יוליה שטיינגרט
הזמן של
יוליה שטיינגרט

יוליה שטיינגרט היא מנכ"לית האקסלרטור "קפסולה TAU" באוניברסיטת תל אביב – מרכז חדשנות לסטארטאפים ישראליים באקדמיה

התמודדות עם משבר האקלים צריכה לקפוץ במעלה סדר העדיפויות

ישראל 2021 היא הר געש המאיים להתפרץ בכל רגע. משבר הקורונה, מבצעים ביטחוניים והמשבר הפוליטי אותו חווה המדינה לאחרונה, ליבו והעמיקו את השסעים בחברה הישראלית, ונדמה שידיעה רודפת ידיעה במרדף אחר שקט ב"וילה בג'ונגל" של המזרח התיכון.

מי זוכר בכלל שבפברואר האחרון חופי ישראל הוצפו בזפת שחור משחור, ואסון אקולוגי שהוגדר על ידי מומחים כ"אסון הטבע החמור בעשרות השנים האחרונות" התדפק על דלתנו?

מי זוכר בכלל שבפברואר האחרון חופי ישראל הוצפו בזפת שחור משחור, ואסון אקולוגי שהוגדר על ידי מומחים כ"אסון הטבע החמור בעשרות השנים האחרונות" התדפק על דלתנו?

מי זוכר בכלל שביוני 2020 נפל ראש הלבניה המזרחית בבתי הזיקוק בחיפה, במה שכונה "תחילת הסוף של המפעלים המזהמים"?

יכולתי לכתוב טור עם דוגמאות מזעזעות – על הצלת קרחונים ודובי הקוטב, כריתת יערות הגשם ותהליכי המדבור, צבי ים שנחנקים משקיות – אך אשמח הפעם להפנות את הזרקור לעבר נדבך אחר במשבר הזה – הרווח שישראל יכולה להפיק ממנו והדחיפות שבהפניית משאבים וכוח להתמודדות איתו.

מדינת ישראל מתגאה בהיותה "אומת הסטארט-אפ" – והגיע הזמן להוציא את התותחים הכבדים שלנו על מנת להוות מגדלור בכל הנוגע לתחום האקלים. המעורבות של המשרד להגנת הסביבה בנושא זה עשויה לתרום, אך התשתית הרחבה שיש במגזר הפרטי והאקדמי לפיתוחים שיסייעו למאבק במשבר האקלים עשויה להיות קריטית:

אם נדבר על העולם – אמזון, חברה רווחית לכל הדעות הקימה קרן בסך 2 מיליארד שקלים כדי לתמוך בטכנולוגיות שיסייעו להתמודדות עם משבר האקלים, מיקרוסופט התחייבה לקרן דומה בסך 1 מיליארד, וגוגל הקימה תוכנית תמיכה לסטארטאפים בתחום. וזאת רק ההתחלה.

ישראל מתגאה בהיותה "אומת הסטארט-אפ" והגיע הזמן להוציא את התותחים הכבדים שלנו ולהוות מגדלור בתחום האקלים. התשתית הרחבה במגזר הפרטי והאקדמי לפיתוחים שיסייעו למאבק במשבר – קריטית

התפקיד של האקדמיה מאוד חשוב, כיוון שרק עכשיו אנחנו מתחילים להבין מה משפיע על מה ולמה. לכן, לפני חודשיים הוקם מרכז מחקר רב תחומי לשינויי האקלים בראשות פרופסור קולין פרייס באוניברסיטת תל אביב – על מנת לבדוק השפעות כאלה ואחרות על שינויי האקלים.

גם עולם הסטארטאפים מצפה בכיליון עיניים לאתגרים חדשים שיש לפתור בדחיפות. ב"קפסולה TAU", האקסלרטור שאותו אני מנהלת באוניברסיטת תל אביב, אנו מארחים סטארטאפים שהופכים את עולם התחבורה לחדשני ובאותה העת גם דואגים לסביבה.

דוגמה טובה לכך היא סטארטאפ שהמציא טכנולוגיית קירור ייחודית שתאפשר טעינה מהירה, מבלי שהסוללה תתחמם ותתפוצץ. עוד סטארטאפ מעניין הוא "קוצר אנרגיה" המותקן ברכב ומאפשר להשתמש פחות בסוללות ויותר באנרגיה מתחדשת. יש גם לא מעט סטארטאפים שפותרים את בעיית פליטת פחמן דו חמצני לסביבה. בגדול נראה, שבאומה שלנו רק תציגו בעיה ומיד ימצא סטארטאפ שיפתור אותה.

מדינת ישראל יכולה להרוויח המון מטיפול הולם במשבר האקלים – מבחינה חברתית, כלכלית ואסטרטגית:

ברמה הכלכלית – האפיקים הכלכליים שעשויים להיפתח למדינת ישראל בעקבות מעבר לתחבורה ירוקה, הפקת חשמל ואנרגיה ירוקה, קלינטק ומקצועות עתידיים שהתחום מוביל אליהם – הם עצומים.

יתרה מכך, ההפסדים הגדולים שהמדינה סופגת באסונות אקולוגיים פוגעים מאוד בכלכלה – באסון הזפת כלכלת הדיג נפגעה, תיירות החופים ספגה מכה אנושה והמחיר של שיקום החופים והמים הישראליים הוא מאות מיליוני שקלים.

ברמה האסטרטגית –  שיתופי הפעולה בינינו לבין שכנינו במאבק בהתחממות הגלובלית עשויים להביא למדינה תועלת גם ברמה האיזורית. כבר עכשיו ישראל ואיחוד האמירויות משתפות פעולה במגוון טכנולוגיות לשיפור ושיקום מערכות מים, המדינה מסייעת למדינות באפריקה במגוון תחומים טכנולוגיים-סביבתיים והקשרים שנרקמים בין עסקים ישראלים לעסקים גלובליים בתחום הקלינטק מפיקים רווח עצום למדינה.

נראה, שבאומה שלנו רק תציגו בעיה ומיד ימצא סטארטאפ שיפתור אותה. מדינת ישראל יכולה להרוויח המון מטיפול הולם במשבר האקלים – מבחינה חברתית, כלכלית ואסטרטגית

העולם איננו מחכה לפתרון קסם – משבר האקלים מכה במלוא עוצמתו בכל רחבי הגלובוס. רק לאחרונה נחשפנו לכך שקרחון בגודל של פי 20 ממנהטן התנתק מיבשת אנטארקטיקה. כאשר הוא יימס, מפלס המים צפוי לעלות בכל רחבי הגלובוס – מה שיביא לקריסת מצוקים חופיים גם בארץ – כמו רצועת החוף בנתניה למשל. מקרים כאלו עלולים לקרות – וכולנו צריכים להתגייס על מנת לבלום אותם.

יוליה שטיינגרט היא מנכ"לית האקסלרטור "קפסולה TAU" באוניברסיטת תל אביב - מרכז חדשנות לסטארטאפים ישראליים באקדמיה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
האנושות היא ילד לא אחראי, כזה שלא מבין את חומרת מעשיו. רק מנהיגי כל המדינות בשיתוף פעולה אמיתי יכולים לשנות את המצב - שיתוף הפעולה הזה יהיה, אם יהיה, אך ורק כתוצאה מאסונות, רעידות אדמה,... המשך קריאה

האנושות היא ילד לא אחראי, כזה שלא מבין את חומרת מעשיו. רק מנהיגי כל המדינות בשיתוף פעולה אמיתי יכולים לשנות את המצב – שיתוף הפעולה הזה יהיה, אם יהיה, אך ורק כתוצאה מאסונות, רעידות אדמה, מגפות, שינויי אקלים, זעזועים והפתעות גרנדיוזיות מסוגים שונים

עוד 593 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 25 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בג"ץ כבר הכין את כל התשתית הנדרשת לוועדת חקירה בפרשת הצוללות

בג"ץ אמנם דחה את העתירות להקמת ועדת חקירה בפרשת הצוללות, אבל בפסק דין כמעט תקדימי לא הותירו השופטים ספק בתמיכתם הנלהבת בהצעתו של גנץ להקים ועדה כזו ● השופט עמית אף הרחיק לכת ועשה סדר בפרשות השונות, כמו גם השאלות המרכזיות שנותרו פתוחות ● יחד עם התצהירים שכבר הוגשו במסגרת העתירה, עבודה הוועדה למעשה כבר החלה ● פרשנות

עוד 950 מילים

ראיון אוליבר סטון פותח מחדש את תיק קנדי

שלושים שנה אחרי סרטו העלילתי שעסק בהתנקשות בנשיא קנדי, חוזר הבמאי אוליבר סטון אל זירת הפשע עם סרט תיעודי עתיר ראיונות חדשים וראיות שטרם נחשפו ● "ועדת החקירה הייתה אפילו יותר מושחתת ממה שחשבנו", אומר הבמאי בראיון לזמן ישראל, "זו הייתה הוצאה להורג שבוימה בחוכמה"

עוד 1,434 מילים

חולמים להחזיר אותנו 2000 שנה אחורה

בשבוע הבא תדון הכנסת במצב על הר הבית. מכיוון שלא הליגה הערבית, לא שום אירגון אסלאמי ולא שום גוף בינלאומי דן או ידון בנעשה על ההר, הרי אין מנוס מן המסקנה שעניין הר הבית הפך להיות עניין פנים ישראלי, עניין פנים פלסטיני ועניין שבין הישראלים לפלסטינים. מכל העולם הערבי, רק מלך ירדן עסק בכך, ומכאן שירדן די לבדה מכל העולם הערבי בכך שהנעשה על הר הבית מעניין אותה.

בשבוע הבא תדון הכנסת במצב הר הבית. מכיוון שלא הליגה הערבית, אירגון אסלאמי או גוף בינלאומי דן בנעשה על ההר, המסקנה היא שהר הבית הפך לעניין פנים ישראלי, פנים פלסטיני ובין הישראלים לפלסטינים

כדי לקבל קצת פרופורציה על ביטחונם של מקומות קדושים לאסלאם במזרח התיכון, הרי התקפות של הסונה נגד המקומות הקדושים לשיעה בעיראק הם  כבר עניין שבשגרה. רק לפני שבוע הייתה התקפה על בית תפילה שיעי בבגדאד וקודם לכן היו התקפות רצחניות גם במקומות הקדושים ביותר לשיעה בנג'ף ובכרבלא.

השיעים לא טומנים ידם בצלחת. הם ייסדו בתוך המסגד הגדול בדמשק, מסגד אומייה, בית תפילה שיעי. אתרי פולחן סוניים נחרבו עד היסוד ובכלל זה קברו של חאלד בן אל-וליד, כובש ירושלים לאסלאם.

אם כך, הבטחון שישראל מעניקה למסגדים על הר הבית על פי הסכמי הסטטוס קוו שומרים על שלמות המסגדים, והיא עושה זאת טוב יותר מן הבטחון שיש למסגדים בעולם הערבי.

הבטחון שישראל מעניקה למסגדים על הר הבית על פי הסכמי הסטטוס קוו שומרים על שלמות המסגדים, והיא עושה זאת טוב יותר מן הבטחון שיש למסגדים בעולם הערבי

אז על מה הוויכוחים על הר הבית? על שמירת הסטטוס קוו. ירדן רוצה לשמור על הסטטוס קוו עם ישראל. על פיה יש לה מעמד מועדף על ההר ולשיטתה היא שומר המקומות הקדושים. טורקיה, באמצעות חמאס והתנועה האסלאמית הצפונית רוצה לערער את מעמדה של ירדן, רע"ם של מנסור עבאס תומכת במעמדה של ירדן, ובישראל מתווכחים מה יותר קדוש – הר הבית או הכותל המערבי.

על מנת  להבין על מה מתווכחים היהודים, מומלץ לצפות בסרט הקצר "אלוהים רוצה בית" העוקב אחר היהודים שעולים על ההר.

במתק שפתים, על חליל וקלרינט, הנשים שעולות להר מסבירות לנו על מה מדובר. ומדובר לא רק בשינוי הסטטוס קוו המדיני על ההר, אלא שינוי כל שיטת המשטר.  ביטול הדמוקרטיה, ואפילו שינוי הדת היהודית והקמת יהדות חדשה.

לנשים הנחמדות הללו לא אכפת אם מימוש הקמת המקדש יחייב מלחמת גוג ומגוג. הן רוצות לבטל את פולחן הכותל, כי הכותל חוסם את הכניסה למקום הקדוש האמיתי – בית המקדש.

מה שמתחייב מן הדברים האלה, והם לא נאמרו במפורש, זה שהיהדות החדשה שמנסים להקים על הר הבית שוללת לא רק את הכותל אלא גם את בית הכנסת. יש כאן חזרה אלפיים שנה אחורה, לוויכוח בין הקנאים הסיקריקים ליוחנן בן זכאי, שבנה את היסודות ליהדות של בית הכנסת שהיא היהדות של ימינו.

במתק שפתים, על חליל וקלרינט, הנשים שעולות להר מסבירות שמדובר לא רק בשינוי הסטטוס קוו המדיני על ההר, אלא בשינוי כל שיטת המשטר. ביטול הדמוקרטיה ואפילו שינוי הדת היהודית והקמת יהדות חדשה

עם כל הכבוד לאחמד טיבי ולעמיחי שיקלי – מה שמונח על כף המאזנים הוא הרבה מעבר לדגל ולהמנון על הר הבית, אלא בטחונה של ישראל ושלמותה של היהדות.

אחרי שיהודים הרסו לאלוהים שני בתים, מי אומר שהוא רוצה שהם יבנו לו בית שלישי?

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 498 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

פרשת NSO: ראש ממשלת צרפת דרש מבנט הבהרות

שקד: אם נחסן עוד חצי מיליון אנשים המגפה תדעך ● מיכאלי על הארד בטאקוונדו: השראה לילדות ולנערות ● השר פריג': "נפגשתי עם שרים פלסטינים, ליציבות שם יש השלכות אצלנו" ● בדיקת משרד הבריאות: 80% מהמחוסנים המאומתים – לא הדביקו אף אדם ● קורונה בישראל: 1,430 מאומתים חדשים, 89 במצב קשה ● בר־לב: האיסור על תפילה בהר הבית – משיקולים ביטחוניים

עוד 20 עדכונים

ראיון ילד הפלא החרדי של הבייסבול האמריקאי

כדי לא לחלל שבת, הוא ישן במלון קרוב מספיק למגרש, כך שיוכל להגיע אליו ברגל ● סוגיית האוכל הכשר לא מטרידה אותו: הוא מתכנן לעשות משלוחים או להביא אוכל יחד עימו ● ג'ייקוב שטיינמץ עשה החודש היסטוריה, כשהיה לשחקן הבייסבול החרדי הראשון שנבחר בדראפט על ידי קבוצה מהליגה הבכירה

עוד 1,332 מילים

תגובות אחרונות

המלך עבדאללה נפגש השבוע עם הנשיא האמריקאי, ובכך הפך למנהיג הערבי הראשון שנפגש עם ביידן מאז נכנס לתפקידו - דבר המלמד על חשיבות ירדן בעיני הממשל ● פרשת NSO פוגעת בישראל לא רק במערב, אלא גם במזרח התיכון ● במצרים מציינים 69 שנים למהפכה ששינתה את המדינה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 973 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המזהם לא משלם

החדשות כי ישראל תקבל מהקרן הבינלאומית פיצוי על זיהום הזפת הגדול משמחות, אבל חשוב לזכור שבעלי האונייה המזהמת הצליחו לחמוק ולא ישלמו אפילו דולר ● החדשות הטובות של השבוע הגיעו מאשדוד, שם הוועדה לשמירה על הסביבה החופית הצדיקה את שמה בהחלטה עקרונית ● והטיפ: מתקן אופניים שיגיע עד אליכם, גם כשתתקעו עם פנצ'ר בשיא החום

עוד 800 מילים

ראיון המשפט שטלטל את אמריקה

האישומים נגדה היו חלשים ● אחיה בגד בה ושיקר כדי להציל את עצמו ואת משפחתו ● האפיפיור, איינשטיין ופיקאסו ביקשו מנשיא ארה"ב לחון אותה ● אבל גם הלחץ הבינלאומי לא עזר, ואתל רוזנברג הייתה לאישה האמריקאית הראשונה שהוצאה להורג על עבירה שאינה רצח ● הסופרת הבריטית אן סבה צללה עמוק לתוך המקרה הטרגי - וחזרה עם ספר סוחף והרבה מאוד ספקות

עוד 2,785 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אוֹלִימְפִּיָּאדָה 95

כל אחד זוכר את האולימפיאדה הראשונה שהוא זכה לראות. אף אחד לא יודע מתי תהיה האולימפיאדה האחרונה בחייו

עוד 982 מילים

דיווח: מנדלבליט הזהיר שאין להציג את התו הירוק כסנקציה המופעלת על מי שלא התחסנו

שר המשפטים סער הודיע שהוא מקדם הצעת חוק, שלפיה, לא ניתן יהיה להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים; דיווח: שקד מתנגדת ליוזמה ● אלי אבידר, שהביע יחס ספקני לחיסונים, הודיע, לקראת מינויו לשר בממשלה - שהתחסן נגד קורונה ● לראשונה מאז כניסתו לתפקיד שוחח בנט עם יורש העצר של איחוד האמירויות ● בר-לב שוקל להקשיח את הקריטריונים להחזקת נשק

עוד 40 עדכונים

האקזיט הפוליטי של אלי אבידר

בקואליציה המתקיימת על חודו של קול, כל ח"כ מלך ● מחשש שאבידר יצביע נגד התקציב ויפרק את הממשלה, בנט הצמיד לו את מזכיר הממשלה שלום שלמה ● שלמה תפר דיל, לפיד לחץ, אבידר קיבל ג'וב, וליברמן יקבל עוד ח"כ נורווגי ● העיקר שאבידר יהיה שר לענייני כלום, אחרי שתקף את הממשלה הקודמת על התיקים המיותרים ● פרשנות

עוד 479 מילים

קואליציות חמדניות יוצרות דמוקרטיות חלשות

אין כל היגיון במדיניות של החלשת האופוזיציה, בוודאי לא של ממשלה שבאה לתקן קלקולי ממשל מתמשכים ● החלשת האופוזיציה באופן מכוון חותרת באופן ישיר תחת היסודות הדמוקרטיים המעורערים ממילא של ישראל - ותחת סיבת קיומה של הקואליציה החדשה: להוכיח שניתן לנהל את ענייני המדינה בצורה אחרת ● דעה

עוד 1,200 מילים

מזרח תיכון חדש זיכרון השואה מתחיל לחלחל במדינות ערב

בדובאי עלתה תערוכה מושקעת המוקדשת לשואה, בעיראק מתגעגעים ליהודים, מרוקו משתתפת בתכנית מיוחדת להפצת זיכרון השואה, ואנשי דת מוסלמים ביקרו באושוויץ ● דיפלומטים, מומחים ואנשי דת משוכנעים: רוח חדשה נושבת במזרח התיכון, והגישה המכילה והסובלנית צפויה רק להתעצם

עוד 1,692 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה