נהרכו מאות חיילים נוספים ברצועת הביטחון עד שנת 2000. הקזת דם איומה. אובדן נורא של חיים צעירים, לרבות חברי ובן כיתתי חי קלומיטי ז"ל שנהרג בינואר 1993 מפגיעת רסיס בעקבות פיצוץ מטען חבלה מטעם חיזבאללה. הוא עדיין לא היה בן 20 במותו. חלפו מאז 28 שנים בדיוק. הוא היה אמור לחגוג בשנת 2021 את יום הולדתו ה-48. כמה חבל.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
ובכל זאת האיראנים לא המציאו את הסכסוכים במזרח התיכון, הם לא יצרו מציאות של כיבוש אכזרי שנמשך עד היום בגדה המערבית. אפשר לומר יותר נכון שהקיצוניות האיראנית היא סימפטום. פצע שיכל להופיע ב... המשך קריאה

ובכל זאת האיראנים לא המציאו את הסכסוכים במזרח התיכון, הם לא יצרו מציאות של כיבוש אכזרי שנמשך עד היום בגדה המערבית. אפשר לומר יותר נכון שהקיצוניות האיראנית היא סימפטום. פצע שיכל להופיע בכל מקום בגוף אבל בין כה ובין כה היה מופיע כך או כך. אפשר לומר שפיגועי ההתאבדות האכזריים ובכלל האכזריות שלבשה תנועת המחאה הפלסטינית היא תולדה של אכזריות הכיבוש. אם תבחן את הכלים בהם נאבקו הפלסטינים בתחילת המאבק (לצורך הדיון נסמן אותו בסוף שנות השישים) אפשר לזהות מגמה ברורה של עלייה ברף האלימות, בהתאמה כמעט מושלמת של העלייה ברף האלימות שהופנה כלפיהם.

כתבה מאוד מעניינת, וקשה מאוד באותו זמן. אובדן מאות אלפי חיים צעירים של כמה מדינות במטחנה לבנונית לבנונית הערורה ובטח פי כמה פצועים שנשארו נכים קורבנות פגועי תופת נוראים. מזרח התיכון איז... המשך קריאה

כתבה מאוד מעניינת, וקשה מאוד באותו זמן. אובדן מאות אלפי חיים צעירים של כמה מדינות במטחנה לבנונית לבנונית הערורה ובטח פי כמה פצועים שנשארו נכים קורבנות פגועי תופת נוראים.
מזרח התיכון איזור של רצח ומוות, קיצוניות דתית ושנאה רצחנית.

עוד 1,050 מילים ו-3 תגובות

אם יש לקח ששנת הקורונה לימדה את האנושות, זה הנחיצות של אתרי טבע פתוחים ומרחבים ירוקים בלב הערים, במקומות נגישים ובמרחק הליכה מריכוזי האוכלוסייה ● עם מאות עצים כרותים ואלפי מקומות חנייה, התכנית להרחבת הכנסת היא לא בדיוק ירוקה ● דעה

עוד 735 מילים

למקרה שפיספסת

בנו של מתמודד מדובאי על נמל חיפה נפגש עם בניו של נתניהו

מי שדאג להפגיש את בניו של נתניהו עם אחמד בין-סוליאם, יו"ר בורסת הסחורות של דובאי, היה שלומי פוגל, יו"ר מספנות ישראל ומקורבו של ראש הממשלה, שבמקרה גם מתמודד עם חברה מדובאי במכרז על רכישת נמל חיפה ● די בעובדה הזו כדי להחשיד את השותפות של פוגל ואביו של בין-סוליאם כאשר יגישו את הצעתם לרכישת הנמל ● פרשנות

עוד 980 מילים

השגריר הבא יהיה חסר בית

בדיקת זמן ישראל אחרי שהחליט להעביר את השגרירות לירושלים, ממשל טראמפ הלך צעד נוסף בביצור המעבר ומכר את המעון הרשמי בהרצליה לשלדון אדלסון ● המשמעות היא שהשגריר הבא, שעתיד להגיע לישראל לקראת הקיץ, נותר ללא בית ● מבנה הקונסוליה בירושלים לא מתאים, ואם לשגריר (או שגרירה) יהיו ילדים, המצב בכלל יסתבך ● אבל לא צריך לרחם עליו, יהיה מי שיהיה: הסוויטה המפוארת בקינג דיוויד עומדת לרשותו כמעט בכל ימות השנה

עוד 1,558 מילים

"אם תושפע מהסיכון שמישהו ימות בכל החלטה, תתקשה להיות יעיל"

בספרון חכם ותמציתי שטח אדמירל מקרייבן, מהבולטים שבמפקדי הכוחות המיוחדים האמריקאיים, עשרה שיעורים שרלוונטיים גם למבצעים מיוחדים, גם לחיילים ומפקדים, אבל גם לאזרחים, שמנסים להשלים את מטלות היומיום ולחזור הביתה בשלום.

באחרונה יצא בעברית הספר "סדר את המיטה שלך" מאת אדמירל ויליאם ה. מקרייבן (הוצאת מטאור, 2020), מהבולטים שבמפקדי הכוחות המיוחדים האמריקאיים. בשנת 1976, מקרייבן "התגייס ליחידת ׳אריות הים׳, הקומנדו הימי האמריקאי, שם שימש לוחם ולאחר מכן מילא שורת תפקידים מבצעיים ופיקד על כמה מהצוותים ביחידה. הוא לחם במלחמת המפרץ ובהמשך פיקד על צוות הלוחמה בטרור הנחשב למעולה שבצוותים" (עמוד 105).

הוא לקח חלק במאות מבצעים, ובמאי 2011 "היה מתכננו ומפקדו של מבצע 'חנית נפטון' לחיסול הטרוריסט אוסמה בן לאדן, מנהיג אל־קאעידה" (עמוד 105).

הספר, ספרון למעשה, הוא הרחבה של הרצאה שלו, שנשאה את אותה כותרת, שנתן בשנת 2014 בטקס הבוגרים של אוניברסיטת טקסס באוסטין, שהוא עצמו מבוגריה. בהרצאתו מנה מקרייבן לבוגרים הטריים של האוניברסיטה את עשרת השיעורים שלמד בהכשרה הבסיסית של 'אריות הים', ולתפיסתו רלוונטיים לא רק לאנשי צבא, אלא גם לחיים אזרחיים.

מקרייבן מנה לבוגרי האוניברסיטה הטריים את עשרת השיעורים שלמד בהכשרה הבסיסית של 'אריות הים', ולתפיסתו רלוונטיים לא רק לאנשי צבא, אלא גם לחיים אזרחיים

אף אחד לא מסוגל להצליח לבד

אחד השיעורים הבולטים, שממחיש את הספר וסגנונו עוסק בסירת הגומי. עם תחילת ההכשרה חולקו כל החניכים לצוותי סירות גומי, שמנו שבעה או שמונה חניכים. לא פעם, "אחד מחברי הסירה חלה או נפצע ולא היה מסוגל לתת מעצמו במאת האחוזים" (עמוד 19).

לא פעם היה האיש הזה הוא עצמו. אבל בימים האלה, כתב, "חבריי לצוות נענו לאתגר וחתרו חזק יותר" (עמוד 20). הם חיפו עליו, והוא בתורו החזיר טובה ועשה זאת עבור אחרים במצב דומה.

"סירת הגומי עזרה לנו להבין שאף אחד מאיתנו לא היה מצליח לעבור את ההכשרה בכוחות עצמו. שום 'אריה ים' לא מסוגל להצליח בקרב לבד. ובהשלכה לחיים האזרחיים, אתה צריך להיעזר באנשים בחייך כדי להתמודד עם זמנים קשים" (עמוד 20), הדגיש מקרייבן.

זה לא הגודל של הכלב בקרב שקובע

דוגמה אחרת נגעה לחשיבות כוח הרצון. כמועמד לגיוס לקומנדו הימי פגש מקרייבן בבסיס בהיפי צנום, מזוקן וארוך שיער, שנראה בעיניו כאדם האחרון שעשוי להיות קשור, איכשהו, ליחידת העילית. והנה, התברר כי היה זה סגן טום נוריס, 'אריה הים' האחרון שקיבל את עיטור הכבוד של הקונגרס על שירותו במלחמת וייטנאם. נוריס "חדר מעבר לקווי האויב לילה אחר לילה כדי להציל מהשבי שני אנשי חיל האוויר שמטוסם נפל" (עמוד 32).

בשנת 1969, כטירון, "נוריס כמעט הודח מההכשרה של 'אריות הים'. אמרו עליו שהוא קטן מדי, רזה מדי ולא חזק מספיק" (עמוד 33). הוא הוכיח לכולם שהם טעו. והפך לאחד הנועזים שבקציני הקומנדו הימי, ולימים גם לאחד ממקימי צוות חילוץ בני־הערובה של הבולשת הפדרלית (ה־.F.B.I).

כמועמד לקומנדו הימי פגש מקרייבן בבסיס בהיפי צנום, מזוקן וארוך שיער, שנראה כאחרון שעשוי להיות קשור ליחידת העילית, והתברר כסגן טום נוריס, 'אריה הים' האחרון שקיבל את עיטור הכבוד של הקונגרס על שירותו בוייטנאם

כשהייתי בשעתו בקורס בגוף ביטחוני, היה תלוי בחדר המנוחה של החניכים שלט גדול ובו ציטוט של הגנרל האמריקני דווייט אייזנהאואר, שפיקד על כוחות בעלות־הברית במערכה על אירופה במלחמת העולם השנייה. מה שקובע, אמר הגנרל, "אינו בהכרח גודלו של הכלב בקרב, אלא גודלה של רוח הקרב בכלב".

אף שזה נשמע כמו סיסמה חבוטה, הרי שהיא הדגימה לרבים מהחניכים, צנומים וקטנים בגודלם, שמה שקובע בקרב הוא הנחישות לנצח. במהלך הקורס, באימוני הקרב מגע המתישים ובתרגילים, הבנו שאייזנהאואר צדק.

"המעז מנצח"

מקרייבן הדגיש בספר את חשיבות ההעזה. כדוגמה תיאר פשיטה, בשנת 2004, לחילוץ שלושה בני־ערובה שהוחזקו בידי פעילי 'אל־קעידה' במתחם מוקף חומה בפאתי בגדד. "הקולונל הממונה על מבצע ההצלה הודיע לי שהלוחמים ייאלצו לבצע פשיטה מסוכנת לאור יום" (עמוד 56), ויתרה מכך, התרחיש היחיד שבו לכוח יש סיכוי טוב להצליח כולל הנחתת "שלושה מסוקי 'הוק' שחורים, שיטיסו את כוח התקיפה, באמצע המתחם" (עמוד 57).

מקרייבן אישר את המבצע. המסוקים נחתו במתחם, לאור יום, חשופים לאש אויב.

"באמצעות שירותי המעקב יכולתי לראות את המסוקים מגיעים אל המתחם. המסוק הראשון טס בצורה מאוזנת ויציבה ואז, כאשר חצה את הקיר, ירד והתמקם בחצר הקטנה. כוח ההצלה יצא מייד מהמסוק ופרץ אל הבניין" (עמוד 58).

היו אמנם תקלות בפשיטה, אך המיומנות הגבוהה של טייסי המסוקים וצוות הכוחות המיוחדים אפשרה להם להנחית את הכוח בבטחה, להרוג את המחבלים ולחלץ את בני־הערובה. "תוך שלושים דקות כוח ההצלה והשבויים המשוחררים היו בדרכם חזרה אל הביטחון. ההימור השתלם" (עמוד 58).

"חיילים נפצעים. חיילים מתים. אם תושפע מהסיכון שמישהו ימות בכל החלטה שתקבל, תתקשה מאוד להיות יעיל" (עמוד 89), כתב מקרייבן. היכולת של המפקד להעז, על סמך ביטחון ביכולת הכוחות ועל בסיס פתרון מקצועי, היא קריטית.

"חיילים נפצעים. חיילים מתים. אם תושפע מהסיכון שמישהו ימות בכל החלטה שתקבל, תתקשה מאוד להיות יעיל", כתב מקרייבן. יכולת המפקד להעז, על סמך ביטחון ביכולת הכוחות ועל בסיס פתרון מקצועי, היא קריטית

לאחרונה שודר בתכנית "זמן אמת" החלק השני בסרט מרתק על אודות מבצע "יער הנגב", פשיטה שביצעה שייטת 13 על מפקדת חוליית שיגור רקטות בלב צור, במהלך מלחמת לבנון השנייה. היתה זו פשיטה שבוצעה בנוהל קרב קצר, בלבה של עיר במדינת אויב, על סמך מודיעין חסר, במטרה להרוג או לשבות בכיר במערך הרקטות של חזבאללה.

נדבך שלא הוזכר בתחקיר נגע לאישור המבצע. כמו מבצעים מיוחדים אחרים במלחמה, גם הפשיטה הזו היא תוצר של שיתוף פעולה בין יחידות העילית של צה"ל (במקרה הזה השייטת) והצוות שריכז אז תא"ל (לימים אלוף) טל רוסו, יוצא שלדג, שפעל באגף המבצעים, תחת ראש האגף האלוף (ולימים הרמטכ"ל) גדי איזנקוט, יוצא גולני.

השניים האמינו בפעולות שכאלה וחשבו שבכוחן לגרום לחזבאללה לחוש כי גם העורף הלבנוני לא מוגן מפני כוחות צה"ל, שביכולתם לפעול בו קרקעית ולא רק מן האוויר, ולחצו לאשר את המבצע. כמו במקרה שתיאר מקרייבן, המבצע אושר משום שהדרג המדיני והצבאי הבכיר סמך ידיו על הכוח המבצע והאמין שלפעמים צריך להעז.

הכוח הפושט נחת מן הים חדר ללב העיר צור והתגנב למבנה שממנו פעלה החולייה. במהלך הפעולה במבנה נחשף הכוח, וניהל לחימה מטווחים קרובים עם פעילי חזבאללה במבנה ומחוצה לו. לאחר שספג נפגעים נסוג הכוח, ונחלץ ברגע האחרון בעיקר בזכות אומץ לבם ומיומנותם של הלוחמים, המפקדים וטייסי המסוקים של חיל האוויר. כעשרה פעילי חזבאללה נהרגו בפעולה.

בסוף הסרט אמר תא"ל גור שרייבמן, יוצא השייטת ולימים מפקדה שהשתתף בפשיטה, שבעיניו המבצע הצליח, משום שהמטרה לא היתה המפקד הבכיר הספציפי. "כל אחד משלושת האנשים שנהרגו בדירה, גם עליו היינו יוצאים לאותו מבצע. המטרה היתה לעצור את ירי הרקטות, והיחידה הזאת לא ירתה רקטות עד סוף המלחמה", אמר.

רוסו ואיזנקוט חשבו שבכוח פעולות כאלה לגרום לחזבאללה לחוש כי גם העורף הלבנוני לא מוגן מצה"ל. כמו אצל מקרייבן, המבצע אושר כי הדרג המדיני והצבאי הבכיר סמך ידיו על הכוח המבצע והאמין שלפעמים צריך להעז

ישנו, טען שרייבמן, אפקט נוסף למבצעים שכאלו במלחמה, שיוצרים בקרב האויב את תחושת הנרדפות ואי־הביטחון. "להרוג את רוב המטה של אותה יחידה ולחזור הביתה, מבחינתי, זה בדיוק סוג המבצעים שמערערים שיווי משקל של צד שני במלחמה".

אבל בשביל שזה יצליח נדרשים שני תנאים. ראשית, יש להבין שהמבצעים המיוחדים עשויים לתמוך במאמץ העיקרי במערכה, אך אינם יכולים להחליפו. במאמר שפרסם השבוע בכתב העת הצה"לי "בין הקטבים" טען המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, תא"ל אבי בלוט, כי יש לשלב בין השניים.

בלוט, שעשה את עיקר שירותו בצנחנים ופיקד על גדוד 101 במבצע "עופרת יצוקה" ועל חטיבת הקומנדו, כתב כי "שילוב של דפוסי פעולה שונים (התמרון הכבד בהתקפה בצד פשיטות קומנדו בהיקף נרחב) במהלך המלחמה יגביר את האפקטיביות של המעשה המלחמתי, ובמקביל יגדיל את אי הוודאות וחדלות המעש בצד האויב".

התנאי השני, והחשוב לא פחות הוא, כמאמר מקרייבן, להעז. בלי הנכונות להסתכן יהיה קשה להגיע להישגים במערכה הבאה.

"טקסט על שינוי, נחישות, והתגברות על קושי"

תרגום ספרו של מקרייבן קלוקל, ולא פעם יצרה המתרגמת בלבול בין מונחים ודרגות (למה לא פשוט לכתוב מסוקי "בלקהוק"?) שפגם בחוויית הקריאה. מנגד, בעיון מעמיק, כשמנכים מהספר את הסיסמאות וקלישאות הקומנדו, מתגלה ספר תמציתי וחכם שכתב מפקד חושב, ובו זיקק מתוך שירותו הצבאי לקחים למפקדים, חיילים ואזרחים באשר הם. לקחים אודות הביטחון העצמי והאיתנות הנדרשים כדי להצליח בחיים באשר הם.

כשמנכים מהספר את הסיסמאות וקלישאות הקומנדו, מתגלה ספר תמציתי וחכם, שכתב מפקד חושב, בו זיקק משירותו הצבאי לקחים למפקדים, חיילים ואזרחים. לקחים אודות הביטחון העצמי והאיתנות הנדרשים כדי להצליח בחיים

לא בכדי ברשימת המלצות קריאה, שפורסמה בבלוג של אל"מ (מיל.) בעז זלמנוביץ, המליץ תא"ל (מיל.) ד"ר יגאל אייל "לחלק אותו בקורסי פיקוד בצה"ל, וגם לבעלי תפקידים בכירים יותר, שעומדים בנקודות החלטה הרות גורל וזקוקים לעידוד במקום שאין מי שיעודד אותם".

אייל, קצין צנחנים ושריון ששימש כרמ"ח היסטוריה בצה"ל, כתב שהספרון של מקרייבן "עוסק במבחנים פיזיים ונפשיים, וכיצד ניתן לדעתו להתגבר עליהם. זה טקסט על שינוי, נחישות, התגברות על קושי… עוד אחד… ועוד אחד… עד שתבין שהתגברת; עבודת צוות, ועל השראה מאנשים שלצידך".

גל פרל פינקל, מפעיל הבלוג "על הכוונת", בלוג מדיני-ביטחוני על חזון, אסטרטגיה ופרקטיקה. בין היתר עבד כאנליסט בחברת מחקרי שוק ומודיעין עסקי. בעבר שירת בצנחנים ועבד במשרד ראש הממשלה. בעל תואר שני בדיפלומטיה וביטחון מטעם אוניברסיטת תל אביב. במחקריו עוסק בצה"ל, מערך המילואים, דוקטרינות ואסטרטגיות צבאיות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,338 מילים

תגובות אחרונות

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

יעלון בדרך החוצה, מיכאלי בדרך למעלה

שר הביטחון לשעבר בוגי יעלון נותר לבדו במפלגה שהקים, ואחרי ראיון אומלל לפני חודש שבו הצהיר כי ירוץ בנפרד מיאיר לפיד, סיכויו להשתלב בהנהגת יש עתיד הולכים וקטנים ● שמאלה משם, הדרמות במפלגת העבודה ממשיכות עם נצחונה של מרב מיכאלי בבית המשפט, והערעורים כבר מוכנים ● אבל מתי היתה הפעם האחרונה שהמפלגה הגוססת פתחה את מהדורת החדשות? ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
6
יעלון אכן אינו פוליטיקאי מיומן אך בה במידה אינו איש אמת, מאחר שכל מגרעות נתניהו צפו ועלו אצלו משום מה החל מיום שהדיחו מתפקיד שר הביטחון לטובת איווט. עד אז הוא דווקא סמך על יושרו ומנהיגו... המשך קריאה

יעלון אכן אינו פוליטיקאי מיומן אך בה במידה אינו איש אמת, מאחר שכל מגרעות נתניהו צפו ועלו אצלו משום מה החל מיום שהדיחו מתפקיד שר הביטחון לטובת איווט.
עד אז הוא דווקא סמך על יושרו ומנהיגותו של נתניהו

כל זה לא נורא. יעלון הוא איש אמיתי ואינו שחקן פוליטי - וודאי לא בסגנון ביבי - ויש היום כמיהה לקצת אמיתיות לאחר ה"הרפתקה" הקשה שהייתה לנו עם ביבי. לפיד באמת לא מתאים לראשות ממשלה. וזו ... המשך קריאה

כל זה לא נורא. יעלון הוא איש אמיתי ואינו שחקן פוליטי – וודאי לא בסגנון ביבי – ויש היום כמיהה לקצת אמיתיות לאחר ה"הרפתקה" הקשה שהייתה לנו עם ביבי.
לפיד באמת לא מתאים לראשות ממשלה. וזו בעיה כי הוא זה שהשקיע וכו'. יעלון נאלץ להשלים עם כך, כך שזה לא היה ראיון "אומלל".
איכשהו כל האנשים האלה יימצאו להם בסוף מסגרת. יעלון, חולדאי, שלח, מיכאלי, ניסנקורן ואחרים – כי יש היום ציפיה של רבים לכך. וכשיש ביקוש יש גם הצע.
ביחס ללפיד ויש עתיד ישנה אפשרות שהם יצטרפו לקואליציה עם סער כראש ממשלה. ואז לפיד יהיה שר וזה בסדר. ואם אפשר יהיה סו"ס בחסדי האל להקים ממשלה בלי נתניהו והחרדים (או לפחות בלי תלות מוחלטת בהם), בסגנון קואליציה של סער, החלק הטוב מהליכוד, יש עתיד, ליברמן, הישראלים ואולי גם בנט (אבל בלי הסמוטריץ הנורא הזה) ואף אולי עם החלק המתון במשותפת אז "בא גואל לישראל". 
יכול עוד להיות טוב 

א.בסופו של דבר אני מאמין וכמוני גם רבים אחרים שיעלון,גם אם אינו פוליטיקאי משופשף וכריזמטי,ולמעשה אולי בדיוק בגלל שאינו מהזן המאוס הזה,עדיין בא לעבוד לטובת המדינה והציבור.כדאי שיתאחד עם ... המשך קריאה

א.בסופו של דבר אני מאמין וכמוני גם רבים אחרים שיעלון,גם אם אינו פוליטיקאי משופשף וכריזמטי,ולמעשה אולי בדיוק בגלל שאינו מהזן המאוס הזה,עדיין בא לעבוד לטובת המדינה
והציבור.כדאי שיתאחד עם ירון זליכה שגם הוא אמין בעיניי ובעל רקורד מוכח, בתור האחראי על ההיבט הבטחוני.אנחנו צריכים הגנה מפני כל סוחרי הצוללות ודומיהם לא פחות מאשר מפני חמאס וחיזבאללה.
ב. מירב מיכאלי,גם אם לפעמים היא מעצבנת ולא רגועה,נתפסת גם היא כאדם ישר ועקבי.היא יכולה להציל לפחות חלק ממה שנשאר מהאמינות של מפלגת העבודה.הלוואי ותצליח.אם לא שתעבור גם היא לזליכה כי הגיע הזמן שיהיו פה אנשים שלפחות נראים ישרים ואמינים,להצביע להם.
הייתי פונה גם לסתיו שפיר למרידור ולבני בגין.
גם אלה אנשים שיצאו מהפוליטיקה כי הם לא מתאימים לחבורת הנוכלים הנוכחית.
רק נשאר שיתחייבו חוקית בחתימה,לרפורמה שתנקה פה את כל האורוות,כי אלה חתיכת אורוות מטונפות.אני יכול לתת להם את עיקרי הרפורמה הזאת שתהפוך את החיים פה להרבה יותר טובים.
רק צריך להסתכל על מדינות שמתנהלות היטב ולעבוד כמוהן.
קיצוץ הדימום התקציבי לכל מיני אינטרסנטים ובעיקר בכירי השירות הציבורי,
אנרגיה נקיה,חינוך מתקדם….
יש עבודה לעשות.

יש עתיד היא המפלגה היחידה היציבה בשוק הפוליטי, יאיר הוכיח יכולת לבנות צוות טוב, להקים מתחרה לנתניהו (מתחרה שבגד בהבטחותיו ונכשל סופית מלהיות ראש ממשלה). טוב יעשה אם יוציא מתוכו את כל הס... המשך קריאה

יש עתיד היא המפלגה היחידה היציבה בשוק הפוליטי, יאיר הוכיח יכולת לבנות צוות טוב, להקים מתחרה לנתניהו (מתחרה שבגד בהבטחותיו ונכשל סופית מלהיות ראש ממשלה). טוב יעשה אם יוציא מתוכו את כל הספקנים והאופורטיוניסתים החושבים עצמם לגדולים ממה שהם. מתי סוף סוף יבינו הבוחרים, מה שנתניהו הבין כבר ב 2015, שזה נתניהו או יאיר לפיד. כאשר המרכז יבין זאת נתניהו יובס. עד אז ימשיך המחנה הגדול, שהוא הרוב במדינה, להיות מובס מושפל על ידי הפוליטיקאי הכי לא אמין שאי פעם קם לנו, הוא בינימין נתניהו.

הבעיה הקשה של כל המתמודדים שאינם נתניהו, היא שהתקשרות היא צינית ואינה נותנת להם שום סיכוי לנצחו. העובדות הן שב3 הבחירות האחרונות - נתניהו לא הצליח לגייס מעל 60 מנדטים למחנה שלו ומספר המ... המשך קריאה

הבעיה הקשה של כל המתמודדים שאינם נתניהו, היא שהתקשרות היא צינית ואינה נותנת להם שום סיכוי לנצחו. העובדות הן שב3 הבחירות האחרונות – נתניהו לא הצליח לגייס מעל 60 מנדטים למחנה שלו ומספר המנדטים שלו רק יורד מסיבוב לסיבוב. תנו קצת קרדיט, בלי ציניות ובלי תקרות זכוכית מדומיינות.

עוד 742 מילים ו-6 תגובות

הפרסומאי, אשת העסקים והחבר של יאיר נתניהו

אתר חדש שעלה לאוויר בסוף השבוע, מלווה בקמפיין פרסומי רחב, העלה תהיות רבות בקרב גולשים ● "פורום אנשי העסקים בישראל מצדיע לנתניהו" הוא המסר, אולם הפורום עצמו אינו מוכר לאיש ● את דומיין האתר רכש פירסומאי ירושלמי שטוען שאינו מעורב, את המודעות מריצה אשת עסקים שטוענת שהפורום אמיתי, ובמשרד הפרסום עובד חברו הטוב של יאיר נתניהו, שטוען שלא ידע על הקמפיין ● דובר הליכוד: זה לא קשור אלינו

עוד 538 מילים

טכנולוגיות ירוקות נמצאות בבסיסן של מספר קהילות אקולוגיות בנגב ● כולם יודעים שהשכונות מיועדות להכיל אוכלוסיה מעורבת, דתית וחילונית, ממגוון רחב של רקעים ● אבל מציאת משפחות חילוניות שיצטרפו הפכה למשימה מאתגרת במיוחד

עוד 1,457 מילים

ברגע נדיר של קונצנזוס, הכנסת בחרה ביועצת משפטית עם ניסיון

אחרי שמונה חודשים כמ"מ, עו"ד שגית אפיק נבחרה בשבוע שעבר ליועצת המשפטית של הכנסת, למחיאות כפיים של חברי ועדת הכנסת מכל הסיעות ● אפיק, שנמצאת בכנסת קרוב ל-20 שנה, מכירה את המשכן יותר מהרוב המוחלט של הח"כים ● תפישת עולמה הוא לא להטיל וטו, היא רואה את תפקידה כמייעצת - והאירוע המכונן בקריירה שלה עד כה פסילת חוק מס דירה שלישית ● פרופיל

עוד 832 מילים

פער אדיר בין נתוני התמותה בישראל שמציגים הלמ"ס והאיחוד האירופי

כ-3,300 אנשים מתו בישראל מקורונה ב-2020 ● לפי מדידת הלמ"ס, מספר המתים הכולל עלה ב-9% בהשוואה לשנים קודמות ● אולם לפי האיחוד האירופי, המספר עלה ב-2% בלבד ● הדמוגרף סרג'יו דה לה-פרגולה: "זה לא שלא יכולים לדעת את כל האמת, אלא שהיא לא נאמרת. ייתכן שיש רתיעה מלפרסם נתונים שונים, גם ממניעים פוליטיים"

עוד 2,100 מילים ו-1 תגובות

הנהלת מפלגת העבודה החליטה לערער על הפסיקה המחייבת אותה לקיים פריימריז

מרב מיכאלי הודיעה שתתמודד על תפקיד יושבת ראש העבודה ● מסתמן שהורוביץ, זנדברג וגולן יישארו בצמרת מרצ; הפעילה החברתית ג'ידא רינאוי-זועבי צפויה להשתבץ במקום הרביעי ברשימה ● הפרקליטות הגישה כתב אישום מתוקן בתיק 4,000, ולפיו, ישנן אינדיקציות לכך שנתניהו הפנה כ-150 דרישות לשינוי סיקור באתר "וואלה" ● קרין נהון תצטרף למפלגתו של חולדאי

עוד 53 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

ברקוויאם לקריירה הפוליטית שלו, גנץ חזר אל המקום בו נולדה

את הקריירה הפוליטית שלו בחר בני גנץ להשיק בראיון למוסף "7 ימים" של ידיעות אחרונות, בפברואר 2019 ● פחות משנתיים אחרי, כשהקריירה שלו נראית על סף סיום, גנץ התייצב שוב על השער של המוסף ● מעניין להסתכל על שני הראיונות האלה ל"7 ימים" ועל התהום הפעורה ביניהם ● כמה הוא השתנה לנו, כמה השתנינו אנחנו ● ואיך נשארנו בדיוק באותו המקום

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עם הסמרטוט הזה צריך לעשות כמו עם כל סמרטוט. לזרוק ולשכוח. חבל לדבר עליו אשי מסכן. וחבל שהבן הטיפש שלו שיכנע אותו ללכת לפוליטיקה כי רצה למצוא לאבא שלו מה לעשות ושלא יסתובב לו בין הרגליים... המשך קריאה

עם הסמרטוט הזה צריך לעשות כמו עם כל סמרטוט. לזרוק ולשכוח. חבל לדבר עליו אשי מסכן. וחבל שהבן הטיפש שלו שיכנע אותו ללכת לפוליטיקה כי רצה למצוא לאבא שלו מה לעשות ושלא יסתובב לו בין הרגליים.

עוד 1,511 מילים ו-1 תגובות

נתניהו: נגבש מחר תכנית למיגור הפשיעה במגזר; סער: מצער שעד היום הנושא לא עניין אותו

עבאס: ממליץ לכם לחפש קולות בחדרה ולא באום אל-פחם ● טיבי: מי שמאמין לשקרים של נתניהו - מגיע לו ● משרד הבריאות דורש לסגור את מערכת החינוך ● גלנט: רוצים שהילדים יישארו בבית כדי שההורים יישארו בבית ● אדלשטיין ידרוש סגר מלא ● ראש עיריית ר״ג קרא להורים לא לשלוח ילדים לבתי הספר ● בנט על הירידה בסקרים: אני פייטר ● שם מפלגתו החדשה של עפר שלח: תנופה

עוד 25 עדכונים

לתעד את השואה גם בימי קורונה

ניצולי השואה בבריטניה הולכים ומתמטעים, ומזה כחצי שנה הם סגורים בבתיהם ● רבים מהם מתקשים להשתמש בזום וממילא, הקלטת סיפוריהם באיכות ירודה איננה אידאלית ● בהעדר אפשרות להביא ניצולים למרכזי לימוד כדי שישתפו את חוויותיהם, ארגון חינוכי התקין אולפן נייד המותאם לתנאי המגפה בוואן, שעובר בחודשים האחרונים ואוסף את העדויות היישר בביתם של הניצולים

עוד 753 מילים

בישראל ובארצות הברית נערכים לנקמה איראנית

שיטוט קצר באתרי חדשות איראניים בימים האחרונים מגלה סיקור נרחב סביב יום השנה לחיסולו של קאסם סולימאני בהוראה ישירה של טראמפ ● בישראל ובארצות הברית עקבו, ניתחו והבינו שנקמה בהחלט אפשרית ● במסגרת חילופי המסרים הכניס הצי האמריקאי צוללת גרעינית ושתי משחתות למיצרי הורמוז, וצה״ל דאג להעביר - באור יום - צוללת בתעלת סואץ ● פרשנות

עוד 662 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה